^OE SOWgT December een maand met veel rekeningen In december 125 mm regen Wat is het voordeel van een vroege bietenlevering Het oude jaar op rijm Studiedag vleesproduktie te Roosendaal op donderdag 18 januari 1979 w Met het wegtrekken van de oliebollengeur en vuurwerkstank is ook op Walcheren de jaarwisseling weer achter de rug. Wat nog niet weggetrokken is, is de felle koude die in het oudejaarswee- kend ons overspoelde. Helemaal verrast werden we niet. De weerberichten hadden al enkele dagen mededelingen gedaan over de mogelijkheid van een koudeinval. Het eind is nog niet in zicht. We leven nog hartje winter, het kan dus nog een lang durige zaak worden. Ook dit weer zal wel zijn problemen mee brengen. Het vorstvrij houden van de aardappelen, vooral in wat meer provisorische bewaarruimten, zal misschien een hele toer zijn. Verder is het niet uitgesloten dat zich op de melkvee houderijbedrijven ook problemen voordoen zoals bij de water voorziening en mestafvoer. Sinds de tijd dat de handige stal- lenbouw is toegepast hebben we nog niet een dergelijke koude periode gehad. Wat ons tegen het jaareinde ook overspoelde was het grote aantal nota's van alle mogelijke instanties, die er kennelijk op uit zijn om voor nieuwjaar ook de te betalen be dragen voor 1979 alvast de deur uit te hebben. Zelfs de meestal geregelde besteldienst van de PTT was er door ontregeld. Wat meer spreiding zou ook in dezen gunstig zijn, zowel wat betreft de werkverdeling bij de PTT als voor degenen die moeten be talen. Gedurende de dure maand december is het een klein kunstje om in het rood te komen; waarbij we het verder maar niet zullen hebben over de miserabele prijzen van de meeste akkerbouwprodukten. Op de laatst gehouden vergadering van de Kring Walcheren van de ZLM kwam ook de prijsvorming van de suikerbieten uit voerig ter sprake. Onder de kristalwitte suiker blijken toch nog wel enkele voetangels en klemmen te liggen, althans zo zal het door sommigen worden opgevat. Overigens dachten wij dat door de suikerindustrie langdurig en uitvoerig gestudeerd is op een zó juist mogelijke en eerlijke prijsvorming, zowel voor het afgelopen oogstjaar als over het komende. Voor bovengenoemde vergadering was er een zeer grote be langstelling, evenals voor het daaropvolgende bezoek aan het zojuist geopende kantoor van het boekhoudbureau aan de Sta tionsstraat te Middelburg. Wij feliciteren het hoofd van dit kantoor, de heer Robijn en zijn medewerkers met deze fraaie werkruimte. Tijdens de kringvergadering kwam in de rondvraag ook nog ter sprake de schade aan gewassen door hoogopgaand slootgewas, voornamelijk van de wegbermen. Wij kunnen ons dat voorstellen. Afgelopen najaar waren wij er getuige van dat een kollega met een moorvoet achter de trekker op 50 cm diepte duimdikke wortels naar boven bracht. Tussen het be treffende perceel èn de bomen in de bessen lag toch een vrij brede diepe sloot, 3 m breed en 1 16 - 2 m diep. Nog even terugblikkend op de algemene vergadering van 15 december te Middelburg menen wij dat de prettige sfeer en het goede ver loop van deze vergadering mede een gevolg was van de goede akkomodatie. Het was een goede keus. Onze oud-redakteur Blanksma willen we ook vanaf deze plaats hartelijk feliciteren met zijn koninklijke onderscheiding bij zijn afscheid op 22 december j.l. De laatste maand van het voorbijgegane jaar 1978 in Zuid-Be veland is met 125 mm nog de natste maand en de enige maand met meer dan 100 mm in 1978 geworden. Bovendien kregen we in de laatste dagen van deze maand nog te maken met wat sneeuw en een snel invallende - enkele dagen durende - vrij strenge vorst. Het afscheid van het oude jaar was zodoende minder mooi. Laten wij hopen dat het jaar 1979 zich van de goede kant wil laten zien, zowel wat de opbrengsten als de prijzen betreft. Sommigen zeggen dat het nu een rustige tijd wordt, anderen benaderen het van een geheel andere kant en vinden dat het juist een drukke tijd wordt. Het aantal vergaderingen dat ge houden wordt is tot half februari groot. Wil men dan ook bij blijven i.v.m. alles wat er op het gebied van teelttechniek, ge wasbescherming, bedrijfsekonomie, afzet en prijsvaststelling van onze produkten geschiedt en nog vele andere onderwerpen die voor ons als landbouwer van belang zijn dan zal men toch de mogelijkheden die U geboden worden, moeten benutten. In de tussentijd zal toch het bouwplan voor het aanstaande seizoen vastgesteld moeten worden. Zaaizaad en pootgoed zullen be steld moeten worden. Bepaald moet worden hoeveel kunstmest gestrooid moet worden. Wil men de meest juiste N-gift geven, dan is het laten nemen van één of meerdere grondmonsters voor het bepalen van de hoeveelheid N in de grond zeker op zijn plaats. Steeds meer gaat het gewoon noodzakelijk worden om aan de hand van deze gegevens de juiste N-gift vast te stellen. Te weinig N geven kost U opbrengst. Teveel gegeven N kost ook geld door de te hoge kosten voor de N. Ook dient nu reeds aandacht geschonken te worden aan even tueel toe te passen groenbemesters. Er zijn verschillende moge lijkheden, zowel met klaver als met raaigrassen, de oppervlakte met groenbemesters zou duidelijk groter kunnen zijn, als nu een aantal jaren al het geval is. Het is gewoon noodzakelijk om de hoeveelheid organische stof in onze grond minstens op peil te houden en in even zo vele gevallen nog te verhogen. Op een schitterende nieuwjaarsdag van het laatste der zeventi ger jaren overdenken wij nog even wat het afgelopen jaar ons heeft gebracht. In het streekblad van Tholen en St. Philipsland "De Eendrachtbode" konstateert een zekere meneer Jan Over- eenkam in zijn op rijm gestelde oudejaarsoverzicht: "voor boe ren en middenstanders was het jaar niet al te best. Met een uienprijs van twaalf centen is het knudde op het lest". Een juiste konklusie van onze gewaardeerde lan, dit helaas temeer omdat niet alleen de uienprijzen (twaalf centen is de veilingprijs voor klaargemaakte uien) slecht zijn, maar de prijs van nog een aantal produkten zou voor ons toch aanzienlijk beter moetem zijn om van een redelijk jaar te kunnen spreken. Overigens mogen we over de kwantiteit van de opbrengsten doorgaans niet klagen, maar de onderste regel die zo heel erg belangrijk is komt tot stand door de kwantitatieve opbrengst te vermenigvuldigen met de prijs per kg. produkt, en deze uit komst is helaas niet om over naar huis te schrijven. De suikerbieten waren eigenlijk maar nauwelijks op tijd weg. Als de strenge vorst van dit moment een week of twee vroeger was gekomen, wat heel gemakkelijk gekund had, dan hadden wij en onze fabrieken daarvan waarschijnlijk heel nare gevolgen ondervonden. Tegen deze strenge winterse koude met deze harde wind is geen enkel plastik zeil bestand. Door het I.R.S. wordt in samenwerking met andere weten schappelijke instituten weliswaar naarstig gezocht naar een be tere afdeicmethode, doch de resultaten zijn naar onze mening nog niet zo hoopgevend. Wij hoorden dat men op de Osse- waardhoeve in de Wieringermeer goede ervaringen heeft met een zgn. opblaastent. Dit is een groot nylon zeil waaraan rondom een grote waterslang met een diameter van 40 cm is vastgemaakt, die de hoop bieten vrijwel hermetisch afsluit, en waaronder men door mid del van een ventilator lucht blaast. Wij zijn benieuwd naar de kosten en naar de praktische toepasbaarheid van dit systeem van bewaring. De suikerbieten zijn sinds het begin van de kampagne steeds flink blijven groeien, zowel in kilogrammen als in suikergehalte. Voor het 2e jaar in suksessie moeten we konstateren dat de vroeg-leveranciers met hun vroegleveringspremies niet vol doende gekompenseerd worden voor hun gemiste groeikansen. Als men door vroeg te leveren alleen maar goedkope C-bieten mist dan valt de schade wellicht mee, maar als dat niet het geval is dan is o.i. de schade aanzienlijk. Bovendien hebben rooikombinaties die van meet af aan flink hebben geleverd nauwelijks enig voordeel daarvan gehad bij het afleveren van de laatste bieten. Als de suikerindustrie in het begin van de kampagne belooft dat opgebouwde voorsprong gehandhaafd blijft, dan moet men zijn woord gestand doen! Als dat niet het geval is zoals dit jaar, dan heeft het ook geen zin om als rooikombinatie in het begin er bij de telers op te hameren om wel aan de vroege leveringen mee te doen! En toch zullen de fabrieken in het begin over voldoende aanvoer moeten beschikken wil men aan het eind van de kampagne niet in de problemen komen. Aan het eind moet men om vervoerstechnische redenen toch de laat leverende gebieden bijtrekken ten koste van de leveranciers van het begin. We begrijpen het wel, maar we vinden het desalniettemin toch niet goed, wij vinden dat elk leveringsgebied over de gehele kampagne aan zijn verplichtingen moet voldoen. Gebeurt dat niet, welnu dan moeten de late leveranciers maar wat van hun groeiwinst aan de vroege kollega's afstaan, ergo, daar dus ekstra kosten voor betalen. Ook voor de Westhoek is 1978 weer voorbij. 't Werken was niet moeilijk in de klei. Dat kwam vooral door het mooie najaar. Zodoende waren we met het werk heel vroeg klaar. Maar zoals in het najaar is het met het weer niet altijd geweest. Vooral in de maanden juni en juli was het geen feest. Er is toen veel nat gevallen op het land. De schade daardoor ontdekte de jager in het broed van de fazant. Met het wild was het heus niet zo geweldig gesteld. Althans zo is mij door deskundigen verteld. Toch zijn we nog niet zo ontevreden dit jaar. De opbrengsten waren hoog, dat is vast en zeker waar. Tarwe zat heel ver in de top. De konserventeelt zat echter dichtbij een strop. Ja zo gaat het in het boerenbedrijf. Er is altijd wel wat, is het niet bieten, dan is er binnen wel wat met "het wijf'. Ook de bieten lieten zich van hun beste kant zien. Voor de opbrengst en de suiker kregen ze een tien. Nu komt er echter weer veel suiker, die valt in de C. Al dat teveel is ook niet goed, wat moetje ermee? De heren zitten er nog steeds op te broeden. Om ons voor een strop te behoeden. De aardappel groeide dit jaar ook al best. Dat was overal en niet alleen in ons gewest. De prijzen konden beter zijn. In ieder geval hebben we toch met de prijs iets minder pijn. In '77 was het helemaal heel slecht. Want toen kwam er van de prijzen niets terecht. Zo zie je, een jaar is snel gepasseerd en de kalender is weer helemaal omgekeerd. Een nieuwjaar ligt weer op ons te wachten. Zal het brengen wat we ervan dachten? In ieder geval onze beste wensen. Zo eindig uw Westhoekschrijver beste mensen. Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij te Zevenbergen organiseert een bijeenkomst over de vleesveeproduktie op donderdagmiddag 18 januari 1979 in de Eratozaal, Kade 24 te Roosendaal. Aanvang: 14.00 uur. Zowel vleesveehouders als zij die voor deze produktietak be langstelling hebben, zijn op deze bijeenkomst welkom. De inleidingen worden gehouden over: "Gezonde dieren geven meer vlees," door Drs. R. Kommerij. veterinair medewerker Proefstation voor de Rundveehou derij. "Rentabiliteit en ontwikkeling in de rundvleesproduktie," door Ir. J. Doeksen, medewerker bij het Landbouw Ekono- misch Instituut. Diskussie met forum door de heren inleiders en de heer A. Wouters, specialist voor de vleesproduktie in Noord-Bra bant, onder leiding van Ir. P.W.G.M. Vos, ingenieur rund veehouderij Konsulentschap te Zevenbergen. Sluiting om 16.00 uur. 1 O p vrijdag 22 december j.l. mochten we de bijeenkomst ter gelegenheid van het afscheid van de heer Blanksma bijwonen. De zaal in Hotel "de Korenbeurs" te Goes liep vol met geno digden welke in hoofdzaak "het heden en het verleden" van de zuidelijke landbouw maatschappij op het bestuurlijke vlak ver tegenwoordigden en verder vele vrienden en relaties. Op zo'n moment realiseert men zich pas echt goed met welke personen en instanties redakteur Blanksma in zijn loopbaan ambtshalve kontakt heeft gehad. Ook uit de speeches van de diverse spre kers bleek overduidelijk hoe zijn werk in brede kringen werd gewaardeerd. De ouderen onder ons hebben het landbouwblad van voor en vlak na de oorlog nog wel gekend en als we dat vergelijken met de huidige editie, dan is de redakteur er volledig in geslaagd om het landbouwblad aan te passen aan de land bouw van nu. We kunnen het niet meer missen en we zien het tevens als een vorm van public relations waarvan de waarde niet te schatten is. Het was zo gewoon om iedere vrijdag het land bouwblad in de bus te krijgen, maar we stonden er dan niet bij stil, dat de redakteur dan weer al bezig was met het samenstellen van het volgende nummer. Hoe krijgt men een landbouwblad iedere week weer vol is voor ons als trouwe lezeressen en lezers een vraag, maar voor de heer Blanksma was het een weet. Steeds weer is hij er in geslaagd het blad aktueel te houden en daarvoor zeggen we hem bij deze hartelijk dank. Meneer Blanksma. 2 ulks wegens het bereiken van het pensioen, moesten wij node van u afscheid doen. Een vaderlijk figuur werd keurig en heel net, door diverse sprekers in het zonnetje gezet. Zo was de blik die middag dan op u gericht In alles was het een dag van groot gewicht. Op 't laatst sprak uw burgemeester nog een enkel woord, wel zeer waarderend zoals dat op een receptie hoort. Doch als grote verrassing mag toch worden genoemd, dat u tot RIDDER werd benoemd. Voor al uw verdiensten in uw werkzaam leven, hebt u deze grote onderscheiding thans gekregen. Gelukgewenst ons aller grote vriend, U hebt dit RIDDERSCHAP verdiend. Ook uw vrouw bieden wij onze felicitaties aan. Immer en overal heeft zij u bijgestaan. Een nieuw tijdperk ligt thans in het verschiet, We hopen, dat u veel en lang ervan geniet. Bedankt, tot ziens op vele wegen, komen wij u bepaald nog wel eens tegen. We blijven dan in alles zeer spontaan, want een RIDDER is en blijft voor ons voornaam. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5