e I Vervolg Praktijk Vervolg Tuinbouwklanken Een uitgebalanceerde tg serie landbouwspuiten! nieuw}} CM l£fIW5**8 CEBECO-HANDELSRAAD Nederlandse Uien-Federatie proefveldmedewerker In Liempde worden de werktuigendagen 1979 voorbereid Zeer goede suikerbieten oogst gelukkig kerstfeest en voorspoedig 1979 Uw advertentie opdrachten voor het Drukkerij Vink b.v. Postbus 16 - Axel roswus 10 - mxei wordt gevraagd een De werkzaamheden bestaan uit het assisteren bij de voorbereiding, de verzorging en de verslagge ving van de in de verschillende teeltgebieden met uien en sjalotten uitgevoerde proeven. Standplaats: Middelharnis. Sollicitanten dienen in het bezit te zijn van het diploma Lagere Land- of Tuinbouwschool dan wel een hiermee vergelijkbare opleiding. Salaris afhankelijk van opleiding, leeftijd en erva ring van 1.646,— tot 2.072,— per maand, eksklusief kompensatie aow/aww en vakantietoe slag. Schriftelijke sollicitaties zo spoedig mogelijk te richten aan de Direkteur van de Stichting Neder landse Uien-Federatie, Postbus 68, 3240 AB Mid delharnis. Op Schouwen-Duiveland zijn we evenals in andere delen van het land, eind november en begin december gekonfronteerd met tamelijk vroeg winterweer n.l. lichte vorst en hagel/sneeuwval. De veldwerkzaamheden waren bij velen reeds klaar, zodat deze "verrassing" niet veel problemen gaf. Urgent was het afdekken van de bietenhopen ter voorkoming van vorstschade. T.a.v. het veldwerk zijn er altijd ondernemers, die graag wat "wagen" maar gelukkig zijn het er niet veel. Het slechte weer, veel neer slag na de vorstperiode, zal voor de betrokkenen, qua struktuur van de grond, niet bepaald gunstig zijn. In dit jaar zeer gunstige najaar, had men toch wel klaar kunnen zijn met het landwerk. Inmiddels, nu half december, zijn er door het regenachtige weer, op verschillende percelen waterplekken te zien, ook op winter- tarwepercelen. Het is van belang dit water zo mogelijk af te laten lopen. Koude voeten is ook voor tarwe niet bevorderlijk. Over het geheel staat de wintertarwe er goed voor. Met name de vroeggezaaide gaat, mede door de gunstige najaarsomstandig heden, zeer fris en gezond de winter in. Het tarweareaal zal ook hier aanzienlijk groter zijn. De voornaamste rassen zijn Armin- da en Okapi. Het restant suikerbieten ligt nu nog aan de hoop. Bij het verschijnen van deze editie is de bietenkampagne voor de boer v-orbij. Hopenlijk hebben zich de laatste week geen pro blemen voorgedaan. Men kan nu spoedig overzien wat totaal geleverd is en hoe het is uitgevallen met het suikergehalte. Beide kunnen een inzicht geven t.a.v. C-suiker. Op Schouwen-Duive land is de kg-opbrengst 50 ton p. ha en een gemiddeld suikergehalte van 16.9. Zeer gunstig dus. Bovendien ligt het gemiddelde tarra beneden het gemiddelde suikergehalte. Het geheel houdt, wel in dat de hoeveelheid C-suiker groot zal zijn. Dit jaar, het overgangsjaar van mengprijs- naar kontraktenstel- sel, is er volgens sommige aanleiding om voor de C-suiker iets te doen. Er wordt over dit aspekt nogal druk gewikt en gewogen. In hoeverre herziening nodig is, laat ik in het midden. Het resultaat zullen we afmoeten wachten. Toch zou het best eens mogelijk zijn, dat de C-suikerprijs van invloed zal zijn op het volgende areaal. De prijzen van de vrije produkten laten het nog steeds zitten. Wel spijtig, want die bepalen in zeer hoge mate het inkomen van de ondernemer. Laten we hopen dat het toch wat verbeteren zal. Mocht dat niet lukken toch moeten we verder: de volgende oogst. Probeer in de komende winter de basis voor dit bereiken te optimaliseren. Uw rubriekschrijver wil U, in deze laatste bijdrage van dit jaar, goede Kerstdagen en een gezegende jaarwisseling toewensen met de beste wensen voor 1979. De Werktuigendagen, al sinds vlak na dé oorlog een agrarisch evenement van de eerste orde, werpen hun schaduwen al voor uit op het landgoed "Velder". 1979 moet nog beginnen, maar het zal weer een Liempdejaar worden: op woensdag 9 en don derdag 10 mei zullen de vlaggen wapperen temidden van het jonge groen aan de prachtige hoge bomen. Op het secretariaat binnenkomende telefoontjes bewijzen dat inzenders al reikhal zend uitzien naar de gelegenheid, een plaats voor hun produk ten te reserveren. Blijkbaar kunnen zij de toezending van de aanmeldingsformulieren niet eens afwachten, die dezer dagen wor én verzonden. NIEUWE KAS Zoals ieder jaar zullen ook voor de Werktuigendagen 1979 weer pieken naar onder en boven. De witloftelers hebben met goed uitgangsmateriaal een goede start gemaakt, met tot nu toe be vredigende prijzen voor het geoogste produkt. De enkele telers van winter- en zomerbloemkool. konden ook terugzien op een geslaagde oogst, en goede geldelijke opbrengst. In deze laatste twee teelten zou er toch voor meerdere kwekers perspektief zitten, ook in verband met wat méér verantwoorde lozende werkspreiding. Als laatste gerecht heeft de liatisteelt nog voor een flinke teleurstelling gezorgd, omdat door de momenteel heersende overproduktie, in de handel zéér weinig omgaat. Slechts degene die hun produkt in voorkoop hadden verkocht, zitten met deze teelt betrekkelijk goed. De staandglastelers zit ten met hun verschillende teelten dooréén genomen aardig goed. Alles echter overziende, zit ook de Thoolse grondgebrui ker in al zijn schakeringen, in een verliesgevend jaar. Gedeelte lijk is hier ook aan schuldig de nog steeds toenemende uitgaaf posten. Pachten en loonbedrijven, hebben ook hun nodige ver hogingen toegepast, zodat de regering zich over onze te hoge inkomens, geen zorgen hoeft te maken. Ondertussen is dan over enkele dagen 1978 voorbij, maar mo gen toch niet nalaten om nog een klein overzicht te nemen, op wat het ons op organisatorisch gebied heeft gebracht. Voorlich tingsdagen en studieklubs hebben weer getracht hun steentje bij te dragep, om te komen tot een meer doelgericht streven naar zo mogelijk, méér bedrijfszekerheid. Met klem zal er de nadruk op moeten worden gelegd, dat al de agrarische ondernemingen, in al hun verscheidenheid éénsgezind, en ieder op zijn eigen terrein op moet komen om in organisatorisch verband, te komen tot een verantwoord bedrijfsinkomen. Of dit verwezenlijkt kan worden verbeteringen op het terrein worden aangebracht. De belang rijkste is zeker dat de demonstratiekas, van ouds het centrum van proefteelten en activiteiten op tuinbouwgebied, wordt ver vangen door een nieuwe, gebouwd volgens de nieuwste opvat tingen en voorzien van de modernste snufjes. De bouw is al begonnen zodat de demonstratieteelten van de voorlichtings diensten tijdens de Werktuigendagen het gewenste stadium kunnen bereiken. INLICHTINGEN Aspirant-deelnemers en iedereen die meer wil weten over de Werktuigendagen kunnen zich wenden tot het secretariaat van de Tuinbouwbond N.C.B., Spoorlaan 350, tel. 013-420 080, Tib burg. op koöperatieve wijze, of via een veiling, en zonodig een goede opstelling in verband met het kontraktstelsel in groente- en zaadteelt. Al deze dingen zullen geregeld aangepast moeten worden, naar wat het heden van ons vraagt. Een moeilijk punt zal het zeker de eerstkomende jaren wel geven, dat het aantal bedrijfsgenoten nog steeds drastisch zal verminderen, maar des te dringender noodzakelijk zal het zijn. om het niet alleen te willen doen. Een goed teken vinden wij het wel dat de jongere norganisatie het initiatief heeft genomen om eens na te denken over het boer (en tuinder) zijn, in de naaste toekomst. Dat hun meningen wel eens botsen net de opinie's van de hogere in stanties is niet zo erg. Het is altijd een teken dat er nagedacht wordt, en vroeger zei men wel. dat een kalf dat pas voor het eerst in de wei komt, eerst een duikeling in het water moet maken, zodat hij weet, wat nat en droog heet. In vereenigingsverband zijn er in het afgelopen jaar, ook weer de nodige mutatie's geweest, zodat de ouderen weer plaats gemaakt hebben, voor een opvolgend geslacht. In wijder verband kan men lezen, dat die of die, ook is gestopt als zijnde, aan de pensioengerechtigde leeftijd. Aan velen van de vertrekkende garde, kan de jonge generatie een voorbeeld nemen, om van hun werkopdracht iets te maken, ten nutte van de maatschappij. Wanneer ieder tracht en streeft, om verbetering te brengen in bestaande misstanden, hoeft men ook in ons beroep, de moed nog niet op te geven. Zolang de jongeren de taak van de ouderen nog willen overne men, zal de vertrekkende generatie het werk geruster kunnen neerleggen, want alles heeft zijn bestemden tijd! Wij willen hopen dat wij allen, met de a.s. feestdagen, de alledaagse zorgen los kunnen laten, zodat wij in het nieuwe jaar, met vernieuwde moed aan de slag kunnen. Alle vakgenoten Z.L.M.-leden, én redaktie nog een gezegende Kerst- en een Gelukkig Nieuwjaar toegewenst, en dan weer tot volgend jaar. CEBECO LANDBOUWSPUIT zowel mechanisch als hydraulisch te bedienen uitvoeringen «vy» y m leverbaar in werkbreedten van 15, 18, 21 en 24 m perfect balanceersysteem hydraulisch bedienbare vlakstelling van de spuitbomen 4-wielaandrijving optimale gewichtsverdeling toppunt van perfectie speciaal ontwikkeld voor het loonbedrijf Al onze landbouwspuiten kunnen worden geleverd met: enkele of dubbele spuitleiding normale of zelfafsluitende spuitdoppen Delavan Raindrop doppen (ge makkelijk en eenvoudig onder een hoek van 30° te plaatsen) Wij danken al onze klanten voor het in 't afgelopen jaar in ons gestelde vertrouwen en wensen een ieder een Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 GOES 9Cz.Lm. Land- en Tuinbouwblad dient U te sturen naar: Voor de Stichting 20

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 20