H et jaar 1978 is al weer ver afgeschreven en bij wat regen- achtig^weer gaan de dagen maar net open en dicht. Het is vroeg en het is lang donker en dat hoort er zo rond de feestdagen eigenlijk bij en het liefst hadden we dan nog een witte Kerst. Eind november en begin december was het al knap winter en voor vele dingen aan de erg vroege kant. Wonderlijk is het hoe zo'n dun velletje plastik de erge kou uit de bietenhopen heeft kunnen houden. Zo was het ook met vele partijen aardappelen welke opgeslagen waren in diverse ruimten zoals in het wagen huis, in de schuur op de dorsvloer en in een open hangar tussen pakken stro. Deze aardappelen hebben geen vorstschade gehad, maar het was op het randje. Bij wat fellere wind hadden we via spleten en kieren toch wel risiko's gelopen. Normaal zijn deze partijen immer voor begin december afgeleverd, maar de dag prijs was dit najaar te laag om ons aan deze goede gewoonte te houden. Toch wordt beweerd, dat dit bij een systeem van een goed gespreide verkoop minder erg is. Als ge geregeld verkoopt, dan doet men aan alle prijzen mee. Wel zit men dan nooit bij de hoogsten, maar ook niet bij de laagsten. Typisch, dat voeraar- dappelen ieder jaar weer goede prijzen opbrengen. De veehou der met voldoende hooivoorraad kan heel wat aardappels aan zijn dieren kwijt. Toch dienen we de struktuur waarde van het rantsoen goed op peil te houden, want alleen met krachtvoer zijn de fouten niet te korrigeren. Ook de smakelijkheid van het voer is van veel belang voor de opname van het voer en dus uiteindelijk voor de groei en de melkgift. Vlak na de oorlog M et het ploegen is men dit najaar vroeg klaar gekomen en tevens is er nog heel wat zware grond voorbewerkt met een kultivator. Gedeeltelijk is dit vroeg en dus direkt achter de ploeg gedaan en later ook nog heel wat tijdens de vorstperiode. In het voorjaar is het een groot gemak als we het zaaibed maar een beetje meer behoeven te effenen. De beste grond zit voor een boer bovenop, maar toch is er deze herfst nog al eens te diep geploegd zodat het witte zand bovenkwam. Dit kan een gevolg zijn van de extra droge omstandigheden waardoor de trekkers bij het ploegen niet slipten en er alles uithaalden wat onder de motorkap zat. Ook kan de aanschaf van weer zwaardere trek kers aan bovengenoemd geval schuldig zijn. De vraag of we voor alle gewassen werkelijk zo diep moeten ploegen is nog steeds aktueel. Op proefboerderijen is over een lange reeks van jaren bewezen, dat het niet nodig is. M, Een gunstig jaar voor de rundveehouderij De meeste suikerbieten zijn geleverd Het jaar van de vlotte werkzaamheden j0 w met 9 mm water bevochtigde. Na 6 dagen stagnatie kon de inzaai zonder onderbreking tot een einde worden gebracht. De opkomst was mede door het goede zaaibed gunstig en vrij vlot. Daarna stagneerde de groei wel eens enige tijd vanwege lage temperatuur en donker weer. Ondanks een lager aantal uren zonneschijn in de zomermaanden dan normaal, zijn de kg-op- brengsten van de meeste gewassen goed tot zeer goed. Een topper zijn de kg-opbrengsten van de granen wintertarwe en ook haver en zomertarwe. De zomergerst liep wat minder uit. De kg-opbrengsten bleven meevallen tot het laatst toe o.a. bij de suikerbieten, waarbij ook het suikergehalte op de meeste be drijven aanzienlijk hoger is dan voorgaande jaren. Dit levert voor veel verbouwers een aanzienlijk kwantum C-suiker op, a raison van 35,— /ton. Er wordt nog wat gesleuteld aan dit bedrag, ten gunste. Tenslotte mogen de bijzondere gunstige weersomstandigheden tijdens de gehele herfstperiode zeker niet onvermeld blijven. Ook voor de rundveehouderij was het een gunstig jaar. zeker wat de melkveehouderij betreft. Een bijzon der goed boerenjaar dus wat de kg-opbrengsten betreft alsmede gunstige weersomstandigheden vooral tijdens de herfst. De lage prijzen voor vrijwel alle niet-prijsgegarandeerde produkten zetten echter wel een domper op de vreugde, wat helaas tot gevolg heeft dat dit op veel bedrijven financiële problemen veroorzaakt. Desondanks zullen we toch weer verder moeten en het oog richten op de toekomst. De korte vorstperiode heeft gelukkig niet tot gevolg gehad dat er bieten zijn bevroren, dankzij de goede zorgen van de telers. Het boekhoudbureau van de Z.L.M. heeft een bijkantoor geo pend in Middelburg. Deze service zal zeker door de kliëntele op prijs worden gesteld. Gestreefd wordt ook naar uitbreiding hiervan. Er zijn kollega's die klagen over de hoge kosten voor de Het jaar spoedt weer teneinde. Deze bijdrage vanuit Walcheren is dan ook weer de laatste van dit jaar. Dit noopt er toe nog een korte terugblik te geven over het wil en wee van de agrarische sektor in ons gebied. Voor Walcherse omstandigheden kon op een gunstig tijdstip worden begonnen met de inzaai. Zo om streeks 5 a 6 april werd bijna overal begonnen. In tegenstelling tot andere jaren kwamen we bij de start niet achter t.o.z. van andere gebieden in Zeeland. Op 11 april werd het werk onder broken door een vrij langdurige flinke sneeuwval die de grond boekhouding, anderzijds horen we ook gunstige berichten wanneer men zijn boekhoudbescheiden maar goed geordend en op gezette tijden aflevert. Bij het onderwijs is er veel belangstelling voor nadere kennis making met de landbouw. Het aantal scholen dat zich heeft aangemeld, naar aanleiding van het initiatief van de Z.L.M.. overtreft de verwachtingen. Aan ons nu de taak om deze gele genheid zo goed mogelijk te gebruiken door het doen en laten van de landbouw in bredere kring door te laten klinken. Uw rubriekschrijver wenst U gezegende Kerstdagen, een prettige jaarwisseling en een goed jaar 1979 toe. Nu met het einde van het jaar in zicht hebben we nog al wat regen gehad in Zuid-Beveland. In enkele weken heel wat meer als in de voorafgegane maanden. Onbegrijpelijk is het dat hier en daar nog een enkeling onder toch eigenlijk te natte omstan digheden nog aan het ploegen was. 't Lijkt me toe dat er toch echt wel een ruime periode is geweest waarin dit ploegen op een meer gunstige wijze mogelijk was geweest. Op andere bedrijven hebben ze in de korte tijdsperiode met wat vorst al rap van de mogelijkheid geprofiteerd om al wat percelen met de kultivator te bewerken. Dit lijkt me zin- en waardevoller als het te nat ploegen. De suikerbieten ruimen de laatste weken goed op. Een aantal bedrijven zijn al afgeleverd, op andere bedrijven ligt nog een aflevering. Een ieder kan nu zien hoe op zijn eigen bedrijf de opbrengst is geweest en verder, hoe hij nu uitkomt met de hoeveelheden A-, B- en eventueel C-suiker. Het financiële re sultaat kan daarbij direkt betrokken worden. Mede door het toch wel hoge suikergehalte van dit jaar zal de hoeveelheid C-suiker hier en daar toch aanzienlijk zijn. Juist dezer dagen is ook de Voorbereidingskommissie voor Ruilverkaveling in de Yerseke Moer benoemd. Reeds zeer lang is hier over ruilverkaveling gediskussiërd. Eindelijk kunnen er nu plannen gemaakt worden, 't Is te hopen dat de kommissie binnen niet al te lange tijd met plannen naar voren kan komen waarbij toch voldoende recht wordt gedaan voor de natuur- en landschapsbescherming maar dat in dit kader toch een aantal bedrijven met akkerbouw zowel als met veehouderij de kans krijgen ook in dit gebied een voldoende levenskrachtig bedrijf van voldoende omvang en met voldoende grote kavels op te bouwen. Zien we wat of te bereiken is dan moet men vanuit de Yerseke Moer maar eens zien naar het gebied van Schore, dat veel veranderd is en zeer veel in gunstige zin nadat hier ruim een jaar geleden daar een eerste begin met het kultuurtechnische werk is gemaakt. En wanneer je dan ziet hoeveel sloten en slootjes zijn gedempt, hoeveel groter de kavels zijn geworden, hoeveel dieper de drainage is gelegd en hoeveel vlotter de totale waterafvoer is geworden. Dan is het niet zo verwonderlijk als je vanuit andere streken verneemt dat ze daar een wel zeer duide lijke verhoging van de opbrengsten van verschillende gewassen door hebben verkregen. Daarnaast gaat tussen de beide genoemde gebieden ook de Waterstaat een rol meespelen nu toch binnenkort een begin gemaakt zal worden met de aanleg van de bouwputten voor de nieuwe sluizen voor het te verbreden Kanaal door Zuid-Beve land. Hier en daar is daar nogal wat grond voor nodig. Hans- weert-Oost zal bij dit plan figuurlijk maar ook letterlijk het loodje moeten leggen, nu in verband met die verbreding dit dorpsdeel geheel zal moeten verdwijnen. Als we vanuit Tholen en St. Philipsland onze bijdrage schrijven realiseren we ons dat het alweer de laatste is in 1978. We krijgen dan altijd de neiging om terug te kijken naar het afgelopen jaar. Als we dat doen kunnen we alleen maar tevreden zijn voor wat betreft het werk op het bedrijf, zo zelfs dat we najaar '78 niet op hoeven te schrijven om het te kunnen onthouden. De kg-opbrengsten van de meeste gewassen was goed tot hoog, zoals bij de tarwe en de suikerbieten en in mindere mate ook bij de aardappelen en uien. Voor wat de prijzen betreft kunnen we minder tevreden zijn. De tarweprijs is lager, hoe groot wordt de hoeveelheid C-suiker, de aardappelprijs nog maar heel matig en de afgelopen zomer slecht, de uien een wegwerpartikel en de handelsgewassen weinig hoopgevend. Al met al een weinig rooskleurig uitgangspunt om het bouwplan voor 1979 rond te zetten. En daarbij te bedenken dat er groepen in onze samenleving zijn die het bijltje er al bij neergooien als ze nog maar denken dat ze iets minder meer krijgen in 1979, terwijl wij b.v. konservenerwten moeten gaan telen tegen een prijs de gold voor 1977. Althans kregen we dit te horen op 6 dec. of onze telers verga dering voor konserven peulvruchten. Het overleg tussen de georganiseerde landbouw enerzijds en de industrie anderszijds had geen enkel resultaat opgeleverd. En wat moetje dan? Een bestaande relatie tussen fabrikant en telersgroepering, die naar tevredenheid heeft gewerkt, laten vervallen. En dat dan waarschijnlijk voor langere tijd, of toch maar doorgaan? Tot dit laatste werd besloten zij het dan enkele leden hun areaal geheel of gedeeltelijk hebben teruggenomen. Dat kon ook moeilijk anders, want het been stijf houden kun je alleen lan delijk wil je tenminste resultaat bereiken. Maar zover zijn we nog niet georganiseerd. Tot slot willen we U goede kerstdagen en een prettige jaarwisseling toewensen. Gezondheid in gezin en bedrijf en goede oogst in '79. moesten we noodgedwongen suikerbieten voeren aan het melkvee, maar het resultaat was een steeds afnemende melkgift en dus een min of meer droog voeren van het melkvee. Buurman is al een poosje bezig om zijn kippen C-bieten te geven, want waar kan men goedkoper voer vinden. De kippen pikken er van dat het een lust is, maar de eierproduktie daalt. Tegenwoordig mengt de veevoerindustrie volgens de komputer en deze zorgt er voor, dat het eindprodukt aan de normen voldoet. Op ons be drijf dienen we zelf alles wat de veevoeding betreft zo te kunnen bewaken, dat het geld dat we er instoppen ook weer royaal uit terugkomt. Als boer zijn we daar dagelijks mee bezig, maar jammer genoeg lukt het niet altijd. eerdere mechanisatiebedrijven geven de laatste weken van het jaar shows van wat ze hun klanten te bieden hebben. Het is een goede gedachte geweest om het zo te doen en het vindt steeds meer ingang. Nu onze machines schoon in de schuur staan, hebben we wel een indruk wat we eventueel moeten vernieuwen. Een goede service met een voldoende onderdelen voorraad vlak bij huis is tegenwoordig meer waard dan men wel denkt. Verder moeten de investeringen boekhoudkundig en belastingtechnisch ook passen en dat is het bestuderen waard. Vroeger werd op jaarrekening de wagenmaker en de smid be taald en bij het voldoen van de rekening werd dan een borrel en een sigaar gepresenteerd. Die zelfde vertrouwde sfeer treffen we ook op deze showdagen aan en zo zien we weer, dat al het oude toch weer terugkomt. Gaarne wensen wij U prettige feestdagen toe en zowel in gezin als in bedrijf een heel goed 1979. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5