A dri van der Leeden stralend middelpunt van een fijne receptie Internationaal jaar van het kind H et jaar 1979 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internationale Jaar van het Kind. Bijzondere aandacht moet gegeven worden aan kinderen tot 14 jaar, die in benadeelde situaties verkeren. W e zullen ze hier in het kort noemen: A O Sprookje? RECEPT BESTEMD VOOR 4' PERSONEN AKTIVITEITEN-AGENDA PROVINCIAAL R.A.K. Oost Zeeuws-Vlaanderen VOOR ie VI? OIIIV onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland' en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 B loemen, veel bloemen, veel mensen, geschen ken, toespraakjes en als stralend middelpunt A dri van der Leeden. Dat was *t beeld in de Prins van Oranje op vrijdag 26 januari tijdens de receptie ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van mevrouw van der Leeden. O ndanks het slechte weer waren zeer velen gekomen om haar te feliciteren. En gelukkig was ook haar familie: vader, zussen en broers, aanwezig, om 't feest met haar te vieren. Natuurlijk waren er ZLM-ers, leerkrachten van de ZLM-scholen, platte landsvrouwen, maar daarnaast ook veel belangstellenden uit andere onderwijssektoren. Verder vertegenwoordigers van or ganisaties waarin zij als bestuurs- of kommissielid werkt, 't Was trouwens ook niet zo belangrijk wie of wat men vertegenwoor digde, want die middag waren we er allemaal als vrienden van Adri van der Leeden. 't Werd een verdiende huldiging van een hardwerkende vrouw. Dat kwam ook in de toespraak van ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman tot uiting. Hij vermeldde het rijtje organisaties waarin zij via haar baan of op persoonlijke titel zitting heeft en dat is een respektabel aantal. In de PZC van zaterdag stond hierover: Hij (de heer Doeleman) gaf een kort overzicht van de loopbaan van mevr.-Van der Leeden bij de standsorganisatie. Ook noem de hij de funkties die zij namens de ZLM vervult: stichting voortgezet onderwijs Goes (voorzitter), regionaal orgaan leer lingwezen (sekretaris), provinciaal platform middelbaar huis houd- en nijverheidsonderwijs, middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs (voorzitter) en lid van de beleidskommissie koninklijk Nederlands landbouwkomité, stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande, provinciale bibliotheekcentrale, stich ting interlevensbeschouwelijke vormingsinstituten. In het bij zonder roemde de heer Doeleman de wijze waarop mevr. Van der Leeden het voorzitterschap van de stichting voortgezet on derwijs (vakschool en ambachtsschool) vervult. Voorts herin nerde hij aan de funkties (op het gebied van onderwijs en kui tuur) die de jubilaris op persoonlijke titel vervult. want zo voelt zij zich ook. In die 25 jaar is zij ook plattelands vrouw onder de plattelandsvrouwen geworden. Óp 26 april willen wij graag onze waardering hiervoor tonen. Komt U ook? L.J. de Regt - van Maldegem (presidente provinciaal bestuur Ned. Bond v. Plattelandsvrou wen) fficiële felicitaties waren er namens de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen provincie Zeeland, en van de inspektie van het beroepsonderwijs. Een heel speciale felicitatie op rijm bracht de Volksdansgroep Oudelande, waarin mevrouw Van der Leeden ook aktief is. Dit stukje is bedoeld als een indruk van deze middag. Daarvan was toch de hoofdmoot gezelligheid en ontmoeting. 25 Jaar huishoudkonsulente bij de ZLM betekent ook 25 jaar se- kretaresse bij de Bond van Plattelandsvrouwen. En ik zou geen schatting kunnen maken hoeveel leden en bestuursleden haar in de jaren op kursussen lezingen en vergaderingen leerden ken nen. De gedachte van het provinciaal bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen was dan ook dat veel meer leden in de gelegenheid zouden moeten zijn om haar met hun aanwezigheid te danken voor alles wat zij in al deze jaren voor ons deed. Wij hebben daarom besloten de middagbijeenkomst van de jaar vergadering op 26 april a.s. daar speciaal voor te bestemmen. Hoe en wat er gaat gebeuren, wil ik U niet verklappen, want mevrouw Van der Leeden is de best geïnformeerde platte landsvrouw in Zeeland. En we willen graag dat het programma voor haar een verrassing blijft. Als voorbeeld hoe moeilijk het is om iets geheim voor haar te houden, het volgende. Tijdens de receptie gaf mevrouw Baar- ens, als H.B.-lid een kadootje van het Hoofdbestuur. Het la chende kommentaar van mevr. Van der Leeden was: "Ik'heb al in de notulen van de H.B.-vergadering gelezen wat ik zou krij gen!" In haar dankwoord, waar een ieder met veel genoegen naar luisterde, vertelde Adri onder meer dat iemand met een felici tatie haar gezegd had: "in die 25 jaar ben je Zeeuw onder de Zeeuwen geworden". Dat deed haar bijzonder veel genoegen, "Er was eens, zo beginnen alle sprookjes, een jonge onderwijzer sgezin in Rotterdam. In juni 19 honderdzoveel kreeg het echt paar hun eerste kindje. Het was een meisje en ze kreeg de naam Adriana". Zo begon vrijdagmiddag mevrouw L.J. de Regt-van Maldegem, presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, haar gelukwensen aan de jubilerende mejuffrouw Adri van der Leeden' En mevrouw De Regt vervolgde: "Zoals dat in sprookjes gebeurt, stonden er bij haar wiegje een aantal feeën die haar gaven kwamen brengen". Als goede gaven noemde mevrouw De Regt een zonnig humeur, een enorme werklust, een groot doorzettingsvermogen en een ijzersterke gezondheid. En zij noemde nog meer goede eigenschappen die Adri van der Leeden tot een door velen gewaardeerd persoon hebben ge maakt. Mevrouw Van der Leeden solliciteerde in 1953 naar een baan bij de ZLM en werd aangesteld als landbouwhuishoud- konsulente bij de ZLM met daaraan vastgekoppeld sekretaresse bij de Bond van Plattelandsvrouwen. Uit die twee funkties groeiden, door haar interesse in velerlei ontwikkelingen, haar talrijke aktiviteiten. BESCHUITBOLLEN MET APPELMOES 500 g moesappelensuiker naar smaak, 1 theelepel kaneel, 50 g rozijnen, 4 beschuitbollen, boter, kaneel, 50 g rozijnen, 4 be- schuitbollen, boter, ze voorzichtig uit. Kook op de bekende manier appelmoes maar voeg er wat rozijnen, 4ets kaneel en suiker naar smaak aan toe. Roer er een klontje boter door. Vul de uitgeholde beschuitbollen met de vrij dikke appelmoes. Plaats de kapjes er weer op en besmeer de beschuitbollen aan alle zijden met wat gesmolten boter. Bestrooi ze met een mengsel van suiker en kaneel en bak ze in een warme oven in ongeveer 10 minuten knappend. Dien bij voorkeur direkt op. |REDAKTiE^B(l[ 0 "IJl IKEES SCHIPPERxjO0"-! ^oloï iij J In 1959 zijn de rechten van het Kind door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgesteld; 20 jaar geleden dus. De Verenigde Naties vinden het wenselijk dat nu overal bekeken wordt in welke mate de rechten van het kind nageleefd worden. 1 FEBR. - 's HEER ABTSKERKE Grote Toneelavond: met bal na: 19.30 uur in het dorps huis te Nisse. 2 FEBR. - ZEVENBERGEN Grote toneelavond: "Trouwen per televisie", om 20.00 uur in "De Schakel" te ZevenbergenBal na. 8 FEBR' - 's HEER ABTSKERKE Grote Avond: "Even voorstellen, ik ben uw dochter" in Irene. 9 FEBR. - SCHOUWEN Algemene ledenvergadering: bestuursverkiezingjaarpro gramma. Na pauze: dia's lezing over VS-reis. Om 20.00 uur in "'t Huis van Nassau" te Zierikzee. 10 FEBR. - THOLEN Grote avond: toneelstuk "Welkom Dokter". Bal na. Om 19.30 uur in "De Haestinge" te St. Maartensdijk. 16 FEBR. - GOES Grote avond: toneel "Het zit me tot hier". Bal na. Om 20.00 uur in "Het Dorpshuis" te Wolphaartsdijk. 16 FEBR. - WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Tweede toneelavond: "Hoogheid, uw kameel staat voor". Om 20.00 uur in "Beukelszoon" te Biervliet. 23 FEBR. - NOORD-BEVELAND Toneelavond: "Het zit me tot hier". Bal na. Om 20.00 uur in "Het Dorpshuis" te Kamperland. 23 FEBR.-SPRANG Film/gespreksavond over het thema: Vooroordelen. Om 20.00 uur in de "Mico-Bar". 10 FEBR. - ZESKAMP Om 13.15 uur in de Praktijkschool te Schoondijke. Zes spelen voor de 10 ingeschreven teams. 10 MAART-JUWEEL Om 19.30 uur in "De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. 't Winnend toneelstuk bal na. Wat zijn nu die rechten van het kind? Alle kinderen hebben recht op: 1. genegenheid, liefde en begrip 2. voldoende voedsel en medische zorg 3. vrij onderwijs 4. gelegenheid tot spel en rekreatie 5. een naam en een nationaliteit 6. speciale zorg, indien gehandicapt 7. hulp als eersten, ten tijde van rampen 8. vorming tot zinvol burgerschap en ontwikkeling van eigen kapaciteiten 9. opvoeding tot vreedzaamheid en universele broederschap 10. het genot van al deze rechten ongeacht ras, huidskleur, ge slacht, religie, nationale en sociale afkomst. Het kind in Nederland Is je naar het rijtje rechten hierboven kijkt, kan het zijn datje niet bij alle punten een duidelijke voorstelling hebt van wat er precies bedoeld wordt. Of het kan zijn datje bepaalde dingen, bijvoorbeeld datje naar school kan gaan, zo voor de hand vindt liggen datje er eigenlijk nog nooit over nagedacht hebt dat het ook anders zou kunnen zijn. Over het algemeen geloven we dat vele kinderen hier in Ne derland, als je naar het rijtje kijkt, best aardig aan hun trekken komen. Toch zijn er ook in Nederland wel bepaalde verschillen tussen het ene en andere kind te zien, of tussen groepen van kinderen. We zullen een aantal dingen noemen. We vragen jullie om zelf te bedenken aan welk recht tekort gedaan wordt. Het niet laten inenten van kinderen op de Veluwe tegen kinderverlamming Kindermishandeling Het verschil in hoe men vindt dat meisjes zich "behoren" te gedragen en jongens Ouders die alles willen beslissen en voor je regelen De vele misdaadfilms op de televisie Op vrijdag 23 februari a.s. gaan we per tfus^p exkursie naar de C.H.V. te Veghel. 's Morgens brengen we een bezoek aan afdeling landbouwme chanisatie van de C.H.V. en wordt ons een lunch aangeboden. 's Middags gaan we de mengvoederfabriek van de C.H.V. de grootste van Europa, bezoeken en krijgen we ook nog een korte inleiding over de afzet van kunstmest. Voor opgaven en verdere informatie bel naar: L. Wees, tel. 01153 - 1762 (vóór 17 febr.). Het verschil in mogelijkheden voor kinderen op platteland en in de stad (denk b.v. aan scholen, spelen) Kinderen van gastarbeiders: hoe wordt er met hun omge gaan Het kind van de dokter en het kind van een vuilnisophaler. En zo zou je nog wel even door kunnen gaan. Bepaalde (soorten) kinderen verkeren in vergelijking met andere kinderen toch wel in een benadeelde situatie. Misschien zou je daar eens een keer een avond met anderen, b.v. van je afdeling over verder kunnen praten en denken. Je zou ook bijvoorbeeld iemand van de kin derbescherming erbij kunnen uitnodigen, of een kollege zelf maken over het verschil voor kinderen of ze op het platteland of in de stad wonen. Advies kun je ook vragen bij de vormings werker van je organisatie. Kinderen in ontwikkelingslanden 1^. Is je de kinderen in Nederland vergelijkt met die uit ontwik kelingslanden, kom je op veel grotere verschillen. Hieronder volgt een verhaal verteld door een jongetje van 9 jaar, die werkt op een vuilnisbelt in India: "Ik scharrel elke dag rond in deze rotzooi. 7 Is mijn werk. Ik zoek glas, papier, oud ijzer, plastik. Mijn broers hebben me geleerd hoe ik het moet doen. Zij doen het al heel lang. Zij weten wat je goed kunt verkopen. Ik geef het geld aan mijn vader en houd 3 piaster I stuiver) voor mezelf. Ik vind het geen leuk werk. Je staat de hele dag in de zon en je wordt ook gauw ziek. Maar er is niks anders om aan geld te komen. Ik heb 4 broers die allemaal vuilnis sorteren. Ik eet twee keer per dag ('s morgens pannekoeken en aard appelen en 's avonds aardappelen en pap). Mijn moeder is twee maanden geleden dood gegaan. Ze was ziek, ze had t.b.c. Ze is thuis dood gegaan. Mijn vader was erbij. Er was geen dokter en er waren geen medicijnen. We slapen buiten maar als het regent slapen we in de hut. Het dak lekt. We zetten blikken neer om het regenwater op te vangen. Ik zou best naar school willen. Ik vind het fijn om meisjes naar school te zien gaan met boeken en een lei. Ik weet niet waarom, maar ik zou zo graag met ze meegaan. Zo zou je nog eindeloos met verhalen door kunnen gaan. Het is ontzettend belangrijk dat de kinderen in dergelijke benadeelde situaties geholpen worden. Maar niet alleen in 1979, ter ere van het Jaar van het Kind. Het jaar van het kind kan wel de aanleiding zijn om te proberen in de toekomst fundamenteel aan deze slechte situaties iets te ve randeren. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23