van ADINA KORTE WENKEN uienzaad Een sneetje eiwitrijk milieubrood! Hier en daar de tarwe in het water In de schaduw van de kerstboom voor vroege produktie en hoge opbrengst .□CP KAPELLE- -tel.01102-1441 De eigen bijdrage aan de vrede C.A.R.-Zevenbergen Deze "Uit de praktijk" bijdrage van Noord-Beveland zal de laatste van 1978 zijn. Het is een algemeen voorkomend ver schijnsel om zo aan het eind van het jaar nog eens terug te zien, al betekend het eind van het kalenderjaar in veel gevallen nog niet het eind van het boerenjaar. Er moet nog heel wat van de oogst 1978 afgeleverd, verwerkt of opgeruimd (uien 1977!) worden en zeker nog afgerekend. Vooral ook dit laatste geeft ons geen reden om met gejuich het nieuwe jaar in te gaan. We mogen in het Zuidwesten niet klagen wat de kg-opbrengstén betreft, de weersomstandigheden zijn zeer gunstig geweest. Alle produkten konden goed worden geoogst, ieder heeft de opper vlakte tarwe kunnen zaaien die hij wenste en het land ligt er keurig geploegd bij, zelfs na de vele regen van de laatste dagen zien we geen plassen. Maar wat de onrust veroorzaakt bij de boeren is de prijs van de produkten die we dit jaar hebben geteelt. Hebben we dan de verkeerde produkten? Er moet toch geproduceerd worden wat de markt vraagt? Als er iemand is die ons zo'n produkt kan noemen dacht ik dat het zeer welkom zou zijn. Aan eiwit is er nog gebrek, onze tarwe heeft een te laag eiwit gehalte om goede baktarwe te zijn. Wat hebben we zelf aan eiwitrijke produkten, erwten, melkpoeder, appels meng hiervan een snuifje in het tarwebloem en noem het dan "natuur of milieubrood" of zoek er een vreemd woord voor (geen boeren of reform) en het wordt goed verkocht. Iets dat vele kollega's erg hoog zit is de ergernis rondom de suiker, wordt degene die een minder goede oogst had of vroeg geleverd en daardoor geen C-suiker heeft "beloont" met 1,— korting? Wanneer we niet meer suiker willen produceren dan de markt nodig heeft, dan dienen we toch bij het openstellen van ons bouwplan, dat eigenlijk al gebeurt is, te weten wat de net to-opbrengst verwachting kan zijn. De variatie's in de kg.-op brengsten wordt door de boer ingekalkuleerd, de kosten die weten we nu wel, maar rond de prijsverwachting is het zeer mistig. Resultaten 1978 dreigementen suikermdustrie 80.000 ton C-suiker ergens nog een gaatje, af 20.000 ton rest 60.000 ton C-suiker hè het valt nog mee. maar 428.600 ton bieten. Nog een dreigement uitbetaling C-bieten a 35.— per ton misschien iets meer. hè dan valt het mee. Maar wel 60,— per ton te weinig. Voor 95.— per rt>n bieten moet je wel een hoge op brengst hebben om iets te verdienen. Totaal bedrag van het tekort 25.716.000 voor de Ned. akkerbouwer. Geen opwek kende bedragen om 1979 mee te beginnen. Toch wenst de schrijver van dit stukje U Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar, ten eerste voor U en Uw gezin, familie, vrienden en bedrijf. Veel regen en wind voor de kerst in "het land van Hulst". De enkelen die nu nog willen ploegen zullen wel lekker "soppen". Het ploegen op de zware grond gaat nog wel eens goed, omdat het dan niet "plakt". Maar het is natuurlijk niet ideaal. Het "soppen" geldt ook voor de bedrijven zonder erfverharding. Met de droogte dacht men dat het nog wel zonder kan, dat is ook wel zo, rpaar alles gaat nu eenmaal beter met. Geen nood, er is weer vorst voorspeld. De meeste machines staan nu mooi opgepoetst in de schuur. Voor sommige machines is er echter geen plaats in "de Her berg". De machines waarvoor het niet zo erg is om buiten te staan worden dus buiten gezet, zoals een cultivator, een oude wagen of een ploeg, ze sieren dan gelijk het erf een beetje op. Veel wind en regen na een droge periode betekend ook volle en lekkende goten, gescheurde dakpannen, gekrompen kozijnen en deuren en verstopte waterafvoeren van het erf. De buitenstaan der heeft hier wel een oplossing voor, alles plat en nieuw op bouwen. Zou men in de landbouw zo dom zijn, en dit niet weten? Het zal wel zo moeten: "wje met zijn armoede niet kan leven is niet waard dat hij hem heeft". De tarwe staat op som mige plaatsen in het water, vooral op percelen die niet zijn geploegd. Ook zijn er percelen die te fijn zijn klaargelegd met een roter- of schudeg, daar begint het op een betonlaag te lijken. Op deze manier worden we er weer eens op gewezen dat we afhankelijk zijn van de weergoden. De knolselderij gaf een hoog saldo voor de telers in ons gebied, er waren slechts twee leden met een negatief saldo. De bieten, vorst en regen trotserend, zijn bijna uit ons gebied verdwenen, wat voor velen een opluchting is. De akkers zijn kaal, in de schuren liggen nog onverkochte pro dukten. Wij duiken de winterslaap in. maar velen van ons zullen nog menig dagje nodig hebben om orde op zaken te stellen in de boekhouding en de "papierwinkel". De vertegenwoordigers komen hun waren voor het nieuwe bouwjaar aanprijzen, wat toch veel tijd in beslag neemt. Toch willen we tijd af doen voor de kerst en oudejaarviering. Rest mij alleen nog, iedereen prettige Kerstdagen en een voor spoedig 1979 toe te wensen! Wat het weer betreft hebben we in de Kempen wel voor elk wat wils gehad: 's nachts een paar dagen zo'n 7 a 8 graden vorst, sneeuw - enkele abnormaal zachte dagen - storm-regen,onweer- hagel. Thans valt het water met bakken uit de hemel. Neen, de weersvoorspellingen voor de Kerst laat ik graag aan Pelleboer en de Bilt over. Zo het weer niet mee zou werken om ons in de Kerststemming te brengen, zullen we dat toch zelf of met elkaar moeten doen. Zo dicht bij het dennegroen betrokken hier in de Kempen, moet dat toch wel lukken. De kerstdennenteelt gaat niet achteruit. Aangelokt door de jaarlijks oplopende prijzen wordt er zo hier en daar een per ceeltje meer ingepoot 10.000 planten/ha). Als het jonge meestal vierjarige pootgoed eenmaal aan de gang is, is er niet zo bar veel omkijken meer naar. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat ook een boom sneller tot ontwikkeling komt in schone goed doorlatende liefst wat kalkrijke grond, dan in een harde schrale struktuur met bunt en andere planten als konkurrent. Dit geeft misschien wel de grote verschillen in groeileeftijd. Mooi groen, soms onder de felste kou, verwonderde het me toen een teler me vertelde over nachtvorst-schade aan dit gewas. Als de jonge loten in mei - juni tot ontwikkeling komen, gebeurt het dat die tere spruiten bevriezen en geeft dit een danige remming in de groei. Vandaar dat dus zelden zo'n heel kerstdennenperceel ineens oogstrijp is. De nachtvorsten zijn immers erg plaatselijk. Het gebeurt dan ook dat er soms al na drie jaar kan worden begonnen met de verkoop uit zo'n perceel, terwijl het in een ongunstig geval wel zeven jaar kan duren voordat het zover is. Is een bietenmonster dit jaar iets om bang voor te zijn? Verleden week hebben we in de Westhoek en ik vermoed, in het hele Zuidwesten ons portie regen wel weer gehad. In kort bestek viel er weer zo'n 40 mm. Wanneer we van het gehele jaar de balans weer eens opmaken dan zullen we wel weer tussen de 700 - 800 mm ontvangen hebben. Vooral wanneer het in zulke grote hoeveelheden valt is er gauw piasvorming te konstateren. Met name op de tarwe zien we dat niet graag. Je ziet het soms op percelen die pas gedraineerd zijn en dan vraag je je af, hoe is het mogelijk, dat dan nu water op staat. We hebben de indruk, dat we in vele gevallen toch met een ploegzool te maken hebben. Terwijl we dit schrijven is koning winter ten tweede male in de aanval getogen. We hopen voorlopig maar niet op al te strenge vorst, want dat zou de bietenkampagne toch nog moeilijkheden kunnen bezor gen. 't Gaat echter tegen Kerstmis en het weer is medebepalend voor dit feest. De kustkaarten laten niet voor niets ons altijd een sneeuwland schap zien. Het.hoort erbij! Natuurlijk is niet het weer alleen bepalend voor onze stemming. Eigenlijk moet dat er helemaal buiten staan! Kerstmis het feest van de oude! Wanneer we zo de wereldbol eens aan ons oog laten voorbijgaan, dan zien we nogal wat plaatsen waar naar onze mening de kuststemming verre van ideaal is. En hoe is het in ons eigen land en misschien wel, hoe is het met ons zelf? Want dan zullen we mee moeten beginnen. Niet de ander, neen wijzelf zullen onze bijdrage moeten geven opdat het: "vrede op aarde" werkelijk vrede kan zijn. Te gemakkelijk menen wij nog. dat vrede alleen betekent rust zonder wapengeweld. Het moet voor ons veel meer betekenen, 't Is misschien wel moeilijk om het te definiëren. Laat ons echter juist met deze dagen maar eens proberen daar goed uit te komen en er vooral goed aandacht aan te besteden van de Kerst gaan we door naar Oud en Nieuw. Nog even een gedachtenbepaling! Hebben we het er goed afgebracht in 1978? Niet alleen zakelijk maar ook t.o.v. de maatschappij rondom ons. Wij hopen van ja en wensen u alle goede kerstdagen en een gezellige jaarwisseling toe! Al naar gelang de behoefte en de prijzen wordt er dan gekapt. Er ontstaan soms gevarieerde bosjes, grote- en kleine bomen en open plekken. Dit doet het dan ook weer niet slecht in het landschap, waardoor er ook op deze manier nog van te genieten valt. vóór ze de kerstsfeer in onze huizen zal gaan verhogen. Hopelijk zal het nog lang duren, voordat de plastik-boom in haar schaduw kan staan! Zo onder de kerstboom en op de drempel van het nieuwe jaar is het gebruikelijk, terug te zien op al wat gepasseerd is. Of liever gezegd, er zullen er maar weinig zijn die dit helemaal kunnen ontlopen! Ieder heeft daar zo zijn eigen geruchten over en ge lukkig mogen we het allen ook op eigen wijze vieren. Ieder heeft waarschijnlijk ook in 1978 zijn hoogte en diepte punten gehad in bedrijf en gezin. Radio en tv brengen stemmingen in huis die we vroeger niet kenden. Soms indringend, soms aangrijpend - hu mor, soms ook keiharde realiteit. De kinderen met hun grote en kleine verdriet op school of gewoon in hun kontakt met vol wassenen in die ingewikkelde maatschappij. Hoe kwetsbaar is een mens? In één klap kunnen geloof en vertrouwen van voorheen zeer akseptabelle mensen zo maar worden aangetast. Goed bedoelde uitspraken of handelingen kunnen totaal anders worden uitge legd en heus niet alleen in de politiek. Wat een vereenzaming en pijn moet dat betekenen. Misschien om iets meer te begrijpen van de pijn en eenzaamheid op Golgotha? Dat we ondanks de mechanisatie, ondanks de komputer als boer toch nog dicht bij het nieuwe leven staan, danken we aan het vertrouwen; vertrouwen dat het gezaaide zaad zal ontkiemen, vertrouwen dat er weer kalveren geboren worden. Vertrouwen in elkaar, vertrouwen in leiding, in de Hoogste Leiding? Vanuit de Kempen een Gezegend Kerstfeest toegewenst en veel vertrouwen in 1979; Gelukkig Nieuwjaar! AKKERBOUW OP VEEL AKKERBOUWBEDRIJVEN IS de heftruck een sterke hulp bij drukke dagen. Kunstmest en pootgoed op pallets is voor een heftruck maar een kleinigheid om te lossen, weg te zetten en weer te laden. Beslist een goede hulp! De voorkoop van kunstmest wordt er ook aantrekke lijker doorU hoeft niet te wachten als het zaaitijd is. DE LOSSE OPSLA G van kunstmest op eigen bedrijf is tot nu toe geen groot sukses. Losse kunstmest vraagt aparte voorzieningen bij de opslag. Ook het doseren van losse kunstmest geeft nog eens problemen. Niet de prijs, maar ook de nauwkeurigheid bij het uitstrooien speelt een grote rol. BOUWLAND MOET IN DE WINTERMAANDEN toch minstens 1 meter uit het water liggen. Komt U niet aan deze meter, dan bent U te beklagen. Bouwland moet in de winter droog liggen want anders begint voor deze percelen het voorjaar te laat en komt de produktie nooit tegen het maksimale aan. Vissen in water is mogelijk maar boeren in water gaat niet. UIT DE BOUWPLANNENPROEF VAN De Schreef is gebleken dat U bij het telen van aardappelen bij 1 op 6 aan de .100 procent komt. Gaat U1 op 4 telen, dan komt U maar op 96 procent en bij I op 8 teelt, zakt U tot 88 procent. Zo ziet U maar weer dat een erg nauw bouwplan met enkele 'gewassen al gauw tot lage opbrengsten leidt. SPOREN ELEMENTEN-ON DEZOEK op zeeklei of op rivierklei heeft nog nooit aangetoond, dat er een tekort is aan mangaan, magnesium, koper e.d. Dit onderzoek heeft dus ook geen zin op deze gronden. Kwam mangaan- of magnesiumgebrek voor in uw gewas dan is dat vaak een gevolg van tijdelijke vastlegging in de grond. Dit is via grondonderzoek en grondbemesting niet goed te maken. VEEHOUDERIJ HET IS VOOR KALVEREN een hele overgang van melk naar uitsluitend ruwvoer en kalverkorrels. Naast voldoende kalverkorrels is het beste hooi of voordrooggras maar net goed genoeg. Een droog strobed en een goed geventileerde kalverbox vormen mede de basis voor melkkoeien met een goede toekomst. Weet wat U voert en verzorg ze zoals het moet. NU MOET U ER AL REKENING MEE HOUDEN op welke percelen het eerst drijfmest komt. Op grasland, be stemt om in het voorjaar in te scharen met melkvee, moet na januari geen drijfmest meer komen. Veel stikstof en kali bij wat latere aanwending verhogen het gevaar voor kopziekte. Wanneer vroeg wordt bemest met drijfmest zal zowel de stikstof als de kali voor een gedeelte uitspoelen. HEBT U HET VEE A L GEKONTROLEERD op luizen? Door de jeuk, die hierdoor ontstaat, gaan uw koeien schuren en is de kans groot dat er kleine huidverwondingen ont staan. Dit zijn dan weer prachtige ingangspoorten voor schurft. Laat U er niet inluizen, kontroleer uw vee en ge bruik zonodig een luizen poeder. Vooral degenen, die luis- bestrijdingsmiddelen nooit hebben toegepast, zeggen ge makkelijk dat het niet helpt. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6