kontraktenstelsel voor suikerbieten uitgevoerd N aast de voorlopige toewijzing hebben de regelmatige telers ook reeds de zaadbestelkaart ontvangen. Deze moet voor 1 februari a.s. wor den teruggezonden. De zaadbestel kaart heeft een dubbele funktie, U kunt er zaad op bestellen, doch en dat is belangrijk, U meldt zich als teler. Van telers, waarvan de zaadbe stelkaart niet op 1 februari binnen is, vervalt de voorlopige toewijzing!! Belangrijk!! D it zijn telers die in 1979 gaan te len en die ook tenminste in 1978 en 1977 hebben geteeld. Heeft de teler ook in de jaren 1973 tot en met 1977 geteeld dan heeft hij de referentie- keus: D it zijn telers die in 1979 bieten gaan telen, en mogelijk in 1978 heb ben geteeld en eventueel één jaar in de periode 1973 - 1976, of D e regelmatige telers hebben nu hun voorlopige toewijzing ontvan gen. De telers, die nog niets ontvan gen hebben óf alleen een zaadbe- stelkaart, vallen derhalve niet onder de regelmatige telers. Deze telers moeten zich zo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 1 februari a.s., melden bij de industrie waaraan zij willen leveren. Zij ontvangen dan in de tweede helft van februari hun voorlopige toewijzing. De dubbelleveranciers ontvangen in de loop van januari hun toewijzing. M omenteel worden alleen B- quota toegewezen. De hoeveelheid B-suiker die Nederland in 1979 mag telen is nog niet bekend. Dit moet door de E.G.-Raad van Ministers worden vastgesteld. Deze onzeker heid voor de telers, naast het feit dat ook nog de minimumprijzen voor A- en B-bieten, voor 1979 moeten wor den vastgesteld, maakt het de telers nog extra moeilijk om hun beleid te bepalen. H, Du D O nlangs hebben de meeste suikerbietentelers, van de suikerproducerende ondernemin gen hun voorlopige toewijzing ontvangen van de hoeveelheid A-bieten welke zij in 1979 kunnen leveren. Deze individuele quotumtoedeling is nodig in het kader van het z.g. kontraktenstelsel voor suiker, waartoe Nederland in het begin van 1978 heeft moeten .overgaan. Dit houdt in dat het Nederlandse A-quotum van 690.000 ton, vóór de inzaai van de bieten, moet zijn toegedeeld aan de individuele bietentelers. Over de verdeling voor het teeltjaar 1979 heeft in het afgelopen jaar zeer veel overleg plaatsgevonden tussen landbouwbedrijfsleven en suikerindustrie. Het gaat immers om de grootst mogelijke zorgvuldigheid bij de toewij zingen. In dit overleg is een manier ontwikkeld op basis waarvan voor elke teler een referentie kan worden bepaald. Dit is geen gemakkelijke zaak gebleken. Met elkaar zijn we nl. bezig met de verdeling van een A-quotum dat veel kleiner is dan de nationale produktie van de laatste jaren. De verdeling van het A-quotum vindt plaats door referentiebepaling op basis van recente teelthistorie van het individuele bedrijf. Welke in dezen de meest gunstige recente referentieperiode is, is van bedrijf tot bedrijf en van gebied tot gebied verschillend. De wijze waarop de referenties nu voor 1979 zijn vastgesteld geeft aan dat getracht is om deze verschillen zoveel mogelijk met elkaar in evenwicht te brengen. Er zullen ongetwijfeld veel telers zijn die vanuit hun individuele situatie met een gevoel van onvrede naar hun voorlopige toewijzing zitten te kijken. Het is goed om daarbij te bedenken dat de Neder landse bietentelers met elkaar een schaars goed, een stukje armoede, moeten verdelen. Voorlopige toewijzing Referentiebepaling A. Regelmatige telers B. Onregelmatige telers C. Nieuwe telers D. Dubbel - leveranciers Hektares in referen tie Nog geen voorlopige toewijzing ontvan gen? Zaadbest eikaart B-quotum 1979 toekomstig referentiejaar van dubbelleveranciërs, welke bij de twee suikerproducerende onderne mingen Suiker Unie en Centrale Suiker Maatschappij bekend zijn, zullen bij elkaar gevoegd worden. Op basis daarvan zal de totale refe rentie van betreffende telers worden berekend, waardoor de voorlopige toewijzing kan worden vastgesteld. Deze wordt dan door de beide on dernemingen toegedeeld in de ver houding zoals in 1977 de bieten zijn geleverd. De regelmatige telers hebben on langs hun voorlopige toewijzing voor te leveren A-bieten ontvangen. Deze toewijzing is uitgedrukt in tonnen A-bieten van 16 procent gehalte. De berekening is als volgt: referentie hektares x refe- rentie suikeropbrengst per ha x 69% 160 kg suiker tonnen A-bieten van 16%. Kontroleer uw quotum nu. B ietentelers produceren vanuit verschillende omstandigheden en vanuit verschillende historische si tuaties. Daarom is het niet mogelijk om voor alle telers een gelijke refe rentiebepaling toe te passen. Der halve zijn telers ingedeeld in een viertal kategoriën. Geteelde hektares 1977 x suiker- produktie per hektare 1977 of geteelde hektares 1977 x gemiddelde suikerproduktie per hektare van de vier beste jaren uit de periode 1973 - 1977. Heeft de teler in 1973 - 1977 vier of drie jaren geteeld dan wordt de tweede referentiekeus: geteelde hektares 1977 x gemiddelde suikerproduktie per hektare van de drie beste jaren 'uit vier teeltjaren of de twee beste jaren uit drie teeltjaren. gaan telen en dat ook gedaan heb ben: in 1978 e, twee of meerjaren in de periode 1973 tot en met 1976, of in 1977 en één of meer jaren in de periode 1973 tot en met 1976, of niet in 1977 en 1978 maar wel in twee of meerjaren in de periode 1973 tot en met 1976. De referentie voor onregelmatige te lers wordt berekend door het gemid delde te bepalen van de geprodu ceerde suiker van het bedrijf in de jaren waarin bieten geleverd zijn. niet in 1977 en 1978 maar wel in één jaar in de periode 1973 - 1976. De referentie voor nieuwe telers wordt bepaald door de hektares die deze telers in 1979 gaan telen, te vermenigvuldigen met de gemiddel de suikerproduktie per hektare in 1977 van het distrikt waar het bedrijf gevestigd is. De opgegeven hektares mogen niet meer uitmaken dan 25% van het akkerbouwajeaal van het bedrijf. Dit wordt gekontroleerd. Het zal telers opvallen dat het toe wijzingspercentage van 69% lager is dan in 1978 is toegepast. Toen lag dit percentage op 71% en is later nog iets verhoogd. De reden voor deze verlaging is, dat de suikerproduktie per hektare, wel ke nu in de referentie is opgenomen, landelijk gezien nogal wat hoger is dan verleden jaar. Dit komt doordat de regelmatige teler de keus heeft uit twee mogelijkheden, n.l. de suiker produktie per hektare in 1977, of in dien dit gunstiger is voor hem, de gemiddelde suikerproduktie per hektare van vier beste jaren uit de laatste vijf (1973-1977). Hierdoor wordt de referentie voor alle telers hoger. Echter de totale hoeveelheid A-suiker die wij met elkaar kunnen verdelen blijft 690.000 ton en daar om moet het toewijzingspercentage bij de eerste voorlopige toewijzing iets lager gesteld worden dan in 1978. Het is echter zeer wel mogelijk dat er telers zijn die geen gebruik maken van hun quotum. Dit zal dan leiden tot een herverdeling van de overige telers middels het optrekken van het toewijzingspercentage. Sekretaris Hoofdafdeling Drs. W. Oosterhuis Akkerbouw van het Landbouwschap De geteelde hektares van 1977 spelen een belangrijke rol in de refe rentiebepaling. Nu kan het zijn dat telers juist in 1977 een groter areaal bieten hadden dan in andere jaren. Daarmee zouden zij dan een grote referentie krijgen welke in verhou ding tot hun normale teelt te groot zou zijn. Daarom is bij de voorlopige toewijzing het areaal van 1977 in de referentie opgenomen tot maximaal het areaal van 1976 10%. Het is ook onmogelijk dat een teler in 1977 een normaal areaal had, doch in 1976 een laag areaal. Met de "aftop ping" van maximaal 1976 10% komen deze telers niet goed. uit. Zij moeten derhalve bezwaar aanteke nen tegen hun toewijzing. Het is denkbaar dat telers in 1977 een te laag areaal hadden. Ook zij moe ten dan bezwaar aantekenen. Hun areaalreferentie zal dan worden her zien door het areaal van 1976 en 1977 te middelen, waarbij een kleine af trek als ondergrens voor de aanpas sing zal worden ingebouwd. Als nu naar Uw mening Uw voorlo pige toewijzing niet klopt, dient U, zoals hiervoor reeds aangegeven, bezwaar aan te tekenen. In dat geval is het verstandig om op de zaadbe stelkaart Uw areaal aan te geven zoals U van plan bent te gaan telen, los van de eerste voorlopige toewij zing. Pleeg zo nodig overleg met Uw agent! Het afgelopen jaar was het B- quotum 27,5% van het A-quotum voor de landen die het kontrakten stelsel toepassen. De landen die het mengprijsstelsel toepassen (België) hebben 27,5% B-quotum ontvangen voor 1978 en 1979 samen. Tegen de ze achtergrond mag verondersteld worden dat het B-quotum ook in 1979 voor de kontraktenstelsel-lan- den op 27,5% zal blijven. Zou dit niet gebeuren dan worden de mengprij- slanden relatief bevoordeeld. De ab solute zekerheid hieromtrent ont breekt echter. De telers krijgen echter in ieder geval naast het A-quotum, straks nog een B-quotum toegewezen. et is te verwachten dat ook na 1980 het kontraktenstelsel moet worden voortgezet. Dan zullen wij opnieuw, en dan voor meerjaren een referentièsysteem moeten bepalen. Het is waarschijnlijk dat 1979 voor 1980 en volgende jaren een referen tiejaar zal worden. Dit betekent dat hetgeen een teler aan bieten teelt in 1979, medebepalend zal zijn voor zijn quotum - bepaling in 1980. Het beste advies in dezen is om in 1979 een areaal te telen dat in de lijn ligt van de laatste paar voorgaande jaren. zijn telers die in 1979 bieten e historische leveringsgegevens 1. Zend Uw zaadbestelkaart voor 1 februari 1979 in. Daarmee geeft U tevens aan dat U gebruik maakt van Uw voorlopige toewijzing. 2. Hebt U bezwaar tegen Uw voorlopige toewijzing, dien dan vóór 1 februari 1979 een bezwaar schrift in bij de industrie. (Stuur echter tevens Uw zaadbestelkaart in!) Maakt U bezwaar tegen Uw referentie-areaal, voeg dan bij Uw bezwaarschrift, de gegevens van de Distrikts Bureau Houder waaruit het areaal bieten blijkt dat U in 1976,1977 en 1978 hebt geteeld. 3. Nog geen voorlopige toewijzing ontvangen en wilt U toch bieten telen in 1979? Meldt U dan vóór 1 februari bij de industrie waaraan U wilt leveren in 1979. U ontvangt dan alsnog een voorlopige toewijzing. 4. Hebt U vragen over Uw voorlopige toewijzing of over de uitvoering van het stelsel, wendt U dan tot de buitendiensten van de industrie, tot de voorlichting of tot Uw standsorganisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7