bouwer heeft aan 1400 ha nog niet genoeg r, P at heeft steeds het bedrijf uitgebreid, vanaf de dag dat hij bij zijn vader op de boerderij kwam in 1951, nadat hij eerst nog twee jaar universiteit achter de rug had. De Benedictfa milie kwam oorspronkelijk uit Frankrijk en D at alles heeft er wel toe geleid dat de sleutel tot het sukses in de landbouw afhangt van de mate van aanpassing van de boer zelf. De voormalige minister van landbouw Earl Butz pleitte bij voortduring vurig voor de invoering van grootschalige landbouw, efficiënt geleid door een moderne boerenmanager. Deze ideeën werden door de praktijk vertaald in vijf woorden "Get big or get out" (wordt groot of stop ermee). De afname van de agrarische be volking die reeds vanaf 1910 aan de gang is kwam de laatste jaren in een stroomversnelling. In april 1977 was 1 op de 28 amerikanen woonachtig op een boerderij. In 1970 was dat 1 op 21. In het begin van deze eeuw was de ver houding 1 op 3. In totaal leven er nu nog zo'n 10 miljoen amerikanen op een boerenbedrijf, dat is minder dan in 1830. Op 70% van de 2,7 miljoen landbouwbedrijven in de U.S. zet men Voedselvoorziening Niet tevreden zijn met jezelf Hij kocht buurman's grond! Wordt groot of stop ermee! at Benedict is letterlijk en figuurlijk geen kleine jongen. Bijna één meter negentig, toch maakt hij aan de ene kant een verlegen indruk terwijl op een ander moment hij als een agres sieve progressieve ondernemer overkomt. Hij spreekt langzaam en zacht, terwijl het lijkt alsof hij ieder woord eerst overdenkt alvorens het wordt uitgesproken. Maar terwijl je met hem praat komt naar voren dat deze man die ook kampioenworstelen was en als marinier twee jaar diende, in zijn bedrijf ook iets aan de dag legt dat overeenkomt met het koppig aanvaar den van een uitdaging. Ik zie het óók als een soort sport zegt hij. Kijk je bent daar op je eentje bezig in het open veld. Kun je het niet halen, welnu dan is dat voor iedereen vrij snel duidelijk. Je moet er voortdurend voor vechten. Hij veroordeelt daarmee nogal wat boeren waarvan hij vindt dat ze teveel tevreden zijn met zichzelf en de omstandigheden op hun bedrijf, waardoor ze geen gebruik maken van al het nieuwe dat mogelijk is. Dat komt zegt hij, mis schien wel door het feit dat ze veel te veel tijd doorbrengen in het land en daardoor gewoon te veel tijd hebben om aan zichzelf te denken. Ze komen dan tenslotte tot de konklusie:. dat ze nog een jaartje op de oude voet verder gaan en dat het dan best mogelijk is dat de huidige si tuatie verbetert, waardoor het niet nodig is om verbeteringen en veranderingen in het bedrijf door te voeren, die nu eenmaal de nodige kop zorgen met zich meebrengen. Maar de harde ekonomische wetteii eisen nu evenwel dat je blijft groeien, doe je dat niet meer dan sukkel je achterop en ga je ten gronde! Vervolg op pag. 14 13 ontvangen om daardoor minder belasting te moeten betalen. Al met al moet dit toch de stelling verdedigen van William Jennings Bryan die reeds in 1896 verklaarde dat een boer zeker zoveel zakenman moet zijn als de man die met het graan naar de grote beurs van Chicago gaat. Wil een boer een kans van slagen hebben in deze tijd dan zal hij verstand moeten hebben van techniek en chemie, want het zijn deze zaken die de landbouw veranderen en de boer moet in hetzelfde tempo als de veranderingen zich voordoen mee. In de landbouw is een re volutie zonder einde aan de gang. Degene die tegenwoordig over het midden-westen en het westen vliegt ziet onder zich enorme groene cirkels. Deze zijn veroorzaakt door het effekt van de grote irrigatiewerktuigen die in grote cirkels automatisch de grond beregenen. De prijs van een dergelijk apparaat ligt rond de 50.000 dollar. Sommige soorten aardbeien die in Amerika worden gegeten zijn voortgebracht via het klo nen systeem. Het proces is in het kort alsvolgt. Kleine stukjes celweefsel van de aardbeiplant worden in een mengsel van voedingsstoffen geplaatst, terwijl dit voorts nog wordt voorzien van hormonen, waardoor de cellen worden ge forceerd tot snelle deling, terwijl iedere cel zich ontwikkelt tot een nieuwe aardbeiplant. Men kan met dit soort planten het traditionele sys teem vermijden en daardoor variëteiten bren gen die vrij zijn van virussen en andere ziektes. anwege de technische revolutie in de boe- renwereld kan momenteel een amerikaanse boer 59 personen van voedsel voorzien. Elders in de wereld is dit cijfer alsvolgt, Europa 19,2; in Japan 13,7 en de Sovjet-Unie 10; De amerikaanse landbouw voorziet de konsu- ment van voldoende en nog goedkoop voedsel ook. De gemiddelde inname van 3000 kaloriën in Amerika behoort tot de hoogste ter wereld, maar het zal zonder twijfel gelijkertijd ook een van de meest gevarieerde voedselhoeveelheid zijn. Wel hoort men hier en daar de klacht dat de smaak van veel soorten voedsel niet zo goed is als die van b.v. dezelfde produkten in Eu ropa. In Amerika zit men echter door de enor me afstanden met het probleem dat bepaalde produkten moeten worden gekoeld en inge vroren en over grote afstanden worden ver voerd. Toch heeft de Amerikaanse massapro- duktie haar voordelen omdat het de kosten laag houdt. Momenteel besteed de Amerikaan 23% van zijn inkomen aan voedsel. In Canada ligt dat percentage ongeveer gelijk. In Frank rijk ligt het op 25,8%. In West-Duitsland 27%. In Japan 33,1%. Brazilië 42% en in de Sovjet Unie 52%. Toch blijft er nog ruimschoots voldoende voedsel over om daarmee Amerika het land van de hoop te maken in de ogen van vele onderontwikkelde naties. De export van land- bouwprodukten werd de laatste zes jaar drie keer zo hoog en heeft nu de waarde bereikt van 27 biljoen dollar, waarmee de landbouw een geweldige bijdrage levert aan de handelsba lans. Amerika exporteert meer graan, mais en andere graanprodukten dan alle andere landen ter wereld samen. Mensen als Pat Benedict zijn degenen waarop Amerika nu zijn hoop geves tigd houdt, want zij zijn het die het beste instaat zullen zijn in de toekomst om tegenwicht te geven aan de eisen en verlangen van de OPEC landen. Ook vormt de dreiging van het fanatieke fa bricerende geïndustrieerde Japan een reden om de amerikaanse landbouw met respekt te behandelen. Amerikaanse export van land- bouwprodukten zou nog veel hoger zijn ware het niet dat er overal ter wereld nog belemme ringen in de weg worden gelegd. In Japan be staan er import quota's voor amerikaanse pro dukten. In Europa worden door heffingen de prijzen kunstmatig hoger gemaakt dan die van het eigen produkt. De derde wereld landen zouden dolgraag meer kopen als ze er het geld maar voor hadden! 20.000 dollar of minder per jaar om (in 1960 waren er nog 4 miljoen bedrijven). Overigens is het verkeerd om de mensen die op deze be drijven werken te betitelen als echte boeren. De meesten van hen zijn part-time boeren en be steden het grootste gedeelte van hun tijd buiten de landbouw of in beroepen die er zijdelings mee inverband staan. Boeren die minder dan 20.000 dollar omzetten verdienen voor 80% het grootste gedeelte van hun inkomen buiten de landbouw. Dertig procent van de bedrijven die te klassificeren zijn als middenbedrijven ver krijgen voor 90% ook hun inkomen direkt uit de landbouw. Bovenaan staan dan de bedrij ven met een omzet van meer dan 100.000 dol lar. Dit soort bedrijven neemt in aantal toe en bedraagt momenteel 162.000. In 1960 waren er dat nog maar 23.000. De vergroting kwam grotendeels tot stand door het opkopen van land van boeren die er in de buurt meeophiel- den. Ofschoon deze grote bedrijven slechts 6% van alle boerenbedrijven uitmaken is hun aandeel in de totale financiële agrarische omzet wel 53%, en dat is dan weer ongeveer het dubbele van 1967. Het zijn deze bedrijver) die steeds aan de rand staan van het al het nieuwe dat er mogelijkerwijs maar toe te passen is. Het be drijf van Pat Benedict is er een voorbeeld van! Dit jaar werd weer 'n rekordoogst binnengehaald, zodat het produkt hier en daar bij gebrek aan opslagfaciliteiten maar op pleinen werd gestort l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13