mïn [IP.elJ Wie zijn de P.J.Z.?? P.J.Z. ZESKAMP f^lfoFo¥ IT De plattelands jongeren zuid is een organisatie voor alle jongeren van het platteland van Zee land en Brabant. Onze leden zijn jongeren van 15 tot 30 jaar, die op het platteland wonen: scholieren, landbou wers, werknemers. OPBOUW van de P.J.Z.! P.J.Z. P.J.Z. H.B. P.J.Z. De achtergronden van het scharrelei AKTIVITEITEN-AGENDA De komende vrouw in het Hoofdbestuur van de Plattelands Vrouwen Wereld Gelukkig 1979 Recept voor 4 personen Relish van paprika 4 potjes) I REDAKTIE KEES SCHIPPER^ De P.J.Z.-Provinciaal en de sportkommissie in samen werking met de afdelingen Schouwen-Duiveland en West- Zeeuws-Vlaanderen (hulpteam) hebben weer de ZES KAMP georganiseerd!!! Op: zaterdag 20 januari 1979 van: 13.15 tot 17.30 uur in: de praktijkschool te Schoondijke. Wij hopen op: massale deelname (elke afdeling een team); komplete gemengde teams: 7 spelers 1 captain 8 stuks (het liefst 4 dames en 4 heren); korrekte inschrijving, dat is: a. Goes bellen vóór 10 januari: (01100-21010) (opgave door afd. sekretarissen doorgeven aan telefoniste. Marlies of Kees: 's middags). b. inschrijfgeld storten vóór 10 januari: 20,00 op gironr. 45 72 95, vermelding ZESKAMP of op bankrek.nr. 3205.38.079, Rabobank Goes. massale opkomst van supporters, die hun teams op komen peppen; een sportieve sfeer. Tenslotte.... kommentator is????? de jury bestaat uit: Jan Muller, Jaap Goossen (+2 hulp- scheidsrechters) bier, frisdrank, koffie, broodjes en soep zijn tegen redelijke prijs verkrijgbaar in de kantine; de teams tijdens de spelen: warme kleding (géén korte broeken en shirts) ekstra kleding (i.v.m. waterspel). er is alleen een eerste prijs wisselbeker bioscoopbonnen. de hal van de Praktijkschool in Schoondijke is verwarmd ('t vloeroppervlak zand/klei); bij "onregelmatigheden/konflikten" tussen afdeling en jury: het spel wordt eerst helemaal afgespeeld dóérna over leg/oplossingen. de PJZ is: algemeen, dus niet gebonden aan kerk of geloof gesubsidieerd door CRM, op basis van sociaal-kultureel werk heeft 900 leden verspreid over 11 afdelingen elke afdeling heeft een bestuur die allerlei aktiviteiten orga niseert heeft ook een provinciaal sekretariaat met een sekretaris- vormingsleider, die de pjz koördineert, begeleidt, service- verleent en provinciale aktiviteiten organiseert voor en door de pjz-vrijwilligers het beleid/pjz-gebeuren rust op 3 peilers: vorming; ontspan ning; agrarisch jongerenwerk. PJGN(landelijke koepel van neutraal P.J.-werk: stimuleren agrarische kursussen belangenbehartiging landbouwjongeren bij ministerie Vormingskomm. Sportkomm. Toneelkomm. Agrar. komm. 1 bestuur afdeling Zld. 90 leden 1 bestuur afdeling Zld. 65 leden bestuur afdeling Brab. 100 leden ondersteuning van prov. beroepskrachten stimuleren van internationale uitwisselingen stimuleren van internationaal p.j.-werk belangenbehartiging bij CRM stimuleren beleid (4 HB-leden voorz.: beleidsvoorbereiding) elk db-lid ook koördinator van een prov. kommissie (11 vertegenwoordigers voorzitter beroepskracht: be leidsbepaler en uitvoerder van het P.J.-werk. Werkgever van sekretaris-vormingsleider) (11 afdelingen: 4 in Brabant; 7 in Zld.: totaal 900 leden. Ook gezamenlijke aktiviteiten met CPJ en KPJ- afdelingen (=3 CJO) Voor het verschijnsel "scharreleieren" is de laatste jaren een toenemende belangstelling ontstaan bij de Nederlandse consu ment. Objectieve gegevens over scharreleieren, zoals prijsverschil ten opzichte van andere eieren, reden(en) waarom scharreleieren worden gekocht etcetera, waren niet voorhanden. Het leek nut tig te trachten door middel van een enquete meer inzicht in deze zaken te verkrijgen en de gegevens van deze enquete ter kennis te brengen van belanghebbenden. Zulks temeer, daar een Kwaliteitsbesluit Scharreleieren in voorbereiding is. Een dergelijke enquete is -in het kader van een studieopdracht door een studente van de Rijks Hogere Landbouwschool te Groningen (mej. led. Veldhuizen) uitgevoerd. Het resultaat van deze enquete is in een verslag samengevat. R.A.K. Tholen/West-Brabant - 9 januari Half acht in het Cromwiel te Steenbergen. Bijeenkomst met enkele mensen van de Suiker Unie over kontraktenstelsel en toewijzingen en de prijzenopbouw van de A, B, en C suiker. Op 8 januari om half twee in het KPJ-klubhuis, Westdam 4e Steenbergen is er weer een bijeenkomst van de gewassen stu- dieklub. Er kunnen zich hier nog enkele mensen bij aansluiten, tel. 01686-3770. De studieklub over koöperaties: geïnteresseerden kunnen zich alsnog opgeven bij Ko Brooijmans, 01667 - 385. AFDELING SPRANG-CAPELLE 19 januari 19.30 uur precies in Zidewinde. Jaarlijkse Feestavond. Opge voerd wordt het toneelstuk "Antje Mikmak". Bal na. AFDELING SCHOUWEN-DUIVELAND - 27 januari 19.45 uur precies in Het Tonnemagazijn te Brouwershaven Grote Avond. Opgevoerd wordt het toneelstuk "Een mens moet eerlijk blijven". Bal na. voor IB vroiiw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 f®D Kamperland. tel.:01107-610 In Sleeuvvijk staat een huis. Het is er heel goed toeven. Immers de amandelspijs voor de kerstkrans staat al weken lang gereed. De zelf gebakken koekjes zien er lekker uit en smaken heerlijk. Graag wil ik U kennis laten maken met de kreatieve inwoonster van dit gastvrije huis. Het is Mevr. L.A. Baks-Vos, het nieuwe hoofdbestuurslid van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Zij zal 6 jaar lang, bij leven en welzijn, de Provincie Noord- Brabant vertegenwoordigen. De vuurdoop heeft ze al gehad. Gewapend met een stapel papieren, reisde zij kortgeleden naar de H.B. vergadering in Den Haag. Er kwam nog een grotere stapel bij. Veron trust vroeg een kennis, waar zij de nacht daarna bleef logeren: "Moet je dat allemaal doorlezen?" Heel goed heeft mevr. Baks nagedacht voor zij haar ja woord gaf aan deze job. Na dit besluit konstateert zij laconiek: "Laat het eens een jaar erg moeilijk zijn!" "Ik hoop dat ik later kan zeggen, het was een goede tijd". Samen met nog een kerklid organiseert zij bejaardenbezoek. De kontakten met de oudere mens liggen haar na aan het hart. Hevige verontwaardiging klinkt door in haar stem als zij vertelt over de vaak taktloze manier waarop "terzakekundige" mensen de bejaarden tegemoet treden. "Oudere mensen behoeft men niet te betuttelen. Laat hen toch in hun waarde. Bezoek hen regelmatig en luister naar ze. Iets voor ouderen betekenen is goed. Want voor je het weet ben je zelf oud". Deze uitlatingen geven al enigszins een beeld van een intens levende vrouw. Mevr. Baks is geboren in Klaaswaal. 27 jaar lang heeft zij op het landbouw- en fruitteelt bedrijf van haar ouders doorgebracht. Graag wilde zij ook melken leren. Haar vader was het hiermee niet eens. Hij vond: "Als je hieraan begint moet je het elke dag doen". Zelf zegt zij: "Ik ben in het boerenleven groot gebracht, ik heb er niet naast gestaan". Hierna dook Mevr. Baks door haar huwelijk de tandartsenwereld in. Het was een grote overgang van het leven in de ruimte van de Hoekse-Waard naar het kleine pittoreske Woudrichem. In de eerste jaren, voordat de kinderen geboren waren, ging zij vaak met haar man jagen. De "wijdte" van het polderlandschap trok haar erg. Toch waren het fijne jaren in het stadje. Bewust is zij echter na de dood van haar man naar Sleeuwijk verhuisd. 3 van haar 4 kinderen zijn intussen de deur uit. De oudste woont nog hij haar. Hij heeft veel interesse in de archiefverzorging op het gemeentehuis en zal binnenkort naar Dinteloord gaan. Nog een andere zoon heeft een boerderij in Denemarken, waar hij met hart en ziel een veebedrijf runt. Haar overige kinderen hebben haar kreativiteit geërfd. De enige dochter is al lerares handenarbeid en de jongste zoon volgt een hogere opleiding hiervoor. Over haar kroost zegt zij: "Ik vind het erg belangrijk dat zij zich gelukkig voelen in hun zelf geko zen werkkring. Het is niet belangrijk wat zij doen. Zoveel men sen hebben geen leven. Die balen van hun werk. En is dat niet triest?" Ik ben me ervan bewust dat ik U een zeer summier beeld heb gegeven van ons nieuw H.B. lid. Ik hoop dat velen van U haar in de komende jaren persoonlijk zullen leren kennen. Voor mij was het die koude zonnige ochtend een bijzonder fijne ontmoeting. En graag wil ik tot besluit mevr. Baks, mede na mens alle Brabantse leden, een heel goede en vruchtbare tijd toewensen gedurende het moeilijke werk in het hoofdbestuur. R. Spoor. (Volgende week op deze plaats een gesprek mei de gaande vrouw uit het hoofdbestuur). Er is weer een nieuw jaar begonnen. Ging het oude jaar vlug om? Zijn er fijne of trieste dingen gebeurd in dat jaar? De tijd laat ons weinig momenten om te overpeinzen. Het nieuwe jaar ligt blanko voor ons, maar de eerste weken worden al weer ingevuld. Het wordt "het jaar van het kind". Kinderen in ons land, maar vooral kinderen uit de ontwikkelingslanden, zullen extra aandacht krijgen dit jaar. Opdat wij allemaal beseffen hoé verschillend het er aan toegaat op onze wereld. Wie gelukkiger is: het Kind in Zuid-A merika dat zware arbeid doet of het Kind in onze welvaartsstaat? Wat is geluk? Een gelukkig 1979 wensen we elkaar. Gelukkig nieuwjaar. De perskommissie wenst het U toe. AdJ. Door de publiciteitskommissie van de Rabobanken in Midden Zeeland worden met medewerking van de drie standsorganisaties voorlichtingsdagen voor het agrarisch gezin georganiseerd en wel op 30 januari te Goes en op 8 februari te Middelburg. Thema voor deze dagen is: Boer en boerin zijn, worden en blijven. Inleiders zijn een praktiserend boer en boerin, een sociaal ekonomisch voorlichter en een funktionaris van het di- rektoraat voor de bedrijfsontwikkeling en het konsulent- schap. (de tekening hierbij is van Lydia Klop, die ook enkele tekeningen voor onze kerstpagina maakte). 4 groene ën 4 rode paprika's, 4 flinke uien, 4 dl azijn, 250 g suiker, 1 theelepel zout, 1 eetlepel mosterdzaad. Maak de paprika's schoon door het zaad eruit en de stelen eraf te halen. Snijd de groente klein. Snipper de schoonge maakte uien. Doe de groente met de rest van de ingrediënten in een pan en breng ze aan de kook. Kook de relish ±10 minuten door. Vul daarna 3 met heet sodawater schoonge maakte en omgespoelde potjes. Sluit ze af met schoonge maakte deksels en laat ze afkoelen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15