I n 1967 ben ik in de Tweede Kamer gekomen. Dat heb ik een bijzonder leerzame en nuttige tijd gevonden. Die periode bij het K.N.L.C., nou ja ach, wat zal ik ervan zeggen, het was in tegenstelling tot de Z.L.M. een weinig dyna mische. De taak van het KNLC zou veel meer dan tot nu toe het aanhalen van de banden met het ministerie, het versterken van de kontakten met de ons goedgezinde Wageningse professo ren en het intensieveren van de kontakten met de heren politici moeten zijn. Ook zou men veel meer moeten doen aan het vormen van kader, zodat bij eventuele vakatures bij be langrijke landelijke instellingen en organen geput kan worden uit de grondige vaktechni sche kennis en de ervaring van ook de mensen uit de provincie. V eertien jaar geleden was er onrust onder de jonge boeren ten aanzien van de toekomst die is er nu nog en is wellicht nog groter geworden. M ijn vroeger optimisme over het verder ontwikkelen van de EG is niet geheel bewaar heid. De lidstaten zijn nog veel te weinig naar elkaar toegegroeid. Goed er zijn nu pogingen ondernomen om meer eenheid in het mone taire stelsel te brengen, waarbij we wel moeten bedenken dat de waardebepaling van de mun ten niet alleen afhankelijk is van het systeem, maar waarschijnlijk veel meer van de afzon derlijke sociale, fiskale en ekonomische syste men. Via het z.g. slangsysteem kun je lang wat bereiken, doch de verdere afstemming op el T och hoe klein ook, ik ben nog steeds van mening dat de protestakties van de Neder landse boeren in '74 veel effekt hebben gehad. Nu krijg je de boeren niet zomaar de straat op, want daarvoor dient er een algehele malaise te heersen binnen de boerenstand. Meestal is het maar in een deeltak dat het slecht gaat. In 1974 was het echter overal slecht. Daar kwam nog bij dat de boerenleiders van toen zich misschien te veel vereenzelvigd hadden met de regering. Er zit ook een waarschuwing in voor de huidige jonge leiders en voor de minister. Men dient goed te luisteren naar de boeren, niet alles af te wijzen wat ze verlangen. W anneer ik nu mijn gedachten moet uiten over de toekomst van de Zeeuwse boer dan kan ik zeggen dat hij ervoor moet zorgen tot de besten te blijven behoren en zich geen pessi misme moet laten aanpraten. Hij moet ervoor zorgen dat hij daar waar mogelijk een vinger in de pap blijft houden. Bestuurlijk en organisa torisch. Zeeland heeft een hoog peil, alle ver halen over het voorbijstrevende Groningen ten spijt, dat hoge peil kunnen we handhaven, het heeft te maken met de interne faktoren, die de Zeeuw voor een gedeelte zelf hanteert. T echnisch bijblijven is eveneens van belang. Ik heb er nog steeds moeite mee dat b.v. de ruilverkaveling "de Braakman" werd afge stemd, op één haar na zou ik bijna zeggen. Ik heb me daar boos gemaakt, omdat ik het ver moedden had, dat er mensen, die notabene in de voorbereidingskommissie zaten, tegen de ruilverkaveling ageerden. Een halfmiljoen gulden naar de bliksem, want dat kostte de hele voorbereiding. Kijk ik vind zoiets kortzichtig. Het bevordert het image van de boer niet! H et hemd is nader dan de rok. Waar geldt dat niet? Amerika klaagt dat haar produkten bij invoer belast worden. Binnen de E.G. zeg gen we met een stalen gezicht dat we geen in voerheffingen kennen, maar dat is flauwekul in feite, want we hebben een heel ander systeem, dat er echter wel op neer komt dat bepaalde produkten bij invoer heel wat duurder worden. T oen ik jonger was geloofde ik veel meer in één landbouworganisatie dan nu. Ik ben steeds meer tot de overtuiging gekomen dat er een te groot mentaliteitsverschil bestaat. Wanneer je b.v. op een bijeenkomst van de CBTB komt heerst daar een heel andere sfeer dan op een bijeenkomst van de KNBTB terwijl het duide lijk is dat die sferen weer verschillen met de KNLC-sfeer. Binnen één organisatie zal dié sfeer voor niemand meer tot haar recht komen. Ik ben langzamerhand tot de konklusie geko men dat zich binnen één organisatie niemand echt thuis zal voelen. I k geloof ook dat de waardering voor de landbouw in Nederland goed is. In Frankrijk ligt dat heel anders. We kregen eens een paar goede kamers in een hotel terwijl het er toch overbezet was. Mijn Franse kollega, zei denk erom datje niet zegt datje een agrarisch funk- tionaris bent, want gegarandeerd dat je dan niet gedaan krijgt watje nu wordt aangeboden. M r. Schlingemann heeft tot nu toe een rijk en gevarieerd leven achter de rug. Het is geen man geweest die zich helemaal thuis voelde binnen de nauwe grenzen van het kleine Ne derland terwijl hij tegelijkertijd toch een in tense liefde heeft voor dat land. In de Tweede Kamer Milieuzorg is niet oud Als men in India suiker kon kopen Politiek en realiteiten in de E.G. Engeland wil geen E.G.! Boerenprotest van '74 heeft effekt gehad Het "gezicht" van het Landbouwschap K. ontakt met de boeren is een levensbelang. Het Landbouwschap b.v. heeft geen enkele kontakt met de boeren zelf. Wie kent er be stuursleden van het Schap, buiten de eigen man? Men moet er kontributie voor betalen, maar dat is voor het individu wel eens moeilijk als zo'n Schap geen gezicht heeft. Maar zonder dat Landbouwschap zou de landbouw nergens zijn. Het buitenlandse werk b.v. zou nooit van de grond zijn gekomen zonder het Schap. Aangepraat pessimisme Het Braakman debacle Het hemd is nader dan de rok De eigen sfeer bij de landbouworganisaties Milieu wil onderste uit de kan! Een Europeaan M. van Wezel dat ik toen ben veranderd van funktie. Zonder dat je het zelf merkt wordt na een zekere pe riode ook het werk als Z.L.M.-sekretaris op bepaalde punten een routine met weinig uit schieters. Toen ik mijn afscheidsrede. Voor de Z.L.M. hield, werd er met geen woord gerept over mi lieu en natuur. De publieke belangstelling be stond in die tijd eenvoudig niet. Bij mijn weten was er geen enkele aktiegroep of iets anders van dien aard. Toch ben ik er blij mee dat er nu wel een relatie is gelegd tussen landbouw en milieu. Van beide kanten moeten we voor zichtig zijn dat we niet te veel doorslaan. Na tuurlijk is die milieuproblematiek bij het ont staan van de petrochemische industrie pas goed naar voren gekomen. Ik weet wel dat b.v. in Sluiskil een soort regeling ter vergoeding van schade bestond, maar mogelijk was dat toen meer gebaseerd op het feit dat het hier ging om een buitenlands bedrijf. Onze eigen koöpera- tieve stikstoffabriek te Vlaardingen b.v. kende I nergens enige vorm van erkenning op schade vergoeding. Immers schade veroorzaakt door "rook" moet maar bewezen worden, trouwens wie zei dat het niet van een andere fabriek was, trouwens er was ook geen enkele bindende wetgeving op dit gebied. Ik weet wel we spraken toen van overschotten en ook nu heeft daar iedereen weer de mond van vol. Ik kan natuurlijk voor dat probleem evenmin een oplossing geven. Ik heb er wel, mijn ideeën over, zoals het feit dat er geen; overschotten zijn maar dat er te weinig koop-1 kracht is om de produkten te konsumeren. We zullen alles op alles moeten zetten om die i konsumptie mondiaal op te voeren. Neem een) land als India, waar zo'n 350 miljoen inwoners te arm zijn om meer dan een handrijst te kun nen kopen. Wanneer men daar per hoofd van de bevolking twee kilo suiker per jaar zou eten, dan was er geen suikeroverschot. Ik vind vooral het zuivelprobleem het meest klemmende vraagstuk. Akkerbouwprodukten kun je im mers gemakkelijk bewaren, maar met zuivel- produkten gaat dat niet. Bovendien, onlangs was ik voor het CEA kongres in Griekenland, waar ik naast de vrouw van Griekse minister van landbouw zat, en die dame zweert bij olijfolie. Denk maar niet dat je daar ooit één pakje boter aan verkoopt. Konsumptie van zuivelprodukten opvoeren is daar geen ge makkelijke zaak, mits je de eetgewoontes kunt veranderen. In India hoorde ik dat ze de blikjes met melkpoeder leeggooiden en het blikje be waarden, maar met de melkpoeder niets deden. Ik zie geen oplossing in alleen een prijsverla ging voor de boer, want dan gaat hij dat toch opvangen met een hogere produktie. kaar moet toch langs andere kanalen lopen wil het ook bij druk van welke zijde dan ook, stand houden. Maar om te komen tot een zelfde be leid zul je niet om de politiek heen kunnenj zoals die in de afzonderlijke lidstaten wordt! gevoerd. Schmidt van de Bondsrepubliek heeftj weer andere problemen dan Callhaganjin En geland. Trouwens kijk maar hier in eigen land, ekonomen van naam zoals b.v. Zijlstra houden, ons voor dat er fiks bezuinigd moet worden, maar is dat politiek haalbaar? Terwijl het niet temin broodnodig is! Vind er maar eens een meerderheid voor zolang de partij-politiek de boventoon voert. In België duikelt de regering alleen om een taalkonflikt. Daarmee heeft de eenwording van Europa ook te maken! Eigen belang speelt een rol. Prof. Tinbergen verkon digde destijds dat b.v. aan de ontwikkelings landen de textielindustrie gegund moest wor den. Nu evenwel de goedkope importen onze eigen industrie kapot maken, roepen Tinber gens socialistische vrienden luid, dat het uit moet zijn met die importen. Jtlen ekonomische krisis zou het uiteenvallen van de E.G. betekenen, want dan zal iedere regering in de eerste plaats de eigen belangen gaan verdedigen, 't Is misschien niet leuk, maar alleen een diepe dreiging van buitenaf zal de eenwording kunnen bevorderen. Bijvoorbeeld een Russische oorlogsdreiging. Vergeet niet dat de oorspronkelijke gedachte achter de E.G. het sterk maken van Europa was, als tegenwicht tegen het Russische gevaar. Nou ja, wat er ook gebeurt, ik geloof dat we gewoon niet meer uit elkaar kunnen. Mogelijk dat ook de oprichting van het Europese parlement een stootje in de goede richting zal geven. Er is wel eens gezegd dat de toetreding van Engeland tot de E.G. het begin van het einde was, en er zijn tongen die beweren dat de toe treding van de drie Middellandse Zee landen het einde van het einde is. Engeland kan er niet Kijk ik vind dergelijke akties zeker toelaatbaar, mits en dat zeg ik er uitdrukkelijk bij, wanneer alle andere middelen hebben gefaald! Hoeveel werk er b.v. voor de E.G. wordt verzet weet geen enkele boer. In Zeeland denk ik dat het Landbouwschap wel een duidelijk gezicht heeft en dat is dan grotendeels te danken aan de sekretaris de heer Goeman. Overigens moeten we ook niet vergeten dat de Stichting van de Landbouw de voorloper van het Land bouwschap was. Toen werden er al heffinkjes gelegd via allerlei produkten. Nu gaat dat an ders, echt op zijn Nederlands, precies afgeme- daar waar mogelijk dingen koördineren opdat het werk zo doelmatig mogelijk gebeurt, maar samengaan,nee! Ik vond Zeeland in 1964 een gelukkig gebied en dat blijf ik het ook in 1978 onverkort vinden. Ik vind dat ik nog steeds een Zeeuw onder de Zeeuwen ben. Wel geloof ik dat de boer zich teveel terug trekt op zijn bedrijf. Er wordt te weinig aan algemene vorming gedaan. De T.V. is hierin de boosdoener, maar toch ook nog steeds de dunne bevolking, 's Winters blijft het ook in de autotijd evengoed een opgave om vanuit Tholen via de binnenwegen naar de Schouwburg te trekken, 't Heeft wel het voor deel dat je niet erg verwend bent met allerlei kulturele aanbiedingen. Onlangs ging ik met een stel kennissen uit in Amsterdam naar een schouwburgvoorstelling. Ik vond het prachtig, maar zij trokken er min of meer de neus voor op, want ze hadden het onlangs nog veel beter en mooier gezien! Schlingemann hier tijdens een hoQfdbestuursbijeenkomst van de Z.L.M. Op de voorgrond Ir Heringa, eveneens Z.LJV1. adviseur. meer uit en de vraag is of ze er ook wel uit zouden willen. Mijn vader leerde mij al dat de Engelsen mede door hun geïsoleerde ligging er altijd op uit zijn geweest om Europa zoveel mogelijk verdeeld te houden. Door hun hin derlijke optreden binnen de E.G. weten ze dat soms aardig te verwezenlijken. Toen de z.g. kleine E.G. nog bestond en de Britten voor de deur stonden, zakte het onderlinge vertrouwen in elkaar door de weigering van de Gaulle om Engeland toe te laten, 't Resultaat een onder ling toch verdeeld Europa van de zes! De belemmeringen die de Amerikanen na 3 januari willen opleggen, kunnen alleen nog tegen gehouden worden door een zeer krachti ge president. Vergeet niet dat men in Amerika enorm veel invloed via allerlei lobbies uit kan oefenen. Bepaalde staten hebben een of twee speciale agrarische vertegenwoordigers in het kongres, met een groeiende invloed. Dit in tegenstelling tot de agrarische invloed in Ne derland die immer kleiner wordt. ten naar de bedrijfsgrootte van ieder individu. Of die heffingen graag worden betaald, nee dat geloof ik niet, want er is niemand in Nederland die graag heffingen betaald alleen de pil wordt echter minder bitter wanneer men precies weet wat er met het geld voor goeds gedaan wordt. 't Moet me overigens ook van het hart dat bij een eventueel samengaan de algemene organi saties naar mijn mening danig uit moeten kij ken anders zullen ze zonder twijfel het onder spit delven. "De algemenen", als ik het zo maar eens mag uitdrukken zijn bijna altijd de meest objektieven. Zij achten de beste man op de beste plaats een juist principe. Als ik het zeggen mag dan is dit bij de anderen niet altijd het geval. Wat ik wel wil adviseren is dat er zoveel mogelijk samengewerkt moet worden Persoonlijk ben ik van mening dat b.v. een man als Koekoek meer schade aan het image van de landbouw heeft gedaan dan wie ook. De doorsnee stedeling vereenzelvigt hem immers met de rest van de boeren, omdat hij onbewust overkomt als dè vertegenwoordiger van de boeren. Overigens heeft Koekoek ook wel gunstige invloeden gehad op de C.L.O.'s. Boe ren moeten niet te veel willen laten zien dat ze "boer" zijn in de ongunstige zin van het woord. Wie van de andere beroepsgoepen denkt over igens dat zijn werk als onmisbaar of hoog staand wordt beoordeeld? Weinig, dat kan ik U wel verzekeren. Ik zou dit willen zeggen, meen vooral niet dat er iemand tegen U is. De aan dacht voor natuur en milieu hebben de aan dacht van de buitenstaander meer gericht op het platteland en dan moet ik wel beamen dat vooral van milieuzijde men nooit eens iets wil toegeven, en steeds streeft naar het onderste uit de kan! Hij is een Europa-kenner geworden als geen ander. Een kennis die hij overweegt in te zetten bij de tot standkoming van een europees parlement in die zin dat hij daar best eens zit ting in kan gaan nemen. Terwijl we dit gesprek met mr. Schlingemann voeren valt langzaam de winteravond over Goes. In zijn gezellige woning wordt het licht ontstoken. Hij komt aandragen met een paar glazen en een fles jonge klare. We drinken een borrel terwijl hij verder praat en vertelt, waarbij steeds duide lijker wordt dat Schlingemann zijn ontwikkel de talenten, nog lange tijd waardevol wil inzet ten voor U en mij en ons allemaal. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 36