Minister Van der Stee verduidelijkt problematiek rond M.C.B.-afbraak "D e landen met sterke munten zowel de Bondsrepubliek Duitsland, als de Benelux, zijn altijd bereid geweest en zijn dat nog, bij de prijsbesluiten een deel van de prijsverhoging weg te geven aan de afbouw van de monetair kompenserende bedragen (m.c.b.'s). Gelijkblijvende producentenprijzen in nationale munt uitgedrukt in de landen met sterke valuta is de uiterste grens die Duitsland èn de Beneluxlanden vast trekken. Dat is het uitgangspunt in de afgelopen periode geweest en dat blijft ook ons uitgangspunt in de komende onderhandelingen". T en aanzien van mogelijke kompensatie van de afbraakef- fekten door nationale maatregelen deelde de bewindsman mee dat dit de Bondsrepubliek Duitsland naar schatting DM 2,5 miljard zou kosten, hetgeen onmogelijk is op te brengen. Een soortgelijke kompensatie zou in ons land zo'n 12 a 13% daarvan kosten, dus zo'n 300 miljoen en onze financiële positie is bekend. D e bestaande situatie wordt met de totstandkoming van het Europees Monetair Stelsel (E.M.S.) nog verergerd, doordat hier voor een bedrijfszeker gewas! Tweede Khmer der Staten-Generaal Kring Walcheren der Z.L.M. Kring Oost en Midden Brabant der Z.L.M. Kring Noord Beveland der Z.L.M. Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. Kring Hulst der Z.L.M. Kring Axel der Z.L.M. Kring Oost en Midden Brabant der Z.L.M. Kring Hulst der Z.L.M. Kring Oost Zuid Beveland der Z.L.M. Jaarvergadering van de Ver. Voor Boeren en Tuindershulp in Zeeuws Vlaanderen Spuitdagen in West-Brabant Hengstenkeuring van het Ned. New Forest pony stamboek Aldus minister Van der Stee (landbouw) in een verklaring aan de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de brief van de minister van buitenlandse zaken over de Europese Raad van 4 en 5 december 1978. De bewindsman verklaarde in verband met de m.c.b.-afbraak in het verleden gepleit te hebben voor een systeem van automati sche afbraak. Dit systeem zou wel een aantal veiligheidskleppen moeten bevatten zodat zowel het inflatoir effekt in landen met zwakke munten, als een inkomensverlaging voor de producen ten in landen met een sterke munteenheid kunnen worden voorkomen. Het Nederlandse uitgangspunt was: - terug naar de eenheidsmarkt zo snel als maar enigszins re delijkerwijs mogelijk is: - in landen met een sterke munt moet er een ondergrens zijn, zodat het inkomensniveau in nationale munt uitgedrukt, tenminste gelijk blijft; - de afbraak dient kommunautair geregeld te worjen. Nationale kompensatie onmogelijk Ook kompensatie via een BTW-regeling heeft niet de voorkeur van minister Van Stee. Dergelijke kompensaties zijn uiterst tij delijk bedoeld, maar men weet hoe moeilijk het is dit soort tijdelijke regelingen af te bouwen. Hij verwees hierbij naar de Bondsrepubliek waar van de kompensatie van 1969 nog steeds 2% BTW over is. Europees Monetair Stelsel nieuwe onzekerheden zijn ingebouwd. De bewindsman lichtte dit als volgt toe. We hebben een Eurodaalder (ECU) waarvan de waarde volgens een vaste verdeelsleutel wordt bepaald door de koersen der onderscheidene EG-munten. Stel nu munt X participeert daarin voor een derde. Indien munt X revalueert met 6% betekent dit dat de Eurodaalder 2% meer waard wordt. Automatisch zouden daardoor alle landbouwprijzen - uitgedrukt in Eurodaalders - eveneens met 2% stijgen. In zo'n situatie stijgen b.v. de Franse m.c.b.'s maar smelten onze m.c.b.'s automatisch met 2% weg. Nemen wij nu het geval waarin datzelfde land met 6% deva lueert. Dan daalt de Eurodaalder 2% in waarde, waardoor de landbouwprijzen in de E.E.G. automatisch ook met 2% zouden dalen. Dat is ook niet de bedoeling. Momenteel wordt internationaal gezocht naar verfijningen, die een stukje van deze pijn wegwerken. Bovendien mogen wij aannemen dat er een aantal tegengestelde koersbewegingen zal plaatsvinden. Bovendien komt steeds meer de vraag aan de orde of geïmporteerde grondstoffen, waarop geen heffingen worden gelegd en waarvoor dus de m.c.b.'s niet gelden, wel een rol zouden mogen spelen in de berekeningen, zoals de problemen rond soja, tapioca en maniok. Er is een samenöang met de prijspolitiek. Er is op dit ogenblik een grote stroming in de Europese Kommissie, die bij de prijs voorstellen op nul zou willen uitkomen. Er is een andere stro ming in de Kommissie, die mede in samenhang met deze pro blematiek, denkt aan prijsverhogingen van 1,5 tot 2%. Onze uitgangsstelling is bekend, aldus minister Van der Stee, en daaraan zullen we vasthouden. Hij hechtte er echter aan dat slechts geven en nemen tot een kompromis kan leiden en sprak de hoop uit dat dit niet op al te lange termijn tot stand zal komen. Hij stelde tevens nadrukkelijk dat men niet de indruk moet hebben, dat de landbouwsector, die altijd de motor van de integratie is geweest, nu de zaak blokkeert. Hij zou liever de zaak omdraaien: verdere integratie en harmonisatie, met name in de landbouw, wordt onmogelijk gemaakt omdat er op sociaal, ekonomisch en monetair gebied niet voldoende vorderingen worden gemaakt. Algemene vergadering op donderdag 15 februari a.s. om 09.30 uur in café restaurant "De Brasserie" te Middelburg. Agenda: 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en/of mededelingen. 4. Jaarverslag sekrétaris. 5. Rekening en verant woording over 1978.6. Verslag financiële kommissie. 7. Voorstel tot vaststelling van de Statuten zoals aangenomen in het kring- bestuur. De koncept-statuten liggen ter inzage bij de kringse- kretaris. 8. Verkiezing leden ledenraad. Aftredend en herkies baar is de heer A. Langebeeke te Gapinge. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer P.W. Reijnierse te Koudekerke. 9. Inlei ding door de heer J. de Lange, direkteur van de O.V.M. der Z.L.M. over het onderwerp "Walcheren toen en nu". 10. Ge- dachtenwisseling. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. Namens het kringbestuur, S. de Visser, voorzitter en P.W. Reij nierse, sekretaris. Kring-ledenvergadering in samenwerking met de jonge boeren op donderdag 15 februari a.s. om 20.00 uur in de vergaderzaal van de Z.O.M. te Eindhoven. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. 4. Benoeming kaskommissie. 5. Inleiding van ir. D. Luteijn, voorzitter van het K.N.L.C. met als onderwerp: "E.E.G. Landbouwbeleid". 6. Nabespreking. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Jongeren, jonge boeren en echtgenotes zijn van harte welkom. Het is denkbaar dat de vergadering bij extreem slechte weers omstandigheden niet door kan gaan. Het zal dan onmogelijk zijn alle leden daarvan tijdig kennis te geven. Mocht U twijfelen of de vergadering al dan niet doorgaat kunt U beter zelf even bellen naar de heer H. Juijn, tel. nr. 04136 - 362, de heer W. v. Veldhuizen, tel.nr. 04928-1363 of de Z.O.N. te Eindhoven, tel.nr. 040-513945. Algemene ledenvergadering op maandag 19 februari a.s. om 14.00 uur in dorpshuis "de Pompweie" te Kortgene. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de algemene ledenverga dering van 8 december 1978. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. 4. Voorstel tot statutenwijziging (zie agenda vorige vergadering). 5. Jaarverslag 1978. 6. Rekening en verantwoor ding over 1978 en begroting 1979. 7. Benoeming lid financiële kommissie. 8. Inleiding door de voorzitter van het N.A.J.K. de heer W. v.d. Brink over de nota "Boer Blijven". 9. Gedachten- wisseling over het onderwerp. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens het bestuur, H.C. v.d. Maas, voorzitter en C.M. v.d. Weele, sekretaris. Algemene vergadering op donderdag 15 februari a.s. om 14.00 uur in "Het Huis van Nassau" te Zierikzee. Agenda: I Opening. 2. Notulen - Verslag Notulenkommissie. 3. Mededelingen en/of ingekomen stukken. 4. Rekening en ver antwoording over 1978 - verslag Financiële kommissie. 5. Ver kiezing lid Notulenkommissie i.v.m. periodiek aftreden van de heer J. Gaanderse (Scharendijke). 6. Verkiezing lid Financiële kommissie i.v.m. periodiek aftreden van de heer L.N. Hanse (Zierikzee). 7. Vaststelling kringkontributie. 8. Inleiding door de heer J.F.G. Schlingemann over het onderwerp "E.E.G. - Pro- duktie en afzet". 9. Diskussie. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens het kringbestuur L.J. van Gastel, voorzitter, M. Hanse, sekretaris. Algemene ledenvergadering op maandag 19 februari om 19.00 uur in de nieuwe zaal van café "De Reizende Man", Hof te Zandeplein 24 te Kloosterzande. Agenda: 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen van de alge mene vergadering van 30 november 1978. 3. Mededelingen en/of ingekomen stukken. 4. Benoeming kommissie notulen. 5. Rekening en verantwoording door bestuur over boekjaar 1978 en aansluitend verslag van de financiële kommissie. 6. Jaarver slag over 1978 van de sekretaris-penningmeester. 7. Rond vraag, pauze. 8. Inleiding door de heer ir. F. Lamerant land bouwingenieur in-dienst bij de Belgische Boerenbond over be lastingstelsel, financiering en steunmaatregelen voor de Belgi sche agrariër. 9. Gedachtenwisseling. 10. Sluiten der vergade ring. Namens het kringbestuur, Jac. Scheele, voorzitter en P.G. de Bruijn, sekretaris. Algemene ledenvergadering op donderdag 22 februari om 14.00 uur in het kultureel centrum "De Halle" te Axel. Agenda: 1Opening door de voorzitter, de heer A. van Hoeve. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslag sekretaris. 5. Verslag financiële kommissie. 6. Rekening en ver antwoording 1978 door de penningmeester. 7. Kontributie vaststelling 1980. 8. Verkiezing plaatsvervangend h.b.-lid we gens statutair aftreden van de heer W. Dekker (is herkiesbaar). 9. Rondvraag. 10. Pauze. 11. Lezing door de heer ir. D. Luteijn, voorzitter K.N.L.C., over met als titel "Landbouw veraf en dichtbij" (indrukken van bezoeken aan China en Thailand en enige kanttekeningen bij de E.E.G.). 12. Diskussie. 13. Sluiting. De dames en de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en de R.A.K. zijn hartelijk welkom. Na afloop koffiemaaltijd. Namens het kringbestuur-A. van Hoeve, voorzitter en A. de Feijter, sekretaris. Ekskursie op 23 februari naar het kalveropfokproefbedrijf "De Vlierd", Inktfordseweg 11 te Bruchem, tel. nr. 04184 - 254. Het is de bedoeling dat de deelnemers met eigen vervoer naar het proefbedrijf komen waar zij worden verwacht om 11.00 uur. Opgave voor deelname bij H. Juijn, tel. nr. 04136 - 362 of op de kring-ledenvergadering. Gezinsavond op vrijdag 23 februari a.s. om 18.45 uur in "'t Heiken" te Heikant. Programma: 18.45 uur: Welkomstwoord door de voorzitter. 19.00 uur: De tafels staan gereed en we zorgen al direkt voor de inwendige mens in de vorm van een goed verzorgde boeren broodmaaltijd. 20.00 uur: Z.L.M.-filmjournaal 1977/78 meto.a. enkele opnamen van gebeurtenissen uit ons werkgebied. 20.50 uur: Treedt voor ons op de P.J.Z. uit Oost Zeeuws Vlaanderen met het toneelstuk "PIMMETJE". Dit is een komische thriller v/aar we veel plezier aan zullen beleven. 22.30 uur: Het orkest "TRIO" gaat zich warm blazen om ons in de juiste stemming te brengen voor een paar uurtjes gezellig dansen en plezier maken. Het is een goede oefening voor het komend karnaval. Opgeven voor 16 februari bij P.G. de Bruijn, tel. nr. 01148 - 1566. Kosten 15,00 per persoon. Algemene vergadering en gezinsmiddag op maandag 26 fe bruari a.s. om 14.00 uur in het Dorpshuis te Kruiningen. De hooggeleerde heer prof. mr. W.M. Kleyn zal spreken over bedrijfsopvolging. Advertentie IM Deze vergadering zal worden gehouden op woensdag 14 fe bruari om 14.00 uur in restaurant "Zomerlust" te Axel. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 15 februari 1978. 3. Mededelingen. 4. Jaarverslag 1978. 5. Kasver- slag 1978 en balans 1978. 6. Begroting 1979 en vaststelling kon tributie en dagvergoeding 1979. 7. Bestuursverkiezing: aan de beurt van aftreden zijn de heren C. Cornelissens en J. Goense. Beiden zijn herkiesbaar. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Namens het bestuur J. Bruggeman, voorzitter en J. Cornelissens, sekretaris. Door het Konsulentschap voor de Akkerbouw en. Rundvee houderij te Zevenbergen worden in samenwerking met de Boval twee spuitdagen georganiseerd. Iedereen, die belangstelling heeft, wordt uitgenodigd om een van deze bijeenkomsten te bezoeken. De bijeenkomsten worden gehouden op: Dinsdag 20 februari te Fijnaart in Hotel "de Graanbeurs", Ka- dedijk 6 met als inleider dr.ir. C. Barel, konsulent voor Plante- ziekten te Wageningen. Aanvang 14.00 uur n.m. Woensdag 21 februari te Bergen op Zoom in Hotel "De Koren beurs", Potterstraat 50 met als inleider A.C.M. Mulders, spe cialist Planteziekten te Zevenbergen. Aanvang 9.00 uur v.m. Er zal speciale aandacht besteed worden aan gewasbescherming in bieten, aardappelen, erwten en granen. Ook diverse andere gewassen zullen in het kort worden besproken. Na een korte inleiding* over het betreffende gewas kunt U uw vragen stellen en opmerkingen maken. Ga vooral eens na welke problemen U aïgelopen jaar tegen bent gekomen en stel deze op de bijeenkomst aan de orde. Op woensdag 14 februari a.s. zal in de Rijnhal te Arnhem de jaarlijkse keuring van New Forest Hengsten worden gehouden. Er staan 27 drie-jarige hengsten aangegeven, benevens 3 vierja rige nog niet eerder goedgekeurde dieren. Verder geven van zelfsprekend de 4-jaar en oudere hengsten weer hun visite kaartje af voor het komende dekseizoen. De keuring begint om half tien 's morgens in een bijzonder goed verwarmde hal. Vorig jaar was er een grote belangstelling voor deze keuring en men verwacht ook nu weer veel toeschouwers. Voor het eerst worden er ook New Forest hengsten onder het zadel getoond, op deze keuring vooral belangrijk omdat de Forester, als kinderrij-pony-maat steeds meer aandacht krijgt. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14