Een gemoedelijke algemene vergadering Leden van verdienste 1978 Ere-lidmaatschap Mr. J.F.G. Schlingemann De grote dag van het jaar voor de Z.L.M. is inmiddels weer voorbij. En hoeWelnu, zeer geslaagd want de Schouwburg in Middelburg zat tot aan de nok toe vol! Zelfs werden de zijloges bezet en degenen die daar zaten keken alsof ze op hun gemakje in een eersteklas rijtuig een toertje maakten. Niemand had waarschijnlijk durven voorspellen dat die sfeervolle schouwburgzaal zo vol zou stromen. Er waren in het begin even pessimisten die meenden dat het stik moeilijk te vinden zou zijn. Ook dat was niet waar. Met drommen kwamen ze binnen, snel rondkijkend of ze be kenden of vrienden zagen uit andere streken van het werk gebied. Natuurlijk waren die er, want een bepaalde vaste kern slaat nimmer een vergadering over. Uit het verre Oost-Brabant kwam men gezamelijk met een bus. Dat is toch om stil van te worden! De vrouwen waren uitdrukkelijk er op gewezen dat ze ook van harte welkom waren, maar toch was het aantal nog niet zo groot. Meer dan andere jaren' dat wel, maar 't kan nog beter. Deze vergadering in het hart van Walcheren trok natuurlijk extra veel leden uit dit gebied. Toch konden we nog slechts twee dames met de kantenmuts ontdekken en dat is voor een agrarische bijeenkomst in Zeeland weinig. De Bond van Plattelandsvrouwen hadden zich aktief inge spannen om de versiering van het podium ter hand te nemen. Met zeer fraaie bloemenkombinaties, gebundeld in prach tige bouqetten was het zonder meer een groot sukses! Toen Joris Schouten door het vuur van vragen en opmer kingen was getreden kreeg hij van de Z.L.M.-voorzitter Ad Doeleman eerst het bekende Z. L. M. mes, waarvoor Joris één cent moest neertellen. Vervolgens als dank voor de welgemeende woorden een vaatje oesters en een fles cham pagne. Als hij en de zijnen dit nu maar gekend hebben, trouwens Adri Kik uit Yerseke gaf op eigen initiatief aan Schouten een zakje champignons. Smaakt het één niet dan wel het ander! Kijk je terug op zo'n algemene vergadering dan zeg je, nou dat was me dan een sukses en daarmee waren velen het tijdens het drankje na afloop ook hartgrondig eens. Wat meer vuurwerk in de toespraken had wel gekund hoorde je hier en daar. Zonder muziek zaten we ook niet, want er werden gedeelten uit de Z.L.M. langspeelplaat gespeeld. Een voortreffelijke plaat, maar we hebben toch lichtelijk de indruk dat je er beter in alle rust naar kunt luisteren dan tijdens het dringen om koffie en het zoeken naar je jas. Er waren er die nog nimmer van de muziek op deze plaat kennis hadden genomen en die dachten even dat ze bij de verkeerde organisatie binnen waren gelopen. M. van Wezel Een lange rij met leden van verdienste. Met een volle zaal is tegenwoordig ieder bestuur in de wol ken, want dat vergaderbezoek lijkt steeds meer af te lopen. Nu hoorden we een zwartkijker die zei, dat er een 5% le denrendement was. Ja, zei hij, 5% van 8000 leden dat is 400. Als je het zo gaat bekijken dan lust ik er nog wel eentje! Toch leek het of er weinig jongeren aanwezig waren. Je kan natuurlijk niet iedereen naar zijn leeftijd vragen, maar het vele grijzende en kalende in de zaal deed er toch geen twijfel over bestaan, dat er meer boven de dertig waren dan eronder. De voorste rij was overigens geheel bezet door leden van verdienste. Dat zijn Z.L.M.-ers die al meer dan 50 jaar trouw hun kontributie betalen. Oude rotten in het boerenvak, mannen die weten waarover ze praten als ze het over boeren hebben. Ze kregen allemaal een zilveren speldje op hun revers geprikt door de vice-voorzitter, terwijl de andere vice-voorzitter hen een oorkonde overhandigde. De burgemeester van Middelburg die met stijgende verba zing het grote aantal leden van verdienste zag, merkte op dat het misschien zinnig was om in de toekomst de lidmaat- schapsjarengrens te verhogen, omdat anders straks de halve zaal vol met leden van verdienste zou zitten. Voorzitter Doeleman die alle namen oplas, vond het kennelijk ook veel want na het eerste vel met namen wilde hij er meeophouden, waarna hij tot zijn verbazing 'zag dat er nog een blad met namen aanvast zat. Toch een gezonde maatschappij; 't is niet anders te konstateren. Ook een maatschappij die de oudere boeren, die nu meer kuieren dan werken, niet af schrijft, maar eert! Er werd trouwens nog meer eer uitgedeeld. Mr. Schlinge- mann werd benoemd tot erelid van de Z.L.M. Gezien het forse applaus van de zaal, hoeft er geen twijfel over te bestaan dat deze beslissing door de aanwezigen wordt ge dragen. Er moest ook nog gestemd worden over de opvolging van de heren van Heijst en Goud. Daarvoor in de plaats kwamen de heren van Veldhuizen en Vogelaar. Uit het tellen van de stembriefjes bleek dat er van de 89 afdelingen niet minder dan 65 vertegenwoordigd waren, en insiders die het weten kunnen noemen dit een ongekend hoge score. In de pauze was 't dringen om koffie, terwijl sommigen liever 'nglasbiertolzichnamen. Wanneerjedandiehelestroom weer terug de zaal in zag komen werd je toch wel extra warm van binnen, want tenslotte waren we toch maar met zijn allen als Z.L.M.-ers onder elkaar. Toen Joris Schouten, de voorzitter van het Landbouwschap aan het woord kwam, werd het stil in de zaal. Joris is een vlotte prater, maar het bleek later dat sommigen vonden dat hij in feite weinig nieuws had verteld. Hij gaf het wel toe daar niet van. Maar ja, om nieuws te vertellen moet je ook wat officieels te vertellen hebben en wie weet zou Joris Schouten privé heel wat meer weten te vertellen, dan die zelfde man in zijn funktie als voorzitter van het Landbouwschap, want in die positie ben je een hoge boom die vooral in het vlakke Zee land heel wat wind kan vangen. Wat trouwens het mede dagelijks bestuurslid van het Landbouwschap op de tweede rij in de zaal, David Luteyn, ervan dacht verhulde hij over igens in een raadselachtige glimlach. Oud-Z.L.M.-sekretaris Mr. J.F.G. Schlingemann ontving tijdens de algemene vergadering het erelidmaatschap van de Z.L.M. Z.L.M.-voorzitter Doeleman sprak tot hem de volgende woorden: B ij het afscheid van sekretaris Schlingemann waren de laatste afscheidsregels van voorzitter Geuze: "dat ge in de rij van hoogste funktionarissen bij de nu meer dan 120 jarige Z.L.M. met namen als Vorsterman van Oijen, Kielstra, Siebenga en Dorst mede een ereplaats hebt weten te verwerven". De Z.L.M. is wel altijd zuinig geweest met het erelidmaatschap, want u kreeg wel een ereplaats in de rij van sekretarissen, maar het erelidmaatschap was op dat moment niet in overweging genomen. Nu 14 jaar na dat afscheid heb ik namens het hoofd bestuur de eer u, meneer Schlingemann. het erelidmaatschap van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij aan te bieden. U bent in deze 14 jaar nauw bij de landbouw betrokken geb leven. Zo bleef u adviseur van de Z.L.M. en vice-voorzitter van de O.V.M. U hebt in uw vele funkties de belangen van de landbouw behartigd via de politiek, als lid van de Tweede Ka mer en nu nog in de Eèrste Kamer, als Gedeputeerde van de Provincie Zeeland, waar u mede de landbouw- en waterschaps- belangen (8 jaar) hebt behartigd. Maar u bleef ook zeer nauw betrokken bij het werk van de landbouworganisaties, alleen nu meer landelijk maar vooral internationaal. Dat u erin geslaagd bent de Nederlandse landbouw op voortreffelijke wijze te ver tegenwoordigen, behoef ik hier niet uiteen te zetten. Het feit dat u voorzitter van het C.E.A. bent geworden is daar een overtui gend bewijs van en wij weten dat u deze eervolle funktie met veel voldoening en enthousiasme vervult. Han Schlingemann. bij de afscheid heb je gezegd: "waar men 18 jaar zijn leven aan verpand heeft, dat een stuk van je levën is geworden, kan men ook niet vergeten". Omgekeerd heeft de Z.L.M. ook Schlingemann niet vergeten en zijn wij trots dat wij weer een markante figuur toe kunnen voegen aan de rij van ereleden. Wij hopen dat je met je vrouw en gezin nog vele jaren in gezondheid het werk van de Z.L.M. mag blijven volgen en nog enige tijd de belangen van de landbouw mag blijven behartigen. r. J.F.G. Schlingemann toonde zich bijzonder ingeno men met de toekenning van dit erelidmaatschap. Ik ben blij dat dit in Middelburg is gebeurd, zei hij, want het is in deze fraaie stad dat ik veel van mijn Zeeuwse werk zaamheden heb mogen doen. Ik heb nu de arbeidsintensieve periode achter me liggen, een tijd van meer arbeidsexten- sieve dagen ligt voor me. Ik ben blij, zei hij, dat ik eveneens hier voor me zie, dat er zoveel oude vrienden zijn die van daag het Z.L.M.-lidmaatschap van verdienste mogen ont vangen. Persoonlijk voel ik me heel erg gelukkig om in dit gezelschap te mogen verkeren, mijn hartelijke dank daar voor! I eder jaar tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. worden leden die langer dan 50 jaar lid zijn van de organi satie geëerd met het lidmaatschap van verdienste. Dit keer waren het er 43. Een respektabel aantal trouwe leden die uit handen van de vice-voorzitter een zilveren speldje en een oorkonde mochten ontvangen. C.J. Almekinders-Masclee, Provincialeweg 1, Retranchement; D.C. Almekinders, Oostburgsestraat 4. Zuidzande; J.W. Alme- kinders, Zuiddijkstraat 35, Sluis: J.S. Baas, Grote Markt 18, Sluis; F. Beije, Cloosterzandsestraat 34, Biervliet: J.P.C. Boot, Duinweg 32, Burgh-Haamstede; M. Boot, Papeweg 1. Kerk- werve; J. Boonman, Postweg 25, Lewedorp; L. Cijvat, Kerkho flaan 32, Koudekerke; P. Eist, Moerstraatseweg 95, Moerstra ten; M.A. Gaanderse, Elkerzeeseweg 95, Scharendijke; J. Hage, Bos 10, Stavenisse; J.J. Hage, A.v. Bourgondiëstraat 36, St. Annaland; mevr. L.N. Huysman-Griep, C.D. Vereekestraat 72, Kapelle; L.W. de Jonge, Langeweg 19, Sluiskil; P. Jongepier, Geulstraat 41, O. en W. Souburg; A.M. Kloet, Langeweg 48, Scherpenisse; P. Klouwers, Fahrenheitlaan 544, Terneuzen; A. Maljaars, Duinbeekseweg 7, Oostkapelle; W.A. Munters, Ar- golaan 428, Bergen op Zoom; J.L. Mol, Molendijk 28, St. Maartensdijk; F. Nieuwenhuyse, Oosterscheldestraat 1, Krab- bendijke; J. Noteboom, Erasmusflat no. 608, Goes; P.S. Note- boom, Burg. C. Koertstraat 8, Wolfaartsdijk; J.A. van Oeveren, Oudendijk 7, Kortgene; J. van Overbeeke, De Schakel 621, Goes; Kr. Poppe, Baayenhovenseweg 2, Oostkapelle: P.J. Pop- pe, Haringvlietstraat 132, Middelburg; L. de Putter, F.Bolstraat 11, Terneuzen; M.C. Riemens, Willemsweg 20, Schoondijke: C.M. Risseeuw, Herenstraat 21, Schoondijke; J. Risseeuw-Pro- voost, Lange Herenstraat 10, Schoondijke; J.B. Ruben, W. de Zwijgerlaan 28, Terneuzen; C.H.A. Stols, P. Baxstraat 4, Steen bergen; J. v.d. Velde, Wilhelminastraat 5, Kloetinge; J.W. Ver- planke, Ameliapolder 3, Biervliet; A. Verkruisen, Pr. Wilhelmi nastraat 8, Schoondijke; L. Vos, Nieuwstraat 11, Zoutelande; J. v.d. Weele, Erasmusflat 508, Goes; A. Westdorp, Voorstraat 21, Stavenisse; J. Wisse, Dorpstraat 18, Meliskerke; J.D. Wouter- sen, Schalklaan 10, Kloetinge; De heer Stols, schoonvader van Z.L.M. voorzitter Doeleman wordt gefeliciteerd door vice-voorzitter G.P.A. van Nieuwen- huijzen, terwijl vice-voorzitter S. de Visser de oorkonde aanreikt. Een Z.L.M. plaat, een vaatje oesters en een fles champagne voor de landbouwschap voorzitter. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7