VOO It l)E VltOIIW Kerstmis 1978: Ik en jij, hoe leven wij? Kerstmis en dan alleen.... Kerstgebeuren op de h middelbare school M et Kerstmis sta je even stil: het zijn dagen, die je graag doorbrengt met mensen die je Hef zijn. Je bent dankbaar voor wat je hebt (niet materialistisch be doeld) of je bent verdrietig om wat je mist. Voor de eerste groep zullen de Kerstdagen feestdagen zijn, waarbij het niet moeilijk is een sfeer te scheppen, die voor ieder prettig is. Maar de tweede groep heeft het moeilijker. Als je het niet in je direkte omgeving hebt meegemaakt, dan is het moeilijk voor te stellen, hoe het is. M aar dan is er de groep alleenstaanden, die niet op kinderen kunnen terugvallen, die alleen op zichzelf aangewezen zijn. Het gaat nu over een alleenstaande, bejaarde dame, die lang zelfstandig gewoond heeft en nu in een serviceflat is gaan wonen. Voor een buiten staander woont ze mooi en heeft alles wat haar hartje begeert. Maar praat eens met haar: door haar hoge leeftijd zijn veel leeftijdgenoten en familie overleden, waardoor de eenzaamheid steeds groter geworden is. Toen ze nog goed ter been was, wandelde ze veel en maakte 's zomers mooie vakantiereizen. Kerstmis is een echt familiefeest. Vindt U ook niet? We maken het gezellig met elkaar. Ons huis wordt versierd, vrijwel elk gezin heeft een kerstboom of sparretakken in de kamer. Kranten en tijdschriften geven tips om het nóg ge noeglijkernóg gezelliger te maken. We halen ook extra eten en drinken in huis, niet té veel, maar iets extraas hoort erbij. En zo vieren we dan van jongs af aan, de kerstdagen bij onze ouders, onze schoonouders, onze kinderen. De lichtjes gaan aan, we praten wat, we drinken wat en, we vinden het ge zellig. Zou iedereen zo kerstmis vieren? De leden van de perskommissie van de bond van platte landsvrouwen in Brabant en Zeeland, stelden zich die vraag als uitgangspunt voor deze kerstpagina. Een vraag die aan sluit bij het diskussie-onderwerp in de bond van dit seizoen: ik en jij, hoe leven wij? Op de landelijke bijeenkomst van de bond, eind november in Utrecht, had mevrouw Iteke Weeda, sociologe, een gesprek met vijf bondsleden over hun leven. Als eerste brak de spits af Mevr. Els de Bruin. Op openhartige wijze vertelde deze over de hoogte- en dieptepunten in haar leven. 7 jaar geleden werd haar borst afgezet. Daaruit konklu- deerde zij datje niet altijd direkt dood hoeft te gaan aan borst kanker. Haar eerste kind werd doodgeboren. "Een vreselijke ervaring, een levenloos kind ter wereld brengen." Enkele jaren geleden is haar man overleden, met 3 kinderen bleef zij achter. Heel moedig vertelde zij hoe zij al deze slagen te boven is gekomen. Hierna sprak Iteke met Ans Hovenkamp. Moeder van 3 kinde ren. Vervolgens met Anke van Randwijk ook moeder van 3 kinderen. Zij is kort geleden gescheiden. Gelukkig niet verbit terd achtergebleven. Dat geeft ook de spreuk weer die in haar huis hangt: "Geluk is de kunst een boeket te maken van de dingen waar je bij kunt!" Als vierde was er Ans Voogd die ons een blik in haar leven gaf. Zij heeft 2 kinderen, die al uit he-t huis zijn. Zij zet zich nu in ter bevordering van de emancipatie. Daarna kwam Ans van Vuren aan de beurt. Zij is niet getrouwd en heeft op een geheel eigen manier inhoud aan haar leven weten te geven. Tot slot vertelde de diskussieleidster zelf iets over haar leven. Zij was na eerst een harmonisch huwelijk gehad te hebben, uit eindelijk toch gescheiden. Heeft 2 kinderen. Zij tracht nu de positieve kanten van het leven te zien. Daar zij vond dat zij te veel in de diverse levens die middag was beziggeweest, wilde zij nu liever niet meer gaan generaliseren. Jammer was volgens haar, dat de zaal niet mee kon praten. Graag had ze hieruit later reakties: op papier. Tot slot stelde zij met de vijf vrouwen nog: "De mens heeft geborgenheid en veiligheid nodig, dat moet voor iedereen wel verschrikkelijk anders zijn. De antwoorden waren inderdaad verschillend. De één vond dat we de "uitdaging" harder nodig hadden. De ander zag vertrouwen (geborgenheid) in God. Of in 't leven zoals het gegeven was. Iteke Weeda eindigde met: "Dit onderwerp, "Ik en jij hoe-leven wij" dat u nu het land ingooit, kan goed werk doen." Hoe zouden deze bondsleden nu kerstmis vieren? Of zij dat wel of niet in gezinsverband doen, is eigenlijk niet zo belangrijk. Het gaat er meer om, of iedereen het naar zijn of haar zin kan doen. En dan kan men eens stilstaan bij een on derzoek dat uitgewezen heeft, dat 25% van de mensen in onze samenleving zulke wezenlijke problemen heeft, dat van een opgewekte, zorgeloze kerstviering geen sprake kan zijn. Wat te denken van de gevolgen van de vele echtscheidingen (bij wie zullen de kinderen de kerstdagen doorbrengen?) de vele ver keersslachtoffers en zieken, de gehandicapten, de mensen in de gevangenis, de ruim 200.000 werklozen en hun gezinnen. Wat te denken van de feestelijke kerstvieringen waar hét uit de hand loopt, vaak door te veel alkohol gebruik? Ook de sterk toegenomen stijging van het alkoholgebruik laat volgens de onderzoekers zien, dat er veel onvrede is bij mensen. Vier glazen drank per dag is het maximum aan alkohol dat nog goed ver werkt wordt door je lichaam. Velen zullen dit maximum niet halen, maar hoeveel wel en hoeveel steeds meer? Problemen in en buiten het gezin, problemen in de samenleving. Eens denken aan elkaar, eens overwegen dat niet alles zo gelukkig is als bij jezelf. De kinderen kwamen thuis met de volgende "hartekreet": "Geef ook iets aan "ande ren"! Steun de aktie van 't Willem van Oranje- College op 22 de cember voor Bangla- desj.... Sinds 6 jaar vindt op deze séhool jaarlijks een fancy-fair plaats. Weken van tevoren zoeken een aantal leerlingen met een leraar een projekt uit waar de bijeengeschraapte gelden van de op brengst naar toe zullen gaan. Vorig jaar was dit doel: de vluch telingen uit Oeganda. Dit jaar gaat het eindresultaat naar Eva den Hartog, zij heeft zich al bijna twintig jaar volledig ingezet voor de allerarmsten in Kongo, Calcutta, Vietnam en nu Bang- ladesj. Bangladesj is een land van ellende, ellende door ontzagwek kende natuurrampen, ellende door honger, ellende door epide mieën van typhus, pokken, cholera, ellende door korruptie, el lende door... Wat moetje in zo'n land? Soms alleen de hand van een stervende vasthouden. Eva den Hartog heeft dat gedaan. Maar zij en alle anderen helpen daar, kunnen ook een andere helpende hand bieden als wie die vullen!" Aldus de heer Ingelse (docent) in zijn opwekkingskreet aan leerlingen, leraren en ou ders. Eva den Hartog zelf kunnen wij zien op 22 december waar ze een film over haar werk zal draaien. Dan kan iedereen ge motiveerd zijn geld laten rollen. De dag begint 's ochtend met de Kerstwijding voor alle leerlin gen en docenten in de Oude Hervormde Kerk in Waalwijk. Daarna wordt de fancy-fair georganiseerd. Jong en oud doet vreselijk enthousiast mee. Diverse lokalen worden onderstebo ven gehaald. De één is "omgeturnd" tot een donker theehuis (je kunt beter spreken van een rokerig "theehol"!). De andere in een zeer stille schaakruimte. In alle hoeken en gaten van de gangen, overblijf-, kleedruimte enz. vind je standjes met bloe men, oude boeken, kaarsen, pottenbakkersspul enz. Je kunt het zo gek niet bedenken of ze maken er geld van, weer anderen bakken taarten, cakes, poffertjes of mais. Het sist, het spettert en het stinkt!! Werkelijk iedereen is als een bezige bij druk in de weer iedereen zo veel mogelijk geld uit de zakken te kloppen. En als u dan nog weet dat de opbrengst ligt tussen de 4 k 5 duizend gulden! Dan zult u het er ook wel mee eens zijn dat dit Kerstgebeuren op het Willem van Oranje College in Waalwijk een dubbel en dwars gebeuren is. L.S. P.S. Wilt u iets meer weten over Eva den Hartog lees dan het boek "Geen tijd om te bidden". Geschreven door Henry Maule. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 f*D Kamperland. tel.:01107-610 emand, die me heel erg na staat, had haar man ver loren. De kerstdagen naderden en haar getrouwde kinderen vroegen haar te komen logeren. Tot hun verwondering sloeg ze het aanbod af, ook zouden de kinderen niet bij haar komen. Ze wilde alleen zijn, ze kon het licht, de huiselijkheid en de warmte van deze dagen niet verdragen. Ze dacht ook dat ze dit alleen zijn wel aan kon, dat het haar goed zou doen. Nader hand gaf ze toe, dat het niet verstandig geweest was. Ze was heel erg eenzaam en verdrietig geweest. De jaren daarna heeft ze het anders gedaan, wel naar de kinderen of de kinderen bij haar. Maar het blijven moeilijke dagen, waarbij het gemis altijd gevoeld wordt. Gelukkig waren hier kinderen, die konden zeggen: kom bij ons, we praten met elkaar en maken het gezellig en je mag best een beetje verdrietig zijn. De kerstdagen bracht ze door in verschillende vor mingsinstituten, waar kerstvieringen voor alleen staanden georganiseerd werden, waar ze met veel animo en inzet aan deelnam. Haar woorden waren: "met Kerstmis moet je niemand lastig vallen, dan heeft iedereen familie of kinderen over de vloer, dan is er geen behoefte aan vreemden, dan ben je op jezelf aangewezenDeze gedachte had ze zich volkomen eigen gemaakt en daar hield ze zich op bewonderenswaardige manier aan. Maar nu het lopen en reizen moeilijker wordt, valt er enorm veel weg. De zomervakanties zijn de laatste jaren at ver vallen en nu haar kerstreisje ook. Er is weinig meer waar ze naar uit kan zien of naar toe kan leven. En nu verzuchtte ze: "dit jaar met Kerstmis drie zondagen achter elkaar. Er zal geen eind aan komen!" Toen ik het hoorde, werd ik er stil van. En hoeveel mensen zullen er niet in die omstandigheden zijnWe kunnen er eens over nadenken En dan zijn er alleenstaande vrouwen, die de kerst dagen weer heel anders doorbrengen. Tot nu toe had den ze deze dagen ook altijd bij de kinderen doorge bracht, dat was bijna een sleur gewordenEén van de kinderen, die een gezin had, wist deze sleur op een spontane manier te doorbreken. En wet zo: mam, je komt al jaren bij ons met de Kerst en dat is gewoon heerlijk, daar genieten we allemaal van, maar dit jaar wilden we graag met de kinderen een weekje weg. Wat zou je er van zeggen als jij deze dagen ook eens op reis zou gaanEn gelijk met dit voorstel bracht ze folders mee van reisbureua's met gezellige kerstrei- zen. Er werd gezocht in de kennissenkring naar nog een moeder in deze omstandigheden en met veel en thousiasme werd het reisdoel vastgesteld en de voor bereidingen getroffen. Voor mijn gevoel een prima oplossing. De laatste jaren wordt er veel aandacht besteed aan de speciale Kerstreizen en hiervan zullen waarschijnlijk vooral alleenstaanden profiteren. De motivatie om te boeken- zal bij veel deelnemers de zelfde zijn; het zullen mensen zijn, die er het beste van willen maken. Een goed slot ook voor deze bijdrage: wat voor ons allemaal geldt er het beste van willen maken! 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 28