M.J. Goud nam afscheid als voorzitter tuinbouwkommissie Dingen van de week I n het traditionele overzicht van de gang van zaken in de diverse tuinbouwsektoren werd beklemtoond dat er een grote appeloogst was met thans zeer lage prijzen. De heer D. Hage illustreerde dat met een paar cijfers: bij de veiling ZHE was vorig jaar de middelprijs van al het aangevoerde fruit omstreeks 98 cent per kg tegenover thans 40 cent. Wat de peren betreft is de situatie gunstiger, vooral Conference en D. du Cornice zijn ge vraagd. Overigens meende de heer C. Dekker dat men in no vember door te gering aanbod goede exportkansen voor de Conference voorbij heeft laten gaan. D e heer G.W. Bos ging in op de toetredingsvoorwaarden voor Griekenland tot de E.G. Gezien de zeer grote verschillen in het loonpeil en bepaalde andere kosten is voor onze tuinbouw een overgangsperiode van 10 jaar gewenst. Dat vooral ook omdat verwacht kan worden dat voor Spanje en Portugal dezelfde maatstaven zullen gelden. Met name Spanje kan een geduchte konkurrent worden. E r is de laatste tijd ook binnen onze kring veel te doen over de komende toetreding van landen als Griekenland, Spanje en Por tugal tot de E.E.G. Velen zijn niet gerust op de gevolgen van deze toetreding voor onze bedrijfstak. E Op de vrijdag 1 december gehouden vergadering van de Tuinbouwkommissie der ZLM kon voor zitter M.J. Goud behalve de leden ook de heer G.W. Bos, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap èn het KNLC, tuinbouwconsulent ir. H. Sytstra, ZLM sekretaris mr. J. Oggel en de directeur van het proefstation voor de fruitteelt, ir. R.K. Elema welkom heten. Deze "zware jongens" zorgden er mede voor dat over de behandelde onderwerpen veel achtergrondinformatie werd verstrekt en dat de diskussie op hoog peil stond. Veilingprijs fruit van 98 naar 40 cent per kilo. Aktualiteiten De W.I.R. Konkurrentiepositie Nederlandse appelteelt Afscheid voorzitter Goud At De heer P. Dekkers merkte op dat de prijzen voor de snijbloe men redelijk tot goed waren, mede dank zij de goed gerichte reklame. Het wordt echter steeds moeilijker de kostenstijgirig op te vangen. Wat de vollegrondsgroenten betreft is de situatie erg slecht voor be palde grove tuinbouwprodukten. Ondanks veel export is er eerder sprake van daling dan van stijging van de prijs van uien, aldus de heer C.E.W. Steendijk. In de glassector hadden vooral de telers van licht verwarmde komkommers geen best jaar, volgens de heer G. Sterrenburg. De uitkomsten met de toma tenteelt waren redelijk. De heer J. Neele kon melden dat de prijs van de gladiolenbollen, na een zwakke start, zeer fors zijn aangetrokken. Men kan nu zelfs zeggen dat ze duur zijn. Dat brengt gevaar mee voor te veel uitbreiding. Het weer was uitermate gunstig tijdens het rooien, maar men mag niet vergeten dat we ook weer met natte najaren te maken kunnen krijgen. De heer M.A. Schenk berichtte dat het I.M.A.G. bij de mecha nisatie vooral aandacht schenkt aan behoud en verbetering van de kwaliteit van het fruit, o.a. bij sorteermachines. Over de jaarlijkse verhoging van de gasprijs is intensief onder handeld met de Gasunie. Nadat het aanvankelijk een verhoging van 1.1 cent per m3 leek te worden, is er nu kans dat de stijging beperkt zal blijven tot 0.7 cent. Hierbij is er dan vooral rekening meegehouden dat de resultaten bij de glasgroenten in 1977 maar matig waren. Volgens berekeningen van het LEI werd per gul den aan kosten slechts 89 cent door de opbrengsten vergoed. Voor de gehele glastuinbouw, inclusief de bloementeelt, was dat 92.6 cent. In de E.G. liggen er voorstellen, die de steun van alle lidstaten hebben, voor subsidie bij het verjongen van oude boomgaarden door rooien en herinplanten. Er is wel eens gesuggereerd om deze zogenaamde reconventie-premie wat Nederland betreft te gebruiken als wisselgeld voor subsidie op de hagelverzeke- ringspremie. Daarvan kan echter geen sprake zijn. Ten eerste moet die hagelverzekeringssubsidie worden gezien als geen gunst maar een recht, omdat die in de buurlanden ook wordt gegeven. En ten tweede is een eventuele herinplant-premie veel belangrijker omdat die een paar duizend gulden per ha kan bedragen. Nederland was in principe niet voor zo'n premie, maar als de telers in de andere lidstaten die wel krijgen, mag men zo'n premie niet aan de Nederlandse telers onthouden. Over de W.I.R. wordt de laatste tijd veel gesproken en ge schreven. Vooral voor investeringen in gebouwen lijkt de rege ling financieel gunstig. De heer Bos benadrukte echter dat de investeringen verant woord moeten zijn. Menigeen is beducht voor te veel uitbreiding in de glassector met de daarmee gepaard gaande produktietoe- name. In de noordelijke provincies kunnen de toeslagen en subsidies oplopen tot boven de 50%, namelijk 23% voor nieuwbouw, 0-6% kleinschaligheidstoeslag, 20% bijzondere regionale toeslag en eventueel nog enkele procenten rentesubsidie. Daardoor kan er een Sinterklaasstemming ontstaan, die ongewenste gevolgen kan hebben. Met nadruk moet worden gewaarschuwd tegen investeringen ter wille van de premie. Daarmee maakt men brokken. De inves teringen moeten passen in de normale bedrijfsvoering. 7 eer uitvoerig werd aandacht besteed aan een rapport over de konkurrentieprijzen van de Nederlandse fruitteelt. Dat rapport werd opgesteld dopr een werkgroep onder leiding van ir. R.K. Elema. Deze gaf een overzicht betreffende de doelstellingen en werkwijze bij de samenstelling van het rapport, waarna een diskussie volgde met vaak gepeperde uitspraken. Het is moeilijk om een en ander beknopt en toch voldoende volledig weer te geven. Enkele punten: A. Door de zeer sterke kostenstijging, vooral wat betreft de lonen, is gestreefd naar een hogere produktie per man om daardoor de kostprijs te drukken. In veel gevallen is dat echter gegaan teil koste van de kwaliteit. Op menig bedrijf zou de stelregel moeten zijn: niet meer, maar beter. Liever 30 ton goed fruit, dan 45 ton ondermaatse vruchten. Vooral ook om de binnenlandse markt te houden is het nodig voorrang te geven aan de kwaliteit. De appels die uit het bui tenland worden ingevoerd zijn meestal veel duurder dan ons eigen produkt en toch vinden ze grif aftrek. B. De afzet is een zeer zwak punt. Het aanbod wordt versnip perd over tientallen veilingen. Dat is ongunstig voor de prijs vorming, het is sterk belemmerend bij het streven naar een betere presentatie van ons fruit en het maakt het moeilijker om het aanbod af te stemmen op de vraag. De heer Bos stelde dat het aanbod geconcentreerd zou moeten worden op 3-4 veilin gen. C. De voordelen van de gunstige ligging ten opzichte van de afzetgebieden worden niet of onvoldoende benut. Eerder is het tegendeel hef geval. Ieder wil de beschikkingsmacht over zijn fruit houden. In tegenstelling met afgelegen produktiegebieden wordt ook de minste kwaliteit nog verkocht wat vaak een extra druk op het goede fruit tot gevolg heeft. En door de vele moge lijkheden om het fruit tot waarde te brengen, ook buitenom de veiling, wordt de te sterke spreiding van het aanbod nog in de hand gewerkt. D. Het meest geteeld ras, de Golden Delicious (40% van alle appels) is een zorgenkind. Zelfs in eigen land geeft de konsu- ment vaak de voorkeur aan de Franse Golden, ondanks een belangrijk hogere prijs. Er is behoefte aan een goed smakende rode bewaarappel als vervanger, maar die is er momenteel niet. E. Het "marketing-plan" dat met steun van de overheid werd opgesteld en dat was gebaseerd op de introduktie van een nieu we doos voor een betere presentatie van het fruit, werd geen succes. Er zijn 1 miljoen dozen besteld en er is optie genomen voor nog eens 1 miljoen dozen. Maar eind november waren er slechts 200.000 dozen op de markt gekomen. Een groot deel daarvan was afgenomen door de veiling Kampen - Zwolle- IJselmeerpolders omdat er daar een schreeuwend tekort aan kisten was. Nederland is het enige land in W. Europa (of ter wereld) waar het fruit vrijwel uitsluitend wordt verhandeld in meermalige, vaak vieze kisten. Overgang naar eenmalig fust krijgt onvoldoende steun van de handel, wellicht mede omdat deze relatief goedkoop en zeer voordelig gebruik kan maken van de veilingkisten. Al met al was de kommissie unaniem van mening dat kwali teitsverbetering alle aandacht moet vragen. Tevens dat er veel moet gebeuren bij de afzet en presentatie van het fruit. Maar bij dat laatste is een vèr gaande koncentratie van het aanbod nodig en niemad zag dat op korte termijn gebeuren. Toch zou het moeten om de konkurrentiepositie te versterken en de kansen op een rendabele fruitteelt te verbeteren. Opgemerkt moet worden dat de heer Elema bij de pereteelt minder problemen zag dan bij de appels. Vooral de Conference neemt een sterke positie in, ook bij export. Inplaats van naar meer, moet worden gestreefd naar beter fruit. Lan het einde van de bijeenkomst werd afscheid genomen van de heer Goud, die statutair verplicht moet aftreden. De heren Oggel en Steendijk vertolkten de dank van het ZLM bestuur en de tuinbouwkommissie. De heer Goud antwoordde dat hij met gemengde gevoelens afscheid neemt. Hij deed het werk graag en daarom zal er een leegte bij hem overblijven. Wederkerig dankte hij allen voor de ontvangen steun en mede werking. Daarna sloot hij de vergadering. OoSteil Het ziet er naar uit dat de Griekse toetreding tot de Europese gemeenschap op 1 januari 1981 haar beslag gaat krijgen en dan zal dit land vijf jaar de gelegenheid krijgen om zijn landbouwbe leid geleidelijk aan te passen aan dat van de gemeenschap. Voor een aantal produkten als vlees, pluimvee, zuivelprodukten, olie en vetstoffen is echter een overgangsperiode van zeven jaar nodig aldus is de mening van de Europese commissie die de ministerraad zal vragen dienovereenkomstig te besluiten. Er is bij de behandeling in de Europese commissie op gewezen dat ook Groot Brittannië, Denemarken en Ierland een periode van vijf jaar hebben gekregen om hun landbouwbeleid aan te passen aan dat van de Gemeenschap. De produkten waarvoor men een langere overgangstijd wil zijn erg gevoelig voor de Gemeenschap als voor Griekenland. Ze omvatten samen 34% van de Griekse landbouwproduktie. Indien er reeds na vijf jaar een zelfde regiem zou gelden voor deze produkten in Griekenland als in de overige EEG landen zou dat volgens de deskundigen ernstige gevolgen kunnen hebben voor de ekonomie van dit toetredende land. Omdat de Griekse prijzen heel wat lager liggen dan die in de overige EEG landen zou de inflatie in sterke mate worden aan gewakkerd. Het voorstel voor groenten en fruit heeft de Euro pese commissie nog al wat problemen bezorgd. Met name de Franse leden van de commissie hebben gepleit voor een langere overgangsperiode dan vijf jaar voor deze sektor want zij met name vrezen de grote konkurrentie voor de Franse produkten wanneer de Griekse groenten en fruit vrij de Gemeenschap kun nen binnen komen. Men mag aannemen dat Frankrijk in de Ministerraad voor Groenten en Fruit een langere overgangspe riode dan vijf jaar zal eisen. De Griekse tomatenproduktie ver tegenwoordigt namelijk 26% van de totale EEG produktie en de produktie van perziken in Griekenland beloopt 25% van die van de totale EEG produktie. r gingen in de Europese commissie echter ook stemmen op die er op wezen dat een langere overgangstijd niets oplost. De Grie ken zullen zelf de nodige maatregelen moeten noemen om over schotten in de groenten en fruitsektor te vermijden. In de over gangstijd zullen de Griekse produkten bij invoer in de EEG nog door kompenserende invoerrechten worden getroffen maar deze zullen wel lager zijn dan die welke thans worden berekend. De kloof tussen de prijzen die in Griekenland worden betaald voor land- en tuinbouwprodukten en die welke gelden in de overige EEG landen is erg groot. Zo zijn de Griekse perziken op het ogenblik 122% goedkoper dan in de EEG. Er zijn nog meer problemen dan enkel die van de overschotten in de land- en tuinbouwsektor bij de toetreding van Griekenland. Met name Frankrijk en West Duitsland zijn beducht voor het vrij verkeer van werknemers dat er zal ontstaan na een overgang speriode van 7-8 jaar die hiervoor wordt genoemd. Genoemde landen zijn niet allen beducht voor Griekenland maar ook voor Spanje en Portugal die in de rij staan om binnen te komen in de EEG en in een later stadium ook Turkije. We hebben begrepen dat er nog heel wat geregeld zal moeten worden alvorens Griekenland EEG lid is maar het zit er toch dik in dat het gaat gebeuren want de politiek heeft in deze beslist en dan gaat het door. Spanje en Portugal zijn daarna de landen die aan de beurt komen. In maart 1977 heeft Portugal een aanvraag ingediend om vol waardig lid van de EEG te mogen worden. Vanaf 1972 geldt er voor dit land een vrijhandelsakkoord. O, ok bij de toetreding van dit land zal het met name de land- e^ tuinbouw weer zijn welke veel problemen geeft waardoor een lange voorbereidingsperiode of overgangstijd noodzakelijk zal zijn. Deze tijd zal vooral nodig zijn om in Portugal intern orde op zaken te stellen. Dit land wordt niet direkt gezien als een be dreiging voor de huidige land- en tuinbouw in de EEG-landen. In de besprekingen rond de toetreding van dit land is naar voren gekomen dat het in feite als een ontwikkelingsgewest moet wor den gezien. Er gelden in dit land jonge demokratische instellin gen die nog verder ontplooid zullen moeten worden en voor de EEG in het algemeen is het een waarborg voor het behoud van een politiek evenwicht in Europa en een versterking van de rol die Europa wil spelen bij het bewaren van de wereldvrede, aldus een uitspraak van de minister van buitenlandse zaken van Portugal. Al met al, werk genoeg aan de EEG winkel en ook wij als onder nemers in de land- en tuinbouw zullen de gevolgen van een en ander zeker niet achteloos aan ons voorbij mogen laten gaan want we hebben veel te maken met de ontwikkelingen die zich nu voor doen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19