NCR doet enkele suggesties voor de relatie koöperatie - jonge agrariër aardappel- en uienbewaar- plaatsen Heren - uientelersü D. VAN DER PLOEG'S ELITE ZADEN BV Arelon-Kombi een breedwerkend herbicide ONTSLAGVERGUNNING VASTE WERKNEMERS AKKERBOUW INTERNATIONAAL ERE is een onderneming, voornamelijk gericht op industriële isolatiewerken. Voor meer informatie: HULSTER WEG 20. KLOOSTERZANDE. TEL.01148-1757 Vraag Uw commissionair naar: Rijnsburger Produbel® Nieuw Voor vroege afzet. De vroegste en produktief. ste Rijnsburger. Zie SNUiF-cijfers 1974/1977. Waardering huidvastheid: 8,5 Rijsburger Produskin® Hoofdteelt. Betrouwbaar, sterk, zeer uniform en een zeer hoog percentage gezonde uien na lange bewaring. Opbrengst boven gemiddel de. Waardering huidvastheid: 9 Rijnsburger Solo Produktief, sterk, hard met een hoge droge stofgehalte. Blijft gevraagd. Rijnsburger ProdlimaX Nieuw Als Solo, maar maakt vooral een grove re, zwaardere ui. Extra hoog percentage gezonde uien na lang bewaren. dP Koöperaties behoren het tot hun taak te rekenen in te spelen op de jonge agrariër, want zowel de toekomst van de land- en tuinbouwkoöperatie als die van de jonge agrariër hangt nauw met elkaar samen. Daarom heeft de Nationale Koöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw (NCR) dezer dagen een nota opgesteld over de rela tie koöperatie - jonge agrariër. In deze nota worden suggesties gegeven voor een betere informatie van landbouwjongeren op het gebied van de betekenis en het funktioneren van de koöpe ratie. Vervolgens worden enkele aanbevelingen gedaan voor het opzetten van zogenaamde jongerenkolleges binnen de koöpe ratie. De nota is tot stand gekomen op basis van gesprekken tussen de NCR en de drie centrale landbouwjongerenorganisa- ties over de betekenis van de koöperatie voor de beginnende agrariër. Deze bijeenkomsten zijn eind 1977 gestart en vinden thans regelmatig plaats. De doelstellingen van de land- en tuinbouwkoöperaties worden daarbij door de landbouwjongeren positief benaderd. Ten aan zien van de praktische uitvoering en vormgeving van deze doelstellingen stellen zij zich echter kritisch op. Informatie Algemeen is men van oordeel dat er primair een betere infor matie over de betekenis en het funktioneren van de landbouw- koöperatie moet komen. Dit zou kunnen plaatsvinden in geza menlijk overleg tussen koöperaties, regionale koöperatie-insti- tuten en -diensten en de landbouwjongeren(organisaties). Ten behoeve van de algemene informatie over de betekenis en het funktioneren van de land- en tuinbouwkoöperaties zal de NCR op korte termijn een eenvoudige "introduktie in de koö peratie" schrijven. J ongerenkolleges Nadat enige kennis is opgedaan zouden geïnteresseerde land bouwjongeren in de gelegenheid kunnen worden gesteld zich via zogenaamde jongerenkolleges een eigen oordeel te vormen over de koöperatie als ekonomische organisatievorm. Naar het bestaan en funktioneren van jongerenkolleges is ook een enquête gehouden onder de ledenorganisaties van de NCR. Hieruit bleek dat er thans ruim 40 zogenaamde jongerenkolle ges bij koöperaties funktioneren. En volgens de reakties vaak met sukses. De NCR-nota stelt voor dat jongerenkolleges aparte onderwerpen binnen de koöperatie als onderwerp van studie nemen. Gedacht kan worden aan kontakt met de leden, voor lichting, prijsdifferentiatie, financiering, enz. De bestudeerde onderwerpen zouden als basis kunnen dienen voor diskussies tussen het jongerenkollege en bestuur en direktie van de koöperatie. De nota is inmiddels verspreid onder de ledenorganisaties van de NCR. Hiermee worden bijna alle sektoren van land- en tuinbouwkoöperaties bereikt. Behalve genoemde voorstellen geeft de 12 pagina's lange nota een analyse van de formele positie van leden en toekomstige leden binnen de koöperatie en geeft zij enige kriteria voor het goed funktioneren van jongerenkolleges. Tenslotte doet zij de aanbeveling te komen tot regionale koöperatiedagen waarop een ieder in de gelegenheid kan worden gesteld over de koöpe ratie te diskussiëren. De door de NCR gedane suggesties zijn gebaseerd op de over tuiging dat het juist lokale en regionale initiatieven zijn die de relatie koöperatie - jonge agrariër daadwerkelijk inhoud kunnen geven, Voor de onkruidbestrijding in wintergerst en wintertarwe in het voorjaar is Arelon Kombi onlangs toegelaten. Dit middel is een kombinatie van een bodemherbicide en groeistof en bestrijd zowel gekiemde als opgekomen onkruiden. Speciaal bestreden worden duist, windhalm en opslag van raai- grassen, kamille, muur, kleefkruid ereprijs en polygonumsoor- ten. Het beste effekt wordt verkregen wanneer de grond tijdens en enige tijd na de bespuiting vochtig is, terwijl groeizaam weer gewenst is. Arelon Kombi kan worden toegepast wanneer het graan 10 a 20 cm hoog is terwijl het onkruid droog moet zijn. Gezien de samenstelling van het middel is een aparte bespuiting met de groeistof MCPP niet noodzakelijk. Wanneer geen kleefkruid, ereprijs en polygonumsoorten voorkomen kan Are lon het alleen wel af (produkt van Hoechst Holland, postbus 284 1000 AG Amsterdam). Krachtens het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 dient in het algemeen voor beëindiging van een dienstver band toestemming te worden gevraagd van de direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de zogenaamde ontslagvergunning. Voor vaste werknemers in de akker- en weidebouw en de vee houderij (inklusief de pluimveehouderij), de tuinbouw (inklu- sief bloemkwekerij), het bloembollenbedrijf en de boomkwe kerij gold een ontheffing van deze verplichting op grond van het speciale karakter van het vaste jaarkontrakt. Met ingang van het thans lopende C.A.O.-jaar is dit vaste jaarkontrakt omgezet in een kontrakt voor onbepaalde tijd met een minimumduur van 12 maanden. Aanvang en einde van het kontrakt zijn niet meer aan een vaste datum gebonden. Daar door een wijziging de reden voor de bovenbedoelde ont heffing is vervallen, heeft de minister van Sociale Zaken deze thans ingetrokken bij een besluit dat gepubliceerd is in de Staatskourant van 18 januari 1979. Het besluit is op 19 januari in werking getreden, zodat thans ook voor beëindigingen van vaste dienstverbanden in de genoemde sektoren in het algemeen een ontslagvergunning is vereist. Voor losse werknemers verandert niets, daar de ontheffing voor die groep niet gold. Daar het ministeriële besluit later is tot stand gekomen dan de bedoeling was van partijen bij de C.A.O.'s gelet op de voorge schreven opzegtermijnen, is bij wijze van overgangsmaatregel bepaald dat geen ontslagvergunning is vereist in die gevallen waarin reeds vóór 19 januari 1979 opzeggingen heeft plaats gehad met inachtneming van de voorgeschreven opzegtermijn. Voor de boomkwekerij, die nog oude kontrakten kent voor de periode 1 mei - 1 mei is eveneens een overgangsregeling getrof fen. Bij ontslag met wederzijds goedvinden is geen ontslagvergun ning vereist. Vanwege de mogelijke konsequenties voor het recht op W.W.-uitkering dient men hiermee echter voorzichtig te zijn. Een uitvoeriger publikatie hierover is in voorbereiding. POLEN KOOPT TARWE IN DE SOVJET-UNIE Uit Polen wordt bericht over de aankoop van 500.000 ton tarwe in de Sovjet-Unie. Het is voor het eerst sinds 1975 dat Polen in de Sovjet-Unie tarwe heeft gekocht. In 1977 kocht Polen een 700.000 ton gerst aan uit de Sovjet-Unie. Overigens blijven de Verenigde Staten de grootste graanleveranciers van Polen, met een jaarlijkse import van een 5 miljoen ton tarwe en voer- graan, inklusief soja. De totale importbehoefte ligt rond de 7 miljoen ton 's jaars. wr te leveren in: standaard uitvoering of volledig volgens uw wensen uitvoering evehtueel in fasen plafond-isolatie centraal luchttoevoer kanaal drukvaste geïsoleerde sandwichpanelen Een uitgebreide documentatiemap, samengesteld met gebruikmaking van gegevens, verstrekt door het Consulent schap voor de akkerbouw en rundvee houderij en het I.M.A.G. is op aanvraag verkrijgbaar. leveringsprogramma aardappel-en uienbewaarplaatsen. C.A. bewaarplaatsen drukvaste isolatiesystemen in bestaan de gebouwen, landbouwloodsen diepvriescellen koelcellen geïsoleerde sandwichpanelen geprofileerde staal- en aluminiumpla- ten, al of niet voorzien van een coating geprofileerde staal- en aluminiumpla- ten, voorzien van een isolatielaag, gegalvaniseerde golfplaten P.V.C. en polyesterplaten multiplex 10 en 20 mm, dik, watervast verlijmd polystyreen, met of zonder alu-folie polyurethaan met of zónder cachering. alle glaswol- en steenwolprodukten styrofoam en roofmate spandekens schoepenroosters gasdichte- en koeldeuren schuif-, rol- en overheaddeuren aluminium ramen en deuren, met of zon der glas enkel- en dubbelwandige lichtkoepels en lichtstraten isolerende plafonds voor werkplaatsen en magazijnen renovatie van gevels van industriële ge bouwen het bespuiten van wanden en plafonds met polyester alle benodigde bevestigings- en afdich tingsmaterialen DOORLOPEND te koop gevraagd: alle soorten hooi, stro en mais en alle andere fourage produk- ten. Kontante betaling. Fouragehandel J. van de Wege, lm- en Export fou rage, Steenovens2, Zaam- slag. Tel. 01155-2133 en 1835. Wij betalen de hoog ste prijs. TE HUUR: Hetelucht kanonnen tot 80.000 K.cal. 17,- per dag. Tel. 01180-13980. VERKOOP van dierge neesmiddelen P. C. Louws, Duinweg 35, Zóu-4! telande. tel. 01186-1569 TE KOOP: Wegens over compleet z.g.a.n. la sapparaat Morelisse type E550 (cap. 65-550 Ampè re), isolatieklasse F. Tel. 01117-394. LEERLING H.L.S. Dron- ten zoekt stageadres in Zuid-West Nederland. Gemengd bedrijf, fok- varkens - melkvee. Pe riode juli - augustus. Tel. 01109-273. TE KOOP en te huur: Nieuwe en gebruikte op- schepmachines. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan-West 2, Goes. Tel. 01100-15351 na 18.00 uur 14141. Rabarberplanten Cham pagne Rood en Timperley Early. Rabarberbedrijf Fr. Mies, Heistraat 8a, 4725 SE Wouwse Plantage (N.B.), tel. 01657 - 328 JACHTTERREIN te huur gevraagd in Z-Vl. of Zuid-Be veland vanaf 40 ha. Ben be reid hiervoor goede prijs te betalen. Brieven onder nr. 3458-1 VOORDELIGE AAN BIEDING. Gebruikte be- tontegels 30 x 30 x 4^ cm. Fa. L. Pekaar zn. Tel. 01131-2069/1432. Waardering huidvastheid: 9. Geschikt voor zeer lange bewaring: zie rassenlijst landbouwgewassen 1979. Postbus 19 - 2990AA Barendrecht Tel. 01806 -3277 - Telex 20117 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14