itELAfi/Q J Afspraak is afspraak S" D e 'rust' op het landbouwfront (pasop!) geeft mij echter de gelegenheid een kwestie aan te snijden die mij al een hele tijd behoorlijk dwars zit namelijk het blijkbaar hand over hand toenemende verschijnsel van opzettelijke kon traktbreuk. Vrijwel dagelijks worden wij gekonfronteerd met gevallen waarbij onze leden zich beklagen over het feit dat overeenkomsten niet of maar ten dele worden nagekomen door de wederpartij. Het lijkt wel een sport, maar dan wel een hele dure voor diegenen die er de dupe van worden. „ZEGGE EN SCHRIJVE' Kiorï zuidelijke landbouw maatschappij Over enkele weken zal het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes een aktie beginnen die in het kader van de slogan" "Zeeland groenbemestingsland" extra aandacht wil vestigen op het belang van de organische stofvoorziening van het bouwland. De gemiddelde op brengsten van akkerbouwgewassen in het zuidwesten vertonen een te- rugggang, die mede veroorzaakt kan zijn door een te laag humusgehalte van de grond. Het C.A.R. zal regelmatig via speciale publicaties in dit blad pogen de inzaai van groenbemesters te bevorderen. Bovenstaande afbeelding is een vergroting van een speciale sticker, die zeer suggestief de aktie ondersteunt! Zwarte lijst Agressiever O Kontraktbreuk ,HC\AIL 8, 4 2ee£.M^ land- en VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 67e jaargang - No. 3467 m tuinbouwblad L je hoofd laat om het een tweede keer te doen omdat het domweg de moeite niet loont.Ondertussen zit je dan wel met de strop. Er wordt door bepaalde figuren gewoon op gespeeld, dat men het er bij zal laten zitten. Een treurige ontwikkeling. Een - gedeeltelijke - oplossing zou wellicht zijn om be tere afspraken te maken. Dat zou echter betekenen dat je elke afspraak op papier zou moeten zetten. Dat is na tuurlijk onwerkbaar vooral in een sektor als de land- en tuinbouw, waar veelal nog mondeling gehandeld wordt en waar de goede trouw nog zo n belangrijke rol speelt. Wat we wel zouden moeten doen is het 'net' van alge mene handelsvoorwaarden via het Landbouwschap ver beteren en uitbreiden. Ook zal men voorzichtiger moeten zijn met het aangaan van overeenkomsten: niet met iedereen in zee gaan. Kontrakten die te mooi zijn om waar te zijn bestaan niet. Een goede zakenrelatie is op den duur toch voordeliger. Mij wordt nogal eens de suggestie gedaan om een zgn. zwarte lijst op te stellen van lieden die het niet zo nauw nemen en deze lijst dan ook te publiceren in de land bouwbladen. Ik ben op het moment nog niet zo ver. Een dergelijke maatregel is zeer ingrijpend en kan grote kon- sekwenties hebben. Een zwarte lijst moet werkelijk een uiterste middel zijn. Trouwens, de boer heeft ook niet altijd gelijk! D e door mij gesignaleerde ontwikkeling is een sluipen de. De wereld is harder en zakelijker geworden. Je moet voor jezelf zorgen, want een ander doet het niet meer is een veel gehoorde opmerking. En als de zaken wat min der goed gaan, als de marges kleiner worden dan maakt dat de mensen agressiever. Men voelt zich in het nauw gedreven en dan maken blijkbaar niet alleen katten rare sprongen. Maar men moet goed bedenken dat we daar mee een heilloze weg inslaan die de toch al wankele gemeenschapszin om kan doen slaan in een diep mede menselijk wantrouwen. En is dat dan de veelbegeerde welvaart? Oggel. In dit nummer o.m. ver het landbouw prijsbeleid hoeven we het dus niet meer te hebben. Dat zit wel goed. Minister van der Stee heeft het zelf gezegd: "Ook zonder prijsverhoging redden de boeren het wel". Een hele geruststelling. Niet gek voor een minister van Landbouw die blijkbaar denkt dat hij (al) op (de) financiën zit. Men neemt het blijkbaar niet meer zo nauw met de gul den regel 'afspraak is afspraak!' Het is nu meer: ikke, ikke, ikke en de rest kan stikke. Maar nu moet ik wel even oppassen want er zijn gelukkig nog zeer veel bedrijven en partikulieren die hun afspraken wel stipt nakomen en soms zelfs meer doen dan waartoe men strikt genomen verplicht is. Juist deze kategorie mag door dit verhaal niet in een kwaad daglicht gesteld worden. Maar het feit ligt er. Het vervelende is bovendien dat we in veel gevallen machteloos staan. Juridisch tenminste. Het gaat in die gevallen om zaken waar betrekkelijk kleine belangen van hooguit enkele duizenden guldens - op het spel staan. Als je deze bedragen langs formeel juridische weg binnen wilt halen wil het nogal eens gebeuren dat de kosten daarvan zo hoog zijn dat je het een volgende keer wel uit Over Geld en Goed pag 3 K.N.L.C. Kommentaar pag. 3 Landbouwschap sprak met de minister pag. 4 Rond de Schelde pag. 5 Uit de praktijk pag. 5 en 6 De stikstof bemesting van graszaad pag. 7 Veel inspanning naar meer tarwe levert niets op pag. 8 Intensieve tarweteelt kost 920,— per ha pag- 9 Keuze van een groenbemesting pag. 10 Uienteelt in relatie tot de afzet pag- 11 Ad van Hoeve, Kring voorzitter Axel pag. 12 en 13 Nat. Coöp. Raad en de jongeren pag- 14 Trekpaardenkeuring te IJzendijke pag- 15 Opkweek preiplanten met folie pag .16 Snijbonenteelt met warme lucht pag .17 Spijkers met koppen slaan in de fruitteelt pag- 18 Nieuwe tuinbouwgewassen pag. 19 Markt- en prijsberichten pag .21 Voor de Vrouw en P.J.Z. Geluid pag. 23 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1