zomergerst KORTE WENKEN het topras voor zand- en dalgrond! Geen overeenstemming contractteelt conservenpeulvruchten C.A.R.-Zevenbergen Waar is de solidariteit? In de "hooitijd" toch nog tijd voor een ander hebben Teleurstelling AKKERBOUW VEEHOUDERIJ een ras van de samenwerkende graankweekbedrijven Wiersum/Zelder Vanuit Tholen en St. Philipsland kunnen we vermelden dat vorige week. voordat de sneeuw en hagelbuien een einde maakten aan het rustige droge herfstweer, de meeste bedrijven met het ploegen waren klaar gekomen. Mooi op tijd hebben we vele kollega's horen zeggen, want door de lichte vorst die daarop volgde, was de grond meestal te hard om te ploegen. Het werk op het land is dus dit jaar vroeg klaar, we krijgen nu goed de tijd om sloten te schonen en de eindbuizen van de drainage te kontroleren. Vooral door het hakselen van de kan ten komen verstoppingen en scheefduwen van de eindbuizen nogal veelvuldig voor. In tegenstelling tot andere jaren moeten wij nu wel konstateren dat begin december, nog veel bieten rond de bedrijfs-gebouwen op de hoop zien liggen. Misschien is onze taxatie verkeerd, maar we krijgen de indruk dat voornamelijk op Tholen meer bieten op voorraad liggen dan in andere streken. Voor ons onbegrij pelijk daar de rooi-kombinatie's toch flink mee gedaan hebben aan de voorlevering! Over de uitbetaling van de C-bieten is in de praktijk heel wat te doen. Lange diskussies hebben plaats of het rechtvaardig is,.dat het ene bedrijf meer C-suiker uitbetaald krijgt dan het andere bedrijf, met als grootste bezwaar dat voor 1978 alleen de suike ropbrengst per ha van de voorafgaande jaren, een rol heeft gespeeld bij de toedeling van de A B suiker, en niet de suiker opbrengst per bedrijf. Verder schijnen er een 4000 ha bieten in ons land minder beteeld te zijn, dan bij de industrie zijn opge geven. De vraag is waar zijn die gebleven? Al met al een moeilijke zaak, wij als bietentelers zijn dan ook bijzonder benieuwd, hoe de industrie de C-bieten zal gaan uit betalen! Of mag men verwachten dat nog gesleuteld gaat wor den aan de manke toewijzings-sleutel per bedrijf voor het jaar 1978. De kollega's die erwten en bonen telen via onze prima werkende konserven-telersvereniging zijn bijzonder benieuwd, hoe deze week het landelijk overleg met de industrie over de prijsvoor stellen 1979 uit zal pakken. De voor verwachtingen zijn niet hoopgevend, daar telers in het werkgebied van onze kontrakt- teeltkommissie zoals Wij vernamen reeds kontrakten wilden af sluiten. minder dan de 8% verhoging t.o.v. 1977. Wij vragen ons af, is dit niet in de kaart spelen van de industrie. Wij begrijpen niet dat kollega's waar zij ook wonen door de bocht wilden.gaan, voordat de onderhandelingen plaats hadden. Toen we dit hoorden vroegen wij ons af, waar is de solidariteit in de land bouw. Is men nu zo gebrand om deze teelten te verbouwen, ondanks de lagere saldo's dan bijv. de wintertarwe. Verder brengen de konserventeelten een veel groter risiko met zich mee. Zou werkelijk 't individualisme, in de landbouw zo groot zijn dat men geen vertrouwen meer heeft in zijn mede mens. Wij hopen dat de telersvereniging in ons gebied ondanks deze mineur verwachting goede zaken zal kunnen doen. Nu langzamerhand de Kempen ook een winters beeld heeft gekregen is het niet zo moeilijk vanuit die sfeer terecht te komen in de tijd van St. Nicolaas en Kerstmis. Als u dit leest, hebben we het eerste feest al weer gehad en komt Kerstmis al weer naderbij. Meestal krijgen de etalages direkt na pakjes-avond al een ge daante verwisseling en heb ik er nogal eens moeite mee zo gauw al te moeten omschakelen op de Kerstboom. Onze nering doende grote- en kleine middenstanders denken daar heel an ders over. Tijdens een kort gesprek in de toen drukke winkel-verkoop, kon ik niet nalaten te vragen: "'t Is toch wel fijn als die drukte weer voorbij is?" Ik dacht toen kennelijk méér aan mijn eigen porte- monnaie, als aan die van de zakenman! "Schei uit man", zei hij, 't is nü voor ons hooitijd. Wat mij betreft mag het nog wel een poosje van dit mooie weer blijven, 's Nachts af en toe een buitje". Hij bedoelde even tijd om een bakje koffie en een snee brood naar binnen te slaan en dan maar weer hooien. Ja en zo stonden we dan midden in de winter over de hooibouw te klet sen. Zelf had hij alle geduld, ondanks dat de winkel vol stond: "Nee meneer, berg eerst uw geld maar op". Ik wilde al haastig het pakje van hem overnemen, zodat hij de volgende klant kon helpen. Het meest positieve van dit gesprek vond ik dat het nog mogelijk was om zo maar gezellig even met de baas zelf van gedachten te kunnen wisselen. Wie heeft daar nog tijd voor, midden in het seizoen? Maar 't was dan ook niet zo'n grote baas, één wiens gezicht betrok als je begon te praten over de periode van zo rond januari. Of dit verband hield met de slappere tijd of met de ook bij ons bekende blauwe enveloppen? Maar nu ging hij opgewekt door, de klanten rustig hun tijd gunnend om keus te maken. Niet nalatend zijn artikelen te prijzen en de mensen te verzekeren dat bij teleurstelling rustig geruild mocht worden. Een kreet naar achter, moeder de vrouw ingeschakeld, zoon en dochter, kom op we hebben je nodig, 't is oogsttijd! Toch wel leuk eens even stil te staan bij deze onder nemer. Het samen inkuilen - dorsen - hooien of het verlossen van een kalf speelde me door de gedachten. Neen, op de boerderij moeten we ook wel.eens geduld hebben met onze klanten, rustig het juiste moment afwachten. Bij de verlossing van een kalf, de zaaitijd, bij droog of nat weer. Ja, we worden nog wel eens op de proef gesteld. Maar dat winkelen bij ons op 't dorp was toch ook wel gezellig; iets anders dan op de roltrap of lift tussen graaiende en duwende mensen. En 't ergstedat alziend oog van: "Wij waken over uw en onze spullen!" Maar neen ik wil op sinterklaasavond niet aan rottig heid gaan denken. Misschien kan het wel eens beroerd uit komen, maar toch, is 't een plezierig gevoel als er geroepen wordt: "Kom op jö helpen, 't is oogsttijd! Ik heb je nodig". Op maandag 4 december jl. heeft overleg plaatsgevonden tussen de Conservenpeulvruchtencommissie van het Landbouwschap, de Vereniging der Nederlandse Groente- nen Fruitverwerkende Industrie en de Bond van Verzend- handelaren in Groente en Fruit. Onderwerp van deze be spreking waren de contractprijzen en voorwaarden voor de contractteelt van conservenpeulvruchten in 1979. Zoals bekend heeft het Landbouwschap een voorstel tot aan passing van prijzen en voorwaarden gedaan. Dit voorstel houdt in dat de prijzen van conservenpeulvruchten met 8% dienen te worden verhoogd, uitgaande van 1977. Tevens is het aanvaard baar een verhoging van de aan de teler in rekening te brengen kosten met 8% eveneens op basis van 1977. Op deze wijze zou naar de mening van het Landbouwschap de teelt van conser venpeulvruchten verantwoord zijn in relatie tot de teelt van de meest concurrerende gewassen in het bouwplan. Van de zijde van de afnemers is begrip getoond voor deze uitgangspositie van het Landbouwschap. De marktsituatie van de conservenpeulvruchten is echter op dit moment zo slecht dat er geen verhoging in vergelijking met 1978 kan worden gebo den. De beide organisaties van afnemers zullen hun leden het advies voorleggen om, indien de marktsituatie het enigermate mogelijk maakt, te contracteren op het prijsniveau van 1978. Het is voor het Landbouwschap niet mogelijk om dit voorstel met een positief advies aan de telers voor te leggen. Anderzijds is er begrip voor de positie waarin de afnemers thans verkeren. Derhalve moet elke regionale telersgroepering en iedere indivi duele teler zelf bezien of het in zijn positie verantwoord is om toch op de aangeboden voorwaarden in te gaan. Het zal duidelijk zijn dat er op langere termijn iets moet ge beuren om de teelt en de verwerking van conservenpeulvruch ten in ons land overeind te houden. Daarom is met de beide organisaties van afnemers afgesproken dat het overleg hierover zal worden voortgezet. Nagegaan zal worden wat de huidige positie is, welke verbeteringen noodza kelijk zijn en op welke wijze deze kunnen worden bereikt. Ge zien het feit dat het van groot belang moet worden geacht om deze teelt te behouden mag het positief beoordeeld worden dat de drie partijen gezamenlijk willen trachten om te bezien hoe de huidige moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Bovenstaand persbericht over de konservenkontraktteelt werd nog juist voor het ter perse gaan van dit blad ontvangenDe afloop van het overleg is voor de telers vanzelfsprekend erg teleurstellend. Anderzijds is het ook zo dat er begrip opgebracht moet kunnen worden voor de minder goede positie waarin de afnemers van de konservengewassen momenteel verkerenWanneer daar geen rekening mee wordt gehouden, dan zou dat ernstige gevolgen kunnen hebben voor de konserventeelt. En daar is helemaal niemand mee gediend. Het Landbouwschap stelt nu dat elke regionale telersgroepering en iedere teler zelf moet beoordelen of het verantwoord is op basis van de gedane voorstellen zaken te doen. Wat het zuid-westen betreft is inmiddels bekend geworden dat in ieder geval Groko en Ploeger met de telers overeenstemming hebben bereikt over het komende kontraktjaar. Kort gezegd komt het er wat Groko en Ploeger betreft op neer dat voor 1979 de prijzen van 1978 zullen gelden en de voorwaarden van 1977. Wat de voorwaarden betreft dient opgemerkt te worden dat daarin enkele kleine wijzigingen zijn opgenomen wat betreft overmacht en plukverlies. Al met al een voor de telers veel minder gunstige afloop dan zij gewenst hadden. Er is daarom reden te meer om de dit jaar door de 3 C.L.O. kommissie kontraktteelt in het zuid-westen aangegeven richting te blijven volgen: het kort en goed opzetten van telersgroeperingen rondom de firma 's zal de positie van de telers ten goede komen. Overigens zullen ook de afnemers op hun beurt in alle openheid meer duidelijkheid dienen te verschaffen over hun positie. Eerlijk en open overleg tussen telers en afnemers is de basis van het behoud van een gezonde teelt van konservengewassen. Hopenlijk is een ieder daar nu van overtuigd. Oggel. WEES EENS EERLIJK! Wordt uw grond niet te veel uitgeput. Lopen de humus-, kalk-, fosfaat- en kalicijfers niet steeds terug? Haalde U meer uit uw grond dan er ingebracht werd? Wanneer dit zo is, wordt uw grond lang zaam maar zeker slechter. Soms kan dit zelfs gebeuren zonder dat U het merkt. Streef naar een evenwicht, tenzij dat U voor het laatste jaar boert. HOE U DAAR achter kunt komen? Door bijv. een organi sche stof berekening te maken. Door eens na te gaan hoeveel kali en fosfaat via uw gewassen uw bedrijf hebben verlaten (denk ook aan de uitspoeling). Wat bracht U terug via uw kunstmestgift of via de organische bemesting? Wat deed U aan groenbemesting? Uw grond kan niet zonder uw eerste klas verzorging. IEDER JAAR ZIJN er weer boeren, die via handpluk een goede "oogst" van de stamslabonen weten te halen. Me chaniseren is iets wat ieder aantrekt. Maar geld verdienen kunt U met gewassen die nogal wat handwerk vragen van Uzelf of van hen, die graag iets bij willen verdienen. Vooral voor de kleinere bedrijven ligt hier een kans. WANNEER U AARDAPPELEN aan huis verkoopt, moet U zorgen een juist gewicht en een produkt dat goed gesor teerd en klaargemaakt is. Een juiste bemesting en zorgvul dige behandeling bij het oogsten, zijn hier de basisregels voor. Zorg dat uw produkt klaarstaat als uw klant, mis schien een vaste klant, komt. Denk ook aan voldoende wisselgeld. HOE STA A T HET met uw bestrijdingsmiddelenkast? Zit de deur op slot? Ga eens kijken wat U vorstvrij moet bewa ren. Verder geven aangebroken verpakkingen nogal eens problemen. Zorgvuldigheid is ook hier de moeder van uw bestrijdingsmiddelenkast. DE PRIJS VAN DE MELK wordt volledig bepaald door het vet- en eiwitgehalte. Voor de vloeistof wordt zelfs een aftrekprijs in rekening gebracht. Iemand die niet bij dé melkkontrole is aangesloten, tast dus ten aanzien van vet en eiwit per individuele koe geheel in het duister. Het zal dui delijk zijn dat in onze tijd melkkontrole eigenlijk onmisbaar voor de mpderne veehouder is. WANNEER HET RUNDVEE is opgestald, moet zo snel mogelijk worden gezorgd, dat het grasland wordt glad ge sleept. Geef de molshopen en mestflatten geen kans een open en ongelijke grasmat te vormen. Doet U dit niet dan gaat de graszode snel achteruit en worden de kale plekken ingenomen door slechte grassen en onkruiden. NU DE MELKKOEIEN opgestald worden, moet U toch eens goed rondkijken in de stal of alles in orde is. Hoe staat het met het ligbed, hoe met hoogte en vastzitten van de boxafscheidingen, hoe met de drinkbakken en hoe met de slijtage van de koeborstels? Ga deze soort zaken eens goed na. Straks hebt U er gemak van en het voorkomt zeker onverwachte moeilijkheden bij uw vee. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11