Openingsrede Algemene vergadering der Z.L.M., d.d. 15 dec. 1978, door de heer A.J.G. Doeleman, voorzitter der Z.L.M. D e positie waarin wij als land- en tuinbouw verkeren kan niet los gezien worden van deze ekonomische maar vooral maatschappelijke ontwikkelingen. Maatschappe lijke ontwikkelingen waarbij welzijn voor verschillende politieke stromingen belangrijker is dan welvaart. De gemiddelde burger echter praat misschien wel over welzijn, maar wanneer dit ten koste moet gaan van een stuk welvaart, dan blijkt dat weinigen bereid zijn hiervoor in te leveren. De grote onrust op het loonfront en de konfrontatie tussen Overheid en werknemers zijn daar dacht ik wel een bewijs van. Als kleine ondernemers, en dat zijn wij tenslotte als individuele boer, hebben wij soms het gevoel dat deze strijd mede over onze rug wordt gestreden. D e dynamische ontwikkeling zoals wij die vooral in de zestiger jaren gekend hebben, is tot stilstand gekomen. Doordat de groei eruit is neemt de onzekerheid vooral toe met betrekking tot de werkgelegenheid. En niemand weet blijkbaar een weg te vinden om deze nog steeds toenemende werkloosheid een halt toe te roepen. Een strijd over de boer zijn rug Ruilverkaveling Kruisland-Wouw "Stem mee!" zuidelijke landbouw maatschappij Profijt beginsel Het Administratie- en Adviesburo van de Z.L.M., beter bekend misschien als het "boekhoudburo" opent 20 dec. a.s. haar nieuwe kantoor te Middelburg, waarmee tevens een stap gezet wordt in de richting van een grotere decen tralisatie, die als doel heeft dichter bij de klanten te komen. U ziet hier het pand te Middelburg, meer hierover kunt U vinden op pagina 8 en 9. rechtvaardig worden geaksepteerd: zoals bijdrage in ziektekosten, schoolgeld enz. Zaken die tevens echter wel door zelfstandigen opgebracht moeten wórden en die daardoor mede van invloed zijn op het uiteindelijk be steedbaar inkomen van de zelfstandige ondernemer. Loonsverhoging betekent kostenstijgingen, die in onze sektor niet automatisch doorberekend kunnen worden. Vervolg op pag. 6. Volgende week 21 december wordt er gestemd over de ruil verkaveling Kruis land-Wouw. Belanghebbenden hebben dan de gelegenheid ja te zeggen tegen de grote voordelen die een verkaveling ook voor dit gebied zullen hebben. Op voorlichtingsbijeenkomsten bent U nader ingelicht. Het is niet de bedoeling nu opnieuw de voordelen en de mogelijkheden van ruilverkavelingen op te sommen. Wel moet eenieder er van doordrongen zijn dat de nu gebo den kans niet meer terug komt. U gaat nu beslissen over de toekomst, voor Uzelf, Uw op volger, Uw kollega's, Uw pachter^ U moet er wel rekening meehouden dat het niet meer zo is, als voorheen. Dat wanneer U thuisbleef U geacht werd voor te stemmen. Daarom is het van groot belang dat U aan de stemming deelneemt. De ervaringen in andere gebieden, is dat ruilverkavelings- werken stimulerend werken op de verdere ontwikkeling en modernisering van de bedrijfsvoering. Wij rekenen erop, dat na de stemming snel met de uitvoering begonnen kan wor- ^en' Doeleman In dit nummer o.m. Over Geld en Goed pag. 3 Rijksstudietoelage pag. 3 Antwoord op rapport "Walcheren Waarheen" pag- 4 Nog meer C„Suiker dan werd voorzien pag. 5 Contractenstelsel suikerbieten en het Landbouwschap pag. 5 Wim van Veldhuizen ontmengde zijn bedrijf en hield 60 koeien over pag. 10 en 11 Prijsvergelijking rundveevoeders pag. 12 Mijn koeien krijgen de kans veel melk te geven pag. 13 De voederwaarde van het ruwvoer I978 pag. 15 Spinazie kunt u nu weer zaaien pag. 15 Dingen van de week pag. 16 Tuinbouwklanken pag. 16 Markt en prijsberichten pag. 17 P.J.Z. Geluid en Voor de vrouw pag. 19 VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 66e jaargang - No. 3461 land- en tuinbouwblad Prof. Albeda heeft hierover onlangs gezegd dat de oplos sing gevonden zal moeten worden bij de groei in de quartaire - dus de dienstensektor. Er is nog werk genoeg in de gezondheidszorg, onderwijs etc. De vraag komt echter wel direkt naar voren wie en hoe men deze niet- kommerciële lonen gaat betalen. Prof. Albeda haalde hierbij het begrip profijt-beginsel naar voren. Dat betekent o.a. eigen bijdrage in verwor venheden die reeds lang door velen als normaal en 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1