DE MARETAK, Multamat ZB Dacamox® 10G symbool van eeuwig leven Adverteren doet verkopen Z o tegen het eind van het jaar plegen we onze ontvanger af te stemmen op de meer geestelijke geörienteerde zenders, en ook Uw schrijver van deze rubriek wil wel meedeinen in de stroom van gebruikelijke overpeinzingen die U ter bezinning worden aangereikt. Overigens heeft hetgeen uit mijn pen vloeit niet de pretentie U, zoals dat heet, te stichten, noch zal de aangedragen stof bijdragen tot Uw zieleheil. Onderwerp van ons verhaal wordt de maretak of mistletoe, ook wel bekend onder de naam mistel, vogellijm of in het latijn Viscum album. De maretak of mistletoe is tijdens de kerstdagen een nog vrij algemeen gebruikte kerstversiering. Het is een symbool waar een lang verhaal aan vastzit en we zullen derhalve eens in verwondering omzien naar de oorsprong van dit oude kerstattribuut. M aar eerst de biologische feiten. De Maretak is in de termen van de plantkunde een zogenaamde halfparasiet. Het is een plant die niet zoals de meeste andere planten wortelt in de grond, nee het is een plant die letterlijk over de rug van een andere plant op een gemakkelijke manier aan de kost probeert te komen. Hij eet eigenlijk met de mond van een ander, neemt voedsel tot zich met de wortels van een andere plant, meestal een populier of vruchtboom. Zelf beperkt hij zich tot het prik ken van zuigwortels in de vatenstelsels van zo'n boom, waaruit A an zonderlinge of bijzondere verschijnselen, verschijningen, misvormingen e.d. in de natuur heeft de mens altijd een min of meer goddelijke of duivelse kracht toegeschreven. Denk maar aan misvormde personen die in de middeleeuwen gemakkelijk als heks werden veroordeeld. De Maretak was ook zo'n merk waardig verschijnsel waaraan goddelijke krachten niet vreemd konden zijn en om U daarvan te verhalen moeten we terug naar omstreeks het begin van onze jaartelling. I n die tijd bewoonden de Kelten Ierland, Britahnië en Gallië. Te zelfder tijd waren de Romeinen onder Caesar bezig-aan hun opmars naar het noorden. Wat we van de godsdienstige gebrui ken van de Kelten weten, danken we aan de schrijvers onder die Romeinen en het is vooral Plinius die o*ns saillante details om trent de voorname rol van de maretak in de Keltische godsdienst weet te melden. UIENZAAD POOTAARDAPPELEN GRAS- en KLAVERZAAD M. D IELE MAN Schering Nederland B.V. Agro Divisie Postbus 79 5280 AB Boxtel Tel.: 04116-74925 Zaadontsmettingsmiddel tegen bodeminsekten, o.a. bietekever. Goedkoop en effektief. 10 gram per pak bietenzaad. Microgranulaat tegen bodeminsekten, o.a. bietekever. Tevens tegen zuigende insekten, zoals bladluis; hierdoor wordt vergelingsziekte voorkomen. Uniforme korrelgrootte, klontert niet, breed werkingsspektrum en geeft optimale werking, ook onder droge omstandigheden. 6-10 kg per ha. (Speciale folder met afsteltabellen, alsmede afstelzakjes zijn op aanvraag verkrijgbaar.) Uw adres voor alle soorten is ZAADHANDEL Belt U ons even op, dan geven wij U graag geheel vrijblijvend inlich tingen over bovenstaande artike len! C.J. Nouse Beveland B.V. De biologische feiten hij het voedsel pikt dat hij nodig heeft om in zijn bladeren suiker, koolhydraten en meer van dat lekkers te maken. Hij is daarbij nog kieskeurig ook want de bomen waarop hij parasi teert moeten bij voorkeur op kalkrijke grond staan. De Maretak ziet er aan een boom van een afstand bezien uit als een ekster nest. Het is een dicht vertakte, houtige bladhoudende plant die in de winter witte bessen draagt. De bessen bevatten een taai slijm en worden vooral door lijsters gegeten. Wanneer kleinere vogels de bessen of grote zaden uit die bessen willen nuttigen lukt dit meestal niet. De grote van de zaden en het kleverige slijm verhinderen dat. Het kleverige slijm (vogellijm) proberen de vogels tegen de takken van hun snavel te strijken. De zaden die tijdens die beweging worden meegenomen worden aldus verspreid en kunnen zich zo vestigen op de ontvankelijke plek ken in de door de vogels aangekraste takken. Het natuurlijke verspreidingsgebied in Nederland beperkt zich tot het kalkrijke krijtdistrikt (Limburg). Magische krachten De Kelten De priesters van de Kelten, de zogenaamde druïden, hadden geen tempels waarin de godsdienstige rituelen plaats vonden. Ze hielden hun godsdienstoefeningen bij voorkeur in een open plek in het bos. Zoals bij vele andere godsdiensten was ook bij de Kelten de eik een heilige boom. De naam druïde zou afgeleid kunnen zijn van het griekse drüs, dat eik betekent. De druïden kozen hun heilige plaatsen dan ook steeds in een eikebos. Be halve de eik behoorde ook de maretak tot hun heiligste planten Dacamox'lOG: internationaal geregistreerd handelsmerk van Diamond Shamrock Corporation, Cleveland Ohio, U.S.A. Bescherm uw bieten tegen insekten Doelstraat 1 Oudelande (Z. BEV.) Tel. 01104 - 380 (b.g.g. 252) CAPP0IM trekker-ondergrondwoelers Deze meervoudige trekker-ondergrondwoelers zijn leverbaar met 2 tot en met 7 tanden of meerdere tanden. Met brede en smalle beitels naar gelang de trekkracht. Ook leverbaar met breekhouten. Nu ook leverbaar met voorsnijmessen. Werkdiepte 70 cm. Het ideale werktuig voor iedereen die zijn grond goed wil moren. Vraagt prijscourant. HEINKENSZANO (Zld Tel 01106 1201 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16