Voorjaarsgrondbewerking voor suikerbieten Voorjaarsbekalking j KORTE WENKEN H et doel van de voorjaarsgrondbewerking is het scheppen van gunstige omstandigheden voor de kieming, de groei en de ontwikkeling van de plant. Als de grondbewerking goed is uitgevoerd, zijn de huidige precisiezaaimachi- nes in staat om het zaad op de juiste plaats en diepte in de grond te brengen. Als belangrijkste eis geldt echter wel dat de grond voldoende droog moet zijn, zodat geen valse grond naar boven wordt gehaald. W anneer de grondgebruiker, door welke omstandighe den dan ook, niet in de gelegenheid is geweest in het najaar een noodzakelijke (onderhouds-) bekalking uit te voeren dan biedt het voorjaar met enig overleg, hiervoor nog wel de nodige ruimte. A.F. Peeters C.A.R.-Zevenbergen tuigen en - Arbeid. Een financieel gunstige suikerbietenteelt is mogelijk door het behalen van een hoge opbrengst. Dit kan alleen worden bereikt door te beginnen met een goede start. Voor de suikerbietenteelt 1979 is de start goed geweest, doordat onder gunstige omstandigheden geploegd is kunnen worden. Bovendien was er een goede mogelijkheid om na het ploegen een egaliserende bewerking met een kultivater uit te voeren. Vooral smeltwater van sneeuw kan de struktuur van een te fijn liggende grond flink bederven. Daarom zal een juiste keuze van werktuigen en het inzetten op het juiste tijdstip bij de voorjaarsgrondbe werking een eerste vereiste zijn. Te stellen eisen Een goed zaaibed moet aan de volgende eisen voldoen: goed vlak liggen; voldoende verkruimeld zijn; regelmatig ondiep losgemaakt worden; zo weinig mogelijk bereden zijn i.v.m. spo ren. Om aan deze voorwaarden te voldoen, zullen de werktuigen voorzien moeten zijn van een egalisatiebalk en verkruimelrol(len), een goed instelbare diepteregeling moeten hebben en een grote werkbreedte. Hiermee kan een ondiep zaaibed worden ge maakt van 2-3 cm, zodat het zaad ondiep en op de vaste ondergrond kan worden gezaaid. Werktuigen die aan deze eisen voldoen, zijn met name de tandensleep, de zaadbedkombi- natie en de snelegge. Over het algemeen wor den de beste resultaten behaald wanneer snel wordt gereden. Aangedreven eggen zijn mees tal minder geschikt, omdat te diep gewerkt moet worden om voldoende werking te krijgen. Bovendien is de werkbreedte vaak beperkt. De trekker V aak zijn de sporen, die gemaakt zijn door de trekker, oorzaak van een slechte en onregel matige opkomst. In de eerste plaats moet met dubbellucht of kooiwielen worden gereden. Op slecht verka velde bedrijven zal van wege het gemakkelijker werken, gekozen worden voor dubbellucht. Wanneer er niet veel transport over de weg plaatsvindt, hebben kooiwielen öe voorkeur omdat deze geen aaneengesloten spoor maken. De losse grond tussen de afdrukken van het kooiwiel kan dan benut worden voor het weg werken van het bandenspoor. Naast dubbellucht of kooiwielen heeft vooral de bandenspanning invloed op de diepte van insporen. In sómmige gevallen (o.a. bij ra- diaalbanden) kan de bandenspanning tot 1 Bar worden teruggebracht. Vaak wordt de vraag gesteld of met, de huidige zware vierwiel-aangedreven trekkers een voorjaarsgrondbewerking kan worden uitge voerd. Meestal kan hierop een bevestigend antwoord worden gegeven, omdat de voor banden breder zijn dan bij niet aangedreven voorwielen. Bovendien wordt de grond door de aandrijving niet opgeduwd maar het wiel trekt zich over de grond heen. Door de bredere banden op de achterwielen (natuurlijk ook dubbellucht of kooiwielen) is de druk per cm2 op de grond niet veel hoger dan bij lichtere trekkers. Daarnaast is het ver mogen meestal hoger, zodat er per meter werkbreedte van het werktuigen meer Kw's (Pk's) beschikbaar zijn. In 't kort In 1978 is op een enkel perceel wintertarwe een opbrengst gehaald van 10.000 kg tarwe. Vermijdt valse grond door een uniforme, niet te diepe bewerking. Maak zo mogelijk een goed zaaibed in één bewerking. Misschien is 10.000 kg suiker per ha ook wel bekwaam is. haalbaar maar dan zal de start van de suiker- Gebruik de goede werktuigen en laat de sporen bietenteelt goed moeten zijn. Wees daarom in van de trekker geen nadelige "sporen" achter- het voorjaar geduldig en wacht tot de grond laten in de opbrengst. Kalk voor kalkminnende gewassen Een voorjaarsbekalking, mits doelmatig uitgevoerd, kan nog vrij snel een goede pH (kalktoestand) van de grond bevorderen voor een vlotte start en groei van de kalkmin nende gewassen. Tijdig strooien I ndien de omstandigheden het maar enigszins toelaten zal met het strooien van de kalk moeten worden begonnen. Een zo vroeg mogelijke aanwending geeft deze meststof meer gelegenheid zijn nuttige werk in de bodem te verrichten. Goed inwerken (kultivator, messeneg o.i.d.) van de regelmatig gestrooide kalkmeststof, zodat een intensieve menging met de grond wordt verkregen, is hiervoor wel een eerste vereiste. Wanneer daarnaast gebruik wordt gemaakt van een hoogwaar dige fijne koolzure kalkmeststof dan is er aan alle voorwaarden voldaan die een voldoende werking kunnen garanderen. "Gestrooide kalk goed inwerken". er kompensatie voor de jaarlijkse kalkverliezen door o.a. uitspoeling en het gebruik van verzurende kunstmeststoffen, is en blijft een onderhoudsb^kalking noodzakelijk. Dit onderhoud wordt dan als regel toegepast vóór de verbouw van kalkminnende gewassen in een hoeveelheid van 1000 - 1500 kg kalkmeststof, om de resp. twee of drie jaar. Als zaai- bedbekalking bij de teelt van suikerbieten heeft dit een gunstige invloed op een vlotte beginontwikkeling van dit gewas. Echter ook gewassen zoals maïs en gerst zijn dankbaar voor een goede pH van de grond en dus een tijdige onderhoudsbekalking. De voorjaarsgrondbewerking kan dan voor een goede menging zorgen. Wanneer er wordt getwijfeld aan een voldoende hoge pH voor de teelt van een kalkminnend gewas dan biedt de voorjaarsbe kalking, zoals boven omschreven, nog een goede mogelijkheid. Een ideale toestand van de grond bevordert het opbrengend vermogen van het gewas en heeft daardoor een gunstig effekt op het uiteindelijk rendement van het bedrijf. Stichting Nederlands landbouw kalk bureau AKKERBOUW A LS DE WINTER VERD WIJ NT en het voorjaar begint dan moeten uw drains nog heel wat water verzetten voor U op het land kunt komen. Zorg op zijn minst dat de eind- buizen op hun plaats zitten, want door de vorst met veel ijs en sneeuw kan er wat verschoven zijn en hierdoor zou een hele drainreeks niet kunnen werken. DE RASSEN BERICHTEN zijn weer uit! Kies voor uw perceel een ras dat naast hoge opbrengsten ook geschikt is voor uw grond. Is de grond in prima staat, kijk dan naar stevigheid. Wanneer de grond in minder goede staat is, kies dan een ras dat daar niet zo gevoelig voor is. Een ras dat vorig jaar uitstekend voor de dag kwam, blijkt het dit ko mende jaar vaak minder goed te doen. Oogstzekere rassen verminderen uw risiko. WINTERTARWE BEVRIEST zo maar niet. Meestal is wateroverlast de oorzaak van het uitwinteren van de tarwe- planten. Zelden is een heel perceel verloren gegaan. Veelal zijn het slechts plekken waar de schade optreedt. Iedere boer weet wel waar de zwakke plekken in zijn percelen zitten. IN 1978 GA VEN de suikerbieten een eerste-klas opkomst. Niet te vroege zaai en veelal gunstig weer na het zaaien, waren daar de oorzaak van. Laat deze gegevens van verle denjaar U niet verleiden om nog verder uit elkaar te zaaien. Bij een rijafstand van 50 cm moet U bij de zaadbestelling kiezen tussen 16 a 18 cm in de rij, want in 1979 is uw opkomst zo maar niet nog beter! BLA UWMAANZAAD GEEFT STEEDS de beste resul taten bij 60 a 80 goede planten per m2. U heeft dan 1.000 a 1.200 gram zaaizaad nodig per ha. Hoe beter het zaaibed en hoe beter de zaaimethode, hoe eerder U goede planten krijgt. Te diep zaaien, geeft zwakke planten, een onregel matig zaaibed en een onregelmatige opkomst. VEEHOUDERIJ HET IS EEN GOEDE GEWOONTE om het melkvee regelmatig te kontroleren op uiergebreken. Vooral koeien met een gevoelige uier zijn vatbaar voor infekties. Op di verse bedrijven worden de tepels na het melken behandeld met een dep- of spraymiddel. Een goed middel geeft een langwerkende niet irriterende ontsmetting en bevat tevens een huidver zachter. WANNEER EEN FAMILIELID of iemand in de buurt getroffen wordt door ziekte of een ongeval beseffen we pas hoe kwetsbaar hetf eenmansbedrijf is. Dan merken we ook hoe belangrijk het is om aangesloten te zijn bij een be- drijfsverzorgingsdienst. Wacht daarom niet met aanmelding bij deze dienst tot het te laat is. Het spreekwoord als het kalf verdronken is, dempt men de put" heeft nog niets aan waarde ingeboet. ZEER ZEKER IS ER WEL IEMAND in uw omgeving die vorige zomer regelmatig aan dezelfde kuil voordroog- gras bijbracht. Het is goed om de resultaten van deze in- kuilmethode eens te bekijken. Hoe dikwijls gebeurt het in de zomer dat er te veel gras is voor direkte beweiding, maar te weinig om een aparte kuil te maken? Door dit gras voor te drogen en op een bestaande kuil bij te kuilen, kan dit over tollige weide gras tot waarde worden gebracht. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17