Overzicht aanvragen PCW-regeling voor profielverbetering en drainage Nieuwe proefverslagen van Varkensproefbedrijf te Sterksel Handleiding 1979, over chemische bestrijding van ziekten plagen en onkruiden in landbouwgewassen verkrijgbaar. Vervolg bodemstruktuur. Bijlage 2 Een nieuw "aardappelcentrum" in Duitsland Ing. G. Koster met pensioen Afscheid van Dr. Ir. C. Mastenbroek Aanvraagperiode: 1 oktober tot 15 december 1978. Totaal aantal ingediende aanvragen: 2389. Het totaal investe ringsbedrag hiermee gemoeid wordt geraamd op 26 miljoen. Per 1 januari 1979: toegezegd: 1080 aanvragen afgewezen: 100 aanvragen. (Het aantal afgewezen en ingetrokken aanvragen wordt op 10 a 20% geschat).Verdeling over de provincies van het aantal ingediende aanvragen: Groningen 458, Friesland 48, Drenthe 313, Overijssel 118, Gelderland 61, Utrecht 5, Noord- Holland 290, Zuid-Holland 426, Zeeland 367, Noord-Brabant 246, Limburg 57, Totaal 2389. De aanvragen hebben betrekking op: Benodigde rijksbijdragen, profielverbetering: 6.904 ha 1,9 miljoen, Drainage: 11.927 ha 4,5 miljoen. Van het varkensproefbedrijf Zuid-West Nederland te Sterksel ontvingen we het jaarverslag 1977. Tevens ontvingen wè het proefverslag no. 12 dat de vraag aan de orde stelt of aan het einde van de mestperiode beperkt voeren in de droogvoerbak of in de trog bij gemengd mesten van borgen en zeugen aanbeve ling verdient. In proefverslag no. 13 wordt het effekt van door voeren van babybiggenkorrel in het begin van de mestperiode besproken. Beide verslagen zijn verkrijgbaar voor 5,— per stuk door overboeking op postrekening 37.25.140 t.n.v. Stichting Varkensproefbedrijf, Postbus 1158, te Tilburg, met vermelding van het rapportnummer. Van het consulentschap in Algemene Dienst voor Plantenziek ten en Onkruidbestrijding in de Landbouw ontvingen wij de "handleiding 1979" over de chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen. De adviezen in de Handleiding zijn kort maar voor de praktijk meestal voldoende. Uitvoerige gegevens over de toepassing van een bepaald bestrijdingsmiddel kan men altijd vinden op het etiket. De handleiding kan worden aangevraagd bij Consulentschap Planten en ziekten en onkruidbestrijding, Geertjesweg 15, Wa- geningen, tel. 08370-19001. Teelttabel van de belangrijkste groenbemestingsgewassen J i zaaizaad en bemesting per ha j c O ca groenbemesters geschikte dek- vruchten zaaitijd zaaizaad kg stikstof kg zuiver zaaizaad in guldens stikstof in guldens I totale kosten in guldens •«-1 E 0) O 1. witte klaver 5 0) ■o .O u 4) "O a) grootbladige vlas - tarwe - haver - gerst mrt.- april 7 (6-9) - 100 - 100 O ■o •H i b) cultuurklaver vlas mrt.- april 7 (6-9) - 56 - 56 c O "O 2. rode klaver tarwe mrt.- april 12 (10-14) - 70 70 •rl (0 ra 3. hopperupsklaver vlas mrt.- april 15 (12-18) - 135 135 4) O0 r-i .O 4. Italiaans raaigras tarwe - gerst - haver 15 apr. - mei 25 (20-30) 50 50® 65 115®® niet vl ind 5. Engels raaigras gerst - haver - tarwe mrt. - april 15 (12-18) 50 45 65 110 C *H vlind. bl. 6. wikken juli - 15 aug. 100 (90-110) - 160 - 160 a •o a •H o i c. 7. bladramenas aug. begin sept. 20 (15-25) 80 85 100 185 ra ui •o ■P c 8. Italiaans raaigras juli - 20 aug. 35 (30-40) 60 70 70 140 Cu) 'O «H rt rH C 9. Westerwolds raaigras augustus 50 (40-60) 60 120 70 190 MM Door overschotten zijn de zaaizaadprijzen van de grassen momenteel laag. Vaak zal de prijs 0,50 a 1, per kg hoger zijn. Bij onvoldoende onderploegen kan na gras nog een bespuiting nodig zijn, waardoor de totale kosten hoger worden. De onderneming "Pfanni-Werk Otto Eckart KG" in München, Europa's grootste aardap pelkeuken, heeft onlangs een z.g. "Aardappel centrum" geopend bij Aichach. Op een terrein van 3 ha werden drie opslagruimten gebouwd met een kapaciteit van 5000 ton elk en een sorteerstation met een dagkapaciteit van 150 ton. Voor dit projekt, dat DM 10 miljoen heeft gekost, werden door de Bond, Land en Europese Gemeenschap ongeveer DM 2,5 miljoen ter be schikking gesteld. Daarmee moet voor alles het afzetrisiko voor de aardappelenverbouwende boeren in dit gebied verminderd worden. Pfanni heeft met 515 boe ren, die in drie produktiekombinaties georgani seerd zijn, verbouw- en leveringskontrakten af gesloten voor 16.000 ton fabrieksaardappelen. Alles bij elkaar genomen, kan het nieuwe aard appelcentrum tot 22.000 ton aardappelen in de kampagne verwerken. Pfanni heeft met dit nieuwe bedrijf zijn grondstoffenvoorziening meer zekerheid gegeven. Centrum voor Landbouwpublikaties en Landbouwdoku- mentatie Eind januari 1979 legt ing. G. Koster wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn funktie van hoofd van de afdeling Dokumentatie en Informatie en plaatsvervangend di- rekteur van het Centrum voor Landbouwpublikaties en Land- bouwdokumentatie neer. Hij sluit daarmee een bijna 40-jarige ambtelijke loopbaan af. In november 1939 trad hij in dienst van het toenmalige Rijks bureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd. Vanaf mei 1945 was hij in dienst bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, eerst op afdeling IXa en later op afdeling IV Direktie van de Landbouw. Daar begon hij onder andere met de "Mededelingen van den Dokumentatiedienst van de Direk tie van den Landbouw", een periodiek die later zou verschijnen als het weekblad "Landbouwdokumentatie", in samenwerking met en later onder leiding van dr. ir. D.J. Maltha, hoofd van afdeling IV. In 1951 ging hij over naar het toen opgerichte Centrum voor Landbouwdokumentatie. Bij de oprichting van het Centrum voor Landbouwpublikaties en Landbouwdokumentatie, in 1957, werd hij hoofd van de afdeling Dokumentatie en Infor matie. De heer Koster is vanaf de Tweede Wereldoorlog tot op heden van grote betekenis geweest voor de land bouwkundige dokumentatie en in formatie in Nederland. Hij heeft on miskenbaar de ontwikkeling hiervan beïnvloed en heeft als hoofdredak- teur van Landbouwdokumentatie het landbouwbeleid, het landbouw bedrijfsleven, het landbouwonder wijs en het landbouwkundig onder zoek enige tientallen jaren van goed geselekteerde en gedegen informatie voorzien. Als auteur van "Deze week...." schiep hij al jarenlang een bron van korte informatie over wat in de landbouwpers verscheen, die voor velen, van hoog tot laag, wekelijks een kort, zeer in- struktief overzicht geeft van gebeurtenissen en feiten in de landbouw. Vanaf 1970 was hij lid van de Commissie voor Landbouwdokumentatie en -informatie NRLO-TNO (COLA- DIN). Het werk van de heer Koster is ook internationaal van belang geweest. Gedurende de afgelopen jaren heeft hij in werkgroe pen meegewerkt aan AGRIS, een internationaal landbouw kundig informatiesysteem onder auspiciën van de FAO, en in een werkgroep aan de samenwerking op het terrein van de landbouwkundige informatie in EEG-verband. Ook zijn aktiviteiten op maatschappelijk terrein zijn niet gering: van 1958-1960 lid van het bestuur van de afdeling Ede van de Volkspartij voor Vrijheid en Demokratie; van 1960-1971 sekre- taris ervan; van 1958-1962 en van 1970 tot heden lid van de gemeenteraad; sedert 1945 Groepsleider. Distriktskommissaris van het Distrikt Neder-Veluwe van de Nederlandse Padvinders; sedert 1958 bestuurslid van de Stichting Zwembad Bennekom; sedert 1966 sekretaris van de afdeling Ede van het Nederlandse Rode Kruis; sedert 1961 lid van het bestuur van de Stichting Algemeen Bejaardencentrum te Ede; van 1958-1968 lid en vi- ce-voorzitter van de Stichting Edese Jeugdraad; van 1957-1965 voorzitter van de Ouderkommissie van de tweede Openbare Lagere School te Bennekom; gedurende 6 jaar Kampeerkonsul van de ANWB; gedurende 6 jaar vrijwilliger bij de Nationale Reserve en gedurende 5 jaar lid van het bestuur van de Provin ciale Jeugd- en Sportraad Gelderland. Voor al zijn verdiensten op landbouwkundig en maatschappe lijk terrein mocht hij op 28 april 1978 uit de handen van Minister Van der Stee de versierselen behorend bij de benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau ontvangen. Op vrijdag 12 januari heeft Dr.Ir. C. Mastenbroek van zijn rela ties uit de kwekerswereld afscheid genomen als directeur van de Veredelingsbedrijven van Cebeco-Handelsraad in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. PHOTO PRESS AB WESTERBEEK Gelachen is er van begin tot einde tijdens de afscheidsreceptie van de heer ing. C. Koster, toen de diverse sprekers aan het woord waren. Daar de heer Koster bezitter is van twee Friese paarden werden deze niet vergeten. Op zeer originele wijze werden twee paarden dekens aangebo den. Eén deken werd n.l. op een "modeF'-paard omgehangen en binnengedragen. Bijgaande foto toont dit moment in beeld. Vanaf 1942 werkzaam bij het Veredelingsbedrijf van het toen malige Centraal Bureau heeft hij zijn krachten gewijd aan de veredeling van landbouwgewassen. Zijn wetenschappelijke aan pak van het kweekwerk kwam onder meer tot uitdrukking in onderzoekresultaten, vermeld in zijn proefschrift getiteld: "Over de differentiatie van phytophthora infestans (Mont.) de Bary en de vererving van de resistentie van Solanum demissum Lindl", waarop hij op 14 maart 1952 promoveerde. Op grond hiervan werd hem de graad van doctor in de landbouwkunde verleend. Deze dissertatie heeft internationaal in vakkringen veel aandacht getrokken en is ook van grote invloed geweest op het werk van het veredelingsbedrijf, dat mede daardoor tot opmerkelijke resultaten is gekomen. Naast het kweekwerk in aardappelen heeft Dr. Mastenbroek ook veel gedaan aan de veredeling van tarwe, rogge en bruine bonen. Diverse rassen zijn mede door zijn werkzaam aandeel in de Rassenlijst gekomen. In 1958 is Dr. Mastenbroek Ir. C. Koopman als directeur van het Veredelingsbedrijf opgevolgd. Onder zijn leiding heeft het ve- redelingswerk een enorme vlucht genomen. Het oude bedrijf in Hoofddorp is verlaten en nu staan drie veredelingsbedrijven te Lelystad, Eist en Vlijmen ter beschikking. Vele hier gekweekte rassen hebben een grote verbreiding gekregen tot ver over de landsgrenzen. Behalve in het kweekwerk ontplooide de heer Mastenbroek ook vele activiteiten op organisatorisch gebied betreffende de vere deling en zaaizaadvoorziening. In kringen van de NAK en Kwekersbond heeft hij een zeer actieve rol gespeeld. Een aantal onderscheidingen zijn hem hiervoor uitgereikt zoals de Oort wijn Botjes penning en de Prof. Dr. L. Broekema plaquette met als inscriptie "voor koen en kundig kweekwerk". Voor de ver diensten op het terrein van de aardappelveredeling is hem door de American Potato Association het Certificaat of Merit uitge reikt. Dr. Mastenbroek is Officier in de Orde van Oranje Nas sau. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15