aoao Gebruik van plastikfolie bij de opkweek van spruitkool- en preiplanten CEBECO-HANDELSRAAD H H et tijdstip van verwijderen van de plastik moet met veel zorg worden gekozen. De plan ten komen enigszins verzwakt onder de folie uit, waardoor het van het allergrootste belang is Service werkplaatsen van CEBECO-HANDELSRAAD Goes Fa. P. H. van der Giesen-Zn Ing. A.J. v. Oijen, Potenblokseweg 11-21 4794 RM Heiningen tel. 01686-2650 Verk. Ad. v. Gils, (01672) 2726 Opgelet Opgelet Bestel nu Uw Organische mest met hoge winterkorting bij: Ch. Guiljam en Zn. B.V. Zaamslag 01153-1274 tubvtrOrM olotA/ veM<opi*i Goede service dicht bij huis is één brok zekerheid en het is nog voordelig ook. Geen dure reisuren en autokosten. edert enkele jaren wordt in de vollegrondsgroenteteelt in toenemende mate gebruik gemaakt van plastikfolie. Met name bij de opkweek van plantmateriaal is de toepassing vrij algemeen ingevoerd. Sommigen gebruiken folie ter vervroeging van de planten, an deren streven wat meer zekerheden van de opkweek na. Beiden bieden mogelijkheden, doch voorwaarde is dan wel dat een aantal spelregels in acht worden genomen. Over enkele weken gaat de opkweek van de vroege planten van start. De hoogste tijd dus om het materiaal aan te kopen en de verdere voorbereidingen te treffen. dat de overgang bij zo gunstig mogelijke weer somstandigheden plaatsvindt. Vandaar dat het noodzakelijk is de volgende punten bij het verwijderen van de plastikfolie in acht te ne men. a. b. T oepassingsystemen ij de opkweek van plantmateriaal kunnen we het gebruik van folie in twee systemen on derscheiden, namelijk in de vorm van tunnels en vlakveldsbedekking. Ofschoon bij tunnels diverse vormen en afme tingen voorkomen, hebben praktijkervaringen geleerd dat deze niet te smal mag zijn. Een vrij simpele tunnel kan als volgt worden opge bouwd. Elke 2 meter wordt een plastikpijp boogvormig in de grond gestoken. Hierover trekt men de plastikfolie, welke een doorsnede heeft van 0,1 mm. Vervolgens wordt over de aangebrachte folie om de 2 meter eenzelfde pijp bevestigd. Bij deze methode in de breedte van het zaaibed 1,30 m. Ook veel toepassing vindt de nagebootste platte bak. Deze wordt opgebouwd met wat palen, pijpen en draad. Eveneens wordt hiervoor folie gebruikt met een doorsnede van 0,1 mm. De afmetingen van het zaaibed zijn vrijwel gelijk aan de plastik bak. Het voordeel hiervan is de mindere rand- werking in verhouding met de smallere tun nels. Voor vlakveldsbedekking wordt vrij algemeen geperforeerde folie gebruikt (3 a 5% perfora tie). De dikte van deze folie is afhankelijk van de breedte met respektievelijk 0,03 en 0,05 mm. Tunnels ieronder wordt gezaaid voornamelijk voor de opkweek van de teelt van vroege herfstprei en vroege spruitkool. De zaaidatum hiervan ligt rondom 15 februari; waarbij voor prei 3 gram per m2 en voor spruitkool 1 V4 gram zaad per m2 wordt gebruikt. Meteen na het zaaien dient de onkruidbestrij- ding te worden uitgevoerd met 3 - 4 kg Prop- achloor per ha. Ter voorkoming van uitdroging is het noodzakelijk dat vlak over het zaaibed een extra laag folie wordt aangebracht. Deze laatste folielaag dient verwijderd te worden zodra de eerste plantjes zichtbaar zijn. Op het moment waarbij de plantjes 3 a 4 cm lang zijn moet worden gelucht door weerszij den de folie 10 cm omhoog te schuiven. Naarmate de planten zich verder ontwikkelen moet hoger worden gelucht. Het vervroegend effekt van de opkweek onder tunnels is enkele dagen minder dan bij zaaien onder platglas. Overigens willen wij nog op merken dat platglas voor de opkweek van plantmateriaal nog steeds uitermate geschikt is. Vlakveldsbedekking D eze kan worden toegepast voor de op kweek van de overige prei- en spruitkoolplan- ten. Het belangrijkste doel hiervan moet zijn: a. gelijkmatigere opkomst b. snellere opkomst c. hogere opkomstpercentage d. slechts een zeer geringe vervroeging Afhankelijk van teeltperiode wordt gezaaid vanaf 20 maart - 20 april. De benodigde zaad- hoeveelheden zijn gelijk aan de opkweek onder tunnels. Eveneens moet hierbij direkt na het zaaien de onkruidbestrijding worden uitge voerd met Propachloor. Vervolgens de folie aanbrengen. Bij gebruik van geperforeerde plastikfolie deze afnemen zodra de plantjes ruimschoots boven de grond staan. Voor gesloten folie geldt een verwijderingstijdstip zodra de eerste plantjes zichtbaar zijn. De folie langer laten liggen moet worden ontraden i.v.m. grotere vorstrisiko's. Verwijdering van de folie Verwijder de plastikfolie bij donker- of re genachtig weer Bij zonnig wéér verwijdering van de folie na zonsondergang uitvoeren Bij sterke wind verwijdering van de plas tikfolie, indien mogelijk 1 a 2 dagen uit stellen C.V.T. Tilburg. Bij kans op nachtvorst ten alle tijden het verwijderen uitstellen. Pas wanneer de ko mende dagen geen nachtvorst wordt ver wacht de folie verwijderen Meteen na het verwijderen van de plastikf- ojie verdient het in vrijwel alle gevallen aanbeveling de planten licht te beregenen. Prima gebruikte trekkers, spuiten landbouwwerktuigen 1 Unimog type U 600 geheel gereviseerd met hagelnieuwe H.D. veldspuit type 560 UA 1500 ltr. tank, spuitbreedte 24 meter, combinatie is niet van nieuw te onderscheiden en wordt met volle garantie geleverd. 1 MB trac 700 in de meest komplete uitvoering slechts 1425 uren niet van nieuw te onderscheiden met Bovag garantie. 1 Stoll zelfrijdende bietenrooier 2-rijïg met bladafvoer en inschakelbare bladhakselaar verder voorzien van 1 stel extra dubbel luchtwielen voor het rooien in het vollegewas, machine heeft slechts 515 draaiuren. 1 FIAT 780 DT met cabine 12 x 38 Pyrelli Palude banden in staat van nieuw. 1 FIAT 750 banden 14 x 30 in uitzonderlijk goede staat. 1 FIAT 640 met 11 x 36 banden slechts 2500 draaiuren in onberispelijke staat. 1 FIAT 415 met opgebouwde vanuit de cabine bedienbare veldspuit merk Urgent met vol hydraulische inklapbare spuitboom, geheel nagezien en gespoten. 1 FIAT 312 met opgebouwde Urgent veldspuit zien is kopen. 1 CORMICK 430 met opbouw veldspuit in staat zoals ingeruild goed lopend (koopje). Grote sortering: Dubbel lucht en kooiwielen in alle maten, nieuw en gebruikt. 6 stel 9 x 36 cultuurwielen (gebruikt). Grote keus 3 P.T.S. veldspuiten van de merken Urgent - Hardi - Douven - H.D. - Dubex - Losse tanken 400 - 500 - 600 ltr. inhoud, nieuw en gebruikt - Losse Lebo - Urgent pompen. PAARD GEVRAAGD. Goed ingereden betrouw baar rijpaard, 4 a 7 jaar oud. Stokmaaat 160 - 165. Ook geschikt voor buiten rijden. Tel. 01150- 12628 ('s avonds. e GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16