IdlIU" uil We verwachten van 't Landbouwschap een duidelijke opstelling! D e heer Doeleman uitte zich aldus naar aanleiding van de prijsvoorstellen van de E.G.-kommissie zoals die op 31 januari werden bekend gemaakt. Hieruit blijkt dat voor het prijsjaar 79/80 voorgesteld wordt om de prijzen van de gegarandeerde produkten niet te verhogen. Voor de veehouderij zowel als voor de akkerbouw betekenen deze prijsvoorstellen in feite een prijsverlaging. De veehouderij krijgt te maken met een heffing van minstens 2%, terwijl er grote onzekerheid bestaat over de verdere verhoging van deze heffing omdat die, zoals wordt voorgesteld, ge koppeld gaat worden aan de produktiestijging van de melk per viermaandelijkse periode. De akkerbouw krijgt te maken met een verlaging van het B-quotum suiker van 1271/2% naar 120% en dat op een moment dat de zaad- opgaven voor dit teeltseizoen al de deur uit zijn en tevens in een periode dat speciaal Nederland .in een overgangs fase zit vanwege de overschakeling van mengprijssys- teem naar kontraktenstelsel terwijl volgend jaar de hele suikerregeling weer in diskussie komt. D e heer Doeleman zei met klem en geïrriteerd dat de minister de landbouw nu weer niet opnieuw met beloftes af kan schepen zoals hij dit ook het afgelopen jaar had gedaan. Bovendien heeft van der Stee veel te veel inge leverd op zijn landbouwbegroting 1979 in het kader van Bestek '81, zodat er momenteel absoluut geen ruimte meer is om de tekorten te financieren,. Wanneer een fraktie van de enorme ijver der mollen oversloeg op een deel van ons volk dan zou deze natie snel van veel harer problemen zijn verlost. Helaas is dit maar een manke vergelijking met als realiteit dat U elders in dit nummer uitgebreid kunt lezen hoe U het beste deze wroetende lastposten kunt vangen, waarbij de T 9422 kleine beugelklem in de praktijk het beste voldoet. I jm— IM VRIJDAG 9 FEBRU I Wm mm II 67e zuideJijke landbouw maatschappij Z.L.M. Hoofdbestuursvergadering, 5 februari te Bergen op Zoom Loze beloftes I tuinbouwblad N u het er naar uitziet dat er voor de Nederlandse land bouw vanuit Brussel eerder een prijsverlaging dan een prijsverhoging te verwachten is, is het terecht dat er vanuit de achterban wordt gesteld dat de landbouworga nisaties zich tegenover de minister hard moeten opstellen aan de hand van een duidelijk eisenpakket. Er wordt van het Landbouwschap dan ook een duidelijke opstelling verwacht en wij als Zuidelijke Landbouw Maatschappij zijn bereid daarbij volledig achter het Landbouwschap te staan. We weten dat de leden dit van ons verwachten en de minister van landbouw mag daar niet zonder meer aan voorbijgaan. Deze woorden sprak de voorzitter van de Z.L.M., A.J.G. Doeleman in zijn openingswoord tijdens de hoofdbestuursvergadering deze week in motel "De Wouwse Tol" te Bergen op Zoom. In dit nummer o.m. O.V.M. houdt U op de hoogte pag. 3 Over Geld en Goed pag. 4 Het Z.L.M.-Kenya projekt pag. 5 Tuintips pag. 5 Onderwijsnotities pag. 6 Voor de Vrouw pag. 7 Plattelands Jongeren Zuid Geluid pag. 8 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag. 9 Meer over de nieuwe ontslagregels pag. 10 Plannen Van Gundelach maken een kans pag. 11 De maand februari op het zuidwestelijk landbouwbedrijf pag. 12 Ledenkontrakten Suiker Unie pag. 13 Brusselse prijs en aanpassingsvoorstellen pppppppag. 16 Voorjaarsgrondbewerking voor suikerbieten pag. 17 Emeleten en mollenbestrijding pag. 19 Tuinbouwklanken pag. 21 Markt en prijsberichten pag. 23 Voorzitter Doeleman vond het onbegrijpelijk dat minis ter Van der Stee al bij voorbaat heeft gezegd dat de zogenaamde nul-lijn wel aanvaardbaar is omdat het met de kostenstijging in de agrarische sektor wel meevalt. Weliswaar zijn de veevoerprijzen gedaald, maar het is zeer de vraag of dat een blijvende zaak is. Maar in de akkerbouw gaan de kostenstijgingen in elk geval door De cijfers van het Landbouw Ekonomisch Instituut tonen dat overduidelijk aan. Die kostenstijgingen worden mede geaccentueérd doordat telkenjare de prijsverhogingen in ons land achter zijn gebleven bij de kostenontwikkeling in de akkerbouw. Deze bedrijfstak verkeert dan ook in een uitermate slechte positie. De oorzaak hiervan ligt niet alleen in het feit dat de E.G.-prijzen globaal onvoldoende zijn aangepast aan de hand van de objektieve rekenme thode, maar ook wordt de Nederlandse landbouw door de sterke gulden en de teruglopende inflatie in een nadelige positie gemanoevreerd. Vervolg op pag. 15 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1