Westduits verzet tegen bevriezing landbouwprijzen NIEUWS UIT BRUSSEL Kort verslag vergadering Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland M inister Andriessen zei tijdens een bijeenkomst van Maatschappij voor Nijverheid en Handel dat de export van landbouw en voedingsprodukten een kwart uitmaakt van onze totale export. Een uitzondering in vergelijking met andere landen waar deze sektor maar voor een aandeel van 10% zorgt. Een uitzondering neemt Nederland ook in met betrekking tot zijn export van energie via het aardgas. Nederland is een van de landen waar de uitvoer van land bouwprodukten de invoer royaal overtreft. Het uitvoer- pakket van aardgas neemt 18% van het totaal in, waarbij onze buren met 5% maar magertjes afsteken. D e regeringsleiders van de negen EG-landen hebben dinsdag hier in Brussel langdurig over het landbouwbeleid gesproken. Zij hebben geen konklusies getrokken. Er lag een voorstel op tafel van de Europese Kommissie om volgend jaar de prijzen van de door Brussel beheerste landbouwprodukten in het geheel niet te verhogen. Met name de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft daar vraagtekens bij gezet. Onder mijn leiding is men overeengekomen om bij de volgende Europese top komende lente in Parijs de zaak opnieuw te bespreken. BESTEMMIIMGS PLANNEN Nederland moet meer hoogwaar, dige produkten exporteren EG-regeringsleiders blijven zich met landbouwpolitiek bemoeien Jan Werts/Brussel elden hebben deze heren zo druk vergaderd. In twee dagen bijna 25 uur en slechts onderbroken door 3 tot 4 uur nachtrust. Helmut Schmidt karakteriseert zo'n Eurotop bij voorkeur als een praatje rond de haard waarbij iedere regeringschef vrijuit spreekt en de hoge ambtenaren met hun dikke dossiers op de gang moeten blijven. Maar zo liep het dus dit keer niet af. Verreweg de meeste aandacht ging deze week uiteraard naar het nieuwe Europese Monetair Systeem EMS waarover de dagbladen ook al uitvoerig berichtten. Voor wat de landbouw betreft zei premier Van Agt, met naast zich minister Van der Klaauw er in Brussel tegen de pers het volgende van: "Naar aanleiding van het EMS hebben wij ook een langdurige diskussie over het Europese landbouwbeleid gehad. Na veel vijven en zessen konkludeerde de Europese Raad dat het EMS op zichzelf geen gevolgen mag hebben voor de agrarische prijzen noch voor de monetaire kom- pensaties". an Agt konstateerde verder tot zijn genoegen dat de regeringsleiders het instellen van nieuwe blijvende monetaire kompensaties willen ver mijden en dat zij geleidelijk aan de bestaande willen afbouwen. "Minstens zo interessant was tenslotte de vrees van sommigen dat het bevriezen (in 1979 niet verhogen) van de agrarische prijzen plus het afbreken van de monetaire kompensaties toch wel een probleem is. Het betekent voor sommige landen namelijk een mogelijk reeële daling van de inkomens in de landbouw. Dat vertelt niemand zijn kinderen graag", zo besloot de premier op de van hem bekende manier. Ter toelichting: Het prijzenplan van landbouwkommissaris Gundelach komt erop neer dat in de Benelux en West-Duitsland de inkomens van een groot deel van de agrarische bevolking volgend jaar zullen dalen. Aldus verwacht men in Brussel de produktie van met name zuivelpro- dukten af te remmen. Toen wij de minister-president vroegen of het idee ook was aanvaard zei hij er dit van. "Neen. dat is niet het geval. Er is helemaal geen beslissing over genomen. Het stuk was ook nog niet in de Raad van Ministers van landbouw besproken. Na die diskussie zullen de ministers van buitenlandse zaken er over praten. Vervolgens in maart wij. dus het Franse staatshoofd en de acht regeringsleiders, weer. Verder bleek bij de diskussie dat zo'n plan in een land als West-Duitsland, waar de inkomens dus zouden verlaagd worden toch wel op problemen stuit. Met name bondskanselier Schmidt heeft daarop gewezen". Tot zover het toch wel wat merkwaardige relaas van' onze minister-pre sident. Wist hij niet dat wat in de Bondsrepubliek speelt in sterkere mate voor de agrarische bevolking in Nederland geldt, omdat daar de kosten toch iets sneller toenemen? En zo ja, waarom liet hij het dan toch aan zijn Westduitse kollega over om kritisch te reageren? Heeft de Nederlandse regering in haar hart soms al ingestemd met Gundelach's nieuwste plannen? In Brussel was dinsdagnacht geen gelegenheid om deze vragen te stellen. Iedereen was bekaf, surprise-avond was vrijwel voorbij, de mensen wilden eindelijk naar huis. Op het moment dat de landbouw aangesneden kon worden had de persconferentie trouwens al lang ge duurd. Geen steun voor de Britten O e konklusies van de nieuwste nota van de heer Gundelach over de toekomst van de Europese landbouwpolitiek kloppen precies met wat we in dit blad op 12 november meldden. Om het geheugen op te frissen: 1Geen enkele prijsverhoging voor volgend jaar. Dit met de aanteke ning van de Europese Kommissie dat de algemene inkomenssituatie in de landbouw zo'n maatregel niet onmogelijk maakt. 2. Iedere toename van de melkproduktie moet vanaf 1979 automatisch tot een verlaging van de interventieprijs leiden, dan wel tot een verhoging van de melkheffing. Kleine veehouders die aldus al te zeer in de knel raken zouden selektief een toeslag van de overheid op hun inkomen kunnen krijgen. 3. Het struktuurbeleid dat is gericht op een modernisering van land- en tuinbouw moet versterkt worden. Regionale behoeften, specifieke marktproblemen en veranderende ekonomische omstandigheden zullen een grotere rol spelen. Zo nodig kan in dat kader ook aan andere agrariërs dan de groep veehouders een inkomenstoeslag worden gegeven. Dat waren dan de belangrijkste beleidskonklusies. Het stuk telt nauwe lijks vijf velletjes en is in de Engelse tekst die wij hadden bijzonder helder geschreven. Het ademt een streven om de landbouwpolitiek weliswaar op belangrijke onderdelen bij te stellen maar zeker niet fun damenteel te veranderen,zoals de Britten willen. Voor zover we hebben kunnen nagaan hebben hun ideeën op het vasteland van Europa nog nauwelijks enige steun gekregen. Eén van de hoogste (niet-landbouwkundige) adviseurs van premier Van Agt zei ons aan de vooravond van deze Eurotop het volgende. "De Britten moeten niet zeuren. De Nederlandse regering ziet vooral de positieve betekenis van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het bracht een hoge levensstandaard en bevorderde de rationalisatie van de agrarische sektor. Er zijn natuurlijk wel enkele excessen. De recente verkoop van boter tegen een derde van de normale prijs aan de Russen maakt het landbouwbeleid bij veel mensen impopulair. Nederland wil zulke excessen bestrijden. Daarin durven wij de Britten zelfs wel hardop te steunen. Maar wij staan overigens op de bres voor een handhaving van dit beleid in zijn hoofdtrekken. Wat dat betreft mogen wij Londen geen duimbreed toegeven". Uitgaven begrenzen 1enslotte nog een opvallend persbericht van het COPA, de federatie van agrarische organisaties uit de EG-landen. Aan de vooravond van deze topkonferentie waarschuwde zij tegen het stellen van een mogelijke grens aan de uitgaven voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Noch in de nota van kommissaris Gundelach noch in de wandelgangen van de Europese Kommissie hebben we de afgelopen periode over zo'n begren zing iets gehoord. "Zij staat dan ook absoluut nergens ter diskussie", aldus Gundelach's woordvoerder de heer Klaus van der Pas die wij voor alle zekerheid om kommentaar vroegen. De voorzitter A.J.G. Doeleman heet in zijn openingswoord de nieuwe sekretaris ir. M. Sanders van harte welkom en spreekt de hoop uit dat wederzijds een konstruktieve samenwerking tot stand zal komen. Voorts memoreert hij de uitzonderlijk gunstige weersomstan digheden waarvan alle bedrijfstakken profiteren. Problematiek Z.W.-Nederland Deze problematiek is in de Landelijke Raad voor de Bedrijf sontwikkeling besproken. De zorg over de situatie wordt door het Ministerie van Landbouw gedeeld. Een sluitende-analyse is moeilijk te maken, daarom staat het Ministerie positief ten aanzien van het faktor-analyse onderzoek voor suikerbieten en aardappelen. Voor de Partikulier Kultuurtechnische Werken bestaat de mo gelijkheid om aanvragen in te dienen voor verbetering van drainage en profielverbetering waaronder ook normaal woelen valt. Zolang de toekomstige situatie van de mestbank niet dui delijk is kanteen uitspraak over stimuleringsmaatregelen voor dierlijk mest verwacht worden. Ten aanzien van groenbemesting werd gesteld dat hiervoor geen geld beschikbaar is. Werkverslag 1977/1978 en werkprogramma 1978/1977 van de afdeling voorlichting van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Naar aanleiding van het verslag werd van gedachten gewisseld over de peiling of het raadzaam zou zijn in West Zeeuws- Vlaanderen de ruilverkaveling aan te vragen. Een standpunt is nog niet bepaald. Voorts werd stilgestaan bij de ontwikkeling waarbij de Landbouw een nevenberoep wordt, de zogenaamde "part-time farming", eenbegrijpelijke ontwikkeling, die door de Raad echter niet als wenselijk wordt beoordeeld. Benoeming bestuursleden interprovinciaal overlegorgaan ak- kerbouwaangelegenheden De Raad benoemt de heren Ph. van den Hoek te Anna Jacoba- polder, J. Ramondt te Schoondijke en J. Boonman te Wolp- haartsdijk tot bestuursleden van het interprovinciaal overlegor Bergen op Zoom Vanaf 28 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 3e herziening van het bestem mingsplan "Parade". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Bergeyk Vanaf 28 november ligt gedurende een maand ter in zage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Wee bosch". Zij die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke ont houding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Eindhoven Vanaf 29 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van het raadsbesluit tot wijziging van het bestemmingsplan Kronehoef 1970. Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Ook ligt gedurende bovengenoemde termijn ter inzage het ge deeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan De Greide 1976. Zij, gaan respektievelijk namens de Raad, de vaktechnische organi saties en de drie Z.L.O.'s. Tevens wordt besloten om per provincie een plaats open te stellen voor de vertegenwoordiger van de jongerenorganisaties. Voorts gaf de heer ir. L.Th.J.M. de Wit een toelichting op de struktuurschets van het overlegorgaan. Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting Naar aanleiding van diverse stukken van de kommissie - o.a. werkprogramma en begroting 1979, waarmede de Raad zich kon verenigen - stond de Raad stil bij de Zoetwatervoorziening voor Zuidwest-Nederland. De kommissie heeft hierbij een zeer belangrijke taak. Gelukkig wordt de mankracht versterkt door een geohydroloog die door de Provinciale Waterstaat voor drie kwart jaar bij de kommissie zal worden gestationeerd, terwijl ook door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap tijde lijk extra aandacht aan dit onderzoek wordt gegeven. Naar aanleiding van de vraag over de gevolgen van de aanleg van het Zoommeer voor de waterhuishouding in de aangren zende landbouwgronden werd medegedeeld dat de uitgangssi tuatie (nulfase) wordt vastgelegd. Borgstellingsfonds- en Ontwikkelingsaangelegenheden Door de Provinciale Advies Kommissie werd 1 borgstellings- fondsaanvrage, 2 rentesubsidie aanvragen en 1 aanvrage sa menwerkingsverband behandeld en goedgekeurd. Door deze kommissie werd ook positief advies uitgebracht inzake 2 grondbankaanvragen. Naar aanleiding van het feit dat diverse aanvragen niet gerealiseerd worden doordat de transaktie niet tot stand komt, wordt erop aangedrongen in een eerder stadium te komen tot min of meer bindende afspraken. Blijkens latere informaties zal dit nu gaan gebeuren. Afscheid lid De Raad nam na afloop van de vergadering in een informeel samenzijn afscheid van de heer F. de Roo waarbij waarderende woorden werden gesproken en hem een vlakschuurmachine werd aangeboden. die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeente raad als bij G.S. alsmede zij die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Oirschot Vanaf 1 december ligt gedurende een maand ter inza ge het ontwerp-bestemmingsplan "Buitengebied, herziening I- 1978". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeente raad. Geldrop Vanaf 30 november ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp van de eerste herziening van het bestem mingsplan "Heuvel". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Gemert Vanaf 30 november ligt gedurende een maand ter in zage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings. plan "Ge mengde bedrijven". Zij, die bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. alsmede zij die bezwaren heb ben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Raamsdonk Vanaf 30 november figt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Sportpark een- drachtspolder en Zandput". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren heb ben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Deurne Vanaf 1 december ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Hondenkennel Vlierdense- weg".Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeen Er zitten echter ook nadelen aan deze ontwikkeling. Land bouwprodukten worden grotendeels naar nabuurlanden geëx porteerd en daar hoeft men niet al te veel groei meer te ver wachten van de vraag. Ook de aardgasexport zal geleidelijk in betekenis afnemen. Daarom pleitte de minister voor een extra krachtige aanpak in andere sektoren om de totale export op peil te houden. Onze industrie kende een bloeiperiode toen nog met recht kon worden gezegd dat wij in Nederland behoorden tot de z.g. lage lonen landen. De groeimogelijkheden van de jaren zestig versluierden het stijgende loonkostenpeil. Ons uitvoer- pakket bleef te veel gekoncentreerd op minder hoogwaardige produkten zoals textiel en chemische bulkprodukten. Het omvat te weinig produkten met een hoge toegevoegde waarde. Naar de mening van Andriessen is het juist op dit terrein dat ook bij een relatief hoog loonkostenniveau kansen biedt op een suksesvolle konkurrentie met het buitenland. De minister wees er op dat 80% van de export in Europa blijft. Buiten die markt zijn de groeikansen stijgende en Nederland moet daar nu de aandacht oprichten en er gebruik van maken. Dat moet dan geschiedden door het aanbieden van hoogwaar dige produkten. Een en ander kan verder ontwikkeld worden met export kredietverzekeringen via de overheid. teraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Valkenisse Vanaf 1 december ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "De Meul- hoek" te Koudekerke. Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren in dienen bij G.S. Valkenisse Vanaf 1 december ligt gedurende een maand ter inzage het besluit van G.S. tot onthouding van goedkeuring van de vastgestelde algemene herziening van de voorschriften, deel uitmakende van de bestemmingsplannen Bebouwde Kom Big- gekerke, De Trambaan te Biggekerke, Bebouwde Kom Koude kerke, Koudekerke Zuid-Oost, Koudekerke West II, Koude kerke Zuid, Bebouwde Kom Zoutelande, Kom Noord Oost Zoutelande, Zoutelande Noord en Zoutelande Duinstreek. Zij, die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Wissenkerke Vanaf 1 december ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Kam perland II". Zij, die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de ge deeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen be roep instellen bij de Kroon. Ook ligt gedurende bovengenoem de termijn ter inzage het ontwerp van de eerste herziening van het bestemmingsplan "Kamperland, 2e Jachthavenkomplex". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15