E venals andere telers had hij er de pest aan om zijn suikerbieten te leveren aan de in de buurt staande fabriek American Crystal Sugar Co. Een van de redenen daarvoor was dat de direkteur die overigens in Denver woonde, er op stond dat de fabriek in de weekends werd gesloten, ook tijdens de oogsttijd. We waren verdorie afhankelijk van mensen die duizen den kilometers hiervandaan woonden en geen idee hadden van de noden en verlangens van de suikerbietenteler. Dus organiseerde Pat, die voorzitter is van de vereniging van de "Red River suikerbietentelers" de zestienhonderd leden, om een bedrag van 20 miljoen dollar baar geld bijeen te brengen met als aanvulling een lening van 47 miljoen, waarmee men de hele suikerfabriek opkocht. Nu wordt de fa briek door henzelf beheerd, terwijl men tevens de verkoop van suiker ook in eigen hand heeft. Ook heeft men het recht op het gebruik van een komputer, waardoor iedere deelnemer de mo gelijkheid heeft om in een oogwenk voorzien te worden van alle gegevens over zijn bietenoogst van de afgelopen drie jaar. In 1975 werd de vertikale integratie ook uitgebreid tot het ge was tarwe. Dat kwam door een irritatie die bij hem opkwam toen de plaatselijke handelaars weigerden zijn graan te kopen op een moment dat hij zelf vond dat de prijs goed was. Ze konden het toen niet kopen omdat ze moei lijkheden hadden met transport en opslag. Sa men met nog negen andere grote graantelers in het gebied konden ze een bedrag van 1,5 mil joen dollar lenen een graansilo laten bouwen en een firma oprichten onder de naam "Nort hern Grain Co.". Verwerking en afzet Een rendement van 3,5% Toch een gezinsbedrijf Pat met vrouw en kinderen aan de maaltijd thuis zover bekend gebeurde dat in 1700. De aan dacht ging wel onmiddellijk uit naar de land bouw. Pat's overgrootvader ging van Wisconsin naar Minnesota kort na de burgeroorlog. Tijdens de grote ekonomische recessie (39) had het bedrijf het moeilijk te verduren en verkleinde van 1000 acres naar 400. Zijn vader werd er toen op uitgestuurd om patrijzen te jagen om daarmee te zorgen dat er wat vlees te eten kwam. Maar door de ekonomische opbloei in de jaren kort na de tweede wereldoorlog was men spoedig in staat om weer 300 acres bij te kopen. In de jaren 50 en 60 bleven vader en zoon voortdurend in de weer om het bedrijf verder uit te breiden. Hierin werden de winsten belegd, maar ook de leningen. Op dit moment bezit men 1900 acres grond terwijl er 1600 acres wordt gehuurd. Dat bijhuren is een geheel nieuw element in de amerikaanse landbouw. Vroeger werd iemand die land huurde vaak vergeleken met de straatarme deelbouwer uit het diepe zuiden. Tijdens de groei van het bedrijf slokte Pat's boerderij vier buurbedrijven op. In drie geval len vernietigde hij alle gebouwen en rooide hij er alle geboomte. Kijk, zegt hij. deze bedrijven hadden hun tijd gehad en zoals ik het zelf zie. ik bracht ze terug in produktie en benutte iedere vierkante meter. De afgelopen vijfjaar was Pat bezig om het bedrijf verder uit te breiden' en tevens probeerde hij zichzelf te beschermen tegen de hevig fluktuerende prijzen. Anders gezegd, hij introduceerde op zijn bedrijf iets wat men in de industrie kent als vertikale inte gratie. Terwijl aan de ene kant deze zaken hem met de anderen tot een goede koöperator maken, ziet hij zelf deze ondernemingen toch veel meer als een verlengstuk van zijn bedrijf. Zijn kom- mentaar is "Ik wil alleen maar mijn produkten verkopen wanneer dat voor mij het beste uit komt". Het huidige markt en prijssysteem is zo'n gekkenhuis tegenwoordig dat je gedwon gen bent om onmiddellijk te kunnen reageren, wil je tenminste verantwoord boer blijven. Een gouden regel in het boerenbedrijf is volgens Pat, datje moet zorgen daar waar mogelijk alle onzekerheden uit de weg te ruimen. Onzeker heid aan de produktiekant kun je zoveel mo gelijk wegwerken door technologie en zorg vuldig management. Prijsschommelingen kun je te lijf gaan door zoveel mogelijk zelf de markt proberen te beheersen. Dan blijft er al leen nog de afzetmogelijkheid en het weer over waaraan je weinig kunt doen en wanneer je hoofdpijn wilt voorkomen moet je daarover ook niet al teveel zorgen maken. Hij heeft geen last van hoofdpijn, maar hij verheelt niet dat hij soms wel moeite heeft met het overnemen van bedrijven van mensen die er mee hebben gekapt. Iedere boerderij die geliquideerd wordt is een traumatische zaak. Je maakt je zorgen om het feit dat degene die er mee is opgehouden misschien juist wat meer weet dan jij, terwijl jij notabene omdat bedrijf te kunnen kopen ook nog fikse leningen aan moet gaan. Maar Pat is toch van mening dat uitbreiding de enige manier is om geld te ver dienen in de landbouw. Iedere acre levert in feite maar zo weinig winst op datje alleen met heel veel acres aan een goed inkomen kunt komen. Gelijkertijd moetje er zorg voor dragen dat de produktie per acre steeds hoger wordt. Naast het vergroten van zijn bedrijf heeft hij ook zijn machinepark daarbij aangepast en de parkee- roppervlakte voor al die dingen is nu al zo groot als een voetbalveld. Een kleine greep uit de inventaris; vier vrachtwagens met 15 ton draagvermogen, zeven trekkers, drie grote cir kel irrigatie installaties, drie maaidorsers die per stuk 30.000 dollar kosten terwijl ze hoog stens twee weken per jaar in bedrijf zijn. B enedict schat dat het ongeveer 300 dollar kost om een acre suikerbieten te verbouwen. Wanneer je dan uitgaat van een opbrengst van 15 ton per acre tegen een lage prijs van rond de 21 dollar per ton suikerbieten, dan zal de echte bietenteler rond de 315 dollar per acre in zijn handen krijgen en dat is maar een schamel winstje in vergelijking met de hoge investerin gen die er zijn gedaan. Maar Benedict krijgt via zijn goede vakmanschap iets meer, want hij komt aan een opbrengst van 20 ton per acre die hem 420 dollar opleveren en die marge is ge noeg om van een rendabele teelt te spreken. Wanneer het op de tarweteelt aankomt is hij door de omvang van zijn bedrijf geheel onaf hankelijk van de Overheid. Wanneer hij dit jaar gekozen zou hebben voor het systeem van 20% van de grond braak te laten liggen dan zou hij via overheidsvergoedingen daarop een be drag van 3,40 dollar per bushel hebben ont vangen. Maar Benedict deed een gok en zaaide al zijn land met tarwe in de hoop dat hij al met al toch beter uitzal komen dan de anderen. Of hij juist heeft gegokt zal hij misschien pas over enkele maanden te weten komen. Hij heeft zich kontraktueel verplicht om 40% van zijn graan te verkopen tegen een prijs, waarvan hij zelf zegt dat die de kostprijs en een beetje meer dekt. De rest wordt opgeslagen en pas verkocht wanneer hij zelf denkt dat de prijs goed is. Omgerekend tegen dë huidige prijs van 3 dollar per bushel zou zijn graanoogst een waarde hebben van 270.000 dollar. In de afgelopen jaren heeft hij toch maar een rendement van zijn grote investering van 3,5 miljoen dollar van slechts 3,5%. Natuurlijk heeft hij een groot gedeelte van die investerin gen ook in een "goedkope" tijd gedaan en wanneer je het zo zou rekenen dan is door de waardestijging van de grond het rendement anders. Toch theoretisch zou hij een groter in komen halen wanneer hij simpelweg hetzelfde bedrag op de bank zou zetten tegen een nor maal rentepercentage van 9%. Zulke magere winsten zijn er evenwel de oorzaak van dat grote zaken nauwelijks interesse hebben om op deze manier in de landbouw te investeren. Daarom zijn de angsten van sommigen dat het familiebedrijf op den duur door de z.g. grote agribussines overgenomen zou worden geheel ongegrond. N.V.'s of B.V.'s in de landbouw waar meer dan tien aandeelhouders bij be trokken zijn beslaan nog geen 2% van de ame rikaanse agrarische bedrijven. Zelfs bedrijven die zo groot zijn dat ze best als een b.v. of n.v. zouden kunnen werken doen dit niet en wor den gedreven als een zuivere familiezaak, net zoals bij Benedict, De vorm van samengaan in een of andere zakelijke binding bij Benedict is slechts gedaan om in de toekomst te kunnen besparen op de overdrachtsbelasting op on roerend goed, ten bate van de erfgenamen. P at heeft twee vaste medewerkers in dienst en daarnaast tijdens de piekperioden huurt hij een dozijn losse werkkrachten uit Texas of lokale studenten aan de middelbare school. De kern van de werkkrachten bestaat echter uit de ge zinsleden. De zoons Michael 20, Blane 18, Burt 13 en de dochters Stephanie 19 en Lisa 16. Zelfs de erfjarige David werkt al met de trekker. Ze worden wel door vader betaald tegen een vast uurloon van 3 dollar. Tijdens de graanoogst wordt er flink aangepakt, maar ze doen het wel in z.g. ploegendienst, 't Komt er op neer dat tijdens die oogst, een vol etmaal altijd iemand van het gezin in het land aanwezig was. Op deze manier hebben de kinderen ook geleerd dat je betaald wordt alnaar gelang je arbeid levert. Dat is precies waar het allemaal om draait, zegt Pat, beloning naar produktiviteit! De enige Benedict die nog niet werkt is Luke zijn jongste zoontje van twee. Maar hij zit wel steevast bij vader in de hobbelende pick-up wanneer hij zijn land en de werkzaamheden inspekteert. Het verjaardagpresent voor Luke toen hij twee jaar werd was een grote speel goedtrekker. Naast al het arbeidsorganisatiewerk schuwt Pat ook niet om zijn handen te gebruiken. De meeste voorkomende reparaties aan de machi nes worden door hem of de zoons uitgevoerd. Fran 43 is de vrouw van Pat en zij blijft min of meer wat op de achtergrond, want in het gezin Benedict leeft men volgens het ouderwetse pa- triachale systeem. Ze is wel een boerendochter maar heeft geruime tijd gewerkt als stewardess op een binnenlandse luchtlijn. Tijdens een reisonderbreking leerde ze Pat kennen in het plaatsje Fargo in Noord-Dakota. Fran fungeert nu als de sekretaresse van het bedrijf terwijl ze ook de gehele boekhouding verzorgt. Tijdens de zaai- en oogstwerkzaamheden doet ze dienst als verbindingsvrouwe voor boodschappen en andere berichten via de FM-radiozender door te geven aan Pat die een ontvanger in zijn pick-up heeft en de zoons of medewerkers die eveneens zoiets hebben op hun trekkers of machines. In de tussentijd zorgt zij ervoor dat er altijd iets smakelijks te eten is voor iemand van het gezin die binnenkomt, en dat kan best midden in de nacht zijn, zoals dat bij Pat in de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14