Dingen van de week M et dit Kerstnummer wordt weer een jaar afgesloten. We staan voor vier vrije dagen rond het Kerstgebeuren en daarna volgt de jaarwisseling. Het is een tijd waarin een bijzondere sfeer dikwijls het leven beheerst. Bij ons werk proberen we het wat rustiger aan te doen. We proberen ook wat meer tijd te hebben voor ons gezin, voor ons zelf, ja misschien zelfs wel voor wat we noemen onze naaste, hoewel dat op zich niet zo gemakkelijk is in deze tijd waarin velen er van uitgaan dat men het beste maar voor zichzelf kan zorgen. I n deze ruhriek hebben we veel aandacht besteed aan de fruit teelt en wat zich binnen deze bedrijfstak afspeelt. Naar sommiger mening ging het daar misschien dikwijls teveel over. Toch is dit hinnen onze tuinbouwhoek de belangrijkste sektor. n TUIN. KLAN f f f E Rnnw ïj U KEN Hoop op een beter 1979 Wat is een ruime voedselvoorziening waard? Bij het terugzien over het afgelopen jaar Laatste keer "Dingen van de week" 4 f— Op Zuid-Beveland is - evenals elders ter wereld - het jaar 1978 thans bijna historie. Het is de gewoonte dan nog eens terug te blikken naar het wel en wee in het afgelopen tijdvak. En dan kan worden gekonstateerd dat er naar verhouding meer wee te in- kasseren was dan wel. Vooral de fruitteelt zat in de hoek waar de slagen vielen. Bij de appels zat het tegen van begin tot eind. Het jaar 1977 was geëindigd met goede prijzen. Iedereen was daarom optimistisch voor het verdere verloop van het bewaarseizoen. Maar dat werd een teleurstelling. In plaats van te stijgen ging de prijs in dalende richting. De langst bewaarde Golden Delicious kon zelfs maar erg moeizaam worden geplaatst tegen lage prijzen. Achteraf bezien werden de hoogste noteringen bereikt in oktober-no- vember 1977, direkt na de pluk. Zoals zo vaak werd de lijn voortgezet in het nieuwe seizoen 1978. Dus werd begonnen in een mineurstemming. De Benoni was nooit eerder zo goedkoop en de James Grieve zakte tot het ongekend lage peil van 30-40 cent per kilo. Tenslotte werd een dieptepunt bereikt in de laatste twee maanden met enorme hoeveelheden appels van redelijke kwaliteit in kroet en inter ventie. Daarbij kwam nog de narigheid van zeer veel schilverruwing bij de Golden Delicious. Op menig bedrijf kon er van dit ras bijna geen klasse I worden geoogst. Wat in de koelhuizen thans is opgeslagen is ook lang niet gaaf en blank van huid. Bij de peren ging het beter. De produktie was redelijk en spe ciaal Conference en D.du Cornice brachten tot nu toe vrij be vredigende prijzen op. Pruimen waren er in overvloed, maar over het geheel genomen was de prijs te laag. Bij het kleine fruit hadden de aardbeien, frambozen en rode bessen een paar weken lang tijdens de oogst veel te lijden van regen. Moeilijk werken, veel rot en slechte kwaliteit, dus ook nog lage prijzen. Later werd het beter weer en volgde herstel. Een reuze meevaller werd geboekt bij de bramen. Goed oogst- weer, een goede produktie en goede prijzen van begin tot eind. De vollegrondsgroenteteelt leverde ook matige resultaten op. Met de uienteelt was het misere vanaf de eerste pootuien tot de zaai-uien thans. Wijnpeen zijn tot nu toe ook niet erg in trek. Er gaan öchter geruchten dat er bij de vroege decembervorst elders veel bevroren is, zodat er wellicht kansen zijn voor betere prij zen. Verrassend is ook de prijsontwikkeling bij de knolselderij. Aanvankelijk was er weinig animo voor "vrije" knollen en was de prijs laag. Maar de laatste weken steeg de prijs in snel tempo met meer dan een dubbeltje per kilo. De kans op een verdere prijsstijging is 'zeker niet denkbeeldig. Knolselderij schijnt een produkt te zijn met een toenemende konsumptie. Overigens zou de huidige vraag te danken zijn aan een betrekkelijk lage pro duktie per ha. De gl atuinbouw is op Zuid-Beveland van beperkte betekenis. De meeste telers zijn overgeschakeld op bloemen en dan vooral op anjers. Over de uitkomsten is men niet ontevreden. Mede dank zij de koele zomer is het trouwens ook landelijk niet slecht geweest voor de bloemen. Als algemene opmerkingen kunnen nog naar voren worden gebracht, dat de veilingen weer een stap(je) nader tot elkaar zijn gekomen, zodat er iets meer zicht is op een echte fusie. Verder dat het marketingplan met de nieuwe fruitdoos helaas de mist in is gegaan. In het laatste nummer van "Contact" hebben we kunnen lezen hoe droevig het gesteld is met de afzet van de Nederlandse appels. Het lijkt of het niet vijf minuten voor twaalf uur is, maar dat het al twaalf uur heeft geslagen. De gegevens in "Contact" zijn moedbenemend. In 1970 at men in ons land voor 85% appels van eigen bodem en 8% kwam elders uit de EEG. In 1977 was dat nog maar 66% eigen appels en 24% uit andere EEGlidstaten, oftewel uit Frankrijk. En dat terwijl de Franse Golden Delicious voor de handel 43 cent per kilo duur der was dan onze eigen Golden. De oorzaken zijn bekend. Ook is bekend wat er moet gebeuren om verbetering te bereiken. Maar die verbetering zal er niet komen, omdat ieder het be schikkingsrecht over zijn fruit wil houden en er te veel moge lijkheden zijn om het fruit.aan de man te brengen. Toch moeten we blijven hopen op beter. Er is thans door de lage appelprijzen een krisissfeer. Geen wonder, want de Golden en Goudreinette zijn naar verhouding nu nog goedkoper dan tij dens het dieptepunt van de fruitkrisis. Maar het kan snel ver anderen. Er is al veel fruit geruimd en in Italië en Frankrijk zijn de prijzen nu al zeer redelijk. Straks komt er wellicht ruimte op de markt en dan betekenen die paar honderd miljoen kg Ne derlandse appels in EEG verband niet zo veel. Na een slecht jaar volgt tevens vaak een beter seizoen door het beurtjaareffekt. Daarom: hoe moeilijk het soms ook is, toch moed houden. En vooral streven naar verbetering van de kwaliteit, waar dat lijkt momenteel de belangrijkste opdracht! Vanuit Schouwen-Duiveland wordt dit de laatste bijdrage vanuit de tuinbouw over ons wel en wee in 1978. In de maand decem ber is de neiging altijd groot om even terug te zien op het voorbije kalenderjaar. Ondanks weinig zonuren is 1978 voor vrijwel alle gewassen in de volle grond een vruchtbaar jaar geweest. Deze konstatering zou de basis voor tevredenheid moeten vormen. Door veel groente- en fruitelers zijn lange werkdagen gemaakt om de vele kilo's te oogsten en verzend- klaar te maken. De konsumenten hebben kunnen profiteren van een ruime oogst, die voor lage prijzen werden aangeboden. Kortom een jaar waarbij onze minister (van voedselvoorzie ning) v.d. Stee met tevredenheid op terug kan zien. Veel ambt genoten van zijne excellentie in de Oost-Europese landen zullen jaloers zijn op zo'n resultaat waarbij geproduceerd wordt bene den de kostprijs. Ook de overige leden van ons kabinet zullen met trots kunnen beweren dat de kosten van levensonderhoud minder zijn gestegen dan aanvankelijk verwacht werd. Alleen op het ministerie van financiën merken ze dat de voorlopige aanslagen van inkomenstenbelasting in de land- en tuinbouw te hoog zijn geweest. De pers weet te melden dat de voorzitter van het KNLC heeft gezegd, "we hebben het nog nooit zo goed gehad". Ook al zijn deze woorden geen afspiegeling van het hele betoog. Door nu de pen neer te leggen zouden we een halve waarheid ofwel een hele leugen publiceren. De harde werkelijkheid over 1978 leert ons dat voor de teler "het vele niet goed is". Verstoort marktevenwicht voor vele produk- ten drukt een zwaar stempel op de bruto-opbrengst van onze bedrijven. Overproduktie en overaanbod (mede door importen) beheersen het marktbeeld. Of dit alleen veroorzaakt wordt door de gunstige kiloopbrengsten betwijfelen we. Strukturele over schotten in de fruitteelt door een te grote hoeveelheid appel en perehout in de EEG, steeds verder gaande mechanisatie in de grove tuinbouw, waardoor op veel éénmansbedrijven verder wordt geintensiveerd werken deze overschotten in de hand. De teeltrisiko's zijn de laatste decennia afgenomen maar de prijsrisiko's, mede door de hoge vaste kosten, zijn toegenomen. Het rad van avontuur heeft een zekere gelijkenis met veel grove tuinbouwprodukten. De stemming die we proberen te vertolken klinkt misschien te pessimistisch. Dit kpmt dan wel doordat december niet alleen in de huishou ding van moeder de vrouw een dure maand is. Aan het eind van het jaar zijn in enkele weken tijds, heel wat nota's te voldoen. Ook de rest van de boekhouding krijgt dan extra aandacht. Cijfers spreken vaak een duidelijker taal dan een gezellig ge sprek aan een kop koffie bij de buurman. Maar pen en papier zijn voor veel telers grote plaaggeesten. Toch kan het door de zich steeds gewijzigde teeltmaatregels interessant zijn om per gewas het aantal bestede uren bij te houden. Vooral bij teelten als witlof, prei en winterbloemkool is dit het bijhouden waard om een zo gunstig mogelijk teeltplan uit te knobbelen. 1978 is het jaar waarin de Oosterschelde afgesloten moest wor den. Gewekte verwachtingen voor zoetwater zijn nog steeds niet voldaan. Kan hier de Deltaschadewet van toepassing zijn? Door het openzetten van de sluizen in de Brouwersdam is het zoute Water, van de Noordzee in de Grevelingen toegelaten. Dit om ondermeer een gunstig klimaat voor de oesterkuituur te schep pen. Het zoutgehalte was de laatste jaren geleidelijk gedaald. Vanuit de land- en tuinbouw zullen we duidelijk onze bezwaren moeten formuleren tegen deze ontwikkeling. Een oosters spreekwoord zegt: "terwijl de honden blaffen trekt de karavaan verder". Een stukje machteloosheid blijft over, als we zien hoe aan de tuinbouwbelangen wordt voorbijgegaan. Van de Waterleidingmaatschappij begrepen we dat de tarieven over 1979 zijn "aangepast". Om in ambtenarentaal te spreken "we voelen ons gepakt". Waterverbruik boven de 200 m3 vallen onder een hogere m3 prijs. Veel telers die beregen of spuitwater nodig hebben, zullen dit met spijt vernemen. We voelen ons door Waterstaat en Waterleiding geknipt en geschoren tegelijk. Een speciaal verlaagt tarief voor land- en tuinbouw zou beter te verdedigen zijn. Bij de afzet van onze produkten is gebleken dat de eenmalige witlofdoos het goed doet. Bij het fruit lijkt die poging weer mislukt. Al 40 jaar wordt op vergaderingen gepleit voor een betere verpakking. De tijd van praten is nu voorbij. De kleine Golden Delicious oogst van '77 bleek dit voorjaar net groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Bij de Goudreinette hebben we met de ruime oogst het verzadigingspunt overschre den. Wisselende kg-opbrengst bij dit ras beïnvloeden het marktbeeld. Voorzichtig met aanplant lijkt geboden. Bij de witlof is ondanks een jaarlijkse toename van de produktie, van een vlotte afzet sprake. We zijn in onze regio blij dat dit produkt nog ruimte biedt. Naast een flinke oppervlakte witlof wortels kan de trek van het lof zich in een toenemende belang stelling verheugen. Grondsoort en afzet kanalen zijn gunstig om van de toenemende konsumptie te kunnen profiteren. Als wij bij deze laatste Thoolse tuinbouwklanken, in onze ge dachten oogstjaar 1978 nog eens laten passeren, komt onwille keurig weer veel naar boven, in wat het ons heeft gebracht. Na de betrekkelijk zachte en droge winter, kon men vroeg van start, met het zaaien en poten. Het werk was echter nauwelijks op gang, of alles kwam weer stil te liggen door sneeuw- en hagel buien. Door de flinke achterstand van ruim drie weken, gevolgd door een zéér koud voorjaar met zeer vertraagde groei in bijna alle gewassen. De enkele vroege aardappeltelers die op voor hen geschikte grond, in 't vroege wat gepoot hadden, konden dankzij met de hun toegepaste plastikgrondbedekking, half juni een aardig beschot oogsten met nog een behoorlijke prijs. De vele regenval van eind juni tot begin juli, bezorgde een flinke ver traging bij het aardappelrooien, zodat door de latere gerooide niet meer geprofiteerd konden worden van de goed ingezette prijzen. De later gevolgde te sterk dalende prijzen, hebben de gehele oogstperiode, een zekere domper gezet op de arbeids vreugde van de telers. Dit sprak temeer omdat dit dan het tweede jaar werd, met een gemiddeld verliesgevende teelt. Als klap op de vuurpijl zit het dit jaar met de geldelijke opbrengst van de uien ook tegen, wat funest is voor een optimistische geest onder de telers. De geldelijke opbrengsten van de bloemzaden is doorééngenomen goed geweest, met toch nog wel de bekende Vervolg op pag. 20 We horen wel kritiek op ons afkomen omtrent de aparte sfeer die er is in deze tijd van het jaar. Met het verwerken hiervan hebben we toch wel wat moeite. Is het nu zo verkeerd om onder de indruk te komen van de sfeer rond Kerstmis? Kan het geen goede zaak zijn om er wat van te maken? We dachten dat we deze laatste vraag gerust positief mogen beantwoorden, alleen zullen we niet voorbij mogen gaan aan datgene waarom het werkelijk gaat op het Kerstfeest. We zullen niet alleen verschrikkelijk druk bezig moeten zijn met onze dingen, met onze eigen problemen, maar ook en vooral met wat God met het Kerstfeest heeft bedoeld. Het kerstverhaal zoals dat in de bijbel tot ons komt is oud, maar het ook telkens weer nieuw omdat het de mensen van alle tijden en van alle plaatsen hoop en uitzicht wil geven voor hun leven. Het is niet onze taak op deze plaats een Kerstoverdenking te schrijven. Toch meenden we niet zonder meer voorbij te mogen gaan aan het kerstgebeu ren binnen deze rubriek omdat het wel de belangrijkste dingen van deze week zijn die onze aandacht vragen. We hopen dat u als lezer het Kerstfeest 1978 zult ervaren zoals, de dichter Huib Fenijn het zo prachtig weergaf in zijn gedicht Kerstfeest is: Kerstfeest is niet enkel licht in een mooie boom doen branden, Kerstfeest is: het licht van God dragen op je beide handen Kerstfeest is herboren zijn Een opnieuw begonnen leven. Kerstfeest is: je eigen wil aan de Heiland overgeven. Kerstfeest is gelijk een kind op de Vader te vertrouwen Boven alle leed en nood tóch je handen samen vouwen Kerstfeest is geen flakker licht in een sparreboom verheven. Kerstfeest is: het licht van God dragen voor je ganse leven. 1 enslotte voor deze rubriek nog een enkele opmerking. Bijna 20 jaar hebben we iedere week in dit blad de rubriek "Dingen van de week" mogen verzorgen. Hebben we elke week stil mogen staan bij de vreugde en de zorgen rond het ondernemer zijn in de tuinbouw; maar ook aandacht kunnen besteden aan vele ver schijnselen in het ekonomisch, maatschappelijk en politieke leven. We kregen daarbij van de verschillende redakteuren een grote vrijheid die het mogelijk maakte deze rubriek een eigen gezicht te geven. Zeer drukke werkzaamheden zijn er de oorzaak van dat we het besluit hebben genomen met ingang van het komende jaar met het verzorgen van deze rubriek te stoppen. We doen dit mede omdat er na zo lange tijd toch wel een verstarring dreigt op te treden. We hebben het altijd als bijzonder prettig ervaren in alle vrijheid wekelijks een rubriek als deze te kunnen verzorgen, vooral omdat je veel zaken aan de orde kon stellen waarvan je vond dat ze van belang waren voor de ondernemers in de tuinbouw. Wanneer we er op terug zien dan valt het op dat alles zijn tijd nodig heeft en dat een heleboel zaken die je belangrijk vond, zich op een andere manier vervulden dan je had gedacht, terwijl het toch terecht kwam. We zijn er gelukkig mee dat de Zeeuwse fruittelers op 1 januari 1979 starten met een nieuw samenwerkingsverband voor wat de afzet van hun produkten betreft. Er zijn mensen, ook in onze kring, die hun twijfels hebben over de waarde van de samenwer king van de fruitteelt in de CVZ. We hebben deze niet. We zijn er van overtuigd dat hiermede een belangrijke stap voorwaarts is gezet op de weg naar het afzetpatroon van de Zeeuwse fruitteelt in de toekomst, wat niet wil zeggen dat we er zijn met de CVZ van nu. Tenslotte: de allerbeste wensen aan al onze lezers voor het nieuwe jaar. De rubriek "Dingen van de week" verschijnt deze week voor de laatste keer. De schrijver van deze ge waardeerde rubriek geeft in deze laatste bijdrage zelf aan waarom hij er mee ophoudt. Van onze kant willen we zeggen dat we steeds zijn pennevruchten hebben gewaardeerd en dat het ons spijt dat hij er nu mee stopt, ofschoon we er uiteraard wel alle begrip voor hebben. Redaktie. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19