REUMA Een goede verkaveling bij het vollegrondsgroenteteeltbedrijf Stip in appels I n een groot aantal gebieden is een ruilverka veling in uitvoering. Het is van het allergrootste belang voor Uw bedrijf om de zaken die daar mee verband houden nauwlettend te volgen. Belangrijke momenten voor U in de ruilverka veling zijn o.a. de wenszitting, de ter visie leg ging van het plan van toedeling, de kavel werkzaamheden, de aanleg van groenstroken. We horen in de praktijk nog al eens uitlatingen zoals: we hebben toch niets te vertellen, ze doen maar wat, vriendjespolitiek enz' Ik zou willen zeggen niets is minder waar, maar Uw buurman heeft ook rechten. Ook in dit verband kan er met goed overleg en goede argumenten V N, E I n december 1978 werd het boekje "Stip in appels" toe gevoegd aan de mededelingenserie van het Proefstation voor de Fruitteelt, waarin in 1976 en en 1977 respektieve- lijk verschenen "Bedrijfsekonomische aspekten van inten sieve appelbeplantingen" en "Kijk op vruchtkwaliteit". De mededelingenserie van het Proefstation dient er toe onderzoekresultaten aan de praktijk door te geven. G edurende de jongste decennia is de beschikbaarheid van appelen en peren op de Europese markt al lang geen probleem meer, wel blijkt dat de konsument nu steeds hogere eisen aan de in- en uitwendige vruchtkwaliteit gaat stellen. Daarbij is het de taak van het onderzoek om oplossingen aan te dragen voor verschijnselen die de kwaliteit nadelig beïnvloeden. Is Uw bedrijfsindeling en kavelvorm optimaal? A.M. Zegers, Konsulentschap voor de Tuinbouw, Tilburg. In 't kort Het beste lint geeft de hoogste prijs... zaai daarom prijs... Landbouwschap vraagt minister van Landbouw om beperking invoer appelen in EG D e indeling van Uw kavel of kavels en de kavelvorm zijn belangrijke zaken voor een goede bedrijfsvoering. Denk maar eens aan de mechanisatie-, beregening-, loop- en rijafstanden, het plaatsen van opstanden voor bijvoorbeeld stokbonen en augurken aan touw. Op een aantal bedrijven zullen er weinig verbeteringen aangebracht kunnen worden maar er zijn bedrijven waar de bedrijfsindeling en kavelvorm zeker voor verbeteringen in aanmerking komen. Kavelvorm H et ideale voor een vollegrondsgroente teeltbedrijf is wanneer de totale oppervlakte grond uit één kavel bestaat met een goede ka velvorm liefst vierkant of rechthoekig met een goede lengte - breedte - verhouding. Lang niet alle bedrijven voldoen aan deze normen en «voor alle bedrijven zal die mogelijkheid niet aanwezig zijn. Toch zijn er ook veel bedrijven die met goed overleg met de buurman of eige naren van aangrenzende percelen nog heel wat kunnen verbeteren. Waarom gebeurt het dan niet? E r zijn natuurlijk veel faktoren op te noemen, b.v. men wacht af tot er een ruilverkaveling komt of wanneer de ruilverkaveling al bezig is tot de toedeling komt - misschien omdat de afwatering op dit moment nog door een be paalde greppel of sloot moet- omdat een hout wal er altijd gestaan heeft - omdat er toevallig de hoofdleiding van de beregening ligt - omdat Uw grond zoveel beter is dan die van Uw buurman - misschien wel omdat het een paar centen gaat kosten om de kavelvorm te verbe teren - of is het misschien traditie omdat het altijd zo geweest is. Telers die buiten de ruilverkaveling liggen met hun bedrijf zullen zelf stappen moeten onder nemen om tot ruiling of door middel van aan koop hun kavelvorm te verbeteren. Het zal niet altijd even gemakkelijk zijn om dat voor elkaar te krijgen, maar dikwijls wordt er vooraf al gezegd met die of die buurman is niets te be ginnen of die wil het onderste uit de kan heb ben en wil er zelf beter van worden. Het zou er op gaan lijken dat alle buurlui moeilijke men sen waren en dat is beslist niet het geval. Vaak is er met wat goede wil en goed overleg nog veel te regelen maar het moet wel geprobeerd wor den. voor U interessant kan zijn, vraag dan nadere inlichtingen aan Uw bedrijfsvoorlichter of bij de Provinciale Direktie voor Bedrijfsontwik keling in Uw provincie. Bedrijven in een ruilverkavelingsgebied Tijdens een ruilverkaveling kan ook aan de bedrijfsopzet worden verbeterd. Subsidie oor bedrijven buiten een ruilverkavelings gebied is er een bijdrage (subsidie) mogelijk heid bij onderlinge kavelruil. Om voor deze bijdrage in aanmerking te komen moet de ka velruil plaatsvinden door minstens 3 grondei genaars, het moet dus minimaal een drie- hoeksruil zijn. De subsidie die verleend wordt bedraagt: a. 100% van de kosten van voorbereiding b.v. landmeten, notariskosten, opmaken van begrotingen e.d. b. 50% van de uitvoeringskosten van noodza kelijke kultuurtechnische werken o.a. dem pen van sloten, verwijderen van houtge wassen e.d. Nogmaals deze regeling geldt alleen voor be drijven buiten een ruilverkavelingsgebied. In de praktijk zijn er zeer goede gevallen tot stand gekomen. Probeer het ook eens. Denkt U dat deze regeling en kavelruil ook Het kan best zijn dat er al veel te regelen en te ruilen valt. Dat is toegestaan en de ruilverka velingskommissies zullen zeker bereid zijn om daar ook aan mee te werken door b.v. S.B.L.- gronden daarvoor ter beschikking te stellen. Hoe eerder U op Uw nieuwe kavel kunt be ginnen hoe beter en ga geen 10 jaar zitten wachten als dat niet nodig is. Bedrijfsindeling veel opgelost worden en meer bereikt worden dan met afwachten en zwijgen. Het uitbrengen van Uw wensen op een wenszitting is een zwaar moment. U moet dan echter een beslissing ne men voor waarschijnlijk Uw hele leven of mis schien nog wel voor Uw opvolger. Als het voor U moeilijk is om deze beslissing alleen te ne men, praat er dan eens over met anderen, met deskundigen op dit gebied, misschien dat dan die beslissing gemakkelijker te nemen is of dat er andere argumenten naar voren komen om toch een andere wens uit te brengen als die U zelf gedacht had maar laat U niet leiden door tradities of andere bijkomstigheden. Neem geen afwachtende houding aan Ruilverkavelingen nemen nu eenmaal veel tijd in beslag. Dat wil echter niet zeggen dat er in al de jaren niets mag gebeuren maar dan zal het initiatief wel van U zelf uit moeten gaan. iet alleen de kavelvorm is belangrijk maar evenzeer de indeling van de kavel. Hiermee bedoelen we de ligging van paden, onder grondse regeninstallaties e.d. ten opzichte van de schuur en eventueel het huis. Bovendien zal het afhangen van de breedte en lengte van het perceel en de te gebruiken ma chines en werktuigen waar de paden moeten liggen. Soms zal men kunnen volstaan met alleen een middenpad b.v. op het kleinere intensieve vol- legronds bedrijf. Op het grotere vollegrondsbedrijf zal het af hangen van de breedte van het perceel of twee zijpaden en een middenpad nodig zijn b.v. op een bedrijf met een kavelbreedte van 80-100 meter zal men kunnen volstaan met een zijpad aan weerszijde van het perceel die tevens ge bruikt kan worden als keerakker terwijl bij een grotere breedte een zijpad aan weerszijde en middenpad nodig zijn om de loopafstanden bij het oogsten van de produkten te beperken. Ook bij het bouwen van een schuur is het nodig om goed te overwegen waar en hoe het beste ge bouwd kan worden. Bouw de nieuwe schuur niet op een verkeerde plaats omdat er toevallig een boom, een oud gebouwtje of een ander obstakel aanwezig is, ruim dat eerst op en bouw dan de nieuwe schuur. Bij het bouwen dat er altijd en op een gemakkelijke manier uitge breid kan worden. In een aantal gevallen is het het beste de schuur loodrecht op het midden pad te bouwen terwijl in andere gevallen het beter is met de lengterichting van het midden pad mee te bouwen. Ook wanneer b.v. door aankoop van grond of na ruilverkaveling Uw kavelvorm veranderd is, is het misschien wel nodig de indeling van de kavel aan te passen door b.v. paden, ondergrondse leidingen of drainage te verleggen, het kan wel wat tijd en geld kosten maar dat weegt niet op tegen moeilijke^ onrendabeler werken. Wanneer U zelf niet goed weet wat en hoe het beste is, praat er dan eens over met Uw bedrijfsvoorlichter en bovendien is er in alle Konsulentschappen een specialist voor bedrijfsopzet en schurenbouw. en optimale kavelvorm en een goede be drijfsindeling zijn van het grootste belang voor een goede bedrijfsvoering. Wacht niet af of een ander stappen onderneemt, maar neem zelf het initiatief. Met wat goede wil en goed overleg is er dikwijls veel te bereiken. Laat U bij deze zaken niet te veel leiden door tradities of andere kleinigheden maar bekijk de zaak serieus en raadpleeg tijdig deskundigen hierover dat kan veel narigheid voor de toekomst besparen. Nieuws van het Proefstation voor de Fruitteelt Met "Stip in appels" wat dichter bij het uitbannen van stip Waarom besteedt het onderzoek zo veel aandacht aan stip in appels? Dit geldt o.a. voor stip in appels. Dat het tegengaan van dit euvel reeds lang overal aandacht heeft gekregen, blijkt uit de al om streeks 1869 op gang gekomen stroom van geschriften in bin nen- en buitenland waarvan minstens driekwart uit de laatste twintig jaar dateert. Ook ekonomisch gezien is stip van grote betekenis. Zo mag men in normale "niet-stip" jaren de direkte verliezen door uitsorteren van stippige vruchten bij de pluk of na bewaring op 4% schatten. Bij de huidige totale produktie- waarde van onze drie gevoeligste rassen Cox's Orange Pippin, James Grieve en Schone van Boskoop van ongeveer 100 mil joen (middenprijs 0,70/kg) komt dit neer op circa 4 mil joen. In echte stipjaren kan zeker 10% uitval worden verwacht, waaraan men dan nog uitval door andere met stip samenhan gende afwijkingen, voornamelijk zacht, moet toevoegen. Uit dit alles blijkt dat onderzoek voor het tegengaan van stip in appels zeker gerechtvaardigd is. De publikatie "Stip in appels" is samengesteld om bij te dragen aan een verbetering van de vruchtkwaliteit. Dit gebeurt door inzicht te verschaffen in de aard van het verschijnsel, een over zicht te geven van de huidige stand van kennis van de achter gronden, de omstandigheden die de stipgevoeligheid beïnvloe den, de maatregelen tot onderdrukking van stip en de methoden om stip te voorspellen. Beknopte weergave van de inhoudsopgave: 1. Inleiding; 2. Symptomen van stip; 3. Samenhang met zacht en andere afwij kingen; 4. Fysiologische achtergronden; 5. Omstandigheden die de gevoeligheid voor stip beïnvloeden; 6. Maatregelen tegen stip; 7. Voorspelling van stip; 8. Engelse samenvatting; 9. Lite ratuur. Deze handzame publikatie biedt veel informatie aan de fruit teeltpraktijk en het tuinbouwonderwijs. Vele figuren en tabellen verduidelijken de tekst. Het is te hopen dat dank zij de kennis die in dit boekje is samengevat de schade door stip kan worden beperkt. Het boekje "Stip in appels" kost 15,00 en wordt belangstel lenden automatisch toegezonden na ontvangst van dit bedrag op postrekening 49 50 17 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp onder vermelding van "Stip in appels". e Advertentie IM De import van appelen van het Zuidelijk Halfrond in de Euro pese Gemeenschap moet in 1979 volgens het Landbouwschap worden beperkt tot maximaal 240.000 ton. Bovendien is het gewenst deze import zoveel mogelijk over het seizoen te sprei den en ervoor te zorgen dat bij de aanvang van de nieuwe oogst de markt niet meer wordt belast met appelen uit derde landen van het Zuidelijk Halfrond. Deze wensen heeft het dagelijks Bestuur van het Landbouwschap schriftelijk op tafel gelegd bij landbouwminister Van der Stee in verband met de dreigende zeer slechte prijsvorming van appelen binnen de EG. In de brief aan de bewindsman zegt het Landbouwschap, dat de producent bij de te verwachten prijsvorming geen redelijk in komen kan behalen. Op basis van de gegevens van voorraad, import en produktie in de EG dient volgens het Landbouwschap een afzet- en importbeleid ontwikkeld te worden, waarbij de import van appelen uit landen van het Zuidelijk Halfrond aan banden wordt gelegd. Deze invoer ligt de laatste jaren gemid deld op 320.000 ton en komt voor een belangrijk deel in het tweede kwartaal de EG binnen. Op de Nederlandse markt heeft dit meermalen tot dumppraktijken geleid. Bij een vroegtijdig vaststellen van het EG-invoerbeleid is het, aldus het Land bouwschap, van belang, dat er ook een regeling wordt getroffen voor een geleidelijke invoer. Daarnaast dient er een regeling te komen, die een overloop naar het nieuwe oogstseizoen in de Gemeenschap voorkomt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19