KNLC KOMMENTAAR nieuws u:rr brussel «j Landbouw voorlopig niet in Europees muntstelsel M inder florrisant verliep de vergadering van de ministers van landbouw. Zij faalden volkomen toen het er een nacht eerder om ging het landbouwbeleid te koppelen aan het Europees muntstelsel dat komende zondagnacht (31 december) in wer king treedt. Voor de minister was dat nu al aanleiding om met volle kracht te ageren tegen Frans-Italiaanse plannen. Vooral de Fransen wilden alle nieuwe monetaire kompensatie in de agra rische sektor binnen twee jaar teniet laten gaan. D e Raad stemde tenslotte in met de toelating van 38.500 ton bevroren rundvlees voor 1979, die de Gemeenschap moet op nemen als heffingsvrij tarief contingent. Deze verplichting vloeit voort uit een GATT-afspraak. De balans voor 1979 van de behoefte aan bevroren vlees voor verwerkingsdoeleinden werd vastgesteld op 60.000 ton. De balans van de Europese behoefte van voor mesterij bestemde jonge mannelijke runderen tot 300 kg is evenals voor dit jaar, vastgesteld op 230.000 stuks. Akkoord over EG-lidmaatschap Griekenland Akkoord EG-Griekenland onverteerbaar voor de tuinbouw VV ij zijn het jaar 1979 begonnen. Hoe, dat hangt af van onze verwachting. Onduidelijk Buitenspel Jan Werts/Brussel D e lange, koude nachten voor Kerst zijn in Brussel gedurende vermoeiende vergaderingen weggevlogen. In de vroege morgen van 21 december kwam er een akkoord tot stand over de toetreding van Griekenland tot de Europese Gemeen schap. Athene wordt in 1981 het tiende lid van de Europese familie. Nederland moest op het laatste moment nog een koncessie doen. De overgangsperiode duurt niet langer dan vijf jaar. Ons land had voor enkele tuinbouwprodukten een langere overgang gewenst. Voor tomaten en perziken gaat die termijn dan ook zeven jaar duren. Maar niet voor komkommers. In het holst van de nacht vanuit Brussel in Nederland uit bed gebeld, moest minister Van der Stee hiermee uiteindelijk akkoord gaan. De onderhandelingen met de Grieken zijn na 2xh jaar touwtrekken aldus bekroond. Dit betekent dat het voornamelijk langs de Noordzee gekoncentreerde Europa van de negen het accent naar het zuiden verlegt. Nu de Grieken binnenkomen volgen later zeker ook de Spanjaarden, de Portugezen en wie-weet rond de eeuwwisseling nog de Turken. Minister Van der Stee accepteert prijsbevriezing "V olgens de Nederlandse minister zou de voortdurende val van de Dollar en de prijsverhoging van de olie ertoe kunnen leiden dat de gulden met pakweg 3% opgewaardeerd gaat worden. Had Frankrijk hier zijn zin gekregen dan zou ons land de monetaire kompensatie die voor de agrariërs uit een revaluatie voortvloeit, in twee jaar tijd moeten afschaffen. "Tegelijk voorzien wij de komende jaren nauwelijks mogelijkheden voor normale prijs aanpassingen," aldus de minister. "Dat zou dan dus uitdraaien op een regelrechte verlaging van de prijzen, waarmee ik abso luut niet in kan stemmen." De oplettende lezer kan uit deze redenering konkluderen dat een bevriezing van de agrarische prijzen - het in 1979 niet meer verhogen dus - voor de minister kennelijk wel acceptabel is. De diskussie in Brussel over het monetaire beleid was nodig wegens de invoering van het befaamde Europees muntstelsel EMS. Enkele weken geleden gaf de Europese Raad (de rege ringschefs) de landbouwministers opdracht om dat EMS voor de land- en tuinbouw neutraal in te voeren. Deze bedrijfstakken mogen er dus slechter noch beter van worden. De Europese Commissie stelde in dat kader voor om de nieuwe EMS-munt, Eurodaalder geheten en ongeveer 2,70 waard, ook in de ge meenschappelijke landbouwpolitiek door te voeren. Frans verzet I nvoering van het EMS eist verder dat de huidige landbouw prijzen worden uitgedrukt in die nieuwe Eurodaalder van 2,70 en dat die prijzen met het cijfer 1,2 vermenigvuldigd worden. De huidige groene rekeneenheid die zondagnacht dus verdwijnt, is immers 3,20 waard, dat is 1,2 x 2,70. Het Frans verzet maakte de afwikkeling van de operatie echter onmogelijk. Om half vier in de morgen braken de ministers hun tweedaagse beraad daarom maar af. Opnieuw wekte de land bouw in Brussel de stellige indruk een buitengewone bedrijfstak te zijn die altijd een speciale behandeling vraagt. Dat is iets wat deze sektor op den duur geen goed doet. Een woordvoerder van landbouwkommissaris Gundelach sprak na afloop dan ook van krankzinnige toestanden. "De oude bere keningswijze van de EG-landbouwmarkten verviel op 31 decem ber. Een nieuwe methode voor het vaststellen van de monetaire kompensaties is echter niet tot stand gekomen. Tot 15 januari wanneer de ministers weer naar Brussel komen moeten wij dus in het onzekere leven," aldus de woordvoerder. Een poging van de Fransen om hun eigen landbouwprijzen via een truc uit de mo netaire doos tussentijds bovendien met ruim 3% te verhogen mislukte tenslotte. Kerstkadeautje D e ministers werden het aan de vooravond van de onder handelingen over de prijzen voor 1979 uiteindelijk ook eens over de specifieke kompensatie voor de Benelux. Het Neder landse agrarische bedrijfsleven krijgt voor 13 miljoen extra aan projekten voor een betere marktstruktuur goedgekeurd. Die premie had ons land nog tegoed vanwege de magere prijsver hoging van de afgelopen lente. "Een aardig kerstkadeautje maar overigens niet zo vreselijk belangrijk," zo mompelde Van der Stee nog. De Ministerraad rondde verder de diskussies af over akties in de wijnbouw en het omvangrijke steunplan ten behoeve van de achterblijvende gebieden langs de Middellandse Zee. Ingeval van ineenstorting van de markt kan er voortaan voor de tafel wijn een minimumprijs worden ingesteld. Bij een zeer over vloedige oogst mag 10% daarvan worden gedestilleerd (wegge werkt). Van belang is verder de bindende richtlijn die voor de etikette ring van alle levensmiddelen in de negen landen is aanvaard. Er komt nu een zekere eenheid bij de aanduiding van tientallen levensmiddelen. De richtlijn regelt ook een uniforme inhoud sopgave, hoeveelheidsvermeldingen, de datum van houdbaar heid. de naam van de fabriek, de oorsprong en de gebruiksaan wijzing. Rundvlees Ernstige marktverstoring verwacht Met grote teleurstelling heeft het Landbouwschap kennisgeno men van het akkoord, voor zover dat groenten en fruit betreft, dat tussen de EG en Griekenland inzake de toetreding is bereikt. Na de toetreding in 1980 is de algemene overgangsperiode op 5 jaar vastgesteld. Deze termijn zal ook voor de tuinbouw gaan gelden. Alleen voor tomaten en perziken is een periode van 7 jaar bepaald. De gemiddelde Griekse producentenprijzen voor groenten en fruit bedragen ongeveer de helft van het gemiddelde EG-prijs- niveau. Op grond van dit gegeven moet volgens het Land bouwschap de overgangsduur voor deze produkten minstens 10 jaar zijn. De nu overeengekomen periode van 5 respektievelijk 7 jaar kan de Griekse produktie van groenten en fruit aanmerke lijk gaan stimuleren, hetgeen onvermijdelijk tot ernstige markt verstoringen in de Gemeenschap zal leiden. Gedurende de overgangsperiode funktioneert voor groenten en fruit een referentieprijsstelsel. Het huidige referentieprijssys- teem wordt voor Griekenland zodanig ontmanteld dat verwacht kan worden dat na de toetreding van Griekenland tot de EG dit systeem voor groenten en fruit ten opzichte van Griekenland niet of nauwelijks meer zal werken. Voor Nederland zal dit met name voor het produkt komkommers gevolgen hebben. De inhoud an de afspraken is zodanig dat de tuinbouw bij de toetreding van Griekenland al direkt met de volledige konse quenties te maken gaat krijgen. In dat licht bezien is de over eenkomst voor de tuinbouw onverteerbaar. Verwachten, dromen wij van een goede toekomst. Pas nog las ik het bekende gedicht van Dr. Martin Luther King, I have a dream". "Ik droom er van dat de velden van Georgia bedekt zullen zijn Dr. King had het daarbij niet over materiële verwachtingen, het ging bij hem om andere waarden. Maar één ding is zeker, hij had verwachting, hij had geloof in de toekomst. Zonder verwachting is ook alle leven doods, dan begint men nergens meer aan. Een mens die geen dromen, geen verwachting meer heeft, legt er het bijltje bij neer. Hij is bezig met de afbraak, hij wacht op de ondergang. 2 o is het ook op ekonomisch terrein. Het gaat er om de aktiviteiten af te stemmen op verwachting van een goede toekomst. De verwarring rondom het monetair beleid en het landbouwbe leid in Brussel is er de laatste weken niet minder op geworden. Ondanks de besluitvorming van de regeringsleiders om met een nieuw Europees Monetair Systeem te starten en ondanks de verheugende toetreding tot dit systeem van de weifelaars Italië en Ierland. Helaas heeft nu Frankrijk de start van het nieuwe sys teem weer aangegrepen om een doorbraak te bereiken, waar het gaat om een snelle afbraak van de Monetair Kompenserende Bedragen. Voorgesteld is om de groene Franse Franc met 3,6% te devalueren, waarbij dan tevens een devaluatie van de Italiaanse Lire van 5% zou komen. Maar dan zouden met name West- Duitsland en de Benelux moeten vastleggen dat hun positieve MCB's in twee tot driejaar geheel worden afgebroken. M.a.w. de Franse boeren krijgen er een behoorlijke extra prijsverhoging bij en de Duitse en Benelux-boeren zouden in een paar jaar resp. ruim 10 en 3,4% moeten inleveren. De hele landbouwministerraad in de week voor Kerst is hier zowat aan besteed. Evenwel zonder resultaat. En dat betekent dat de invoering van het nieuwe monetaire stelsel nog de nodige problemen kan geven. Het zal duidelijk zijn dat deze Franse manoeuvre de populariteit van de landbouw er bij de ministers van financiën en buitenlandse zaken niet groter op maakt. Zo langzamerhand moet men zich ook de vraag gaan stellen of het in de toekomst nog wel de landbouwministers zullen zijn die het landbouwbeleid vaststellen. Immers de regeringsleiders heb ben besloten op hun volgende bijeenkomst in april de landbouw problematiek weer aan de orde te stellen. Ik vraag mij af wat de landbouwraad in die tussentijd moet doen. Naar onze mening een voor boer en tuinder zorgelijke ontwik keling, omdat de kans toeneemt dat nog meer over dan voor de landbouw wordt beschikt. Al met al zal het weer wel april worden voordat er besluiten over het markt- en prijsbeleid voor 1979 (inklusief de zuivel) worden genomen. Hopelijk komt Gundelach nu wel half januari met zijn voorstellen, zodat we wat meer weten over de positie die de Europese Kommissie en in het bijzonder de landbouwkommissa ris gaat innemen. Overigens brengt alle onduidelijkheid en onzekerheid in Brussel met zich mee dat het ook voor de landbouworganisaties niet eenvoudig is een duidelijke koers met betrekking tot het markt en prijsbeleid uit te zetten. Toch zullen wij medio januari èn ten aanzien van de zuivel èn met betrekking tot de prijzen voor 1979 met een duidelijk standpunt moeten komen om goed tegenspel te bieden aan allen die maar naar prijsbevriezing e.d. toewillen. Daarbij wordt dan de gelukkig zeer beperkte kostenstijging van het afgelopen jaar al gauw als reden aangevoerd. Naar mijn mening evenwel zullen we juist die geringe kostenstijging moeten benutten om via een redelijke prijsverhoging voor onze produkten een stukje achterstand in te lopen. En niet alle voordeel weer al direkt aan de konsument doorgeven. Een verhoging van de garantieprijzen die ongeveer overeenkomt met het inflatiepercentage in ons land lijkt mij dan ook een redelijke eis. Luteijn. Er wordt geploegd en gezaaid in verwachting van een oogst. De boer legt daarin al zijn kracht, al zijn kennis. Het kan zijn dat dit geschiedt naar, oude traditionele patronen, het kan zijn dat nieuwe wegen moeten worden bewandeld, nieuwe patronen worden geformeerd. Hoewel onze agrarische bedrijfstak in zijn geheel in een minimum-positie wordt gedrongen, vallen er toch nog grote verschillen te konstateren. Het is reeds meerdere malen gekonstateerd, de situatie is dikwijls zeer regionaal. Gebieden die in het verleden in een minimum-positie ver keerden, hebben zich opgericht en kunnen nu als vooraan staande worden aangemerkt. In ons werkgebied kan Oost-Brabant als een voorbeeld worden genoemd. Dit gebied toch is van één van de armste boerengebieden van Nederland uitgegroeid tot een van de meest welvarende. Dat omdat de mogelijkheden zijn benut en met inzet van alle krachten op deze mogelijkheden is gereageerd. Dit laatste is vooral ook onontbeerlijk. Het komt behalve op de mogelijkheden ook aan op de persoonlijke reaktie. En de persoonlijke reaktie is veelal afhankelijk van de ver wachtingen die men heeft. En zo is onze cirkel rond. Behalve van de omstandigheden hangt ons slagen in niet geringe mate af van onze persoon lijke reaktie. Wij weten zeer wel dat zo wij ons bestaan afhankelijk zien van de besluiten van Den Haag en Brussel, dat de toekomst er niet hoopvol uitziet. Zo wij verwachting hebben van een goed ondernemerschap en een gepast reageren op bestaande situaties, ziet het er niet somber uit. In mijn visie geldt voor een groot deel van onze agrarische bevolking dat zij de uitdaging die hierin ligt aandurft en aankan. Dan biedt 1979 geen somber per spekt ief Paauwe. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3