REINA Vervolg vergadering Hoofdbestuur mirakels goed! D, Veehouderij D e winterse weersomstandigheden hebben in januari toch hun invloed gehad op het gebeuren in de veehouderij. Voorna melijk de mengvoederindustrie heeft te maken gehad met extra kosten vanwege de moeilijkheden met het transport zowel op de weg als op het water. Maar ook het marktgebeuren heeft onder invloed gestaan van de winter. De prijzen ondergingen weinig veranderingen, er was weinig handel in gebruiksvee en een gedrukte aanvoer bij slachtvee zorgde voor een nauwelijks te handhaven prijs, aldus W. van Veldhuizen in zijn veehouderij overzicht. Uit een melkprijsonderzoek is gebleken dat er een prijsverschil bestaat van 4 cent per kg melk tussen het Noorden en het Zuiden. H et Zuiden heeft de laagste prijs. Het is zaak dat de Zuidelijke melkindustrie dit verschil zo snel mogelijk pro beert op te heffen. In het Zuiden hebben nogal wat fusies plaatsgevonden op het terrein van de zuivelindustrie. Nu dit echter allemaal achter de rug is zal men er alles aan moeten doen om het rendement dat men van de fusies verwacht waar te maken. Tuinbouw I n zijn tuinbouwoverzicht meldde de heer J.A. Vogelaar dat er dit jaar bij de produkten spruiten, prei en bloemkool geen overschotten zijn te verwachten want van deze winterteelten, voor zover die nog op het veld stonden, is vrijwel alles bevroren. Als gevolg hiervan zijn de groenteprijzen omhoog gegaan. Van de andere kant zijn de vooruitzichten voor de prijzen van de stapelproduktenniet zo gunstig, waarbij het zelfs niet onmoge lijk is dat voor het seizoen ten einde is nog wel eens doordraai kan plaatsvinden. Akkerbouw V N aar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer v.d. Maas werd medegedeeld dat er nog niets bekend is over de prijsvaststelling van respektievelijk de A-, Bj - en Cj en C2-sui- ker 1978. Er cirkuleren weliswaar geruchten maar dit betreft slechts rekenvoorbeelden waaruit geen konklusies mogen wor den getrokken. Het uitblijven van de definitieve prijsvaststelling heeft naar verluidt te maken met nog niet opgeloste juridische vragen. Overigens vond het Hoofdbestuur dat met name de C2-suiker zo hoog mogelijk vastgesteld dient te worden. Eveneens naar aanleiding van een opmerking van Van der Maas sprak het Hoofdbestuur er zijn bevreemding over uit dat met name Suiker Unie van de telers reeds per 1 februari- middels het tekenen van een zg. koopkontrakt -de definitieve opgave heeft gevraagd van het aantal in te zaaien ha's. Voor de telers is dit immers in de loop van mei, wanneer ook de opkomst van de uitgezaaide bieten bekend is, te beoordelen. Een definitieve opgave kan daarom in feite niet voor mei van de telers verlangd Overige zaken D e heer G.P.A. v. Nieuwenhuijzen te Fijnaart werd bij ak- klamatie herkozen tot vice-voorzitter van de Z.L.M. Besloten werd voorts het Administratie- en Adviesbureau van de Z.L.M. in te brengen in een op te richten stichting met de naam "Ac countantsunie van de Z.L.M.". Het bureau was tot op heden een koöperatie. Als bestuursleden van de nieuwe stichting werden benoemd: Jac. Scheele te Zaamslag, M.C.J. Kosten te Tholen. A.M. Schaap te Woudrichem; Jac. Lindenberg te 's-Heer Arendskerke, C.J. Almekinders te Retranchement. Het Hoofdbestuur sprak de vrees uit dat de wildschade ernstige vormen zal aannemen. Reeds nu zijn er meldingen van grote schade. Er zal over de te volgen procedure een artikel worden opgenomen in het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad. Het Hoofdbestuur hoopte dat de aanpak van de wildbestrijding en de schade-afwikkeling door de desbetreffende instanties extra soepel worden behandeld. Gewezen werd voorts op de proble men waarin sommige boeren en tuinders zijn verzeild door het afsluiten voor zwaar verkeer van bepaalde polderwegen i.v.m. de dooi. Wellicht kunnen hiervoor in overleg met de water schappen oplossingen worden gevonden. Ontmoedigingsbeleid Verkeerde voorlichting J aren van Public Relations werk voor de Land- en Tuinbouw zijn teniet gedaan door twee artikelen in de dagbladpers, zei Van der Maas. Ten eerste ging het over de prijsstijging van suiker van 1,71 naar 1,73 en de prijsverhoging van brood met 4 cent voor een 8-onsje. Er werd gesuggereerd dat deze prijsstijging noodzakelijk was geworden door de verhoging van de boerenprijzen. Zoiets kan als een pertinente leugen worden gekwalificeerd, zei Van der Maas. Fatalistische aanvaarding A ardappelinventarisatie Het beste lint geeft de hoogste prijs... zaai daarom een kweekprodukt A Igemene situatie in de land- en tuinbouw Aanwezigen op de Hoofdbestuursvergadering op 5 februari 1979 u de voorstellen vanuit Brussel ten aanzien van de zuivel bekend zijn kan men alleen maar konstateren, aldus Van Veld huizen. dat het beleid in de zuivel is gedegradeerd tot een "ont- moetingsbeleid". Negatieve ontwikkelingen worden gestimu leerd in de zuivel, terwijl er een strafheffing wordt gelegd op de bedrijven die reeds volop ontwikkeld zijn of nog in ontwikkeling zijn. De nieuwe vorm van melkheffing zal in de veehouderij tot onoverkomelijke problemen leiden voor vele bedrijven. Mis schien zal daarvan zelfs het gevolg zijn dat de wat zwakkere bedrijven zullen verdwijnen en alleen de sterken overblijven en nog groter worden! Het Centraal Bureau voor Tuinbouwontwikkelingen heeft in middels kontakt opgenomen met de standsorganisaties om de situatie van ernstig getroffen telers te bespreken. De winter heeft voor veel ondernemers in de tuinbouw weinig voordeel ge bracht. Hier en daar werd melding gemaakt van het instorten van kassen vanwege het gewicht van de sneeuw. Er moest enorm veel energie worden gebruikt om de temperatuur in de kassen op peil te houden. De bloementelers zagen hun afzet drastisch verminderen. De straathandel in bloemen verdween nagenoeg, daarnaast werden grote hoeveelheden bloemen uit Israël inge voerd. In de sierteelt werd ook nogal wat schade aan de pro dukten gemeld, maar in deze sektor hoopt men dit via de prijs te kunnen kompenseren. In de vruchtboomkwekerijen wordt hier en daar ook schade gemeld ofschoon het nu nog te vroeg is om een definitief oordeel hierover uit te spreken. De prijsverwach- tingen ten aanzien van de appels en met name Golden Delicious zijn niet optimistisch gezien de nog grote voorraden. Bij de peren kunnen de prijzen waarschijnlijk nog iets aantrekken, verwachtte de heer Vogelaar. Al met al kan echter wel gekonkludeerd worden zei hij dat het appelteeltseizoen 78/79 wederom als slecht en teleurstellend moet worden gekwalificeerd. plaatsgevonden waarbij hij eraan herinnerde dat de uitkomsten van deze inventarisatie vorig jaar onbetrouwbaar bleken te zijn. Toen werd er door de Z.L.M. gezegd "liever geen inventarisatie dan een onbetrouwbare inventarisatie". Het produktschap voor aardappelen besloot op grond van een onderzoek naar deze "missers" dit jaar af te zien van een ja- nuari-inventarisatie. Daarna werd bij geruchte vernomen dat het ministerie van landbouw zelf de inventarisatie zou uitvoe ren. Nu die uitvoering inderdaad een feit is blijkt echter dat onder druk van het ministerie de hoofdafdeling akkerbouw zowel als het produktschap toch weer de verantwoordelijkheid naar zich toe hebben laten schuiven. Het waarschijnlijke gevolg hiervan zal zijn dat het bedrijfsleven wederom voor de kosten van een onbetrouwbare inventarisatie zal opdraaien, zei v.d. Maas. De gang van zaken lijkt verdacht veel op een spelletje van de overheid om op een slinkse manier over de ruggen van de pro ducenten heen een soort konsumentenbelang te dienen. Van der Maas zei "Ik vrees dat men in "Den Haag" weer hoopt op grote voorraden (zij het slechts op papier) en daaruit voortvloeiende lage prijzen. Een ergerlijke gang van zaken!" Overigens zijn de uitkomsten van de inventarisatie nog niet bekend gemaakt maar vast staat wel dat de cijfers ongetwijfeld invloed zullen hebben op het prijsverloop bij aardappelen. De producentenprijzen zijn immers niet gestegen, zei hij, het tegendeel is helaas het geval. Dat alles nog afgezien, zo ging hij verder, dat de boerenprijs van suiker slechts een derde deel uitmaakt van de konsumentenprijs, terwijl bij een 8-ons broodje de verpakking nog meer kost dan de tarwe die benodigd was om dat broodje te bakken. Een ander krantenbericht maakte melding van het feit dat het voorstel van de Europese kommissie om de prijzen voor de landbouw te bevriezen, genomen is op grond van het feit dat het reële inkomen in de landbouw in '78 meer gestegen zou zijn dan in andere beroepssektoren en dat in een vrije ekonomie, dus zonder E.G., de prijzen ten gevolge van de goede oogsten ook niet gestegen zouden zijn, terecht zou zijn. Dit zijn belachelijke en onheuse argumenten zei Van der Maas boos. We moeten nog blij zijn zei hij ironisch dat er voor Ne derland geen verdere afbraak van M.C.B.'s zal plaatsvinden anders zou dit voorstel een regelrechte prijsverlaging voor de Nederlandse boeren inhouden. O pekulaties over eventuele oogstderving bij wintertarwe als gevolg van het strenge winterweer zijn momenteel beslist nog voorbarig. Zoals het er nu uitziet lijkt de schade aan de winter tarwe nogal mee te vallen. Wel moet plaatselijk op slempige gronden en percelen verlies geïnkasseerd worden vanwege piasvorming.door dooiwater. Overigens is dat verschijnsel van piasvorming een duidelijke vingerwijzing naar de noodzaak van het op peil houden van de struktuur en vruchtbaarheidstoestand van de grond, aldus H.C. van der Maas, voorzitter van de ak- kerbouwkommissie van de Z.L.M. in zijn maandelijks akker- bouwoverzicht. Ook spekulaties t.a.v. een eventuele hogere ki logramopbrengst van wintertarwe in vergelijking met vorig jaar zijn absoluut voorbarig. In Brussel wordt overigens wel met de mogelijkheid rekening gehouden dat het gekalkuleerd export overschot van zachte tarwe en gerst van respektievelijk 1 P/2 en 7 miljoen ton zal resulteren in een E.E.G. overgangsvoorraad van 7 a 8 miljoen ton tarwe en 3 a 5 miljoen ton gerst. Deze oude voorraden kunnen straks bij het binnenhalen van de nieuwe oogst nog in de weg zitten en daarom zal er konsequent aange drongen moeten worden op een agressiever-exportbeleid van graan naar derde landen. Daarnaast zullen daarbij op langere termijn alle andere aspekten van het E.E.G.-graanbeleid blij vend onze aandacht vragen. Helaas blijkt nu dat de in mijn vorige verslag geuite veronderstellingen dat de aangetrokken prijzen voor aardappelen en uien wel eens z.g. "weër"-prijzen konden zijn, juist te wezen. De kg-prijs van aardappelen ver toont weer de neiging te zakken tot onder het kostprijsniveau. De prijs van uien is voor het tweedejaar in successie erbarmelijk slecht te noemen, zei v.d. Maas. Vergeleken met de cijfers over uien van vorig jaar houden sommigen het erop dat er dit jaar 100.000 ton "resf'-uien zullen zijn. In '78 was dit 200.000 ton. "V an der Maas vond het een vreemde zaak dat er dit keer wederom een januari-inventarisatie van aardappelen heeft an der Maas zag voor de zuidwestelijke akkerbouw slechts negatieve perspektieven ook al in het licht van het Europese suiker- en graanbeleid. Misschien treed ik in herhaling zei van der Maas maar "kunnen en moeten we dit alles dan maar fata listisch ervaren?" Hij vroeg zich daarbij af of het wel voldoende is om te pleiten voor: a. alleen maar extra geld voor aardappelexportbevorde ring met daaraan toegevoegd een eigen bijdrage, of b. het vol doende is om te pleiten voor een afzonderlijk afzetfonds voor uien en c. een Z.L.O.-initiatief om te trachten het belangrijke punt van de fïskale problematiek op landelijk niveau bespreek baar te maken. Vragen, zo zei v.d. Maas, die ik op dit moment maar open zal laten. Tot slot ging hij nog in op het voorstel van de Europese Kom missie om het B-quotum voor suiker te verlagen van 127!^ naar' 120%. Dit zou voor Nederland betekenen dat er een extra risiko komt van zo'n 50.000 ton C-suiker. Gezien de ervaringen van dit jaar (70.000 ton C-suiker bij 12714% B) dus zeker de moeite waard om te knokken voor het behoud van \21Vi% B-quotum. jjiija... e Advertentie IM worden. De genoemde handelwijze kan bovendien konse quenties hebben voor de toekomst wanneer zou blijken dat er minder ha's worden geteeld dan oorspronkelijk middels dit kontrakt worden opgegeven. Er zouden dan papieren ha's in omloop kunnen komen die ook weer een rol zouden spelen in de toewijzing voor 1980 en volgende jaren. Voorts stelde" het Hoofdbestuur opnieuw dat voor 1980 en volgende jaren met kracht gestreefd dient te worden naar de invoering van een rekening-kourant systeem en de vaststelling van een bodem (van b.v. 90%) van het oorspronkelijk startquotum bij voort schrijdende referentie. Het Hoofdbestuur benadrukte tenslotte dat bij de revisie uitge gaan dient te worden van de ha's in het bouwplan. oor vrijwel alle hoofdbestuursleden werd gesteld dat er dui delijk sprake is van een toenemende onrust bij de achterban. Deze onrust wordt veroorzaakt door de achterblijvende inko mensvorming en de toenemende onzekerheid over wat er te wachten staat. De onrust onder de leden heeft een extra impuls gekregen door het bekend worden van de prijsvoorstellen van de Europese Kommissie voor het komende jaar. Het Hoofdbestuur onderstreepte daarmee hetgeen voorzitter Doeleman in zijn openingswoord had gesteld. Wij zullen ons scherper opstellen en geen genoegen mogen nemen met "meer minder" aldus het Hoofdbestuur. A.J.G. Doeleman, voorzitter; G.P.A. v. Nieuwenhuijzen, vice- voorzitter; S. de Visser, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, Noord-Beveland; K. Dees, O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, W. Zuid-Beveland; I.A. de Hullu, W. Zeeuws-Vlaanderen (plv); A. v. Hoeve, Axel; J. Scheele, Hulst; W. v. Veldhuizen, O. en M. Brabant; G.J. de Jager, Altena- Biesbosch; B.H. Maijers, Langstraat; P.A. Hoogenboom, tuin bouw; J.A. Vogelaar, tuinbouw; C. de Visser, veehouderij; Ir. L. Eelkema, adv.; mevr. J. Donken, adv.; mevr. C.L. Kloet, adv.; B. Verbeek; R. v. Wezel; J.C.B. Priem. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15