"Vijf minuten voor straks" H De vergeten bromfiets H et zal mijn lezers inmiddels duidelijk geworden zijn dat de J a, mocht men tot die gelukkigen behoren dan is het bijna vijf minuten voor twaalf. U kunt nog legaal in 1978 11.781 aftrekken. De premie/koopsom moet dan wel voor 31 december betaald zijn. Dit klinkt aantrekkelijk voor degenen die nog in de gelukkige omstandigheid verkeren te kunnen sparen voor later. E doch, hier schuilt gevaar! H. WAARSCHUWING L et verplicht stellen van de helm voor bromfietsbestuurders heeft destijds in het verzekerde bestand een terugloop van het aantal verzekerde bromfietsen veroorzaakt. Schrijver langs de weg mocht zijn vorig artikel besluiten met de le zers te adviseren vijf minuten de tijd te nemen en een veelvoud van die vijf minuten stil te staan bij de voorzieningen die men reeds ge troffen heeft voor de toekomst. De laatste maanden is er immers via de kommunikatieme- dia een geweldige reklamekampagne aan de gang om vrij willig gesloten pensioenvoorzieningen aan te passen dan wel nieuwe te sluiten. Het is een bekend feit, dat sparen zowel voor de zelfstandige ondernemer als de in loondienst zijnde medewerkers steeds moeilijker wordt. Wat is er nog over gebleven van het z.g.n. sparen via de oude kous? Helaas bitter weinig. Het is mede daarom dat men een markt ziet in het sluiten van voorzieningen bij overlijden dan wel voor de oudedag. Wettelijke voorzieningen oe liggen globaal de zaken in Nederland? Iedere Nederlan der heeft pensioen uit hoofde van de AOW/AWW. een bo demvoorziening in de ware zin des woords en niet meer. Vanaf de 65-jarige leeftijd van de man heeft een echtpaar recht op de AOW-uitkering voor gehuwden, thans bedraagt dit 17.000,— per jaar. Na het overlijden van de man heeft de weduwe recht op een AWW-uitkering, veelal tot het moment, waarop voor haar de AOW voor een alleenstaande ingaat, thans 12.000,— per jaar. Voor mensen in loondienst geldt meestal nog een pen sioenregeling met aanvullende rechten op ouderdoms-, wedu wen- en wezenpensioen. Bij elkaar geteld zullen de wettelijke uitkeringen en de aanvullende pensioenrechten in het gunstigste geval enige aansluiting bieden aan het inkomen waaraan men samen gewend was, doch zowel pensionering als overlijden be tekent vaak echter een stap terug in de inkomenspositie of die van de achterblijvende gezinsleden. Deze laatste stelregel geldt speciaal voor de zelfstandigen die veelal geen aanvullende pensioenvoorzieningen hebben. Een aanvullend inkomen op de AOW/AWW-regelingen wordt daarom als een hoogst wense lijke en een bijna vanzelfsprekende zaak beschouwt. Dit zijn veelal de kleine zelfstandige ondernemers die misschien niet zonder enige jaloezie toekijken hoe voor velen op zijn minst gedeeltelijk pensioenen worden opgebouwd. Deze groep van ondernemers zullen op eigen kracht voor de oudedag moeten zorgen. Pensioen voor straks aktie "Vijf minuten voor straks" gericht is op het veilig stellen van het inkomen bij overlijden dan wel bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Aan de Nederlanders, die als vrije onderne mers in welke verschijningsvorm dan ook werkzaam zijn of die als werknemers hun brood verdienen, vraagt de assurandeur even stil te staan bij de overweging of zij echt niet zo'n aanvul lende pensioenregeling nodig hebben. Op het al of niet nodig kan schrijver alleen maar een bevestigend antwoord geven. In mijn vorig artikel heb ik er echter reeds op gewezen dat alle pensioenregelingen mooi en goed doordacht zijn, maar dat de premie vaak een jaarlijks terugkerende last is. Geld lenen voor een pensioenregeling vind schrijver een kwalijke zaak. De pre mie's zijn beslist niet gering en om u daarvan te overtuigen onderstaand staatje: Uitgaande van een pensioenbasis van 10.000,— jaarlijks ou derdomspensioen (exklusief winst), met 7.000,— jaarlijks we duwenpensioen; bij overlijden van de man vóór de pensioendatum stijgt het weduwenpensioen met 3% samengesteld per jaar tot de pensioendatum: Jaarpremie op man oud 30 jaar 2.955,— op man oud 35 jaar 3.572,— op man oud 40 jaar 4.467,— op man oud 45 jaar 5.759,— en op 50 jaar 7.834,— Deze premie's moeten be taald worden tot 65-jarige leeftijd man of tot zijn eerder over lijden. Er zijn vele vormen van pensioenregelingen maar de premie's liegen er niet om. De fiskus zal daarbij behulpzaam zijn, maar dan moet er wel een stevig belastbaar inkomen zijn. Kreten als: "Mijn gezin zal later nooit iets tekort komen" of "Mijn gezin hoeft zich geen zorgen over later te maken" en "Mijn vrouw en ik hoeven ons straks niets te ontzeggen" en men vervolgt "want dank zij de fiskus is het sluiten van een verzekering fiskaal aantrekkelijk, voordelig en nog interessant ook. Ja dat klopt, maar dan wel bij een hoog belastbaar inkomen als de goede Sint (de fiskus) 60 a 70% van de premie meebetaalt. Fiskaal aantrekkelijk Helaas is bij velen daarvoor geen ruimte meer. En wat zal het "Bestek 1981" ons brengen? Schrijver langs de weg is wat dat betreft zeer pessimistisch. Daarom weest voorzichtig met het sluitén van mooie oudedagsvoorzieningen. Laat u zich daarom haarscherp informeren door uw eigen organisatie. Haastige spoed kan geld kosten en dat is nimmer goed. CEVAAL Van verschillende zijden bereiken ons berichten dat op het terrein van brandblusapparaten voor bedrij ven een aggressieve verkooppolitiek bedreven wordt. De agressiviteit bestaat dan hieruit, dat onder het mom van verplichting deze apparaten aan de man gebracht worden. Hoezeer het bezit van een brand- blusapparaat ook is aan te bevelen moet ons advies in dezen luiden, eerst en vooral uw brandverzekeraar of vertegenwoordiger te raadplegen, alvorens zo'n apparaat aan te schaffen. de L. Vele anderen, speciaal zij die de zeeuwse klederdracht trouw bleven, vonden het maar knap lastig om met zo'n ding op de "tupmusse" te moeten rondrijden. Trouwens, ook voor jongelui die op vrijersvoeten, of in dit geval wielen, gingen, was de aardigheid eraf. Want zeg nou zelf: valt er nog wat te vrijen als je bent uitgedost als een astronaut? Vandaar! Kortom, het gevolg was dat vele bromfietsen uit de verze kering werden genomen en ergens ongebruikt in even zo vele schuren kwamen te staan. Gevaarlijke objekten Want zoon-, of kleinzoonlief krijgt belangstelling voor de tech niek, weet dat er ergens nog zo'n apparaat moet staan en gaat voortvarend aan de slag. En ziet, wat niemand verwacht, ge beurt dan: plotseling krijgt hij het ding aan de praat en wat is er dan verleidelijker, en ook mooier, om er op de weg mee te rijden. Dit gebeurt dan ook prompt. Ja, ja maar wat dan! Opgetogen over het sukses en trots als een pauw omdat hij over de techniek heeft gezegevierd wordt hij steeds driester. Doordat een rem niet werkt, want die doet het dan natuurlijk net niet, of door onoplettendheid van de onervaren bestuurder, rijdt de brommer pardoes vanaf de binnendijk de hoofdweg op waar juist een auto aankomt die ondanks vertwijfelde pogingen niet meer tijdig stoppen kan en dande klap waarna een akelige stilte. In feite een stilte voor de storm want dan begint de ellende. Voornoemde zoon of kleinzoon een hersenschudding (als hij geluk heeft), de auto total-loss en de bestuurder in het zieken huis. Schade? Oh..,., zo'n slordige twintig duizend gulden! Bangmakerij.' Een verhaaltje denkt U! Vergeet het maar. Er zijn mensen in deze provincies die graag zouden willen dat het maar een ver haaltje was. Alleen het bedrag is, gelukkig voor hen, wat overdreven, maar zeker niet denkbeeldig. Nee, dit is geen verhaal om U bang te maken. Het is alleen een poging U bewust te maken van het gevaar dat in een onge bruikte bromfiets nog schuilen kan. Want het zal wel duidelijk zijn dat geen enkele verzekering maatschappij in zo'n geval voor de schade opkomt. De enkeling die nog hoopvol mocht redeneren dat de partiku- liere- bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering dan toch wel zal betalen, vergist zich deerlijk. Schade door motorrijtuigen is nl. bij een dergelijke verzekering van de dekking uitgesloten, want daarvoor is immers een verplichte W.A. verzekering in het leven geroepen: de W.A.M. Neen, deze schade komt geheel voor uw eigen rekening. Wat te doen? J a, wat te doen! Mogelijkheden genoeg. U kunt de bromfiets die U niet meer gebruikt b.v. verkopen, of weggeven, naar de handelaar brengen of met het grof vuil mee geven. Doe er mee wat U wilt, maar laat het ding in geen geval onbeheerd in de schuur staan. Maak hem dan tenminste onklaar! U bewijst er Uzelf de grootste dienst mee. Visscher. 1 n een rede die drs. E.P. Wellenstein, oud direkteur-gene raal buitenlandse betrekkingen, heeft gehouden gaf deze een beschouwing van onze Nederlandse samenlevingspe ciaal met betrekking tot haar ekonomische aspekten; in relatie tot de wereld. Hier volgen enkele belangrijke passages uit deze rede. Het sukses waarmede een volk zijn partij meeblaast in het /concert der Naties is in onze wereld van sterk toegenomen afhankelijkheid, een zaak van bepaling van zijn eigen posi tie in deze wereld. Men is niet het middelpunt van alles, maar heeft met andere te maken. Ieder, elk volk, is geneigd zich het middelpunt te wanen. Direkt na de tweede wereldoorlog moesten wij in Nederland onze positie in de wereld geheel opnieuw innemen. Bronnen van welvaart aanboren; onze politiek die een so- berheidspolitiek was, bepalen. De export moest groeien en toen wij in 1957 tot de E.E.G. zouden toetreden was de grote zorg, hoe die politiek van nationale discipline en zelfbeheersing zou kunnen worden gewaarborgd. Thans heeft Nederland zich een plaats veroverd die wij ons toen niet hadden kunnen dromen. Is het om die reden dat wij te veel toegeven aan de neiging van onszelf het middelpunt van de wereld wanen? In ieder geval lijken wij al sinds geruime tijd onze positie verkeerd te hebben ingeschat en dat doet niemand onge straft. Korrektie is dus nodig. Dat vergt een gemeenschap pelijke inspanning. Dat vergt een minimum vertrouwen in eikaars bedoelingen. Dat vergt een gepaste bescheidenheid en een eerlijke dialoog. Tevoren had drs. Wellenstein getracht de ingrijpende ge wijzigde positie van Nederland in de wereld en in de EEG wat nauwkeuriger te bepalen. Hij citeerde Edmund Still- man, direkteur van Hudson Research Europe Ltd. die in april voor de New York Times had geschreven dat het bruto nationaal produkt (B.N.P.) van de ZES OORSPRONKE LIJKE LEDEN van de Europese Gemeenschap thans even groot is als dat van de gehele Verenigde Staten toen ex- President Nixon zijn verkiezingskampagne voerde. Voor de NEGEN TEGENWOORDIGE LEDEN is het gezamen lijk B.N.P. nu even groot als dat van de VS toen Nixon moest aftreden. De Duitse Bondsrepubliek heeft tegen woordig een even groot BNP als alle zes oorspronkelijke lidstaten samen ten tijde van het tekenen van het EEG-ver- drag hadden; Frankrijk ligt hier slechts 15% tot 20% bij ten achter. Frankrijk en de Bondsrepubliek samen hebben een BNP, dat dat van de USSR een kleine 20% te boven gaat. Ettelijke West-Europese landen zijn nu de VS in levens standaard voorbijgestreefd, andere liggen er dicht tegenaan; en dat terwijl in 1950 West Duitsland en Frankrijk slechts op ongeveer lA van de Amerikaanse levensstandaard ston den. Tenslotte wijst Stillman erop, dat in ettelijke Europese lan den de levensverwachting hoger en de zuigelingensterfte lager is geworden dan in de VS. Veranderde posities O pvallend zijn ook de resultaten van een recente vergelij king van het "US Bureau of Labor Statistics" van de bru- to-uurlonen in tien rijke landen (dollarkoers juli 1978). De Verenigde Staten staan nog maar net bij de bovenste vijf van deze tien, achter Zweden, België, Nederland en West- Duitsland. Ter vergelijking diene, dat in 1960 datzelfde cijfer voor ons land nog pas één kwart van het Amerikaanse was, en in 1970 nog maar de helft De schrijver is niet gerust op de ontwikkeling die in ons land aan de gang is. Sterker, hij is ongerust. De ontwikkelingscijfers die aangeven de verhoudingen met andere landen tonen aan dat ons land zich steeds meer in ongunstige richting ontwikkeld. Dit alles zou nog niet zorgelijk zijn, als onze handelsbalans niet de uitzonderlijke voordelen van de - tijdelijke - baten van het aardgas in zich droeg, zowel die van de importbe sparing op energie als die van de export. In zulk een be voorrechte situatie toch een aanmerkelijk deficit op de handelsbalans te moeten registreren, dat betekent dat wij niet met een voorbij gaande flauwte, doch met een noodza kelijke herstrukturering te doen hebben, een heroriëntering welke alleen kan slagen als zij een brede steun in de sa menleving vermag te verkrijgen. Naar de mening van de schrijver staat ons op ekonomisch gebied zwaar weer te wachten. Hij besluit met er op te wijzen, dat toen ons land arm en uitgeput was, het mogelijk bleek zich aan te passen. Zou dit niet mogelijk zijn, nu wij tot de meeste bevoorrechte naties van de wereld behoren? Aldus vraagt drs. Wellenstein zich af. Een lezenswaardige beschouwing die ons tot nadenken stemt zowel ten opzichte van onze apiankelijkheid van an dere landen als ten aanzien van de plaats die wij innemen. Paauwe. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4