De gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland na de reorganisatie! Streng optreden tegen illegale runderimport! E P er 1 januari is de gezondheidszorg voor pluimvee gereorga niseerd. Er is nu een rayon West-Nederland ontstaan, een van de zes in Nederland. In deze centra zal tenminste een full-time specialist aanwezig zijn. In de pluimveecentra zullen pluimvee administratie, de sekties en het laboratoriumonderzoek worden verricht, vooralsnog zal dit ook in Utrecht, Alkmaar en Goes gebeuren, omdat de pluimveedichtheid in het westen gering is, zal er voor het westen maar één pluimveespecialist worden aangesteld met als standplaats Gouda. De pluimveegezond heidszorg is uit het takenpakket van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland, Utrecht en Zeeland geschrapt en dat betekent een verminderde bijdrage ad 54.860 voor Zeeland! Voor de Zeeuwse pluimveehouders betekent een en ander dat ze met hun bedrijfsproblemen in feite niet meer in Goes terecht kunnen doch in de eerste plaats naar hun dierenarts moeten gaan en, als er dan nog problemen blijven, naar Gouda. I n Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland is, in vergelijking met het Oosten en Zuiden van Nederland, een dunne varkens bezetting aanwezig waarbij komt dat de omvang van de var kensbedrijven veelal kleiner is dan bijvoorbeeld in Brabant of Limburg. T ijdens D, 62 doe het zelf inseminators 1 ijdens de Algemene vergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland werd door Dr. J. Tesink uitvoerig ingegaan op de reorganisatie Westelijke Gezondheidsdiensten tot één Gezondheidsdienst "West-Nederland". De noodzaak hiertoe kwam duidelijk aan het licht na de bekendmaking van de resultaten van een onderzoek door het Efïiciencyburo Berenschot. De vier westelijke gezondheidsdiensten stelden toen een overleg en samenwerkingskom- missie de z.g. (W.O.S.C.) in, die na moest gaan op welke wijze aan de verlangde samenwerking in het westen gestalte zou kunnen worden gegeven. Er werden twee plannen ontwikkeld waarvan uiteindelijk het z.g. plan B werd uitverkoren. Hiermede zou een bedrag van 2,3 miljoen gulden bespaard kunnen worden. Later besloot Utrecht om het plan af te wijzen, maar er werd toegezegd dat wel medewerking verleend zou worden wanneer voor plan A gekozen werd. Later besloot Utrecht echter geheel uit de onderhandelingen te stappen, en verder niet meer mee te doen. Noord- en Zuid-Holland en Zeeland besloten nu verder met zijn drieën plan B verder uit te werken. Centralisatie P lan B gaat uit van een zo groot mogelijke centralisering op het gebied van de uitvoering van de werkzaamheden met een daarbij passende organisatiestruktuur. Gelet op de eis dat het kwalitatieve niveau van de werkzaamheden geen schade mag ondervinden is de W.O.S.C. van oordeel dat dit inhoudt dat vanuit 3 plaatsen in het Westen service moet kunnen worden verleend, te weten, Alkmaar, Gouda en Goes. Gouda is daarbij als hoofdlaboratorium aan te merken, Goes en Alkmaar als steun laboratoria - ook wel dependances genoemd. De werkzaamheden van een Gezondheidsdienst voor Dieren kunnen als volgt worden opgedeeld (in willekeurige volgorde): 1. Gezondheidszorg Pluimvee; 2. Gezondheidszorg Varkens; 3. Gezondheidszorg Rundvee en overige taken; 4. Laboratorium; 5. Administratie; 6. Identifikatie en Registratie. De veterinaire en andere technische aspekten van de reorgani satie dienen uiterlijk eind 1981 gerealiseerd te worden. Gezondheidszorg pluimvee Voor hen valt te hopen dat de pluimveespecialist op tijd het in moeilijkheden verkerende bedrijf kan bezoeken. Ook het proefbedrijf in Wissenkerke komt rechtstreeks onder Gouda te vallen. Naar valt aan te nemen zal op het uitgiftedepot van Marekse entstof in Goes aanwezig blijven. De werkzaamheden in de 6 rayons zullen, waar mogelijk, wor den begeleid door een zogenoemde koördinator. Deze taak zal worden waargenomen door één van de direkteuren van de Ge zondheidsdienst voor Pluimvee te Doorn. De taken van Doorn zullen, zeer kort samengevat, vooral komen te liggen op het gebied van onderzoek, onderwijs en administratie van de N.C.D. entingen. Gezondheidszorg Varkens Eén en ander betekent dat de praktizerende dierenartsen, ver houdingsgewijs gesproken, minder met varkens van doen heb ben dan hun kollegae in de zojuist genoemde provincies en zich daardoor - in het algemeen - op het gebied van de varkensge zondheidszorg minder hebben kunnen ontwikkelen. Een volle dige begeleiding van de vermeerderingsbedrijven en de mest- bedrijven door praktizerende dierenartsen, zoals het rapport Varkensgezondheidszorg aangeeft, valt, mede daardoor, niet in een snel tempo te verwezenlijken. Het Westen is van mening dat deze bedrijven tenminste lx per jaar door de Gezondheidsdienst moeten worden bezocht. De fokbedrijven, opfokbedrijven en die vermeerderingsbedrij ven welke daarvoor destijds hebben gekozen, zullen vooralsnog 6x per jaar bezocht worden, te weten 2x per jaar door de prak tizerende dierenarts en 4x per jaar door de Gezondheidsdienst. Het Westen is tot de konklusie gekomen dat voor zijn werkge bied voor de varkensgezondheidszorg nodig zijn: Noord-Hol land 0,40 m.e. dierenarts; Zuid-Holland 1 m.e. dierenarts; Zee land 0,27 m.e. dierenarts; samen 1,67 m.e. dierenarts. Aan overig personeel: Noord-Holland 0,30 me.; Zuid-Holland 2,01 m.e.; Zeeland 0,04 m.e.; samen 2,35 m.e. (m.e.= Man Eenheid). Yoor direktietaken is 0,15 m.e. voorzien. In totaal dus 4,17 m.e. voor de toekomstige varkensgezondheidszorg in West-Neder land. Sekties en aansluitend eenvoudig laboratoriumonderzoek blij ven op de dependances mogelijk. Ten aanzien van de administratie wordt gedacht aan een - voor die onderdelen van de varkensgezondheidszorg welke zich daarvoor lenen- verwerking op een centraal punt (Gouda). Gezondheidszorg Rundvee en overige taken O nder overige taken vallen werkzaamheden ten behoeve van de schapengezondheidszorg, de paardengezondheidszorg, de veterinaire milieuproblematiek en werkzaamheden in diverse provinciale en landelijke kommissies. Aangezien alleen inzake de pluimveegezondheidszorg, de var kensgezondheidszorg, de laboratoriumwerkzaamheden en de identifikatie en registratie van rundvee rapporten zijn uitge bracht, heeft het Westen zelf tot een analyse moeten overgaan voor wat betreft de direktietaken in het algemeen, alsook van de taken van de wetenschappelijke medewerkers in de sektor ge zondheidszorg rundvee en overige taken. Het Westen meent dat de personeelsbezetting voor dit onder deel van het takenpakket voor zijn gehele werkgebied tenminste zou moeten bestaan uit 15,6 man eenheid, waarvan 4,6 man eenheid wetenschappelijk personeel. Voor Goes Zi dierenarts en 2 man eenheid overig personeel. Laboratoriumwerkzaamheden I_J itgangspunt is: service-verlening vanuit 3 plaatsen in het Westen, waarbij zoveel mogelijk laboratoriumwerkzaamheden worden gecentraliseerd zonder echter de dienstverlening te schaden. Het materiaal dat de Gezondheidsdiensten wordt aangeboden voor onderzoek kan worden ingedeeld in twee groepen, name lijk: 1. materiaal dat per post of op andere wijze naar de Gezond heidsdienst wordt ingezonden.' 2. materiaal dat wordt gebracht door praktizerende dierenart sen, veehouders, pluimveehouders, varkenshouders en door de eigen medewerkers. In principe kan worden gesteld dat het onder punt 1 genoemde materiaal centraal kan worden onderzocht. Het maakt voor de inzender geen verschil of het te onderzoeken materiaal decen traal of centraal wordt onderzocht, gemeten naar de verzend- duur. Gelet op de onderzoeksduur kan het centraal onderzoeken zelfs een pré hebben, gezien de beter te benutten outillage, in ieder geval behoeft de onderzoeksduur niet langer te zijn, zodat mag worden gesteld dat de dienstverlening geen schade ondervindt van een centralisering van een aantal laboratoriumwerkzaam heden. Van het onder punt 2 genoemde materiaal is een deel dat ook had kunnen worden ingezonden, maar door bepaalde omstan digheden wordt gebracht. Deze omstandigheden kunnen o.a. zijn: dichtbij wonen van de genoemde personen/instanties en het materiaal ingebracht door de eigen medewerkers. Deze mogelijkheid om materiaal te brengen moet ook in de toekomst aanwezig blijven, omdat dit een onderdeel vormt van de we zenlijke dienstverlening. In de dependances moeten de volgende werkzaamheden verricht kunnen blijven: 1. sekties met aansluitend eenvoudig laboratoriumonderzoek. 2. melkonderzoek (mastitisbestrijding). 3. spermaonderzoek. 4. kwaliteitsonderzoek van melk (Goes); in het algemeen dus onderzoek voor derden. 5. onderzoek van materiaal dat wegens beperkte houdbaarheid niet kan worden opgezonden naar het centraal laboratorium in Gouda. Voor de dependance Goes heeft het Westen de volgende perso nele bezetting berekend: 0,4 man eenheid dierenarts en 5 man eenheid overig personeel. Voor het Westen in totaal rond 21 man personeel waaronder ongeveer 2 man eenheid dierenarts (exklu- sief pluimvee). Personeelsvoorziening en groot deel van de administratie kan worden gecentrali seerd, maar ook in de dependances zal een deel van de admi nistratie worden verricht. Wanneer de leiding van de depen dances en de representaties binnen de provincie ook tot de administratie worden gerekend, dan komt het Westen voor Goes tot 0,6 dierenarts en 2 man eenheden overig personeel. Het Westen heeft in plan B totaal 69 formatieplaatsen, waaronder 12 dierenartsen. Voor Goes is voorzien in 2 dierenartsen en 9 man overig personeel Een en ander is echter nog niet definitief. De reorganisatie,zal in totaal aan 20 mensen de werkgelegenheid kosten. de algemene vergadering van de Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, zei Dr. J. Tesink, direkteur, dat er nog steeds een zeer levendige handel plaatsvindt van illegaal ingevoerde runderen. Via de Bel gische grens vindt import plaats van vooral mannelijke runderen, met een leeftijd van 3-6 maanden, bestemd voor de mesterij. Dr. Tesink, zei dat het aantal van deze dieren mogelijk meer dan 10.000 bedraagt. De vraag naar deze buitenlandse vleesrassen is zo groot omdat de slachtop- brengst hoger ligt dan bij de eigen rassen. Eveneens wordt voor de buitenlandse rassen een hogere vleesprijs uitbe taald. onze eigen gezonde rundveestapel aantasten. Om een dergelijke besmetting dan weer uit te bannen kost enorm veel geld. Perso nen die illegaal vrouwelijk rundvee de grens overbrengen die nen zonder pardon gestraft te worden, zei Dr. Tesink. Wanneer de smokkel mannelijke dieren betreft en dat vee dan uitsluitend terecht komt op mestbedrijven en deze runderen niet buiten komen is het gevaar van besmetting stukken minder. Wanneer op dergelijke bedrijven echter ook ander rundvee wordt gehouden is de kans op besmetting groot. Nog erger wordt het wanneer iemand zo'n mannelijk dier aan kollega's ter beschikking stelt om vrouwelijk vee te bevruchten. Dr. Tesink zei dat veterinair technisch gezien een vrije - dus toegestane aanvoer - van meststieren zonder "papieren" alleen aanvaard baar is voor z.g. gesloten mestbedrijven. Een voortdurende kontrole op deze bedrijven is onmisbaar. eze illegale praktijken brengen echter de gezondheid van ons eigen vee in gevaar. Lang niet al de gesmokkelde runderen worden geslacht. De kans is groot dat dieren worden gebruikt voor fokdoeleinden. Dat zo'n rund besmet is met t.b.c. of abor tus-bang is niet uitgesloten. Deze besmettelijke ziekten kunnen 'r. Tesink noemde verder nog dat er vanuit Zeeland een levendige export van rundvee plaats vindt. In 1978 bedroeg het aantal 5.311 stuks. Mond- en klauwzeer kwam in Zeeland niet voor. Het tarief voor de komende entperiode bedraagt 5,20 per dier voor de eerste 50 geënte dieren 4,90 van het 51 ste tot en met het 100 ste dier en 4,55 per dier boven de 100 dieren op één bedrijf. Door de gezondheidsdienst wordt uit centrale middelen een subsidie van 2,— per geënt rund verstrekt. Deze subsidie geldt ook voor meststieren die op de voorgeschreven leeftijd buiten de entpe riode worden geënt. In 1978 werden 95 bedrijven bezocht waar het vee kampte met uierproblemen (mastitis). Hierbij werden 1835 melkmonsters onderzocht op mastitisverwekkers. Dr. Tesink adviseerde de veehouders tenminste tweemaal per jaar de melkmachine te laten nakijken. Het is gebruikelijk dat jaarlijks een derde van de zeeuwse rundveestapel wordt onderzocht op t.b.c. In 1978 werd geen enkel geval ontdekt. Eveneens werd in 1978 geen enkel geval van abortus-bang ontdekt. Dit jaar is ook in België de bestrij ding van abortus-bang verplicht gesteld en hiermee is het gevaar van besmetting in de grensgebieden sterk verminderd! Drs. J.J. Pekelder, zei dat er momenteel 62 varkens houders in Zeeland zijn die zelf hun varkens mogen insemineren. Een aantal jaren achtereen wordt er nu een doe het zelf kursus varkensinseminatie gegeven, waarvoor een ruime belangstelling bestaat! Drs. O.J.H. Devos zei dat er op het laboratorium te Goes zeer uiteenlopende onderzoeken worden verricht. Er komen kadavers van grote huisdieren maar ook van kanaries en woestijnratten. Het ingezonden materiaal is afkomstig van runderen en varkens tot en met ont lasting van zeeleeuwen en het speeksel van dolfijnen. (Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland) 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9