Opnieuw en krachtiger Q£)£f b+USCSQrC zuidelijke landbouw maatschappij Noordwest Europa is in de kille greep van de winter gekomen. Zoiets schept voor velen grote ongemakken maar voor anderen zijn deze weersomstan digheden een bron van veel vermaak, zeker nu het voor de jeugd nog een beetje Kerstvakantie is. Eens temeer onderschrijft dit echter de theorie dat aan iedere zaak minstens twee. kanten zitten. Z.I. vuur te halen. Als dat al lukt zullen de franse boeren er vast niet slechter op worden. Dat zullen we wel merken in de brusselse prijsbesluiten. Ik zou me er als nederlandse boer cf tuinder maar niet te veel van voorstellen. Zo jong kan het nieuwe jaar niet zijn of er liggen al heel wat zaken te wachten. Dat geldt voor ons werkgebied vooral op kultuurtechnisch terrein: de voorbereidings kommissie voor de ruilverkaveling Yerseke-Moer kan, nu die geïnstalleerd is, volop aan de gang: op Walcheren gaat men praten over het rapport "Walcheren Daarheen"' en uit zowel west- als oost-Zeeuws Vlaanderen (Ossenis- se) liggen er aanvragen voor ruilverkaveling. Dat bewijst dat de boeren en tuinders in die gebieden blijkbaar nog niet van plan zijn de lier aan de wilgen te hangen. Al een stap verder is het gebied van Kruisland/Wouw: de ruil verkaveling werd aangenomen zodat men daar volop met de uitvoering kan beginnen. Allemaal positieve berichten uit onze regio's die ook voor onze landbouworganisatie een extra stimulans vormen om de individuele- en algemene belangenbehartiging voor boer en tuinder opnieuw en krachtiger voort te zet ten. Als er ai de indruk zou bestaan dat "de helden ver moeid zouden zijn" dan wil ik dat met kracht tegenspre ken. Daarover mag geen misverstand bestaan. Ik blijf van mening dat de aanval de beste verdediging is. In dit verband denk ik bijvoorbeeld aan het teleurstellen de verloop van onze gezamenlijke pogingen om de spe cifieke problematiek van de zuid-westelijke akkerbouw landelijk daadwerkelijk erkend te krijgen. Ik wil daarmee tevens in herinnering brengen dat het oorspronkelijke wensenlijstje nog niet is afgewerkt. De wensen opfiskaal gebied en op het terrein van de afzet staan nog recht overeind. Die zullen we naar mijn mening nu snel verder uit moeten werken en ter bestemder plaatse moeten de poneren. Ik meen dat ik daarmee - tegen de achtergrond van de jongste negatieve LEI-prognose - niet op het ver keerde spoor zit. Ook voor de jonge boeren liggen er in dit nieuwe jaar brandende problemen die om een oplossing vragen. Dat werd onderstreept door de reakties op de eind december gehouden studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) over bedrijfsopvolging. De belang stelling daarvoor was erg groot en dat geeft aan hoe de jonge boeren - of zij die boer willen worden - hiermee zitten. Natuurlijk kwam ook de diskussienota "boer-blij- ven" ter sprake. En de grondpolitiek niet te vergeten. Een teken aan de wand was dat meermalen het part-time boeren als noodoplossing werd genoemd. Het gaat hier om zeer wezenlijke diskussies waarvan ik hoop dat deze ook binnen de geledingen van de Z.L.M. de aandacht zullen krijgen die ze verdienen. Ik kom daar nog wel op terug. Wat de grondpolitiek betreft vernam ik dat Den Haag er inmiddels ook van overtuigd is dat de feitelijke stituatie in (sommige delen) van Nederland gewijzigd is. De politieke opvattingen blijven desondanks nagenoeg ongewijzigd. Zou je niet? Nee, laat maar, dat zou een slecht begin zijn voor een nieuwjaar. Ik wens U al het goede. Oggel. In dit nummer o.m. Nieuws uit Brussel pag. 3 Geld en Goed pag- 3 Ing. J. Blanksma, ridder in de Orde van Oranje Nassau pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 Korte Wenken pag. 6 Pootaardappelteelt ook in 1979 moeilijk pag. 7 Groentegewassen op het akkerbouwbedrijf pag. 7 De maand januari op het zuid-westelijk akkerbouwbedrijf pag. 8 en 9 Nieuwe looncijfers voor agrarische werknemers pag. 11 Begroting Landbouwschap vastgesteld pag. 11 Markt en prijsberichten pag. 13 P.J.Z. Geluid en voor de Vrouw pag. 15 VRIJDAG 5 JANUARI 1979 tuinbouwblad H et nieuwe jaar is sneeuwwit begonnen en dat is een passend symbool: een onbeschreven blad ligt voor ons dat nog helemaal ingevuld moet worden, voor de land- en tuinbouw is dat nog sprekender. Het land dat straks weer vrucht zal dragen is bedekt met een eindeloos sneeuw dek. Een prachtig gezicht. En ze zeggen, dat als het nou maar een poosje lekker vriest dat dan de prijzen van de diverse land- en tuinbouwprodukten juist ontdooien.... Het nieuwe jaar kan echter zo jong nog niet zijn of er zijn al vlekken te bespeuren. Zo presteerde Frankrijk het om het nieuwe europese muntstelsel dat op 1 januari in zou moeten gaan op het allerlaatste moment te blokkeren. De zaak brak op het europese landbouwbeleid waarmee maar weer eens aangetoond is dat de land- en tuinbouw inderdaad de spil is waar Europa om draait. De fransen stellen de eis dat tegelijk met de invoering van het nieuwe muntstelsel ook de zogenaamde monetair kompenseren- de bedragen op termijn afgebroken worden omdat deze door de relatief zwakke franse franc nadelig werken voor de franse boeren. De fransen zetten daarmee hun aloude nationalistische politiek krachtig voort. Dat daardoor te vens de europese eenwording opnieuw sterk wordt afge remd interesseert hen blijkbaar minder. Op 1 5 januari mag de raad van landbouwministers - onder frans voor zitterschap! - nog proberen de heetste kastanjes uit het m.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1