Vervolg vragen Drs Schouten Ter nagedachtenis van Professor Dr. Bouman D Padmos uit Renesse vroeg aan de Z.L.M. voorzitter wat de krantekop in de P.Z.C. te be tekenen had, die suggereerde als zou de Z.L.M. voorzitter gezegd hebben dat de landbouw be reid was tot een pas op de plaats en ten die Rijks Middelbare Agrarische School te Goes wacht op aktie! Niet bereid tot inleveren Ik ben 't met U eens meneer Schouten dat te veel gelatenheid funest is. U spreekt over fiscale af trek en de extra reservering voor de oudedags voorziening dat die nu met 400,— is opge trokken. Ik wil er over zeggen dat dergelijke zaken in feite alleen maar waard zijn om voor kennisgeving aangenomen te worden! Landbouwschap, trek ter verbetering van deze zaken eens echt aan de bel, of laat vele bellen rinkelen! U sprak daareven over het feit dat de akkerbouw vanuit de E.G. niet al te veel moet verwachten, ik zou in dit geval eveneens willen roepen "Landbouwschap trek dan eens aan de bel" en doe eens wat wezenlijks aan b.v. dat afzetbeleid. D rs. Schouten antwoordde, U zegt dat ik niets nieuws heb verteld. Nou ja, ik kan ook niet veel nieuws vertellen. We weten niet waar we naar toe gaan want veel van de zaken die ons bezig houden zijn geen problemen die binnen één dag zijn op te lossen. Bovendien verandert er op dit moment ook heel weinig. Ik heb er begrip voor, zei hij, dat er agrariërs zijn die van mening zijn dat hei beleid niet hele maal voldoet. Ik vraag echter ook begrip voor de beleidsmakers, die ook geen ijzer met han den kunnen breken. Toch ben ik van mening dat we wel wat hebben bereikt. Op fiscaal ge bied werd voorheen niet gerept over een oude- dagsreservering voor zelfstandigen. Ook al is het bedrag waar het omgaat naar de mening van velen te laag, toch moeten we konstateren dat in dit opzicht de fiscale deur die altijd ge sloten was nu wel op een kier is komen te staan. Kijk, ook ik ben het met U eens dat de deelna me in de keuringskosten van de Overheid die voor een bedrag van 80 miljoen gulden was toegezegd en achteraf slechts 20 miljoen werd, een grote teleurstelling was. Wanneer U het heeft over het laten rinkelen van duizend bel len, dan vraag ik wat voor bellen en van welke kwaliteit? Waar gaan we naar toe? Wordt het een beleid gericht op een aanvullend inkomen via inkomenstoeslagen of zullen we het blijven redden op zuiver ekonomische gronden? naangaande ook bereid was om in te leveren. Mijn persoonlijke mening is zei de heer Padmos, dat we als landbouw al genoeg hebben ingeleverd al jaren achter elkaar. Ik ben van mening dat we nooit in moeten leveren. De heer Doeleman, zei hierop dat hij zoiets niet gezegd had en dat hij zo iets ook nimmer heeft bedoeld, maar dat dit in de wereld is gekomen door een ongelukkig gekozen krantenkop. Wel werd er in de kring Hulst waar dit gezegd zou zijn, heel pittig gediskussieerd en tot ieders volle tevredenheid. T en aanzien van het stellen van prioriteiten, zoals dat werd voorgesteld door Drs. Schouten zei voorzitter Doeleman, dat hij een dergelijk beleid beslist afwees. Nimmer mag het stellen van prioriteiten ten koste gaan van de akker bouw aan de ene kant of de veehouderij aan de andere kant. In zo'n geval dient er een geheel ander beleid te komen, zei de heer Doeleman beslist M. van Wezel Ten aanzien van het onderwijs in Zeeland, zei Z.L.M.- voorzitter Doeleman tijdens de algemene vergadering het volgende: De advieskommissie van de Rijks Middelbare Agrarische School te Goes heeft zijn verontrusting uitgesproken over de huisvesting van de leerlingen op deze school. 3 Noodlokalen die bij het nieuwe schooljaar nodig waren en die half oktober pas gereed zijn gekomen, staan nu nog ongebruikt. Oorzaak: de meubels die inmiddels wel klaar zijn mogen niet afgeleverd worden omdat de bestelling nog niet geplaatst is. Per 30 oktober is wel de goedkeuring voor deze meubels aan het Ministerie van Landbouw verstrekt. Het bestaande gebouw heeft een grote achterstand in onder houd, zoals schilderwerk, de verbetering van dakgoten en toi letten, bouw van een fietsenstalling enz., maar vooral een extra nooduitgang vanaf de bovenverdieping is met dit aantal leer lingen hard nodig. Om verdere stagnatie te voorkomen doet de Advieskommissie een dringend beroep op Provinciale Staten de overname van het gebouw van de gemeente Goes aan het Rijk goed te keuren. De gemeente Goes en het Rijk hebben inmiddels overeenstemming bereikt over de overname. 1. Sloten koffie werden er gedronken. Men moest wel eens even een poosje wachten, maar dat ging toch steeds gepaard met een praatje gekoppeld aan een gulle lach. 't Was overigens voor de koffieschenkers ook flink haastwerk, maar de koffiepot kwam echter nimmer droog te staan. 2. Mevrouw Doeleman, links, en mevrouw Oggel, rechts, bepalen tijdens de pauze of het zwart of met melk en suiker wordt. Op de achtergrond kringvoorzitter Ad. van Hoeven uit Axel in een geanimeerd gesprek met Mr. J.F.G. Schlingemann. Waar het over ging weten we niet, misschien wel over de ruilverkaveling. 3. Zo rond half december dan kun je als collega's onder elkaar een buitengewoon gezellig gesprek voeren over de toestand van het afgelopen jaar. Je bent klaar met het landwerk en het enige waar je nu nog op hoopt is dat de prijzen flink stijgen, zodat de cijfers eens een keertje uit het rood komen. 4. De algemene vergadering van de Z.L.M. is voor velen echt ook een dagje uit. Wanneer je zo de bomvolle zaal inkeek dan kon je nergens sombere gezichten ontdekken. Er werd gezellig gepraat, intens geluisterd en op zijn tijd gingen de handen op elkaar om door middel van een applaus kenbaar te maken dat men het eens was met het gesprokene. 5. Voor dat zo'n vergadering begint, dan gapen de lege stoelen je als grijnzende muilen aan en je denkt, zal dat wel volkomen. Dan komen de eerste gasten, sommigen blijven nog wat in de foyer, Tijdens de algemene vergadering werd door de Z.L.M.-voorzitter medegedeeld dat de Zuidelijke Landbouw Maat schappij van plan is om een reliëf ter nagedachtenis van Prof. Bouman aan te bieden aan de proefboerderij de Rusthoeve, een plaats die van grote betekenis was in het leven van Prof. Bouman. Voorzitter Doeleman zei ter gelegenheid hiervan het volgende. I ndien aan de landbouwmaatschappij in de toekomst een kul- turele en sociaalpedagogische taak is toebedacht, zal blijken van welke waarde de landbouwgeschiedenis is, om de boer begrip voor zijn plaats in de Nederlandse samenwerking bij te brengen. Moge de Zeeuwse bevolking uit de terugblik op een verleden van ingespannen aktiviteit kracht putten op haar toekomst. Hier citeer ik de woorden van Prof. Dr. Bouman uit ons ge denkboek de Geschiedenis van de Zeeuwse Landbouw. Naarmate wij ouder worden zullen wij de betekenis of de op dracht van deze woorden beter begrijpen of willen aanvaarden. Dikwijls krijgen wij het gevoel dat wat in het verleden is bereikt niet meer belangrijk wordt gevonden. Wij kunnen ons afvragen of wij in de huidige samenwerking niet te weinig aandacht besteden aan de kulturele en de sociaalpe dagogische taak. Is het de samenleving die ons dwingt materia listisch te denken of zijn wij hieraan zelf schuldig, zoals dat ook in mijn openingswoord tot uiting is gekomen. Het kan soms goed zijn ons op deze vraag te bezinnen. Verleden jaar hebben wij Prof. Dr. Bouman herdacht na zijn overlijden. Het schrijven van 100 jaar landbouwgeschiedenis is van on schatbare waarde geweest. Het Hoofdbestuur heeft gemeend om Prof. Bouman zijn nage dachtenis te eren. Beeldhouwer Ad Braat heeft dit gestalte ge geven door middel van een reliëf, uitbeeldend de schrijver kij kend over de Zeeuwse velden. Pi et is soms verleidelijk bepaalde verbindingen te leggen. In het gedenkboek is een naschrift geschreven door Ir. J. Dorst. Ir. Dorst heeft een belangrijke rol gespeeld bij de aankoop van de Rusthoeve als proefboerderij. Op de Rusthoeve heeft Prof.Dr. Bouman gastvrijheid genoten en veel tijd besteed aan het schrijven van het gedenkboek. Z.L.M. sekretaris Mr Oggel en de heer W. Sinke tonen het reliëf. Voor het bestuur van de Z.L.M. is dat aanleiding geweest om te vragen aan het bestuur van de Rusthoeve of het reliëf ter nage dachtenis aan Prof. Dr. Bouman een plaats mag hebben in de bestuurskamer. En een opmerking van de heer Dorst is de eerste aanzet geweest bij de totstandkoming van dit reliëf. Wij willen vragen aan de heer Dorst of hij op een nader af te spreken datum dit reliëf namens de Z.L.M. aan het bestuur van de Rusthoeve wil aanbieden. maar anderen begeven zich onmiddellijk naar de zaal, bang dat ze anders geen plaats zullen hebben en ook met de wetenschap dat wie eerst komt de beste plaatsjes zal hebben. Dan gaat de bel als laatste waarschuwingsteken, dat iedereen binnen wordt ver wacht. 't Wordt dan een beetje dringen, maar de stoelen worden bezet, een dode zaal wordt een levende ruimte. Stemmen ver- xorden tot geroezemoes, waar alleen nog met de naaste buurman te praten is. Dan komt het punt dat er beneden al geen plaats meer is en de bezoekers de trap op moeten naar de middenloge. De voorzitter betreedt het spreekgestoelte. Bijna als gebeurde er een klein wonder, wordt ineens de zaal stil en zou je een speld kunnen horen vallen. De voorzitter spreekt en de leden luisteren! 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9