Ing. Jan Blanksma met pensioen na ruim 20 jaren Z.L.M.! Een man van twee werelden J an Blanksma kent zichzelf als geen ander en is de eerste ook die toegeeft dat hij hoge eisen stelt, niet alleen aan zichzelf maar ook aan anderen, kritiek spuit, van zijn hart geen moordkuil maakt, maar de grote gave bezit om daarna weer over te gaan tot de orde van de dag. Vrijdag 22 december zit het er voor hem op en zal hij zijn Nederlandse loopbaan besluiten. D e meesten kennen Blanksma het beste als de redakteur van het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad. In 1960 kreeg hij het "landbouwblad" als een deeltaak toebedeeld. Onder zijn han den, met zijn ideeën en zijn gevoel voor nieuwswaarde groeide het landbouwblad uit tot een veel gelezen verenigingsorgaan, maar trok door de goede inhoud evenzeer de aandacht van velen buiten de provincie. Met veel plezier en interesse aanvaardde hij iedere week weer de uitdaging van het maken van een blad. Weinigen zullen werkelijk beseffen hoe groot die opgave is. Nauwelijks is het blad van deze week klaar of men moet zich alweer bezig houden met het volgende. Nimmer kan men smokkelen met de verschijningsdatum. De lezer verwacht het produkt in zijn brievenbus, op tijd! S inds de verspreiding van het landbouwblad vorig jaar met een gewijzigde opzet te maken kreeg en de inhoud van het eens per maand verschijnende algemene nummer daarbij aangepast werd, heeft Jan zich daarmee intensief bemoeid. M aar hij heeft meer gedaan bij de Z.L.M. dan dat. Toen Blanksma in juli 1958 in dienst kwam bij de Z.L.M. kreeg hij een proeftijd van één jaar en werd hij belast met werkgevers- en arbeidszaken. Zoiets was in die dagen nog erg belangrijk, omdat er toen nog veel werknemers in de landbouw waren. Ja, en na die periode van een jaar proeftijd werd hij vast aangesteld, geen dag eerder; zo ging dat in die tijd. H ij begon zijn taak aan het landbouwblad toen de toenmalige redakteur Sickenga vertrok, 't Heette toen alleen geen redak teur, maar redaktiesekretaris. In 1968 begon Blanksma zich ook te bemoeien met de rekreatie, die toen onder Ir. Prins en Mr. Wage bij de Z.L.M.-leden sterker in de belangstelling stond, dan nu het geval is. Zijn persoonlijke interesse voor de rekreatie- sektor speelde daarbij een grote rol en als sekretaris van de afd. Rekreatie gaf hij voorlichting en adviezen over opzet en ex ploitatie van kampings, kamperen op de boerderij enz. T oen Blanksma in 1935 eindexamen deed aan de Hogere Landbouwschool voor Tropische Cultures in Deventer stond hem na de militaire dienst toch een loopbaan in de tropen voor ogen. Eerst volontairde hij bij een tabaksmakelaar in Amster dam, waarmee hij kijk kreeg op de praktijk in de tabakshandel. I n maart '56 werd Blanksma achtereenvolgend benoemd tot waarnemend administrateur van een tweetal tabaksonderne mingen' waarna na een jaar zijn aanstelling tot administrateur volgde. G een gemakkelijke tijd, voor wie zich dit ook maar enigszins in kan denken. In maart '58 solliciteerde Blanksma bij het Landbouw Koöperatie Centrum Z.W. Nederland, waarvan Ir. M.A. Geuze toen voorzitter was. Nee zei men daar, want men vond het niet verantwoord om Blanksma vanwege zijn leeftijd en gezinssamenstelling op het voor deze funktie geplande salaris aan te stellen. Z onder anderen tekort te willen doen denk ik nog steeds met genoegen terug aan de tijd onder leiding van Ir. Geuze en Mr. Schlingemann. De langjarige bestuursperiode waarin deze mannen de Z.L.M. bestuurden is ook een bijzonder evenwich tige periode binnen het sekretariaat geweest. Later wisselden door de omstandigheden het voorzitterschap en het sekretaris- schap veelvuldig' En een ieder heeft zo zijn eigen ideeën en ambitie's waar je als Z.L.M. personeel mee te maken krijgt. Ja, en naarmate je ouder wordt, is het niet altijd gemakkelijk ineens weer te moeten lopen in nieuwe voren die dan getrokken wor den. Nou ja, zucht Blanksma, dat zijn nu eenmaal de konsek- wenties van de doorstroming, waarmee we allen moeten leren leven. N. O p 22 december, een paar dagen voor zijn 65ste verjaardag, zal ing. Jan Blanksma afscheid nemen van de Z.L.M. Je kunt zoiets ook omkeren en zeggen dat op die dag de Z.L.M. afscheid neemt van een kundig, ijverig medewerker, die twintig en een half jaar in dienst was van deze landbouworgani satie. Degenen die Jan goed kennen zullen met mij beamen dat hij een integer man is, een keiharde werker, iemand die nooit iets te veel is, waarop iedereen een beroep kan doen, maar die zichzelf daardoor soms begroef onder het werk. Ook een perfektionist, maar - en dat geeft hij zelf toe - de perfektie te bereiken vergt het uiterste, iets wat weinigen bij voortduring weten te bewerkstelligen Voor de perfektionist is dat echter een plaag, omdat je daardoor nimmer echt tevreden kunt zijn over je werk. Van het hart geen moordkuil Eind-redakteur Z.L.M.-blad Vele taken Alleen redakteur i Naar Indië en de oorlog Politiek vernietigt karriere Een tweede Indische start Naar Zeeland Invoegen in Nederlandse leven Veel lezen en leren Met veel plezier gewerkt Het afscheid Soms een echte zenuwenbaan waarmee Blanksma meestal wei nig moeite had. Een Z.L.M.-blad maken is te vergelijken met een "gemengd bedrijf'. Hij was niet alleen redakteur, maar tevens fotograaf, verslaggever, opmaker (lay-out), administra teur en penningmeester. Een éénmansbedrijf waar weinig boe ren weet van hadden. De laatste jaren is hij het wat rustiger aan gaan doen, toen van Wezel hem kwam assisteren. Toch associëren velen het land bouwblad nog met Blanksma of omgekeerd. Zijn interesse gingen daarbij vooral uit naar zaken waarvan hij meende dat die van praktisch nut konden zijn voor de niet agrarische lezer, terwijl uiteraard deze informatie ook voor de agrariërs van belang was. Hij was lid van de kommissie werkgeversbelangen van het K.N.L.C. Voorts zat hij in de sociale kommissie van de Gewes telijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap tot 1970. Een jaar daarvoor kreeg hij zitting in de Raad van Beroep voor de Sociale Verzekering tot begin dit jaar. Daarnaast verrichtte hij nog allerlei algemene sekretariaatswerkzaamheden. Nadat de fusie tussen Zeeland en Noord-Brabant een feit was kreeg Blanksma steeds meer werk aan het landbouwblad en moest hij noodgedwongen zijn bemoeienissen met de werkge verszaken opgeven. Zeker mag dan verder niet onvermeld blij ven dat hij ook, naast zijn andere werkzaamheden, jarenlang de publiciteit en de tentoonstellingsgidsen van de Z.L.M. land bouwtentoonstellingen verzorgde. En in 1973 voor de Z.L.M.- tentoonstelling te Kamperland en recent in 1978 voor de Mani festatie in de Wilhelminapolder werkte hij nauw samen met Wim Sinke, om deze gebeurtenissen tot een sukses te maken. ng. J.F. Blanksma is een man van twee werelden, want zoals we al eerder schreven over zijn Nederlandse loop baan, zo moet ook zijn Indische loopbaan worden vermeld. Politieke strubbelingen in het jonge Indonesië maakten een eind aan een suksesvolle karriëre, nadat die reeds eerder tijdens de tweede wereldoorlog door de Jappen wreed werd verstoord. Medan de tabaksondernemingen gelegen zijn, waar onderwijs faciliteiten geboden werden voor zijn kinderen. Hij moest daartoe weer een stap terug doen en was vanaf januari 1950 wederom werkzaam als assistent op verschillende tabaksonder nemingen. Regelmatig verhuizen, om de zoveel maanden, was niets bijzonders. Nog dat zelfde jaar echter, in augustus '57, waren er problemen bij de leiding in de rubbersektor van de maatschappij en werd hij benoemd tot waarnemend inspekteur Overjarige Cultures met de supervisie over een vijftal rubberondernemingen. Een karriëre die uiterst suksesvol verliep tot, zoals we al eerder meldden, de politieke moeilijkheden roet in het eten gooiden. In januari 1958 werd de familie Blanksma gerepatrieerd en ein- Omdat hij geen kans had op werk in Nederland vertrok hij eind 1936 op eigen risiko naar Indië, waar hij op Sumatra's Oostkust terecht kwam. Twee maanden later kon hij in dienst treden bij de Deli Batavia Mij te Medan en werd vervolgens als assistent geplaatst op de rubberonderneming Rantau Prapat, zo'n 300 km van Medan gelegen, belast met aanplant, produktie en fabriek. In 1941 werd hij opgeroepen in het KNIL als stadswacht en later bij het vernielingscorps ingedeeld. In maart 1942 werd hij krijgsgevangen gemaakt en op transport gesteld naar Burma en Siam het huidige Thailand, waar hij aan de beruchte Burma spoorlijn te werk werd gesteld. In augustus 1945 kwam de lang verbeide bevrijding en werd hij overgebracht naar Bangkok. Pas in maart 1946 volgde in Medan de gezinshereniging. Enkele maanden later evacueerde het ge zin Blanksma naar Nederland, waar na de periode van revali datie in 1947, ook een periode van werkeloosheid aanbrak, die hij echter opving door een baantje aan te nemen bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij (KNSM) op de afdeling komp- tabiliteit als daggelder voor de indrukwekkende som van een tientje per dag. Vrijdag 22 december zal eerst in een meer besloten kring van oudmedewerkers, leden van de redak- tieraad, bestuursleden, kollega's binnen de Z.L.M. en goede vrienden het afscheid worden gevierd. Later om 15.30 uur is er gelegenheid voor al die genen die Jan Blanksma kennen, persoonlijk af scheid te nemen, in de Korenbeurs aan de Grote Markt te Goes. In september 1947 keerde het gezin wederom terug naar Su matra's Oostkust in dienst van de Deli Batavia Mij die later fuseerde met de Deli Maatschappij. Blanksma werkte daar als assistent op een tabaksonderneming. Later werd hij geplaatst op het inspekteurskantoor Tabak als assistent van de inspekteur. In december 1948 na de tweede politionele aktie moest Blanksma weer terug naar zijn vroegere rubberplantage Rantau Prapat, eerst in de funktie van assistent en daarna als waarnemend administrateur. Maar hij wilde van de rubber weer terug naar de tabak, omdat in de buurt van digde het dienstverband met de Deli Maatschappij en daarmee was Blanksma opnieuw werkeloos. Wederom zonder een WW uitkering of iets van dien aard. Geuze was hem echter niet vergeten, want een maand later kreeg hij een brief van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, met het aanbod om in te gaan op een sekretariaats vakature bij de Z.L.M. H iermede hebben we in grote trekken de levensloop be schreven van een man die de nodige tegenslagen heeft on dervonden en toch weer steeds op zijn pootjes terecht geko men is. Een man van twee werelden, die zoals hij het zelf zegtj verscheidene keren in zijn leven heeft moeten omscha kelen in verschillende funkties en omstandigheden en ook om zich weer in te voegen in het Nederlandse leventje. V ooral in het begin wist ik betrekkelijk weinig af van de Nederlandse landbouw, had ook geen enkele journalistieke er varing en moest mij helemaal in mijn nieuwe taken inwerken. Ik heb enorm veel gelezen en vakliteratuur bestudeerd en een kursus in de sociale verzekering gevolgd om zo snel mogelijk zoveel mogelijk kennis op te doen. Zo'n vier maanden na mijn aanstelling stond ik namens de 3 ZLO's op het podium met een flanelbord achter me, om daarop uiteen te zetten hoe het nu gesteld was met de werkklassifikatie die toen ingevoerd werd. Overigens wil ik vooropstellen dat ik steeds met veel plezier bij de Z.L.M. heb gewerkt en veel medewerking van bestuur, kol lega's en personeel h_eb ondervonden en daar bijzonder dank baar voor ben. I og even en dan neemt Blanksma afscheid. Een afscheid dat hij ziet als het sluitstuk van zijn 41-jarige loopbaan en waarop hij met voldoening terug kijkt. Zonder overdrijving willen we echter zeggen, dat hij het heeft verdiend, niet alleen dubbel maar ook dwars. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13