KNLC K0MMENTAAR Vervolg Hoofdbestuursvergadering Tuinbouw I n zijn tuinbouwoverzicht stelde de heer M.J. Goud dat op het ogenblik de marktsituatie in de grove groententeelt slecht is te noemen in het bijzonder gaat dit op voor de winterpeen en uien. Wel zijn er naar schatting 17% minder uien dan vorig jaar, maar wellicht toch nog te veel zodat dit prijsdrukkend werkt. De spruiten zijn ook niet goed bij prijs. Een gunstige uitzondering vormt het witlof, want dit produkt kan worden afgezet tegen redelijke prijzen. E en algemene klacht in de tuinbouw is dat de kostenstijging niet valt te beteugelen, zei de heer Goud. Ik heb stellig de indruk zei hij dat diverse sektoren in de tuinbouw nu financieel in de gevarenzone zijn terecht gekomen. Akkerbouw D e heer G.P.A. van Nieuwenhuyzen die deze keer de heer H.C. v.d. Maas verving, zei in zijn akkerbouwoverzicht dat er verschillende oorzaken zijn waarom de EG in plaats van im porterend nu exporterend op het gebied van graan dreigt te worden. Ten eerste de hogere opbrengsten, terwijl tevens ook voor 1979 een grotere uitzaai van granen wordt verwacht. Ten tweede zijn er steeds meer importen van graanvervangende produkten vooral tapioca. Ik wil geen uitspraak doen ten aan zien van een oplossing van dit probleem zei hij, maar wel zou den er verschillende oplossingen voor het probleem zijn te be denken. Bijvoorbeeld, meer Nederlandse tarwe gebruiken in het brood. Wel zouer dan aan die tarwe hogere eisen gesteld moeten worden ten aanzien van de bakkwaliteit en het vochtgehalte. Ten aanzien van de gerst zou men meer van dit produkt kunnen gebruiken voor bijmenging in veevoeders. Maar je zou ook kunnen denken aan een kontingentering van de graanvervan gende produkten, vooral tapioca. Ook is het mogelijk om hoge importheffingen op graanvervangende produkten te leggen. T en aanzien van de aardappelen zijn de vooruitzichten mo menteel minder pessimistisch als het afgelopen jaar. De oorzaak hiervan is een kleiner areaal en een groter percentage uitval met daarnaast wel een hogere opbrengst. De teler zelf heeft ook meer vertrouwen in de markt en wenst niet af te zetten tegen elke prijs. Al deze faktoren tesamen zijn er de oorzaak van dat de aardappelprijs steeds iets meer oploopt en dat geeft mijns inziens toch enig vertrouwen in een redelijke afloop, zei de heer van Nieuwenhuyzen. Veehouderij N u het winterse weer over het land is gekomen zijn de meeste runderen naar stal gegaan, zei de heer J.M. van Heijst in zijn veehouderijoverzicht. Gelukkig is er op alle bedrijven ruim voldoende ruwvoer. De hele Salmonella berichtgeving heeft de landbouw veel schade veroorzaakt, zei hij verder. Onmiddellijk ging de verkoop van slachtkuikens en varkensvlees omlaag en dat juist in sektoren van de veehouderij die het toch al moeilijk te verduren hebben. Toch is die salmonella echt geen nieuwe zaak, integendeel het is al jaren bekend. Er worden allerlei maatregelen tegen genomen. I n dit kader is de positie van de landbouworganisaties zeker niet eenvoudig. Immers, alle cijfers wijzen overduidelijk aan dat nogal wat boeren en tuinders aanmerkelijk te weinig verdienen. Zeker als hun totale arbeidsprestatie daarbij wordt betrokken. Aan de andere kant zijn wij ons er terdege van bewust dat een belangrijke ombuiging in het overheidsbeleid gewenst is willen we onze wel vaart en dus ook die van land- en tuinbouw, voor de toekomst veilig stellen. Daar komt dan natuurlijk nog de grote invloed vanuit Brussel bij. Het lijkt de positie vol tegenstrijdigheden, waarmee nauwelijks bevredigende oplossingen zijn te behalen. Toch geloof ik dat een paar hoofdlijnen voor een passend land bouwbeleid zijn te trekken. In de eerste plaats zullen we zo reeël moeten zijn geen financiële wonderen van de nationale en Brus selse overheid te verwachten. Het zou weieens zo kunnen zijn dat de lijn naar meer kollektieve lasten waaruit dan ook voor de landbouw meer subsidies, inkomenstoeslagen en andere over heidssteun voortvloeiden wordt omgebogen in de richting van geen stijging en mogelijk enige daling van kollektieve lastendruk met daarnaast minder overheidssteun. Een ontwikkeling waar vele boeren en tuinders weinig moeite mee zullen hebben. Maar waarbij het wel zaak zal zijn om de positie van enige werkelijk zwakkere groeperingen binnen onze sektor goed te beschermen. Daarnaast lijkt het welhaast onvermijdelijk dat, vooral bij een terughoudend EG-beleid, meer inkomen direkt uit de markt wordt gehaald. Als de overheid niet langer voldoende mogelijk heden heeft of wil bieden om via haar landbouwbeleid bij te dragen aan lage konsumentenprijzen, zal de konsument wat meer moeten gaan betalen. Waar wij als landbouworganisaties vooral voor zullen moeten vechten in de komende tijd is om te voorko men dat minder financiële overheidsbemoeienis vooral gevolgen voor alleen de boerenportemonnaie zal hebben. LUTEIJN. Begroting Landbouwschap 1979 ter lezing neergelegd en algemeen verkrijgbaar gesteld Invoering identifikatieregeling opgeschort Studiedag Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philipsland H.H. GRONDGEBRUIKERS Algemene Vergadering Koöp. Zuid-Oost Nederland (Z.O.N.) Aanwezigen op de H.B.-vergadering van 4 december 1978 Ruilverkaveling Torenpolder aangenomen wf» Hoe goed hebben we het? „N atuurlijk worstelen we vandaag de dag met zeer ingewik kelde en ernstige problemen en behoeft de positie van heel wat mensen in onze maatschappij nog aanzienlijke verbetering. Toch moeten we beseffen dat we het nog nooit zo goed gehad hebben als vandaag de dag. En dat een zekere relativering op zijn plaats is". Deze passage uit mijn openingsrede tijdens de Algemene Vergadering van het KNLC, die geplaatst was in het kader van een reeks opmerkingen over de algemene sociaal-ekonomische situatie in ons land, heeft allerwegen aandacht getrokken. Hier en daar helaas door mijn opmerkingen in persartikelen dusdanig uit zijn verband te rukken, dat de indruk wordt gewekt als zou ik gezegd hebben dat we het in de land- en tuinbouw nog nooit zo goed hebben gehad. Natuurlijk kan ik dat, gezien de werkelijke situatie in land- en tuinbouw, niet zeggen. En heb ik dan ook niet gedaan. Toch blijft het opvallend dat ook in algemene zin deze opmerking zoveel aandacht heeft getrokken. Het is immers niets meer dan de konstatering van een feit wat elke dag in alle moge lijke gegevens en statistieken naar voren komt. Het gemiddeld inkomen is nog nooit zo hoog geweest; de werktijd nog nooit zo kort; de vakantie nog nooit zo lang en de sociale voorzieningen nog nooit zo goed. Blijkbaar was mijn opmerking nieuws omdat zowat niemand in onze welvaartsstaat in de blinde zucht naar meer aardse goederen en diensten nog oog heeft, of als het leiders van belangengroeperingen betreft, durft te hebben, voor alle welvaart die verworven is. Als we met z'n allen niet goed oppassen zijn we zo hard onderling aan het redetwisten over de verdeling van de welvaartskoek, dat we de omvang van die koek in de waagschaal stellen. In feite is het eerste afbrokkelen van de koek eigenlijk al begonne'. Daarom ook vind ik de wijze waarop op dit moment ambtenarenbonden als die van voorzitter Dutman ope reren, ronduit onverantwoordelijk. Tegenover de maatschappij, maar in feite ook tegenover de eigen leden. De oplossing van onze ekonomische krisissituatie wordt nu eenmaal nooit bereikt als iedereen de verantwoordelijkheid voor matiging en bezuini ging naar zijn buurman toeschuift. Positie land- en tuinbouw Matige tot slechte prijzen De afzet van appels wil ook niet vlotten. De telersprijzen zijn veel te laag, terwijl ook voor het hoogwaardige fruit eigenlijk een te lage prijs wordt betaald. Bij de peren gaat het vlotter de afzet verloopt goed tegen redelijke prijzen. In de koelhuizen zijn nog grote voorraden zei de heer Goud, zowel van appels als van peren. Het beste systeem is een regelmatige aanvoer, want hiermede heeft men de grootste kans op een geleidelijke prijs ontwikkeling. De heer Goud toonde zich weinig optimistisch met betrekking tot maatregelen tegen te grote invoer van fruit uit derde landen. Het lijkt er op zo zei hij dat de minister zich voor deze zaak niet sterk zal maken. Tevens wekt het steeds maar uitblijven van de subsidie op de hagelschade premie geen vertrouwen. De gladiolen zijn overwegend goed binnen gekomen en de weersgesteldheid tijdens de oogst was optimaal om ten volle gebruik te kunnen maken van de mechanisatie. Er was eerst een wat onregelmatige aanvoer waardoor de prijs onder druk kwam te staan. Later is de prijs aangetrokken vooral voor de grotere maten. Bakterievuur Bakterievuur neemt steeds grotere vormen aan en een goede regel is om aangetaste delen van bomen of struiken onmiddellijk te verwijderen en te vernietigen, hierdoor kan soms erger wor den voorkomen. Er staat veel op het spel, niet enkel voor de perenteelt. Voorlichting op een zo breed mogelijke basis is ge wenst. Het zomaar afdoen van "we moeten er mee leren leven" zal betekenen, geen leven voor vele bomen en struiken! Graanbeleid en de E.G. Aardappelen Salmonella R undveeregistratie D e heer van Heijst ging ook nog in op de registratie van rundvee, waarvan hij had vernomen dat die mogelijk gewijzigd zou gaan worden. Er zou dan gedacht worden aan een totaal vervoersverbod van ongeregistreerd rundvee. Dat zou volgens de heer van Heijst betekenen dat er dan geen enkel nuchter kalf meer vervoerd zou kunnen worden wanneer het niet geregis treerd zou zijn. Van Heijst meende dat iets dergelijks voor iedere veehouder onacceptabel zou zijn omdat hierdoor veel kalveren te lang op de bedrijven moeten blijven die anders onmiddellijk verkocht zouden zijn. Bovendien meende hij dat deze methode ook veel te kostbaar zou zijn. Als oorzaak van deze mogelijke registratieinvoering meende hij te moeten aanvoeren dat dit wordt veroorzaakt door de invoer van buitenlandse kalveren langs onofficiële kanalen. Deze dieren vinden hun weg naar de rundveemesterij maar blijken later soms besmet te zijn met allerlei ziektes, zoals TBC en Abortus-Bang. Van Heijst meende dat er maatregelen genomen dienen te worden om de gezondheid van de veestapel te beschermen om dat de gunstige situaties zoals die nu bestaat miljoenen guldens heeft gekost. Toch zal men andere maatregelen dan een algehele registratieplicht moeten zoeken omdat zoiets dergelijks prak tisch op te veel bezwaren stuit. De heer van Heijst ging ook nog even in op het rapport van de Europese Commissie in Brussel ten aanzien van de melkpro- duktie. De verwachting is zo zei hij dat de maatregelen die genomen zullen worden hard zullen aankomen. Wat het precies gaat worden is nog niet bekend. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap brengt ter open bare kennis, dat het ten kantore van het Landbouwschap voor eenieder ter lezing heeft neergelegd en aldaar algemeen ver krijgbaar heeft gesteld de begroting met toelichting van het Landbouwschap voor het kalenderjaar 1979, zoals deze door het dagelijks bestuur op 21 november 1978 aan het bestuur van het Landbouwschap is aangeboden. De begroting zal behandeld worden tijdens de openbare be stuursvergadering van het Landbouwschap op woensdag 6 de cember 1978. De oormerktangen, nodig bij de uitvoering van de identifika tieregeling, bleken bij aflevering mankementen te vertonen. In o,verleg tussen bedrijfsleven en overheid is daarom besloten de inwerkingtreding van deze regeling, die per 1 januari 1979 zou ingaan, op te schorten tot deze problemen zijn verholpen. Omtrent de nieuwe datum van invoering, waarmee de identifi- katie- en registratieregeling voor varkens volledig van kracht wordt, zullen de varkenshouders en - handelaren tijdig worden geïnformeerd. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en St. Philips land, de Z.L.M. kring Tholen en St. Philipsland organiseren irt samenwerking met het Konsulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes een Studiedag op woensdag 10 januari 1979 in het rekreatiecentrum "Haestinge" te St. Maar tensdijk. Aanvang 10.00 uur. Prof. ir. H. Kuipers van de Land bouw Hogeschool te Wageningen zal een inleiding houden over "Bodemstruktuur en Grondbewerking", en de heer J. Kodde, specialist bodem en bemesting bij het C.A.R. te Goes zal een inleiding houden over "De organische stofvoorziening van onze grond." Wij willen U er nogmaals op wijzen dat U voor eventuele be- drijfswijzigingen nog terecht kunt tot uiterlijk 15 december a.s. U kunt even bellen naar de Z.L.M.tel. 01100 - 21010, tst. 12. Door de publiciteitskommissie van de Rabobanken in Midden-Zeeland worden met medewerking van de drie standsorganisaties voorlichtingsdagen voor het agrarisch gezin georganiseerd en wel op 30 januari 1979 te Goes en op 8 februari 1979 te Middelburg. Thema voor deze dagen is: "BOER ZIJN, BOER WORDEN EN BOER BLIJVEN" Inleiders zijn een praktiserend boer en boerin, een socia- le-ekonomische voorlichter en een funktionaris van de bedrijfsontwikkeling en konsulentschap. Op 30 november 1978 werd de algemene vergadering gehouden, waar de jaarstukken ter goedkeuring werden behandeld en de bestuursverkiezing aan de orde was. De direktie konstateert in het jaarverslag een omzet over 1977/'78 van 34,7 miljoen 3,3%) en in kg. 19.034.000 6,2%). Naast de uitkering naar rato van de afname - de omzet (bonus)korting - ontvangen de leden over het afgelopen boek jaar 1 !6% ledenkorting. Op de Verlies- en Winstrekening werd een overschot geboekt van 92.200,— Op de vergadering werd goedgekeurd om 3A% van de winst over de afgenomen omvang voeders op de leden rekening te boeken en de rest te boeken op de alg. reserve. In het bestuur werden de heren D. Aarden te Hilvarenbeek, A.G. van de Nieuwegiessen te Bladel, E.G. van Kampen te Deurne en P' Meijer te Eindhoven herkozen. In de raad van toezicht werd de heer A.P. van Leeuwen te Elsendorp herkozen. In goede samenwerking met de T.H. te Eindhoven werd een volledig eigen komputersysteem in gebruik genomen. De ver gadering werd bijgewoond door de echtgenotes van de leden (151 leden), waardoor de sfeer weer typerend was voor de daar gebruikelijke jaarvergadering. A.J.G. Doeleman, voorzitter; G.P.A. van Nieuwenhuijzen, vi- ce-voorzitter; S. de Visser, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen en St. Phi lipsland; S.J. de Regt (plv), kring Noord-Beveland; C.J. v.d. Velde (plv), kring O .Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; J. Scheele, kring Hulst; C.J. Almekinders, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; W. v. Veldhuizen, kring O.- en M. Brabant; B.H. Maijers, kring Langstraat; G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; J.M. v. Heijst, veehouderij; C. de Visser, veehoude rij; W.C. Sinke, R. v. Wezel, J.C.B. Priem, sekretariaat. Op 30 november j.l. is in Zevenbergen (bij Breda) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Torenpolder (401 ha - 134 stemgerechtigden). De ruilverkaveling is aangenomen met een dubbele meerderheid vertegenwoordigende resp. 69% van de uitgebrachte stemmen en 76% van de grond. De stemmenver houding was als volgt: Aan de stemming werd deelgenomen door 74 stemgerechtigden, vertegenwoordigende 336 ha. Hiervan stemden 51 stemgerech tigden voor, vertegenwoordigende 254 ha. Tegen stemden 23 stemgerechtigden vertegenwoordigende 82 ha. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14