P. van den Berg, tuinder aan de rand van de stad w ij zullen de tuinders in de nieuwe lidstaten als kollega's moeten zien en niet als konkurrenten. Wij moeten er hier voor op onze hoede zijn dat de tuinbouw niet uitgespeeld gaat wor den tegen de industrie. Kijk, met een goedkoop levensmidde lenpakket hoef je in een industrieel land de industriearbeiders niet zoveel te betalen en kun je goedkoop exporteren. Hoeveel bezwaren er op het ogenblik ook aan kleven, je moet niet de huidige verhoudingen tussen de arbeidsinkomens uit de tuin bouw binnen en buiten de EG plotseling verstoren. Daarom ook moet er een ruime aanpassingsperiode zijn voor de toetreding van Spanje, Griekenland en Portugal tot de EG. H et Westland? Sorry hoor. Vergeet het maar! Een aantal Brusselse autoriteiten windt er geen doekjes om. De toekomst van de Nederlandse glastuinbouw zien zij niet zitten. Elders in Europa zijn de produktie-omstandigheden toch veel gunstiger? Waarom dan de tuinders de hand boven het hoofd te houden die met schaarser en duurder wordende energie zonodig de Westeuropese konsumenten van groenten, fruit en bloemen willen voorzien? Sorry hoor. Vergeet het maar! E en nieuw produkt is de vleestomaat. "De Marokkanen pro beren een goede kwaliteit vleestomaat te brengen met een vrij scherpe keur hierop. Maar zij hebben de teeltomstandigheden veel minder in de hand dan wij. Wij zullen de produktie van de nieuwe vleestomaten ook weer onder de knie krijgen met rassen aangepast aan de Nederlandse omstandigheden en met een aangepaste verpakking. Wij redden het wel weer, daar ben ik van overtuigd. Het is een kwestie van inventiviteit, het zoeken naar nieuwe markten en een voortdurend zoeken naar moge lijkheden". H oe mooi de produktie-omstandigheden elders soms ook schijnen, hoe goedkoop de arbeid daar ook is, het blijkt dat er H et tuindersvak is Van den Berg met de paplepel ingegoten; zijn vader was tuinder. Na de bedrijfsovername is van lieverlee het onverwarmd staand en plat glas vervangen door zwaar ge stookt staand glas (warenhuizen). Inmiddels zijn de eerste, in de jaren vijftig gebouwde warenhuizen in de afgelopen drie jaren alweer vernieuwd. D e man die het druk heeft met de dagelijkse beslommeringen van zijn bedrijf, daarnaast een bijna gevulde dagtaak heeft aan bestuurlijke aktiviteiten heeft als hobby het kweken van gerbe ra's. "Ik beleef daar veel genoegen aan, heb er plezier in. Per week besteed ik daar vier tot vijf uur aan. Volgens mijn vrouw is het meer. Nou dan weetje het wel ongeveer Meer werk dan twintig jaar geleden Agressieve opstelling Kwestie van inventiviteit Unieke plaats Het Westland is onvervangbaar Dat gevecht om de afzet, dat zal er blijven Niet uitgespeeld worden tegen industrie Tuinderszoon Gericht op stad en export Zwak plekje voor gerbera's -V an dat soort uitspraken word ik koud noch warm. Het is een geluid waarmee ik ben opgegroeid. Dan denk ik aan de angst van mijn vader voor de overrompeling van de Duitse markt door de Italianen. Dat was zo rond 1930. En dan denk ik terug aan hetgeen wij na de tweede wereldoorlog hebben meegemaakt: een geweldige groei in de export van onze tuinbouwprodukten". Aan het woord is de heer P.van den Berg, tuinder in het West- land, aan de rand van Den Haag en Delft. "Wij zijn volkomen vergeten dat er in de jaren twintig vrij grote importen waren - uiteraard per spoor - van Franse sla in Nederland. Wij zijn het vergeten, maar het is er wel geweest." Van den Berg weet waarover hij praat. Hij staat aan het hoofd van een groot tuinbouwbedrijf, dat dagelijks de grillen van de markt ervaart. Hij is tweedevoorzitter van de grote veiling Delft-Westerlee, voorzitter van het Proefstation voor de tuin bouw in Naaldwijk en sekretaris van de afdeling Delft van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. dan toch steeds weer andere faktoren zijn die Nederland en het Westland achter de stranden van de Noordzee een unieke plaats geven. Die unieke plaats geldt ook de klimatologische omstan digheden. Bovendien ligt het Westland in het hart van het Westeuropese konsumptiegebied. Je kunt de produkten be trekkelijk goedkoop in het Ruhrgebied, Berlijn, Parijs en Lon den brengen. Hoe duur de dieselolie of de benzine ook is: een wagen uit Nederland naar deze konsumptiecentra laten rijden is altijd nog goedkoper dan vanuit Zuid-Spanje of Griekenland. Dat hebben wij dan voor en dat moeten wij goed benutten om ons op de markt te handhaven", aldus Van den Berg. Hij wijst er nadrukkelijk op dat wij hier in Nederland volkomen de mist ingaan als de Spaanse overheid de eigen tuinbouw geweldig zou stimuleren en de produkten koste wat het kost zou willen exporteren. "Trouwens", zo voegt hij eraan toe, "ook dat hebben wij meegemaakt met Roemenië en Bulgarije. Met een beleid evenwel dat er ook in de vergrote EG op gericht is elke de mogelijkheden zich daartoe voordoen, dus voldoende grote eenheden. Het goed draaien van de kombinatie is alleen moge lijk door spreiding van verantwoordelijkheden. Daarvoor heb je medewerkers nodig die hart voor het bedrijf hebben". Van den Berg is zo gelukkig dat hij die mensen heeft getroffen. O m aan goed geschoold en voldoende personeel te komen is voor de Westlandse tuinders een groot probleem. Van den Berg is bereid als tuinder de hand in eigen boezem te steken. "Door onze opstelling in het verleden is het beeld van de tuinbouw niet positief. Ook door de geweldige zuigkracht van de industrie na de tweede wereldoorlog werd werken in de land- en tuinbouw gezien als tweederangs arbeid. Op het ogenblik worden vele pogingen in het werk gesteld om de arbeid in de tuinbouw aantrekkelijker te maken en het image te verbeteren. Er zijn nu meer arbeidsplaatsen in de glastuinbouw beschikbaar dan twintig jaar geleden. Dat komt door de intensievere teeltmet hoden. Het aantal werkers in de tuinbouw neemt gelukkig toe, zoals o.a. blijkt uit het aantal geregistreerde jaarkontrakten bij de Agrarische Sociale Fondsen". an den Berg is ervan overtuigd dat een agressieve opstelling van de Nederlandse tuinders t.o.v. het veroveren van nieuwe markten, het behoud van de tuinbouw hier is geweest. "Op het ogenblik zie je het met de bloemen: wij exporteren naar Ame rika. In omgekeerde richting hebben wij gezien dat de Ameri kanen getracht hebben - en met enig sukses - om een groot deel van de Zweedse sla-markt op ons te veroveren met hun ijssla uit California en Florida. Maar ook wij zijn aan de ijssla-teelt be gonnen - onder glas. Dat ging met vallen en opstaan. Nu stel ik vast dat wij ons verloren gegane marktaandeel terugveroveren op de Amerikanen en eveneens op de Italianen. Wij hebben de teelt van deze sla onder de knie gekregen. Dat is gelukt dankzij de aanpassing van de ijssla rassen aan de Nederlandse omstan digheden in de kassen en dankzij het doorzettingsvermogen van de tuinders: na een mislukking het opnieuw proberen. Wij hebben dat ook met de komkommerteelt gezien en met de tomaten. Met de sla hebben wij nu veel sukses door deze in de kas reeds in plastik zakjes te verpakken in dozen en aan de veiling in de vacuümketel te koelen. Met het afleveren op lage temperatuur zien wij kans ons marktaandeel weer te versterken. Naast de Italianen waren ook de Fransen en Belgen een grotere bedreiging gaan vormen. Nou, dat gevecht, dat zal er blijven". Maar de zon, die in de zuidelijke landen gratis warmte levert, daar kunnen wij toch niet tegenop stoken? Van den Berg: "Je vergeet dat de zon ook wel eens anders genoemd wordt: koperen ploert. Als je verder weet dat een alles verzengende wind uit de Sahara binnen een paar dagen de toma- tenoogst in Marokko of op de Canarische eilanden helemaal waardeloos kan maken, dat wil ik daarmee aangeven dat in die zuidelijke landen de produktie-omstandigheden ook heus niet optimaal zijn. En dan heb ik nog niet eens de watervoorziening genoemd". I lidstaat zijn boterham te laten blijven verdienen, dan mag ik wel bezorgd zijn over de verwachte konkurrentie, maar dan is het niet een bij voorbaat verloren zaak voor ons". Het bedrijf van Van den Berg is groter dan het gemiddelde glas tuinbouwbedrijf. Totaal telt het 50.000 m2 staand glas. Het is een kombinatie van vijf afzonderlijke bedrijfseenheden met daarbo ven een afzonderlijke leiding. Er zijn zo'n vijfentwintig mede werkers, waarvan twaalf manlijke personeelsleden in vaste dienst en twaalf tot vijftien vrouwen op part-time basis. Tot de vaste medewerkers behoren ook vier buitenlanders, die reeds vijf tot acht jaar aan het bedrijf verbonden zijn. Het zijn mensen die hun vak verstaan, zegt V an den Berg. Groenten en bloemen. Dat zijn de produkten die het bedrijf van Van den Berg levert. Onderverdeeld: sla, komkommers, tomaten en aubergines en wat de bloemen be treft: gerbera's en jaar-rond chrysanten. Alle produkten vinden hun afzet via de veiling. "Alhoewel ik geen voorstander ben om meerdere teelten op een bedrijf te gaan kweken, is het natuurlijk wel een goede zaak als Z^.aan de Rijswijkse Sir Winston Churchill-laan, waaraan ook het kantoor van het Produktschap voor Zuivel is gevestigd, leunend tegen Den Haag, bewoont de familie Van den Berg een eengezinswoning. Binnenkort verhuist men evenwel naar een woning bij één van de bedrijven. "Ik ben opgegroeid in de tuinbouw aan de rand van de stad. Die tuinbouw was behalve op de stad, ook duidelijk gericht op de export: Engeland en Ruhr gebied. Ik denk het nog wel even vol te kunnen houden aan de rand van de stad. Voor mij staat vast dat de tuinbouw zich aliijd rond de steden zal blijven groeperen. Ondertussen proberen wij wel het Westland met hand en tand tegen de opdringende stad te verdedigen. Het Westland is onvervanbaar; net iets meer zon dan gemiddeld en net wat minder vorst dan in de rest van het land". Drie bedrijven van Van den Berg grenzen aan de rand van Delft en de andere twee aan Den Haag. Voor de sierteeltsektor als geheel ziet Van den Berg nog steeds mogelijkheden. "De markt is nog volop in ontplooiing. De Ne derlandse kweker heeft volop kansen, ook wanneer de EG met Spanje, Portugal en Griekenland wordt uitgebreid". Wanneer de huisvrouw wat zuiniger zal moeten worden om in een ekonomisch moeilijke tijd de touwtjes aan elkaar te knopen dan zal zij volgens Van den Berg niet als eerste geen bloemen meer kopen. "Als het nu eens slecht gaat, dan blijven de bloemen toch een kleine vreugde geven? Bloemen zijn gewoon onderdeel ge worden van het konsumptie-pakket van het gezin. In ekonomisch moeilijke tijden verwacht ik wel dat de prijzen lager zullen wor den en natuurlijk is er dan geen sprake van een florerende bloe misterij. Maar de bloemen blijven hun plaatsje behouden. Je ziet het toch in de steden, met hun hoogbouw? De mensen verlangen naar een glimp van de natuur. Dat leveren wij". Bokma. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 39