Hoge kostencijfers knolselderij Ruilverkaveling "Yerseke Moer" D, Richtlijnen Roostervloeren van Beton voor stalgebouwen (RRB 1978) Shell geeft voorlichting bij wilde haverbestrijding Bevredigend resultaat bij Suiker Unie Knolselderijtelersvereniging Zuid West Nederland 'oor het bestuur van de Knolselderijtelersvereniging Zuid West Nederland wordt jaarlijks een kostprijsbereke ning opgesteld voor de teelt van 1 ha. knolselderij. Een aantal telers bekijkt de cijfers jaarlijks om na te gaan of wijzigingen moeten worden aangebracht. Gestreefd wordt naar het gebruik van objektieve cijfers, d.w.z. dat zo veel mogelijk de officiële lonen, tarieven en prijzen worden gehanteerd. Dat betekent overigens niet, dat het resultaat op elke teler van toepassing is. Reeds bij de opstelling blijkt, dat elke boer zijn eigen methoden heeft voor teelt en bewerking. Daarom zal er voor elke boer een andere kostprijsberekening gelden met als resultaat een andere kostprijs per kg. De redenen waarom ieder jaar deze publikatie plaatsvindt zijn de volgende: duidelijk maken, dat de teelt niet goedkoop is en dat een kontraktprijs of vrije prijs voor het eindprodukt op een behoorlijk niveau moet liggen. de teler helpen door de kostprijselementen op een rij te zetten, waardoor hij deze kan vergelijken met de cijfers op eigen bedrijf en eventueel een eigen berekening kan maken. Op deze manier kan elke teler voor zichzelf beoordelen in welke mate knolselderij voor zijn bedrijf interessant is in het bouwplan. KNOLSELDERIJTELERSVERENIGING ZUID WEST NEDER LAND Kostenberekening voor 1 ha. knolselderij oogst 1979. I. Toegerekende kosten Bemesting: 100 kg. P205 a 0,90 275 kg. N. af 1.35 320 kg. K 20 0.55 4% B T W. Plantmateriaal 42.000 planten a 2,1 ct. Chemische middelen: Grondbehandeling 8 ltr Phytosol a 47.50 3 ltr Gramoxone a 36,— inkl. uitvloeier Onkruidbestrijding: 2 kg. A. Alinuron a 44. - Ziektebestrijding: 3 x zink 4 kg a 5,75 3 x Manebtin a 2 kg. k 9,- Wants- en luisbestrijding: wantsen: 2 x I kg. Undeen af 26,- luis: 1 x 1 kg. parathion a 6,25 1 x kg. Pirimor a 75.— 2 x I kg. thiometon a 20,— Maneltra Borium 4$ B.T.W. Machine- en arbeidskosten Spuiten 10 x 28,— Plantmachine trekker man Schoffelen trekker man 2 x Beregenen (gem. 1 x per jaar) Rooien opladen Transport tijdens rooien 8 uur a 42,— Transportband, stortbak, boxenvuller Knollenreiniger transporteur stortbak Trekker voorlader man 4B.T.W. 90.- 371- 176,- 637.- 25.- 662,- 882,- 380,- 104, 88,- 69,- 54,- 52,- 6.- 38,- 40,- 50,- 881.- 35,- 916- 280,- 236.- 120.- 400.- 550.- 336. 300.- 550.- 150,- 2922, ID. 3039,- Over de invoering op 1 januari a.s. van de bovengenoemde richtlijnen, die tot stand zijn gekomen door overleg tussen enige Wageningse instanties (IMAG en CBI) en de Bond van Fabrikanten van Betonwaren in Nederland, zijn in diverse bouw- en landbouwbladen in de afgelopen weken persberichten en artikelen verschenen. Konsumenten (aannemingsbedrijven en agrarische onderne mers) zullen er bij gebaat zijn als door een onafhankelijke in stantie kontrole op naleving van de richtlijnen wordt uitgeoe fend. Er is in het verleden gedacht over het aanleggen van een lijst van door het IMAG goedgekeurde en onder periodieke kontrole van een laboratorium staande fabrieken. Een derge lijke werkwijze strookt echter niet met de plaats van het IMAG in de (agrarische) bouwwereld. De aangewezen instelling voor certificering is de Stichting KOMO. Er is al een concept van een schema voor interne kwaliteitsbewaking, een zogenaamd IKB- schema. Het IMAG heeft in overleg met de BFBN een Keuringsinstituut benaderd om de RRB 1978 en dit IKB-schema in de praktijk te toetsen bij één of meer roostervloerfabrikanten met het uit eindelijke doel te komen tot certificering. Op dit moment heeft reeds één fabrikant zich bereid verklaard deze toetsing in zijn bedrijf te laten uitvoeren. Rapportage hierover wordt verwacht op I januari 1979. Zolang er nog geen officiële kwaliteitsverklaringen van een onafhankelijk instituut als boven bedoeld beschikbaar zijn. doen afnemers van roostervloeren er goed aan een verklaring van de leverancier te vragen dat de geleverde roostervloeren voldoen aan de RRB. Dit kan bijv. door te vragen de levering van de roostervloeren te laten vergezellen van de in de RRB bedoelde verwerkings- en gebruiksvoorschriften met de naam van de leverancier of fabrikant. Losse arbeid Planten 9 personen a 5 uren a 15,— wieden: 20 uren a 15, Schoonmaken: 12 uren a 15, Afleveren: 9 uren a 15,— H agel verzekering Rente omlopend kapitaal Totaal toegerekende kosten II. Niet toegerekende kosten Pacht Drainage Ploegen Grondbewerking: 2x I '4uurè 15,- ƒ45. 2 x 1 '/2 uur trekkeruur a 20,- 60.- 2x1'/^ uur werktuigen a 26,- 78,- Kunstmeststrooier aan- en afvoer Algemene kosten Totaal niet toegerekende kosten Totale kosten per ha. Opmerkingen. 675,- 300,- 180,- 135- 1290,- 45,- 145,- 6979,- 750,- 110.- 165.- 183. 225.- 200.- 1633, 8612, De kostenbegroting 1978 is door vier bestuursleden kritisch bekeken en hier en daar aangepast. De mechanisatie en gewasbescherming heeft een kostenbesparing mogelijk gemaakt als gevolg van een andere werkwijze. De prijzen die vermeld zijn, zijn op de huidige basis vastgesteld, waarbij hier en daar voorzichtig naar 1979 is ge keken. li. hl IV. vi. VIL vm Begrote kosten 1978 Begrote kosten 1979 Kosten verhoging 8601- 8612- II- B. Op basis van de begrote kosten kan de kostprijs van 1 kg. knolselderij als volgt worden benaderd: Opbrengst per ha Kostprijs/kg geschoond, november levering 25.000 kg 30.000 kg 35.000 kg 40.000 kg inkl. B.T.W 34,44 ct. 28,70 ct. 24,60 ct. 21,53 ct. exkl. B.T.W. 33,74 ct. 28,11 ct. 24,10 ct. 21,08 ct. C. In de kostprijsberekening zijn een aantal elementen opgenomen, die niet door alle telers worden uitgevoerd. Dat beinvloed uiteraard de kostprijs. Enkele voorbeelden zijn de grondbehandeling met Phyto sol en het schoonmaken van de knollen. Nalaten van deze bewer kingen vermindert de kostprijs (inkl. B.T.W.) met de volgende cij fers: Opbrengst per ha kosten/ha kosten/kg 25.000 kg 30.000 kg 35.000 kg 40.000 kg Phytosol 395 395 395 395 schonen 908 908 908 908 Phytosol 1,58 ct. 1.31 ct. 1,12 ct. 0.98 ct. schonen 3,63 ct. 3,02 ct. 2,59 ct. 2,27 ct. Laat elke teler op basis van deze berekening eens nagaan welke kosten- faktoren bij hem van toepassing zijn en tot welke kostprijs dat leidt voor de knolselderij op zijn bedrijf. l)e Centrale Cultuurtechnische Kommissie, overwegende, dat de voor bereiding van de ruilverkaveling "Yerseke Moer" thans zover is gevor derd, dat tot de instelling van een voorbereidingskommissie kan worden overgegaan; de desbetreffende ingewonnen adviezen; BESLUIT: Vast te stellen de voorlopige begrenzing van de ruilverkaveling "Yerseke Moer" als op de gewaarmerkte kaartbijlage is aange geven. Voor de ruilverkaveling genoemd onder I een voorbereidings kommissie in te stellen. Te benoemen in de voorbereidingskommissie: a. tot lid en voorzitter: de burgemeester van de gemeente Reimerswaal. de heer H. Boer, Oude plein 1, Kruiningen; b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter: C.J. van de Velde, Steeweg 21, Yerseke, landbouwer; c. tot lid: G.J. de Jager, N. Achterweg 38, Wemeldinge; dijkgraaf; H. Butijn, Grintweg 17. Yerseke; landbouwer: C.J. Kalden. Adenauerstede 44/51, Goes, koördinator bij de Stichting Zeeuws Koördinatie-orgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming. Voor de voorbereidingskommissie aan te wijzen als deskundi gen: de Hoofdingenieur-Direkteur voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zeeland; het Hoofd van de afdeling Projekten van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland: de Hoofdingenieur-Direkteur van de Provinciale Waterstaat van de provincie Zeeland: de Direkteur van de Provinciale Planologische Dienst van de provincie Zeeland, onder aantekening, dat deze funktionarissen zich kunnen doen vertegenwoordigen. Aan de voorbereidingskommissie toe te voegen als sekretaris: de desbetreffende distriktsingenieur c.q. toegevoegd ingenieur van de Landinrichtingsdienst in de provincie Zeeland. Afschrift van dit besluit te zenden aan: ieder der onder III, IV en V benoemden; het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Zee land; het College van Burgemeester en Wethouders van de ge meente Reimerswaal: de desbetreffende landbouworganisaties; het bestuur van het waterschap "De brede watering van Zuid-Beveland"; de Stichting Zeeuws Koördinatie-Orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming; de Direkteur van de Direktie Beheer Landbouwgronden; de Direkteur van het Staatsbosbeheer; het Hoofd van de Direktie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting van de Hoofddirektie van het Kadaster te Apeldoorn; de Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen in de provincie Zeeland; de Hoofdingenieur-Direkteur voor Landinrichting, Grond en Bosbeheer in de provincie Zeeland. Te bepalen, dat dit besluit wordt gepubliceerd en met kaartbij lage kosteloos ter inzage wordt gelegd bij de Centrale Di rektie van de Landinrichtingsdienst te Utrecht, het kantoor van de Hoofdingenieur-Direkteur voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer te Goes en bij de distriktsbureauhou- der van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatre- gelen in wiens ambtsgebied het blok is gelegen. Te bepalen, dat dit besluit in werking treedt een maand na datum dezes en behoudens onvoorziene omstandigheden van kracht is tot het tijdstip waarop de door Gedeputeerde Staten van Zeeland te benomen plaatselijke kommissie de uitvoering van de ruilverkaveling aanvangt. Shell International Chemical Company is in Noord-Afrika een voorlichtingskampagne begonnen om boeren te helpen bij de bestrijding van wilde haver, een berucht onkruid dat de graanoogst voortdurend bedreigt. In Marokko. Tunesië en Algerije tezamen is naar schatting 1 miljoen ha besmet met wilde haver. De oogstverliezen zijn daar zó groot, dat de laatste jaren aanzienlijke hoeveelheden graan moesten worden ingevoerd. De belangrijkste oorzaken van het wilde haverprobleem in deze landen zijn de jaarlijks terugkerende teelt van graan op dezelfde percelen en de recentelijk in deze landen geïntroduceerde, mo derne, hoog-renderende korte rassen. De langere wilde haver- plant overwoekert dan de korte graanplant die daardoor onvol doende licht en voedsel krijgt. Suffix, een bestrijdingsmiddel van Shell tegen wilde haver, werd reeds met sukses toegepast op de grote landbouwbedrijven. Aangezien echter de kleine 70-80% van het met wilde haver besmette areaal uitmaken, dient vooral hier de wilde haver met kracht bestreden te worden. Wilde haver is in deze streken al een oud probleem. Vaak gaat tot 50% van de oogst verloren. De kennis van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen is beperkt en vele boeren weten niet dat er middelen bestaan voor de bestrijding van wilde haver. De Overheid in deze landen steunt thans de boeren om dit onkruid te bestrijden. In overleg met Shell is zodoende een film gemaakt waarin advies wordt gegeven over de bestrijding van de wilde haver met Suffix en welke bedrijfsvoering hierbij nood zakelijk is. Suiker Unie heeft het boekjaar 1977/1978 afgesloten met een voordelig saldo van 10,8 miljoen tegen 12 miljoen in het voorgaande jaar. De cashflow beliep 59,8 miljoen tegen 56,6 miljoen in 1976/1977. Van een landelijk areaal van bijna 130.000 ha werden ruim 6,3 miljoen ton bieten geoogst, waarvan 3,6 miljoen ton door Suiker Unie werden verwerkt tot 503.900 ton witsuiker. De binnenlandse afzet lag op een iets hoger niveau, deels als gevolg van de daling van de koffie- en thee-prijzen. Het suiker- verbruik per hoofd van de bevolking bedroeg 41,3 kg. Tegenover een hoger suikerrendement door de goede verwer kingskwaliteit van de bieten in kampagne 1977 stonden gestegen fabrikagekosten, mede veroorzaakt door de voorbereidingen van het in kampagne 1978 ingevoerde 4-ploegenstelsel. Ook de energie- en transportkosten namen toe. In de milieusektor heeft met name de fabriek in Puttershoek goede resultaten bereikt met het tarra-onder-water-systeem, waardoor sinds 1 januari 1978 gegronde stankklachten zijn uit gebleven. De investeringen in de milieusektor vormen een nog jaarlijks toenemende post van aanzienlijke omvang. Door handhaving van een ledenprijs van 95,— per ton bieten zijn de resultaten over 1977/1978 enigszins gedrukt, hetgeen overigens ook voor een deel te wijten is aan een vermindering van de voordelen uit deelnemingen 5,9 miljoen tegen 8,8 miljoen in 1976/1977). In het jaarverslag wordt reeds gewezen op de door het fraaie najaarsweer toegenomen bietenoogst 1978, die inmiddels een landelijke rekord-opbrengst doet verwachten van 6,7 miljoen ton bieten en een suikerproduktie van ruim 950.000 ton. Deze produktie vindt plaats in het kader van het kontraktenstelsel, waartoe Nederland in 1978 is overgegaan. Onder dit stelsel worden aan individuele telers quota van zogenaamde vette en halfvette suiker toegewezen, waarbij iedere kategorie een eigen minimumprijs heeft. Voor 1978 geldt een overgangsregeling met de bedoeling om de prijsverschillen te minimaliseren. In het kader van deze overgangsregeling wordt nog gestudeerd op de problematiek van de magere suiker - suiker boven de quota geproduceerd - welke niet meer opbrengt dan de wereldmarkt prijs van suiker. Het jaarverslag besteedt aandacht aan de nieuwe E.E.G.-sui kerregeling voor 1980 en volgende jaren, waarin volgens Suiker Unie de nadruk moet worden gelegd op het specialisatiebeginsel en waarin een minimum bietenprijs dient te worden vastgesteld, die tot het realiseren van een redelijk inkomen voor de akker bouwer bijdraagt. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4