w ij ontvingen onlangs het 44e jaarverslag van het CLO-Instituut voor de Veevoeding "De Schothorst". Dit bekende instituut is in de zomer van 1978 overgeplaatst naar O. Flevoland, nabij Lelystad, waar in een nieuwe vestiging de aktiviteiten onverminderd worden voortgezet. Het nieuwe instituut beschikt thans over 'n moderne proefakkommodatie waarbij de zeugen- en melkveestapel vrij aanzienlijk zijn uitgebreid. Voor het ontvangen van exkursies zijn in de nieuwe gebouwen speciale, zeer doelmatig ingerichte voorzieningen getroffen. Jaarverslag1977/1978 van het CLO-Instituut voor de Veevoeding "De Schothorst" D e CLO-mengvoeders moeten bij kontrole voldoen aan be paalde zeer stringente normen. Hiermee kan worden vastgesteld of de gebruikte grondstoffen op werkelijke voedingswaarde zijn gewaardeerd en tevens of de dosering en menging daarvan korrekt is uitgevoerd. Er wordt ook op toegezien dat de pro centuele samenstelling bij de mengvoederleverantie duidelijk wordt vermeld. D e Schothorst hecht er veel waarde aan dat de uitkomsten van het onderzoek en de kontrole op de kwaliteit van de meng voeders in brede kring bekend worden. Daartoe werden in het afgelopen boekjaar een 36-tal publikaties, circulaires en artike len geschreven ter informatie van de koöperaties, voorlichters, dierenartsen en de landbouwpers. Het jaarverslag zelf bevat bovendien de samenvattingen van een 12-tal proefverslagen. Door middel van lezingen op studiedagen voor veehouders en voorlichters, het bezoeken van veehouderijbedrijven en de ont vangst van exkursies wordt het kontakt met de praktijk onder houden. Dit bevordert de noodzakelijke wisselwerking tussen onderzoek en praktijk, waaraan "De Schothorst" al zoveel jaren met sukses vorm geeft. Internationale Trekpaardenkeuring IJzendijke 3 maart a.s. H et zal in de geschiedenis van de paardenfokkerij nog niet dikwijls zijn voorgekomen dat een trekpaardenkeuring georganiseerd werd door een streekmuseum. Toch gaat dit nu gebeuren en wel op ZATERDAG 3 MAART a.s., in IJzendijke. Hoe is dit tot stand kunnen komen? Inscharingsvoorwaarden Rundvee 1979 Koolmonoxyde vergiftiging in kraamstallen Op zaterdag 4 maart 1978 werd door het streekmuseum "West Zeeuws Vlaanderen Presenteert" te IJzendijke een reünie van trekpaardenfokkers georganiseerd. Aanleiding was de onthulling van het hoofd van de aan velen bekende trekpaardhengst"Bart van Wijngaarden" in het streekmu seum. De achtergrond hiervan was weer de wezenlijke betekenis van het trekpaard destijds in ons gewest (West Zeeuws Vlaanderen) en de belangstelling welke ons streekmuseum altijd al gehad heeft voor de trekpaardenfokkerij, (Foto's, hoefijzers, tuig, literatuur enz.te onderstrepen. Nog één keer O nder groot enthousiasme werd tijdens bovengenoemde reünie afgesproken om nog één keer de sfeer van een echte trekpaardenkeuring op de markt van IJzendijke te laten her leven. De markt van IJzendijke, waar vroeger tijdens de talloze keuringen vele beroemde trekpaarden draafden, is als excerci- tie-terrein aangelegd door Prins Maurits en heeft, wonder boven wonder, door de eeuwen heen zijn uiterlijk behouden. Als het ware wachtend op de internationale keuring, hommage aan het verleden op 3 maart a.s. Vanwege de Gemeente Oostburg, de stamboeken en de Nederlandse en Belgische fokkers werd alle medewerking toegezegd. Inmiddels werd een Ere-Comité aangezocht, een regelings kommissie benoemd, juryleden gevraagd, baankommissarissen en een "knokploeg" voor de goede gang van zaken. Een kun stenaar is gevraagd de prijzen te vervaardigen. Maar het aller belangrijkste: Reeds 78 paarden werden schriftelijk opgegeven. Spektakulair zijn de komst van Nederlands Nationaal kam pioen hengst 1978 "Horizon Tersaet" de reserve Nederlands kampioen merrie 1978 "Fanny van Ganshoren", de Belgische Nationaal kampioene 1975 "Mina van Ophasselt" en de Ne derlands Nationaal kampioene 1974 "Beatrix van Malland". De aanwezigheid van de Bavaria-bierwagen van de Heer J.M. Smits uit Nuenen (N.Br.), getrokken door 6 van zijn beste mer ries, zal door het publiek ongetwijfeld zeer op prijs worden gesteld. Aan de informatie en uitleg aan het publiek zal overi gens alle aandacht worden besteedt. Rene de Milliano uit Oostburg (90 jaar) en Leon Lanckriet uit Knokke (85 jaar) hebben zich bereid verklaard te fungeren als Ere-keurmeester en arbiter. 's Avonds is in hotel "Hof van Koophandel" Markt 23 te IJzen dijke een feestelijke reünie georganiseerd. Een ieder die het trekpaard een warm hart toedraagt en een ouderwets-gezellig feest wil meevieren is hier welkom. Mengvoederomzet In het boekjaar 1977/1978 steeg de CLO-mengvoederomzet met 4,5% tot ruim 6,5 miljoen ton. Tegenover een geringe daling van de omzet aan rundveevoeders met 1,5% als gevolg van de betere ruwvoervoorziening t.o.v. het vorige boekjaar, steeg de omzet aan varkens- en pluimveevoeders met resp. 8,8% en 7,3%. Van de 111 aangesloten zelfmengende koöperaties produceer den de grootste negen verehigingen 61,1% van de totale omzet aan CLO-mengvoeders. Het vertrouwen van de Nederlandse veehouders in de CLO-mengvoeders komt o.m. tot uiting in de toename van het koöperatieve aandeel in de landelijke meng voederomzet van gemiddeld 0,6% per jaar gedurende de laatste 11 jaren. De verschuiving van meelvoeders naar geperste voe ders zette zich ook dit jaar weer door. Het percentage geperste voeders steeg nl. van 75,9 tot 77,1%. Eind 1978 is het Land- bouwkwaliteitsbesluit Gemedicineerd Voeder in werking ge treden. Een van de belangrijke voordelen van de nieuwe rege ling is, dat bepaalde gemedicineerde voeders in voorraad kun nen worden gemaakt, zodat deze ook sneller aan de veehouders kunnen worden geleverd en met minder stagnatie van het pro- duktie-proces in de fabriek. Onderzoek O ndanks de beperkingen die de overplaatsing van het insti tuut naar Lelystad voor het onderzoek met zich meebracht kon toch nog een vrij uitgebreid proevenprogramma worden afge werkt. De proeven zijn sterk gericht op de praktijk en op de verbetering van de normen waaraan de CLO-mengvoeders moeten voldoen. Waarnemingen aan de dieren zelf zijn daarbij onmisbaar. Het instituut beschikt daartoe o.m. over een labo ratorium waar naast onderzoek van voeders, mest, urine, bloed, organen etc. ook de stofwisselingsprocessen van het levende dier op zogenaamde balanskooien nader kunnen worden bestu deerd. Bij de rundveevoeding werd het onderzoek naar de oplosbaar heid van ruw eiwit in mengvoedergrondstoffen voortgezet, waarbij gebruik wordt gemaakt van koeien die zijn voorzien van een pensfistel. De vraag naar de bruikbaarheid van gehakseld, met loog behandeld stro in volledige voeders werd nader on- Veel voorwerpen in het streekmuseum herinneren aan het paard. Programma: Het programma van de internationale trekpaardenkeuring is als volgt: 9.00 uur: Aankomst van de paarden. 10.00 uur: Aanvang van de keuringen. 14.00 uur: Toespraak door de Heer Burgemeester van Oostburg; Spelen van de volksliederen; Aanvang van de demonstraties, uitroepen van de internationaal kampioen hengst en de inter nationaal kampioen merrie, show en défilé. 16.00 uur: Einde van de evenementen op de markt. 16.30 uur: Ontvangst door het Gemeentebestuur van Oostburg in het Streekmuseum. Prijsuitreiking. 18.00 uur. Aperitief in hotel "Hof van Koophandel". 19.00 uur: Gezamelijke maaltijd. Tot besluit nog enkele opmerkingen: Opgave van paarden blijft mogelijk. Schriftelijk aan: H.H.F.M. van de Vijver, Postbus 18 4515 ZG IJzendijke of telefonisch: 01176-1388. Ook bij minder goed weer gaat het evenement onverkort door. Een ieder is op zaterdag 3 maart a.s. hartelijk welkom in IJzendijke. Het kan een unieke internationale trekpaarden-konfrontatie worden op hoog niveau! Wij hopen van harte dat na afloop ieder zal beamen: HET TREKPAARD HOUDT HET VERLEDEN LEVEND. (Pol van de Vijver; voorzitter Streekmuseum) derzocht bij de opfok van kalveren. Bij de mestvarkens vormde de behoefte aan de aminozuren methionine (in het bijzonder de bruikbaarheid van synthetische methionine) en lysine - de laat ste bij beren - een belangrijk thema van onderzoek. Helaas is de verwachting dat de export van berevlees binnen de EEG spoe dig zou worden vrijgegeven, niet in vervulling gegaan. Veel aandacht kreeg ook de samenstelling van de voeders voor jonge biggen. Hierbij werd in de opfokkorrel de aard en hoe veelheid vet uitgebreid getest; in het baby-biggenvoer kreeg het aardappeleiwit als vervanger van ondermelkpoeder en het ef- fekt van fumaarzuur uitgebreide aandacht. Om de processen die zich in de maag afspelen, beter te leren kennen is op het instituut een begin gemaakt met een onderzoek, waarbij jonge biggen worden voorzien van een maagfistel. De volledige of gedeeltelijke vervanging van graan door bij- produkten in de voeders voor legkippen en slachtkuikens kreeg eveneens veel aandacht. Dit onderzoek kan van veel belang zijn met het oog op de toekomstige ontwikkelingen op de grond- stoffenmarkt. Mengvoederkontrole Bij de mengvoedergrondstoffen is veel aandacht besteed aan het aflatoxinegehalte, met name in babassu-, kokos- en macoja- schilfers. De kwaliteit van Amerikaans luzernemeel en van technische vetten bleek nogal veel te wensen over te laten. Do seer- en mengapparatuur zijn aan slijtage onderhevig. Het blijkt dat een regelmatige kontrole op het gehele bereidingsproces, zoals deze door het CLO-Instituut wordt uitgeoefend, ernstige afwijkingen in de mengvoeders kan voorkomen. Zoals bekend hebben we in ons land geen overheidskontrole op de kwaliteit van mengvoeders. Het verslag geeft een uitgebreide opsomming van de afwijkingen, die bij de mengvoederbereiding werden gekonstateerd. Voor het inschaarseizoen 1979 zijn dezelfde voorwaarden van toepassing als die welke in 1978 van kracht waren. Voor inscharingen van uitsluitend niet drachtig jongvee wordt alleen vereist, dat de ingeschaarde runderen met inschaarfor- mulier worden ingeschaard. Deze inschaarformulieren kunnen door de bedrijfsvoorlichters worden afgegeven voor runderen, welke afkomstig zijn uit abortus-Bang vrije, TBC vrije en tegen mond- en klauwzeer geënte rundveebeslagen. De in te scharen runderen behoeven derhalve voor de inscha- ring niet persé aan een bloedonderzoek te zijn onderworpen. Voor het inschaarseizoen 1979 gelden de navolgende bepalin gen: 1Inscharing van drachtig jongvee is verboden. 2. Inscharing van rundvee zonder inschaarformulier is even eens verboden. 3. Runderen, verblijvende in een inscharing van uitsluitend gust jongvee, mogen na 1 juli 1979 gedekt of geïnsemineerd worden. 4. Inscharingen van runderen, afkomstig van maximaal 6 be drijven, kunnen voor ontheffing van het onder 1 gestelde verbod in aanmerking komen. De houder van een dergelijk inschaarbedrijf dient bedoelde ontheffing schriftelijk aan te vragen bij de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord- Brabant, Molenwijkseweg 48, Boxtel. 5. Voor de bij inscharing benodigde inschaarformulieren die nen betrokkenen zich tijdig tot de bedrijfsvoorlichter te wenden. Deze formulieren dus niet bij de Gezondheids dienst te Boxtel aanvragen. 6. Na inscharing moeten de inschaarformulieren bij de houder van het inschaarbedrijf ter inzage liggen. 7. Bij inscharing buiten de provincie Noord-Brabant moet voldaan worden aan de door de Gezondheidsdienst in die provincie te stellen voorwaarden. In voorgaande jaren kwam dit probleem slechts enkele keren voor. De laatste winterweken komt het evenwel vrij regelmatig voor. De schade op het individuele bedrijf kan erg groot zijn. Wat is er te zien? De meeste hoogdragende zeugert die in de kraamstal komen, werpen op normale tijd doodgeboren biggen. Soms zijn er enkele biggen levend die dan vlak na de geboorte sterven. Dit kan bij een groot aantal opeenvolgende tomen geschieden; onlangs nog waren het 13 tomen op één bedrijf!! De biggen zijn gewoon "vers"; er zijn geen mummies oï rotte vruchten. De zeugen zelf zijn niet ziek; hooguit iets lusteloos. Hetzelfde geldt voor de oudere biggen in dezelfde ruimte. Soms is ook de verzorger, wanneer hij wat lang in de stal is, wat misselijk of heeft hoofdpijn. Wat is de oorzaak? De oorzaak van dit probleem is gelegen in slecht brandende gaskappen. Door onvoldoende gas en/of luchttoevoer in kom- binatie met slechte versleten gaskappen is er sprake van een onvolledige verbranding. Hierdoor ontstaat "kolendamp". Dit is een erg giftig gas wat reukloos is. Het probleem komt daar door onverwacht en heeft een fataal karakter. Door het koude weer en de hoge stookkosten gaat men minimaal ventileren of ventilatoren stil zetten. Ook de slechte gassen blijven dan in de stal. Het probleem komt niet voor bij centrale verwarming, vloerverwarming en elektrische biggenlampen. Wat is er aan te doen? In voorkomende gevallen is het raadzaam de volgende punten aandacht te geven: 1) Zijn de stofkapjes regelmatig schoongemaakt? 2) Worden de gaskappen regelmatig met hoge druk (kompres- sor) gereinigd? 3) Zijn de kappen (stenen) door langdurig gebruik niet versle ten? 4) De luchttoevoer vindt soms plaats van buiten de stal d.m.v. een apart circuit. Storingen b.v. dichtsneeuwen of slijtage hiervan geeft onvoldoende lucht voor een volledige ver branding. 5) Kombinaties van de van 1 tot 4 genoemde punten zijn mo gelijk. 6) Hoewel de oorzaak niet weggenomen wordt kan meer ven tileren verbetering geven. 7) Indien men bevestigd wil hebben of er wel of geen sprake is van koolmonoxyde kan men dit op laten meten o.a. door de Gezondheidsdienst. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN NOORD-BRABANT Voorlichting 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15