WAAROM H ERA - VLAS? Voorlichtingsaktie organische stofvoorziening Slecht werktuigenonderhoud wordt vaak duur betaald Ing. H.M.J. Smeets, O M et name op veeloze akkerbouwbedrijven met een intensief bouwplan komt deze faktor gemakkelijk in de knel. Extra aan voer van organisch materiaal moet dan plaatsvinden door aan koop van dierlijke organische mest, de teelt van groenbemes- tingsgewassen of het onderploegen van bietenloof en stro. D e tijd dat een werktuig met één verstelbare sleutel, een waterpomptang en een hamer gerepareerd kon worden, is I n het bovenstaande is het grote belang aangetoond van de teelt van groenbemesters. Ook is gebleken dat de op pervlakte beteeld met een groenbemester op veel bedrij ven te laag is. Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes wil daarom in het ko mende jaar dit punt extra onder de aandacht van de akkerbouwers in Zeeland brengen. Hiervoor staan de volgende aktiviteiten op het programma: J. Kodde, mg. F. Vader HERA is geschikt voor zowel lichte als zware gronden HERA is vroegrijp, oogstzeker en zeer geschikt voor dauwroten HERA leent zich uitstekend als dekvrucht HERA bezit de grootste veerkracht van stro van alle beken de rassen HERA heeft een grote stro-stevigheid HERA geeft gemiddeld de hoogste zaadopbrengst van alle praktijkrassen en heeft daardoor de hoogte van de EEG-zaadsteun zeer gunstig beïnvloed. HERA is het topras voor vezel en zaad en heeft meer dan 50% van het Westeuropese Vlasareaal Neem geen risico... zaai HERA! H et opbrengstniveau van de gewassen is van grote in- \loed op het rendement van een landbouwbedrijf. Een goede zorg voor grond en plant is dan ook nog steeds één van de belangrijkste eisen van het goed boer zijn. Met name op de akkerbouwbedrijven berust een goede grond- verzorging op een 5-tal pijlers: 1Een goede waterbeheersing. Afvoer van overtollig water in perioden van overschot en zo mogelijk aanvoer in perioden van tekort. 2. De voorzieningen van organische stof. Jaarlijks vindt een afbraak plaats van 2% van de in de grond aan wezige voorraad. Aanvulling van deze 2% is noodzake lijk om interen van de voorraad te voorkomen. 3. Een aanvulling van de minerale voedingsstoffen, zoals stikstof, fosfaat en kali die met de oogst van de gewas sen aan de grond worden onttrokken. 4. liet op peil houden van de kalktoestand. 5. Een aan grondsoort en gewas aangepaste wijze van grondbewerking. Deze faktoren zijn ieder voor zich en in hun onderlinge samenhang van invloed op de konditie van de grond en op de groei van de gewassen. De voorziening van organische stof is echter het grootste knelpunt geworden in de be- drijfsvoorziening. De organische stofvoorziening Door enquêtes, uitgevoerd door het C.A.R. te Goes, is er een inzicht in de oppervlakte geteelde groenbemestingsgewassen, ondergeploegd bietenloof e.d. In onderstaande tabel worden deze cijfers weergegeven uit de jaren 1970, 1977 en 1978. Oppervlakte groenbemestingsgewassen en ondergeploegd bietenloof en stro in ha en in van de oppervlakte bouwl omschrijving 1970 ha 1977 1978 groenbemestingsgewassen 23.242 22 ondergeploegd bietenloof 8.391 8 ondergeploegd stro groenbemester bieten loof stro 31.633 30 Bij deze totaaltelling is de oppervlakte stro die in een groenbemester is gehakseld niet dubbel geteld. Op een deel van de oppervlakte, namelijk 4V is dus groenbemesting sfro toegediend. ha ha 16.628 16 17.923 18 12.855 13 17.310 17 1.500 1 Vi 6.680 7 30.983 30 39.063 38 Uit dit overzicht blijkt dat de oppervlakte groenbemestingsge wassen de laatste jaren belangrijk lager is dan bijvoorbeeld in 1970. Gemiddeld wordt nog niet op de helft van de oppervlakte van het graan een groenbemester geteeld. Verder blijkt dat de oppervlakte ondergeploegd bietenloof regelmatig is gestegen. In 1978 is ook de oppervlakte ondergeploegd stro van betekenis geweest. Bij hogere stroprijzen zal dit weer afnemen. Deze cijfers geven een gemiddeld beeld. Van streek tot streek en van bedrijf tot bedrijf zijn er zeer grote verschillen. Gemiddeld zijn deze hoeveelheden onvoldoende om de bodemvoorraad op peil te houden. Op veel bedrijven is er dan ook sprake van een geleidelijke daling van het organische stofgehalte. Een verho ging van de organische stofaanvoer is in deze gevallen beslist noodzakelijk om een verdere daling te voorkomen. Vooral een toename van de oppervlakte groenbemestingsgewassen is broodnodig. specialist landbouwwerktuigen bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw te Waalre D e onderhoudskosten van werktuigen zijn, net als afschrijving en rente, een deel van de totale werktuigkosten. Dat deze niet gering zijn weet u, maar dat ze soms even hoog zijn als de afschrijvingskosten geeft te denken. Dit wil zeggen dat een machine van bijvoorbeeld 10.000,— afgeschreven in 8 jaar, alleen al 1.250,— onderhoud- en reparatiekosten per jaar vraagt. Jammer genoeg wordt, op veel bedrijven, te weinig aandacht aan het onderhoud besteed, met als gevolg een hoge reparatierekening. Vaak moeten nog onderdelen worden besteld als de machine al gebruikt moet worden. Vooral bij de voederwinning of de oogst van akkerbouwgewassen kan dit funeste gevolgen hebben, zeker als het mooie weer maar kort aanhoudt. Goed onderhoud garandeert: a. een hogere bedrijfszekerheid; b. een langere levensduur van de werktuigeninventaris; c. lagere werktuigkosten. Eerste onderhoud niet uitstellen nderhoud vraagt tijd. Vaak is deze wel beschikbaar. De geringe animo of de slechte hulpmiddelen zijn dikwijls de oor zaak van uitstel of zelfs afstel. U itstel is niet verstandig, want dan geeft u de beruchte slijtage tijdens de stilstand een kans. Denk maar eens aan roest en het invreten van de lagers door vervuilde vetten. Daarom is het beter om direkt na het gebruiksseizoen de machine minstens schoon te maken. Aan een niet schoonge maakt werktuig is het niet prettig werken, bovendien wordt dan het werktempo ook nog verlaagd. Voor het verwijderen van stof en modder is een flinke waterstraal van minimaal 10 atmosfeer wenselijk. Met een straal uit de waterleidingkraan, van 3 a 4 atmosfeer kan het ook. maar het duurt alleen langer. Voor hogere drukken zijn aparte pompjes of speciale reinigingsap- paratuur wenselijk. Vet- en olieresten zijn moeilijker te verwij deren. maar hiervoor zijn reinigingsmiddelen verkrijgbaar. Na de vuile plaatsen hiermee ingesmeerd te hebben kunnen ze later met water worden schoongespoten. Dit schoonspuiten moet bij voorkeur gebeuren op een plaats waar een goede waterafvoer aanwezig is. Nadat de werktuigen gereinigd zijn laat men ze opdrogen. De blanke delen daarna behandelen met roestwerende middelen. De lagers mogen niet vergeten worden, want de vervuilde vetten zouden hun vernietigend werk kunnen voortzetten. Doorsmeren is daarom noodzakelijk. Ook de olie in de tandwielkasten ver vangen. Daarom kunnen de machines tijdelijk in de schuur worden opgeborgen om te wachten op de grote beurt. Grote onderhoud is vakwerk A. fhankelijk van de beschikbare tijd, de animo of de aanwe zige hulpmiddelen, kan het grote onderhoud zelf of door een mechanisatiebedrijf worden uitgevoerd. De minder vakkundi- gen kunnen het beter aan de werktuigenhandelaar overlaten. Deze beschikt over geschoold personeel en is beter op de hoogte van de zwakkere punten van een machine. Wie het vak uitvoert, een grondige inspektie van de vitale delen is noodzaak. Veelal is dit alleen mogelijk na demontage. Versleten onderdelen moeten uiteraard vervangen worden. Bij twijfel is het wenselijk om toch direkt tot vervanging te besluiten. 10 Instruktieboekje I~~I et instruktieboekje geeft meestal voldoende aanwijzigingen bij de- en montage. Bovendien is hierin een onderdelenlijst opgenomen, zodat aan de hand van onderdeelnummering de onderdelen besteld kunnen worden. Werkplaats - doelmatig gereedschap Voorlichtingsaktie Op bijeenkomsten van de Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting en van de Studieklubs zal de bo demvruchtbaarheid in het algemeen en de teelt van groenbemesters in het bijzonder door middel van le zingen onder de aandacht worden gebracht. Op deze vergaderingen zal o.a. behandeld worden het opstel len van een organische stofbalans en de teelt van de gewassen. Hetzelfde zal-in de loop van het seizoen steeds weer behandeld worden in artikelen in de landbouwbla den. Op enkele plaatsen zullen demonstratievelden wor den aangelegd met diverse soorten groenbemestings gewassen. Het doel hiervan is om aan te tonen dat ook onder de huidige teeltomstandigheden het mogelijk is om groenbemesters te telen. Eén en ander zal gebeu ren in samenwerking met de jongeren organisaties. Er wordt gedacht aan het organiseren van een wed strijd 'Teelt van groenbemesters". Dit zal georgani seerd worden in samenwerking met het Z.A.J.K. Hierover zullen nog nadere mededelingen volgen. Verder zal op alle mogelijke manieren de aandacht gevestigd worden op het grote belang van deze zaak. Resultaten langjarige organische stofproeven O p diverse plaatsen in Nederland liggen langjarige organi sche stofproeven waarvan resultaten beschikbaar zijn. Op de resultaten hiervan zal in het komende seizoen op diverse ver gaderingen en in artikelen in de vakbladen nader worden inge gaan. In het kader van dit artikel willen we slechts enkele van de voornaamste konklusies weergeven. a. Vooral het gewas aardappelen reageert gunstig als volggewas. De waarde van de gemiddelde behaalde opbrengstverhoging is belangrijk hoger dan de kosten van een groenbemester. Voor aardappelen kan vaak ook nog dierlijke organische mest ren dabel worden aangekocht. b. Op de langjarige proeven ontstaan in de loop der jaren ver schillen in het gehalte aan organische stof. Op de objekten met alleen kunstmest loopt het gehalte langzaam terug. Op de gedeelten met zoveel mogelijk groenbemesters wordt het gehalte ongeveer gehandhaafd. Wordt naast groenbemsters tevens regelmatig organische mest aangevoerd dan is het mogelijk het gehalte iets te verhogen. C.A.R. GOES rii voorbij. Goed gereedschap is noodzakelijk. Naast een stel goede sleutels is een boormachine, een lasapparaat en eventueel een slijpschijf aan te bevelen. Een goed verlichte, zo nodig ver warmde werkplaats, zal het onderhoud ten goede komen. Om onnodig zoekwerk te voorkomen is een overzichtelijke op berging van het gereedschap noodzakelijk. Veiligheid B ij het repareren gaat men vaak nog slordig te werk. Machines worden onvoldoende ondersteund of vastgezet bij het demon teren van wielen, hefcilinders e.d. Ook niet goed passend ge reedschap heeft al vele ontvellingen en verwensingen opgele verd. Zorg ook voor voldoende geaarde stopkontakten in de werk plaats. Gebruik alleen deugdelijke verlengsnoeren. Een kabel haspel is geen luxe. Kontroleer regelmatig de kabelaansluitin gen van de boormachine, het lasapparaat en de slijpschijf. Kortom: veiligheid is noodzaak!! "3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10