KNLC KOMMENTAAR REINA e Goede financiering is meer dan noodzakelijk 4 D, M ensen en goederen ondervinden de gevolgen van de langdurige winter. r Adressen voor praktikanten gevraagd «j» Ministeriële geldzorgen Kultuurtechnische werken Het beste lint geeft de hoogste prijs... zaai daarom Oogstkredieten eze kredieten zijn bedoeld ter aanvulling van de tijdelijke behoefte aan bedrijfskapitaal en gelden speciaal voor akker bouwbedrijven. Op basis van de te verwachten opbrengsten kan tijdelijk krediet worden verstrekt. De maximale verstrekking is afhankelijk van het bouwplan. Na de verkoop van de produkten moet het kre diet wNcden terugbetaald. Als zekerheid voor een oogstkrediet geldt eigendomsoverdracht van de oogst en cessie van vorderingen. Let wel, deze vorm van financiering is slechts bedoeld voor een tijdelijke behoefte aan bedrijfskapitaal. In de praktijk wordt nogal eens gebruik gemaakt van leveran cierskrediet. Men komt dan met de koöperatie of de handel overeen dat betaling plaatsvindt hetzij bij aflevering van het produkt, of, bij een machine dat men de betaling pas doet na kortere of langere termijn. Indien men dit doet, of het slim is betwijfelen we, moet men letten op: a. de rente die men moet betalen, ze varieert wel van 10% tot 15%. b. de gebondenheid die men krijgt met het oog op het moeten verkopen. c. de korting die men kan krijgen bij betaling voordelen ople vert. Het ware beter eens te bezien of er geen andere betere en goedkopere financieringsmogelijkheden zijn. Wij zijn er tot in de grond van ons hart van overtuigd, dat die er zijn. We menen zelf dat men leverancierskredieten wel eens te hoog op laat "Wees voorzichtig dat U niet in de greep van een leverancier komt!" lopen, zodat de ondernemer en degenen die het leveranciers krediet verstrekken er pijn in de buik van overhouden. J.M. Het kost nogal wat geld zo een langdurige periode. Wij waren het wat ontwend en in menig geval waren niet die voorzorgen genomen die noodzakelijk waren en daaruit is op meer dan een plaats schade voortgekomen. O nze verzekering weet er ook van mee te praten en de schadeuitkeringen vertonen een curve die tegengesteld is aan die van de temperatuur. De volgende vraag die gesteld kan worden is dan of be drijfsschade is ge leden, wanneer b.v. een auto op een privé - reis is beschadigd of vernield. Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk. Volgens vaststaande jurisprudentie is de schade ontstaan aan een bedrijfsmiddel gedurende privégebruik geen be drijfsschade en kunnen de gevolgen dan ook niet op de jaarrekening tot uitdrukking worden gebracht. De schade is een privêaangelegenheid en zowel de repara tienota als de daling van de boekwaarde b. v. bij totaal verlies is een privé-onttrekking. Het bedrijf heeft daaraan part noch deel. Doet V of Uw vrouw dus een privé-boodschap, een privé- bezoek of gaat uw zoon of dochter uit en wordt op zulk een autorit schade toegebracht aan het bedrijfsmiddel, dan is dit een privé-aangelegenheid. De kosten en de schade kunnen niet ten laste van het bedrijf komen. Is in tegenstelling daarmede de auto privé-bezit en wordt deze één keer voor een bedrijfsrit gebruikt, bijvoorbeeld de auto van de vrouw, van een zoon of een dochter, dan is de schade 'gedurende een bedrijfsrit ontstaan als bedrijfsschade aan te merken en kunnen zowel de herstelnota's als een waardevermindering ten laste van de jaarrekening komen. Het gaat er maar om goed te onderscheiden en voor vol doende bewijsmateriaal te zorgen. Het principe ligt wel vast, maar in geval van procedures en daarbij onderscheiden fiskale procedures zich niet van ci viele procedures; zijn al veel stellingen verloren wegens ge brek aan bewijs. O m U volledig te informeren over de rechtsopvattingen ten aanzien van deze situatie geven wij U de overweging van het Gerechtshof te Leeuwarden in een geval dat gedurende een bedrijfsrit schade werd geleden aan een auto die privé- bezit was. Dat het Hof dan ook aanneemt, dat toen belanghebbende ter zake van het onherstelbaar beschadigd geraken van de auto een schade-uitkering ontving van slechts f 9.259,— zulks voornamelijk is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de verzekeringsmaatschappij zich in de desbetreffende onderhandelingen kennelijk op het standpunt heeft gesteld, dat de schade beliep een als minimaal te verdedigen dag waarde voor een auto als de onderhavige en belanghebben de, als gevolg van de in een dergelijke situatie gebruikelijke moeilijke onderhandelingspositie, zich tegen dat standpunt niet genoegzaam heeft kunnen verweren; dat het Hof het op grond van het vorenoverwogene omtrent de aanschaffingsprijs van de auto voorts aannemelijk acht, dat voor het geval de aanrijding niet zou hebben plaats gevonden belanghebbende de auto nog geruime tijd zou hebben kunnen gebruiken, zonder dat het verschil tussen de aanschaffingsprijs en de alsdan uiteindelijk te bereiken restwaarde het totale bedrag van de als normaal - gelijk voormeld - te beschouwen afschrijvingen te boven zou zijn gegaan; dat onder deze omstandigheden naar 's Hofs oordeel het door belanghebbende door vorenomschreven gang van za ken op de auto geleden verlies van f 3.753. niet dient te worden beschouwd, gelijk de Inspekteur stelt, als een op de auto als privé-vermogensbestanddeel geleden vermogens- verlies, doch als een nadeel, opgeroepen door een zakelijke rit met de auto, welk nadeel alsdan in beginsel dient te worden gerekend tot de op de inkomsten uit de dienstbe trekking drukkende aftrekbare kosten 2 oals U kunt lezen wordt er tegenwoordig met een fijne zeef gewerkt, ook als het belastingprocedures betreft en men dient dan ook goed beslagen ten ijs te komen. Paauwe. Zoals bekend heeft het Ministerie van Landbouw in het kader van Bestek '81 behoorlijk veel moeten inleveren; te veel in ver gelijking met andere departementen. Dat is zeker het geval als men bekijkt hoezeer de afgelopen jaren al op de uitgaven is beknibbeld en dat met name landbouw nogal wat langjarige ver plichtingen heeft lopen. Herhaaldelijk hebben wij gewaarschuwd voor de voortgaande uitholling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds, die elke ruimte voor nieuw beleid praktisch afsneed. Ondertussen komen er toch steeds nieuwe zaken op ons af en ligt er duidelijk nog een aantal zeer wezenlijke verlangens. Naast de geleidelijke invoe ring van de overname van de keuringskosten staat er immers nog een aantal duidelijke prioriteiten op ons verlanglijstje! Dit zijn de verbreding van het takenpakket van de Bedrijfsverzorgingsdien- sten, extra geld voor afzetstimulering en exportbevordering en het stimuleren van de kwaliteit van produktie en produkten. Daarom dient de positie van het O.- en S.-fonds in de komende tijd hoe dan ook verbeterd te worden door een hogere rijksbij drage en mogelijk door een her-oriëntatie op de grootste uitga venpost, nl. de rentesubsidie (onder meer in het breder kader van de zuivelproblematiek). Zorgen geeft ook het budget voor de kultuurtechnische werken (ruilverkavelingen, de A-2 werken en pcw-werken). Zeker nu het budget voor 1979 weer lager is gesteld en gelukkig de laatste tijd het stemmingsprogramma van 40.000 ha per jaar weer gehaald wordt. Bij de voorbereiding van de ontwerp-landinrichtingswet wordt nu vanuit het Ministerie een aanpassing van het financieringsbeleid ruilverkavelingen voorgesteld. Als bedrijfsleven bekijken wij deze voorstellen uiteraard met argusogen. Het gaat ons daarbij na tuurlijk vooral om de financiële gevolgen voor de betrokken bedrijfsgenoten. Vooropgesteld dient te worden dat ruilverkave lingen, waarvan al een voorontwerp in de openbare diskussie is gebracht nog onder de oude, huidige regeling blijven vallen. Ge lukkig blijft ook het Ministerie als uitgangspunt hanteren dat ieder jaar 40.000 ha in uitvoering wordt genomen en dat het uitvoeringsschema niet door geldgebrek vertraagd mag worden. De belangrijkste voorstellen betreffen nu het schrappen van de voorfinanciering voor wegen en waterhuishouding en voor het betreffende deel van de wegbeheerders (met name gemeenten) en waterschappen een kontante betaling te verlangen. Overigens is dit een voorstel dat enigszins aansluit bij een ontwikkeling die in de noordelijke provincies al aan de gang was en voor betrokken agrariërs niet al te veel problemen lijkt te geven. Voor een aantal waterschappen zal het zeker wel de nodige problematiek met zich meebrengen. Daarnaast wordt voorgesteld ook de voorfinancie ring in het kader van boerderijverplaatsing, erfbeplanting en toegangswegen te beëindigen. Daarbij wordt gelijktijdig voorge steld een paar subsidies te verhogen. Wij zullen nu moeten na gaan wat per saldo het effekt voor betrokkenen kan zijn. Immers uitgangspunt dient te zijn dat de financieringsdruk voor de indi viduele bedrijfsgenoot er niet groter op wordt dan deze nu al is. Als we daarnaast nog konstateren dat naar onze mening, mede in het belang van de grote groep middenbedrijven, het voorlich tingsapparaat van overheid en organisaties minimaal in de hui dige omvang gehandhaafd dient te blijven en dat er ook op het gebied van landbouwonderzoek en -onderwijs nog heel wat be langrijke zaken liggen te wachten, dan zal het duidelijk zijn dat het opstellen van de landbouwbegroting voor komend jaar een uiterst moeilijke zaak wordt. Daarom ook heeft het Landbouwschap al in dit betrekkelijk vroege stadium een gesprek over de komende begrotingsperike len met de minister van Landbouw aangevraagd. LUTEIJN. jjMjo Advertentie IM Vrij regelmatig worden wij benaderd met de vraag: "Weten jullie geen stageadressen voor onze zoon of dochter die i.v.m. hun studie een praktijktijd moeten doorbrengen op een landbouw-, tuinbouw-, veehouderij- of fruitteeltbedrijf. In de meeste gevallen is het wel mogelijk zo een praktikant aan een adres te helpen, maar het kost nogal wat tijd. Daarom hebben wij het plan opgevat om een lijst aan te leggen op kantoor van die bedrijven die een praktikant voor enige maan den op hun bedrijf willen onderbrengen. Voor alle duidelijkheid moet gezegd worden dat er reeds ondernemers of bedrijven zijn die vaste verbindingen hebben met scholen. Deze dienen zich niet nogmaals op te geven. Wilt u, indien u bereid bent uw medewerking te geven, onder staande invullen en opsturen aan de Z.L.M., t.a.v. mevrouw Lianne Akkermans, Grote Markt 28 te Goes. Naam: Adres: Woonplaats: Soort bedrijf: akkerbouw vee- houderij fruitteelt gemengd. Oppervlakte bedrijf:ha. Voorkeur: jongen meisje Wil de praktikant opnemen in huis zal een kosthuis voor hem haar zoeken moet zelf een kosthuis zoeken. J. Markusse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3