Boeren in de Veenkoloniën G ewaardeerde samenwerking? Samenwer king geeft toch ook wel problemen? zo luidt dan natuurlijk prompt de vraag. Smit: "Wij exploiteren beiden onze eigen bedrijven, maar we hebben de machines samen gekocht en ook gezamenlijk in eigendom. Alle kosten van aanschaf en onderhoud worden per ha omge slagen en dat is dan meteen onze afrekening. Daarnaast werken we uiteraard wel bij elkaar op de bedrijven. De gewerkte manuren worden wel op geld gezet en naderhand afgerekend. Wij zijn er beiden van overtuigd, dat we van deze samenwerking beter worden en dus is het goed. Samenwerking gaat in veel gevallen ka pot als men gaat uitrekenen of de één er soms nog iets meer beter van wordt dan de ander. Dat is mis. D e fabrieksaardappelen noemt men vaak de kurk waarop de veenkoloniën drijven. Is dat D e fabrieksaardappelenteler kon tot voor kort kiezen of hij zijn aardappelen aan de K.S H. of aan Xvebe ging leveren. Nu K.S.H. verdwenen is, kan dat niet meer. Wat vindt U daarvan? Smit: "Ja, dat is een beetje moeilijk. Ik ben voorzitter van ons distrikt van de Avebe. Ik kan wel zeggen dat ik de onderlinge kon- kurrentie tussen die twee niet zo hoog aansloeg. De uitbetalingsprijs was al jaren precies gelijk. Sommige telers zien het wegvallen van die konkurrentie wel als een gemis. Ik heb echter alle vertrouwen in Avebe, de organisatie draait erg efficiënt. Ik moet echter wel toegeven, dat de teler het gebeuren bij Avebe niet meer kan overzien. De kans bestaat datje dan gaat vallen over de dikte van het tapijt in een bestuurska mer, maar dat heeft natuurlijk op de aardap pelprijs geen enkele invloed. Samenwerking goud waard Aardappel is de kurk Edzko Smit, Ommelanderwijk Telefonische waarschuwingsdienst Twee vliegen in één klap I Waarheid Avebe en risiko Zigeuners D O, nder de rook van Veendam ligt Ommelanderwijk, midden in de Oude Veenkoloniën. Daar woont Edzko Smit, een veenkoloniale boer. Precies 100 jaar geleden trok zijn overgrootvader "het veen in" en begon een boerderij van 28 ha. Edzko Smit haalde zijn vrouw Trijnie Roelofs uit Finsterwolde, van de klei. Wat vindt en voelt een veenkoloniale boer van 37 jaar? Wij vroegen het voor U en schreven het op. Natuurlijk moet U eerst even weten wat er precies op dit bedrijf gebeurt. Het is nu 50 ha groot, bovendien wordt er op dit moment nog 15 ha extra gepacht van de gemeente, maar dat is tijdelijk. Het is allemaal akkerbouw, dus de helft fabrieksaardappelen, veel graan en wat suikerbieten. Ook lopen er nog een paard en een pony. Die zijn vooral voor de drie kinderen, "maar", zégt Smit, "ik vind het zelf ook erg leuk. Je kunt de paarden bij ons beschouwen als de spoortrein bij veel andere gezinnen. Hij is voor de kinderen, maar pa speelt er mee". Smit doet het werk op dit bedrijf alleen, maar heeft een zeer gewaardeerde samenwerking met zijn buurman. We hebben uiteraard ook overwogen of we de beide bedrijven; niet in één pot zouden moeten gooien en alles voor gemeenschappelijke reke ning gaan exploiteren. Daar schrikken we toch wel wat voor terug. Het extra voordeel dat je binnen haalt, is niet zo groot, maar de kans op problemen neemt wel toe. Dat een goede sa menwerking goud waard kan zijn is mij geble ken in 1975. Door een ongeval met een pony ben ik toen van mei tot maart uit de roulatie geweest. Toen is gebleken wat het voor het bedrijf en het gezin waard is, als een goede kollega bereid en in staat is dat op te vangen". zo? Smit: "Ja, dat is wel zo. De helft van het bedrijf wordt beteeld met aardappelen en die moeten het geld opleveren. De granen zijn er mooi bij, maar daar kan het bedrijf niet op draaien. Met de suikerbieten is dat wel wat beter, maar daar kunnen we niet zoveel van hébben, omdat de chemische onkruidbestrijding op onze grond niet helemaal betrouwbaar is. Op onze bedrijven bepalen de opbrengsten trouwens het inkomen van de boer. De prijzen worden allemaal door de Brusselse politiek vastgesteld en dus zijn ze konstant te laag. Dit betekent bovendien dat een lage opbrengst bij ons nooit wordt goedgemaakt door een hogere prijs zoals dat bij poot- of konsumptieaardap- pelen nog wel eens het geval wil zijn. Ik heb trouwens goede hoop, dat wij bij de fabrieksaardappelen door betere rassen, ge zonder pootgoed, en rationelere bedrijfsvoe ring nog wel een opbrengstverhoging kunnen bereiken. Desondanks zullen we echter de kostenstijging niet bij kunnen houden. Er is daarom grote behoefte aan vergroting van de bedrijven. Er is trouwens wel grond te koop en dat is een teken dat het slecht gaat, dat er veel mensen zijn die het niet meer zien zitten. De grondprijs zat bij ons op 40 duizend, met uitschieters naar 45, maar nu zakt hij naar de 35.000 gulden per ha. nale oogst. Dat was wat. Alle europese prei prominenten heb ik. op het land gehad om dat te zien. Toch is het niks geworden en het zal ook niks worden zolang elders mensen in hun vrije tijd bereid zijn voor een lage prijs met de hand te rooien. Die krijgen uiteraard een bete re kwaliteit. Sindsdien volg ik de ontwikkeling op dit terrein nog wel, maar ik heb voorlopig de Smit voor zijn boerderi j in Ommelanderwijk. vollegrondsgroente vaarwel gezegd en mijn bedrijf versterkt door er grond bij te kopen" /Lj o net zijn we wat vlot over de granen heen gelopen. Volgt U de nieuwe ontwikkelingen bij die teelt? Smit: "Jazeker. Voor de wintertarwe is er zelfs door de COBO (Coöperatieve aan- en ver koopvereniging) een heel telefonisch waar schuwingssysteem opgebouwd. De COBO waarschuwt een kontaktpersoon bij onze land- bouwvereniging dat er bijvoorbeeld op luizen moet worden gelet. Die belt dan alle leden even op en iedereen is gewaarschuwd. In het begin ging dat soms mis, omdat iedereen na zo'n te lefoontje direkt met de spuit het veld inreed. Dat is nu niet meer zo, nu gaat de boer eerst kijken of er bij hem ook luizen zijn. Bovendien spreken wij in de vergaderingen van onze landbouwvereniging uitvoerig over bij voorbeeld zaaidatum, rijenafstand, zaaizaad- hoeveelheid, meeldauwbestrijding en derge lijke. Dat werkt wel goed". n berichten uit de veenkoloniën duiktlteeds het woord mengwoelen op. Je krijgt de indruk dat dit bijna een toverwoord is voor deze grond. Is dat zo? Smit: "Mengwoelen is voor onze grond inder daad een goede zaak. Ze zijn nu op mijn bedrijf ook bezig. Wij hebben met onze grond vaak twee problemen. Dat is in de eerste plaats een zeer harde ondoorlatende oerlaag op ongeveer een meter diepte. Daar wil het water niet door, zodat je op die grond in natte perioden gauw in moeilijkheden zit. Er is dan te weinig draag- Vanuit de achterste van de twee caterpillars worden ploegdiepte en risterstand voortdurend bijge- regeld op grond van de gegevens van het bodemonderzoek. kracht. Ons tweede probleem is een laag zure zL/elf heb ik mijn bedrijf enige jaren geleden ook vergroot van 28 naar 50 ha. Eerst heb ik toen nog geprobeerd om het in de volle grondsgroente te zoeken. Het wil hier wel groeien, en wij hebben het voordeel, dat we ook in een natte periode, vrijwel altijd op het land kunnen wezen. Ik begon met 30 are prei, met de hand te rooien. Daar was echter geen doorkomen aan en toen hebben we met een konstruktiebedrijf in de buurt een oude rooi- machine voor rozenonderstammen omge bouwd tot preirooier. Dat ging goed. Het vol gende jaar kontrakteerde ik 1 ha prei, machi- grond, die vaak net onder de bouwvoor zit. De wortels willen door dié hoge zuurgraad daar niet in en blijven in de bouwvoor. Het gewas leidt daar uiteraard onder. Door mengwoelen vangen we nu twee vliegen in één klap. Die oerlaag, die op zichzelf wel uit goede grond bestaat, wordt gebroken en gemengd met de rest. Tegelijkertijd wordt de zure laag ook ge mengd. Met een moderne mengwoeler, waarbij tijdens de rit het rister steeds hydraulisch kan worden bijgesteld, lukt dit goed en blijft ook de bouwvoor behouden. Als er dan ook nog eens vier ton kalkmergel op komt gaat het opbren- vrij veel nieuwe plattelanders bij ons komen wonen. Zij zijn bijvoorbeeld beeldhouwer, ar- chitekt, fotograaf, arts, kunstenaar en derge lijke. Voor het dorp maakt het een groot ver schil of zij hier geisoleerd willen wonen, of juist mee willen doen in het dorp. In ieder geval hebben die nieuwe plattelanders invloed op onze dorpssamenleving. Daaroverheen was men dan nog eens van plan om een grote groep zigeuners hier te huisvesten en dat is natuurlijk onmogelijk. Ik vindt dat een samenleving ten hoogste zo'n 3% vreemdelin gen op kan vangen. Daarom is elk dorp bij voorbeeld ongeschikt om zulke grote groepen op te nemen. Gelukkig hebben wij de autori teiten kunnen overtuigen, maar het heeft wel moeite gekost. Voor ons dorp is het echter een behoud". Smit kontroleert de kwaliteit van de kalkmergel voor het gemengwoelde perceel. gend vermogen van de grond flink omhoog. Mengwoelen, dat rond 1.000,— per ha kost, gebeurt dan ook op grote schaal". Ook in de toekomst van het aardappelmeel heb ik wel vertrouwen. De overheid heeft een zeer groot aandeel in het risikodragend kapitaal. Dat is natuurlijk een flinke ruggesteun. Tege lijkertijd wordt geprobe( rd om de aansprake lijkheid van de leden te"verminderen. Vooral de eventuele financiële eisen van de werkne mers in moeilijke tijden zijn aanleiding voor diskussie onder de telers. Naar mijn gevoel moet een vermindering voor de aansprakelijk heid wel mogelijk zijn". O mmelanderwijk is de laatste tijd ook nog al in het nieuws geweest als vestigingsplaats voor de zigeuners. Hoe zat dat precies? Smit: "Praat me er niet van. Ik ben voorzitter van dorpsbelangen en met elkaar moeten we dus waken over de leefbaarheid van ons dorp. Er wonen met elkaar zo'n 1.300 mensen. Het aandeel van de landbouw is uiteraard nogal teruggelopen, maar we hadden nog wel een redelijke industriële bevolking. Er zijn echter at betekent trouwens niet dat andersden kenden niet geduld zouden worden. Zeker niet. Ik vind het niet goed om je helemaal alleen tot je eigen boerenbedrijf te beperken. Wij moeten allemaal meedoen in de samenleving. Daarbij zijn kontakten met andersdenkenden erg waardevol. Persoonlijk stel ik die ook erg op prijs. Het is immers een grondbeginsel van de de- mokratie dat je open moet staan voor eikaars mening en die mening moet respekteren. Met name dat open staan voor eikaars mening gebeurt naar mijn mening te weinig. Ik ben trouwens toch een man van het kom- promis. Meningsverschillen wil ik niet op basis van macht uitvechten, maar ik wil gezamenlijk naar het kompromis dat zo dicht mogelijk bij de waarheid ligt. Ik vind datje de waarheid niet kunt ontvluchten, ook niet met macht. Tegen die achtergrond heb ik wel eens de indruk dat de standsorganisaties soms te gauw bezwijken voor macht. Weloverwogen en redelijke argu menten mag je echter best volhouden' ook al heb je niet de macht om gelijk te krijgen". Zo rondde Smit zijn betoog af. "Door die laatste twee onderwerpen past het misschien ook wat beter in de sfeer van een kerstnummer", overwoog hij bij het afscheid nemen. H. de K. De ploeg kan wel een diepte van ^50 m halen. De hydraulische cilinder regelt de stand van het ristei 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 37