to) toenöen ome lexers prettige ISerStöageti (gelukkig üieutojaar Francois en Pierre Hemony Kerstfeest De herders D e gebroeders Remony vestigden zich in Zutphen, vermoedelijk in het laatst van de dertiger jaren der 17de eeuw. Hun woon- en werkplaats bevond zich "in den Isendoorn op die nieuwe stadt", een voormalig klooster. De huur bedroeg 35 daalders per jaar. Aanvankelijk hielden de Hemony's zich in Zutphen bezig met het gieten van metaalwer ken en geschut. Wij weten, dat zij bijv. in 1653 ook metalen pennen voor watermolens ver vaardigden. Maar al spoedig hebben zij zich toegelegd op de klokken. En het geleverde werk gaf de magistraat der stad blijkbaar vol doende vrijmoedigheid om aan deze "kon- strycke meesteren" een belangrijk werk op te dragen. D e stadsregering ging echter niet over één nacht ijs en nodigde daarom het volgende jaar een tweetal deskundigen uit om het te keuren. Dit waren jhr. Jacob van Eyck, direkteur van de speelwerken te Utrecht en Lucas van Len- ninck, stadsorganist van Deventer. Hun oor deel was in elk opzicht gunstig. Alleen advi seerden zij, nog zes kleine klokjes toe te voegen, om een dubbel octaaf te kunnen spelen. De Zutphense magistraat was zeer voldaan en gaf op 3 oktober 1646 aan de beide broers een getuigschrift, waarin hij verklaarde, de "uyr- en speelklocken door onpaatijdige meesters" te hebben doen onderzoeken, die ze "niet alleen goet verklaert" hadden, maar zelfs "anderer M et het afleveren van hun eerste grote werk in Zutphen was de naam der Hemony's als klokkengieters en fabrikanten van voortreffe lijke speelwerken zowel in als buiten republiek gevestigd. De bestellingen bleven niet uit. In 1645 leverde Francois voor de kerk van Venray een grote, rijk met beeldwerk versierde klok, die zijn naam droeg, 3564 pond woog en waarvan het kerkbestuur getuigde, dat zij was "sonder foute, schaede, breucke, glat en effen, volcomelick met goede resonantie". Ook in Hoorn en Medemblik werden klokken gele verd. De klokkengieterskunst Kerstfeest is het feest van het Licht, want het Kindeke Jezus is geboren. Herders brengen blijde dit bericht, aan ieder die dit nieuws wil horen. Kerstfeest, feest van licht en luister, feest van kaarsen in het duister, feest van rijk versierde bomen, feest waarbij geen herders komen, feest van overdadige pracht, feest zonder kerstlied in de nacht, feest van drinken en veel eten, feest waarbij het Kerstkind wordt vergeten, feest van borrels en veel wijn, feest waarbij geen "armen" zijn, feest van ook twee vrije dagen, feest waarbij mensen elkander vragen, feest van flinkerende juwelen, feest om zich danig te vervelen, feest waarbij men niet moet zeuren, om het vroegere kerstgebeuren. Toch is Kerstfeest het feest van het LICHT, omdat de Heiland is geboren. Ook vandaag geldt nog dit blij bericht, voor ieder die dit nieuws wil horen. J.M. Dootjes. Anton van Duinkerken Omdat eenvoudigen verstaan wat door geen ingewikkeld zoeken Noch leren in geleerde boeken Begrepen wordt of nagegaan. Zijn herders toen in Uwen stal Geknield en hebben U aanbeden Dit is tweeduizend jaar geleden en nog weet elk het overal. Geen mens heeft ooit hun naam gemeld, De rest van hun onschuldig leven Is door geen wetenschap beschreven, Wordt slechts aan kinderen verteld. F rancois Hemony werd in het jaar 1609 te Levécourt in Lotharingen geboren. Zijn broer Pierre aanschouwde een tiental jaren later het levenslicht. Vermoedelijk waren de ge broeders van goede komaf en genoten zij een zorgvuldige opvoeding. Dit gevoegd bij hun uitstekende aanleg stelde hen instaat, zich de kundigheden eigen te maken, die zij later in zo ruime mate bleken te bezitten. Door hun bedrevenheid in wis- en natuurkunde en hun wetenschappelijke beoefening van de muziek muntten zij boven hun vakgenoten uit. Klokkengieters in een klooster In 1642 was de Wijnhuistoren herbouwd. Het uurwerk bleek echter geheel versleten te zijn. Men besloot een nieuw klokkespel in de toren te plaatsen en trad met Francois in onderhan deling. Deze ging op zijn beurt eens met de stadmetselaar een kijkje nemen in Nijmegen en Amsterdam. Daar immers waren belangrijke carillons te bezichtigen en voor wat de oudste der Hemony's betreft, kunnen we gerust zeg gen: bestuderen. Teruggekomen in Zutphen maakte hij een bestek. Dit werd goedgekeurd en in 1644 leverde hij een klokkespel af van 19 klokken, waarvan de zwaarste 4082, de lichtste 94 pond woog. Met behulp van zijn broer had hij deze gevaartes in zijn eigen werkplaats ge goten. 2 Uyr- en speelklocken "voor goet verklaert'! nabuirige steden speelwercken in toon ende resonnantie te bovengaende". Francois kreeg 17.000,— uitbetaald en bovendien werd hem een jaar later het burger recht verleend. 11.729 gulden voor 137.799 pond klokken Belangrijker waren echter nog de volledige ca rillons. Bij zijn bezoek aan de Lebuïnuskerk in Deventer was Francois tot de overtuiging ge komen, dat het klokkenspel aldaar beneden de waardigheid bleef van zo'n groots gebouw. Hij bood daarom de regering aan, een nieuw ca rillon te leveren, zoals er geen beter in de re publiek te vinden zou zijn. Voor het gehele werk, dat uit 25 klokken zou bestaan, vroeg hij 4.000 carolus guldens, terwijl hij de oude klok ken in betaling wilde accepteren. Het contract werd gesloten en na een paar jaar was het carillon klaar. Het woog totaal 137.799 pond en daar het pond tegen 17 stuivers bere kend was, zal Francois hiervoor 11.729 gulden ontvangen hebben. Verder vervaardigden de Hemony's in deze tijd klokkenspelen voor Purmerend, Doesburg voor de Eusebiuskerk in Arnhem, voor Enk huizen en Antwerpen en ook voor de St. Wal- burgkerk in Zutphen. Het laatste geval betrof een restauratie. Naar Amsterdam, die grote stad. In 1655 was het nieuwe Raadhuis van de Amstelstad in zoverre voltooid, dat 't in ge bruik kon worden genomen. Maar in de toren moest nog een klokkenspel geplaatst worden, terwijl verschillende carillons van kerken drin gend vernieuwing behoefden. Daarom zag de stadsregering uit naar een bekwaam meester, die men voor goed in dienst wilde nemen. Al spoedig viel het oog op Francois Hemony. De ze had wel oren voor het op 6 nov. 1655 gedane verzoek, over te komen naar Amsterdam. Alleen al in Amsterdam moesten drie carillons vernieuwd worden: die van de Wester-, Zui- der- en Oude Kerk. In 1664 kwam het nieuwe spel voor de Raadhuistoren aan de beurt. Ver der staan op Francois' rekening de speelwerken van de Grote kerk te Rotterdam, de O.L. Vrouwekerk te Amersfoort, de St. Bavo te Haarlem, het H. Geest-Gasthuis te Kampen, de Nieuwe kerk in Delft, een drietal kerken in Utrecht: Dom, Nicolaï- en Jacobikerk, de Martini in Groningen en nog tal van andere. Het valt bijna niet te begrijpen, hoe Francois het heeft klaargespeeld, binnen.een zo kort tijdsbestek een zo groot aantal van de fraaiste carillons te vervaardigen. In mei 1667 stierf hij op 58-jarige leeftijd en de 24ste van die maand werd hij op het koor van van de Nieuwe kerk, waar ook zijn vrouw rustte, begraven. Broer Pierre, die aanvankelijk in Zutphen was blijven wonen en werken, voegde zich in 1664 bij Francois in Amsterdam. Ook op zijn naam staan vele schone werken. De 17de februari 1680 ontsliep hij en vijf dagen later werd ook deze kunstenaar bijgezet op het koor van de Nieuwe kerk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 26