De aardappelteelt, een belangrijke peiler op onze akkerbouwbedrijven SOIbih E en schouderklopje voor de akkerbouw vanuil Den Haag, wal wij graag aanvaarden en wat je van tijd tot tijd wel eens nodig hebt, wanneer inderdaad de hemel van onze bedrijfs tak bedekt wordt met een aantal donkere wolken. H et grote publiek is er zich nauwelijks van bewust dat ook de akkerbouwer zijn problemen heeft en ieder jaar weer grote VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN zuidelijke landbouw maatschappij Z) oor de verkeersproblemen van afgelopen dinsdag is het niet mogelijk geweest dat de plv. Direkteur-Generaal voor de Landbouw en Voedselvoorziening dr.ir. M.P.M. de Vos kennis heeft kunnen nemen van de moderne verwerking van aardappelen. Gitwisseling van gedachten met Den Haag" over een voor Zuid-West Nederland belangrijk produkt als de aardappel is daardoor niet mogelijk geweest. Een schouderklopje Maar naast dit schouderklopje waren ook andere opmer kingen van belang o.a. als het gaat om afzet bevordering van aardappels, waar dan wel een warm pleidooi aan voorafging voor k waliteitsuitbetaling. Namens de plv. Direkteur-Generaal heeft de heer Sanders daarover afgelopen dinsdag het volgende gezegd. Een kwaliteitsprodukt Het rendement van de aardappelteelt wordt niet alleen be paald door de hoogte van de opbrengst per ha, maar ook door de kwaliteit van het geoogste produkt. Vooral in een welvaartse- konomie als de onze zal de konsument, zowel in binnen- als in het buitenland, de neiging hebben aandacht te besteden aan de kwaliteit van de produkten. Een kwaliteitsprodukt verkrijgt men niet zomaar: er zal iets voor moeten worden gedaan. Het is een normaal menselijk ver schijnsel dat extra inspanning pas dan wordt verricht wanneer dit financieel aantrekkelijk wordt gemaakt. In dit verband is het op zijn plaats nog eens extra aandacht te vragen voor het streven van het landbouwbedrijfsleven en de overheid een kwaliteits- uitbetalingsregeling voor konsumptie-aardappelen nader uit te bouwen. Vanaf deze plaats wil ik gaarne onderstrepen dat m.i. een kwa- liteitsuitbetalingsregeling voor konsumptie-aardappelen van veel belang is voor een ieder die met de teelt, de verwerking en de afzet van aardappelen heeft te maken. Door in de prijsvor ming van aardappelen de kwaliteit te betrekken, zal de teler meer belangstelling gaan tonen voor die faktoren die van in vloed zijn op de kwaliteit van zijn aardappelen. Op deze wijze zal veej aandacht worden geschonken aan de teelt van aardap pelen, aan de afstelling van de rooimachine en de omstandig heden waaronder gerooid wordt en aan de opslag en verwerking van het gerooide produkt. Deze verhoogde aandacht zal onge twijfeld leiden tot een hogere opbrengst van'kwalitatief goede aardappelen per ha. Omdat de konsument bereid zal zijn voor een kwalitatief hoogwaardig produkt een hogere prijs te betalen, zal dit ook op deze wijze aanleiding kunnen, geven tot betere financiële resultaten voor de aardappeltelers. Export Voor de export van de konsumptie-aardappelen is ver dere verhoging van de kwaliteit van het produkt eveneens van belang. De buitenlandse konsument zal in de toekomst aheen dan voldoende belangstelling voor onze aardappelen blijven tonen, wanneer deze zich in kwalitatief opzicht duidelijk on derscheiden van het produkt dat door de eigen telers kan wor den geleverd. Uitbetaling naar kwaliteit is een goede zaak, vooral omdat op deze wijze een duidelijke impuls wordt gege ven aan het streven het algemene kwaliteitsniveau van de ne- derlandse aardappelteelt op een (nog) hoger niveau te brengen. Van de zijde van het Ministerie van Landbouw en Visserij be staat aktieve belangstelling voor de kwaliteitsuitbetalingsrege- ling van konsumptieaardappelen. Naast de medewerking die in de afgelopen jaren is verleend om een weloverwogen systeem voor kwaliteitsbeoordeling op te zetten, wordt momenteel de laatste hand gelegd aan duidelijk informatiemateriaal, terwijl de konsulentschappen in hun voo/liehtinsprogramma's voor de komende periode veel aandacht zullen proberen te besteden aan de kwaliteit van konsumptie-aardappelen. Vervolg op pag. 4 In dit nummer o.m. K.N.L.C. Kommentaar pag. 3 Over Geld en Goed pag. 3 Z.L.M. Scholenprojekt van start pag. 4 Nogmaals kontraktenstelsel suikerbieten pag. 5 Mechnisatienieuws pag. 7 Krachtvoer verstrekken buiten de melkstal pag- 9 Er zit nog wat rek in het akkerbouwbedrijf pag- 10/11/12 Prijsvergelijking rundveevoeders pag. 13 Tuintips over de essen pag. 14 Tuinbouwklanken pag. 15 Markt en prijsberichten pag. 17 Plattelands Jongeren Zuid pag. 19 z.l.m. I VRIJDAG 26 JANU/ Idllur Gil tuinbouwblad j Wanneer men de kans kreeg om Koning Winter te onttronen dan zouden waarschijnlijk de veehouders en de tuinders in de voorste gelederen staan om daar aktief aan mee te helpen. Zo langzamerhand is iedereen de ongemakkendie ook nog veel geld kostenmeer dan beu! Wel heeft de H.I.D. voor Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, ir. Sanders namens de plv. Direkteur-Generaal het nieuwe sorteerbedrijf van de aardappelafzetorganisatie Zuid- West Nederland B. V. te Middelburg officieel geopend en de toespraak van de heer Vos voorgelezen. In deze toespraak zijn voldoende belangrijke zaken aan de orde gesteld om daar in deze rubriek ruime aandacht aan te besteden: Dr.ir. Vos stelde o.a.: Grote inspanningen inspanningen moet verrichten om een kwalitatief en kwantita tief goede oogst te kunnen behalen. Buiten, en wellicht ook in agrarische kringen, is vaak onvoldoende bekend op welke wijze in de akkerbouw gestreefd is en gestreefd wordt naar verbete ring van de talrijke omstandigheden die invloed hebben op het verloop van het produktieproces. Hen vergelijking van het huidige akkerbouwbedrijf met dat van een tiental jaren geleden, laat zien dat de akkerbouwer de be drijfsvoering in veel opzichten heeft aangepast en. dank zij een goede vakkennis, in staat is geweest een goed pakket akker- bouwprodukten te leveren, hetgeen wel eens onderstreept mag worden. De ontwikkelingen in de akkerbouw zijn het resultaat van de inspanning van velen. De instellingen voor landbouwkundig onderzoek, de voorlichtingsdiensten en het bedrijfsleven heb ben allen hun steentje bijgedragen. Het is duidelijk dat alleen door samenwerking van de verschillende schakels in het agra risch produktieproces goede resultaten behaald kunnen worden. Vooral in tijden waarin de agrarische hemel bedekt is door een aantal donkere wolken, is het zoeken naar oplossingen vanuit de bedrijfstak zelf een eerste vereiste. De uitbouw en de moderni sering van de aardappelsorteerinriehting te Middelburg past m.i. geheel in eerdergenoemd kader. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1