LUCRATO V StfjOE SG/flèT royal sluis Daling gebruik suikerbietenkoppen voor veevoeding Uien Rijnsburger V, voor de PRIMEURTEELT met zeer VASTE HUID Regen was gunstig voor wintertarwe Levendige vergadering in de kring Hulst Na enkele weken daalt het suikergehalte Onderscheiding voor Suiker Unie Evenals in andere delen van ons land zijn we ook op Walcheren al tamelijk vroeg met wintersweer gekonfronteerd. Enige, zij het lichte, vorst en sneeuwval kwam ook hier voor. Daar vrijwel alle veldwerkzaamheden klaar zijn geeft dit niet veel problemen. Enkele dingen werden echter toch aktueel. Zo moesten de nog aanwezige hopen met gerooide bieten worden afgedekt om vorstschade te voorkomen. Een grote run bij de plastikhandel is hierbij niet meer voorgekomen, zo hebben we begrepen. Op veel bedrijven is blijkbaar voldoende dekmateriaal voorradig ge weest. De voorraden van bieten zijn op de meeste bedrijven toch al tof wat kleinere proporties geslonken. Op de gemengde en veehouderijbedrijven kwam er aan de weideperiode abrupt een einde. Hoewel de grasvoorraad toch niet groot meer was liep er tot eind november nog veel vee in de wei. Nu staat óf loopt weer vrijwel al het vee in de stal. De verzorging vraagt nu weer wat meer tijd. Een goede uitgebalanceerde voeding is hierbij van groot belang. De aanwending van voedermiddelen wijzigt zich de laatste tijd zeer sterk. We zien dat o.a. ook in het gebruik van suikerbieten kop- en blad. Werd er een aantal jaren geleden nog 85% van bietenkoppen en -blad voor veevoeding gewonnen, dit jaar is dat naar schatting nog 35%. Snijmais en grasvoordroog- kuil zijn voor een groot deel hiervoor in de plaats gekomen. Ondanks het droge najaar konstateren we toch nogal wat be langstelling voor drainageaanleg en onderhoud van drainage. De publikaties voor P.C.W.-subsidie hiervoor, zijn hiervan ver moedelijk niet vreemd. Tussen twee haakjes subsidieaanvraag is nog mogelijk tot 15 december a.s. Voor het doorspuiten is er momenteel geen' of te weinig water in de sloten beschikbaar. Ook het slib in de buizen is niet voldoende week. Zo kunnen dus bepaalde werkzaamheden als gevolg van de geringe neerslag, stagneren. Hopelijk worden de omstandigheden gunstiger voor het doorspuiten van drains, zodat er deze winter nog veel op drachten uitgevoerd kunnen worden. Voor een korte kursus "De teelt en effekt van groenbemes- tingsgewassen" vermeld in het winterprogramma van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting is al een goede belangstelling. Be langstellenden kunnen zich nog aanmelden tot en met 15 de cember a.s.. De algemene ledenvergadering van de Z.L.M. wordt weer eens in ons gebied gehouden op 15 december a.s. Ongetwijfeld zullen veel Walchenaren deze vergadering bezoe ken. Het is een mooie gelegenheid om u op de hoogte te stellen van het wel en wee van uw landbouworganisatie. Hetzelfde geldt voor de kringvergadering op 20 december a.s. ft! i t ijl 2 j -o POSTBUS 22-ENKHUIZEN Oktober en november zijn duidelijk in Zuid-Beveland 2 droge maanden geweest met weinig neerslag, slechts zo'n 25 en ruim 40 mm. 't Is gunstig geweest voor de oogst van onze rooi- gewassen als uien, aardappelen en suikerbieten, maar ook voor het te verrichten werk. We hebben nu wat regen gehad. De grond bleek na enkele dagen onderin eigenlijk nog in het geheel niet zo nat te zijn. De wintertarwe heeft op de regen niet ongunstig gereageerd. De opkomst wordt er gunstig door beïnvloed. Hier en daar was de opkomst wat dun en wat onregelmatig. Nog lang niet overal was er een duidelijk oordeel over de standdichtheid te geven. Zo op een enkel perceel de stand te dun mocht zijn, dan is spoedig doorzaaien nog te overwegen. Hoe duidelijker de wintertarwe zich nu als graangewas te velde laat zien, hoe duidelijker het wordt dat we met een stuk vergrote uitzaai te maken hebben Welke gewassen er door verdrongen worden, zullen we pas veel later gewaar worden. De laatste suikerbieten liggen nu aan de hoop. Hier moet i.v.m. de vorst nu nog de meeste zorg aan besteed worden. Steeds duidelijker blijkt dat de hoeveelheid C-suiker groter zal zijn. als eerder werd verondersteld. De uitbetaling van de bieten zal zeker via de prijs voor de C-suiker van invloed zijn op de in 1979 uit te zaaien oppervlakte. Het enthousiasme voor de suikerbie tenteelt is de laatste jaren toch wel wat aan het wegebben. Nu het jaar 1978 weer ten einde loopt, maar vooral ook omdat het landwerk al zover klaar is, kunnen we zien wat dit jaar ons gebracht heeft. Over de gewasopbrengsten kunnen we niet an ders als alleen maar tevreden zijn. Over sommige produkten zelfs zeer tevreden als bijv. de wintertarwe. De weersomstan digheden zijn dit jaar niet zo moeilijk geweest, zelfs wel zeer gunstig bij het oogsten van de aardappelen, de uien en de suikerbieten. Jammer is het dat de prijzen van de vrije produkten als aard appelen en uien het zo laten zitten. Juist daar moet de kop van het inkomen vandaan komen. En toch zullen we weer verder moeten, om ons een idee te geven voor het volgend jaar, welke gewassen we moeten gaan kiezen. Nu reeds blijkt dat bij deze gewassen, de wintertarwe behoort. Ondanks een zeker pessimisme dat er hier en daar heerst, zullen we toch weer aandacht moeten besteden aan de volgende oogst. Laten we dan ook de voor ons georganiseerde vergaderingen zo veel mogelijk bezoeken om onze kennis over grond, gewassen en de zo hard noodzakelijke bedrijfsekonomie zo optimaal moge lijk te vetrijken. De Algemene Ledenvergadering van de Kring Hulst is weer achter de rug. Was het altijd een rustige vergadering met korte vragen, nu zat er eindelijk leven in. Er werd fanatiek gediskus- siërd over voornamelijk kostenstijgingen, inkomens, pachten en C-suiker. Zosn leerzame vergadering hebben we te danken aan de vragenstellers, deze durven te vragen naar dingen, die ze ongeveer, of niet weten. Niemand is uiteindelijk volmaakt. Jammer is wel, dat "deze moedige meninggevers" worden uit gelachen doordof "allesweters" of "probleemlozen". Onze algemeen voorzitter dhr. Doeleman, heeft deze avond een dikke voldoende behaald, voor het behandelen van de vele problemen. Een goede opmerking uit de vergadering was: het te weinig doen voor de landbouw door de Z.L.M. Nu weten we tenminste, wat er allemaal wèl gedaan wordt. Op het land wordt op het ogenblik weinig meer gedaan. Het is nog steeds droog. De laatste loodjes van de oogst wegen niet zo zwaar. Op de lichtere gronden moet er nog geploegd worden; hetzelfde geldt ook voor de aardappel percelen, daar moeten eerst de overgebleven knollen bevriezen. De afgelopen vorst periode zal echter nog te kort geweest zijn om alles te doen bevriezen. In veel schuren liggen nog aardappelen, ongekoeld en niet tegen vorst beschermd. Deze zullen toch wel opgeruimd moeten wor den, omdat het risiko van bevriezen te groot is. De vele bietenhopen, die men overal afgedekt ziet liggen, ver dwijnen langzamerhand. Het zal nog wel even duren voordat de laatste bieten vervoerd zijn. Zolang kan men geen vorst gebrui ken; ook C-bieten mag je niet laten bevriezen. Over het algemeen staan de vele graanpercelen er goed voor. Op sommige zware percelen, waar de grond zeer droog was, moet men het nog afwachten. Ook het graszaad en de karwij staan er goed voor. Minder goed is het met de prijzen van onze produkten, daar kunnen we wederom weinig van verwachten. De meesten heb ben hun erwten, bonen, blauwmanen en vlas nog niet verkocht. De kopers van tarwe-, erwten- en bonenstro hebben er weinig of niks voor over. Voor vele jonge boeren zal het toch weer een moeilijk jaar zijn om alle verplichtingen, die de oudere boeren niet hebben, te kunnen nakomen. Laat staan om aan de PCW-subsidie mee te doen. Overigens geeft men geen 25% subsidie, maar 24% op drainage. Draineren kost 1,85 per ntr. exkl. BTW (doorsnee 5 cm met glasvlies) en 1,92 inkl. BTW. De subsidie-gevers gaan uit van 1,80 exkl. BTW. Met wiens centen pronkt de Staat? Wie betaalt het verschil? Natuurlijk verraste "koning winter" ook de Westhoek. En hoe wel het tot op heden ideaal weer is, toch brengt vriezend weer op een landbouwbedrijf altijd extra werk teweeg. Vooral het af dekken van de bieten behoeft onze aandacht. We hadden de indruk, dat een ieder goed zijn verplichtingen t.a.v. de fabrieken en zeker ook aan zichzelf goed heeft begrepen. Alle kuilen werden netjes ommanteld met plastik. Van de eerste bieten die aan de hoop gelegen hebben, zijn de gehaltebriefjes nu wel binnen. De eerste 3 weken gebeurt er niet zoveel, daarna begint het gehalte toch wel te dalen. Een half procent en meer is geen zeldzaamheid. Weer minder C-suiker zullen we maar denken! Ja de regelingen die getroffen zouden worden om kortingen toe te passen schijnen in de praktijk bij de uitvoering nogal eens moeilijkheden te veroorzaken. We hebben daar wel begrip voor en we hopen dat er toch een regeling komt, die een ieder redelijk zal bevredigen. Dat het voor ieder 100% tevredenheid betekent kan natuurlijk niet. Wij zien dat ook landelijk, wanneer we met zijn allen iets minder welvaart zullen moeten aksepteren, dan komen de problemen. Iedereen moet minderen, behalve wijzelf. Er lopen in ons land -nogal wat medewerkers van C.R.M. rond, waarvan niet ieder ziet of misschien wel wil zien dan hun funktie nu zo doeltreffend werkt. Zouden die nu niet eens ingeschakeld kunnen worden om het de mensen en ook de aktiegroepen eens te vertellen, dat we bij moeten sturen? We dachten, dat met name voor de diverse opbouworganen hier een mooie taak lag. Van de politiek weer terug naar ons bedrijf. Hoewel vroeg klaar, toch is er altijd nog heel wat te doen rondom de boerderij, voor we echt rust hebben. De slootjes krijgen een beurt, rond de bedrijfsgebouwen komt de spade er aan te pas en vooral onze machines en wagens krijgen een goede wasbeurt. Als dat alle maal klaar is dan trekken we ons terug in de gebouwen, dan pas is 1978 voor de landbouwer geëindigd! Aardappeloogst in Gemeenschap Het Statistiek Bureau van de EG verwacht dat de aardappel oogst in de landen van de Gemeenschap dit jaar rond de 36 tot 37 miljoen ton zal opleveren. Het betekent een oogst die ongeveer overeenkomt met de ge middelde oogst in de jaren 1973 tot 1977. Vergeleken met vorig jaar betekent het een daling met 5 tot 7%. De voorlopige ramingen in de verschillende partnerlanderi zijn de volgende, in miljoenen tons: Duitsland 10,5 (11,4); Frankrijk 7,4 (7,9); Nederland 6,1 (5,8); Italië 2,8 (3,1). De Koöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. te Breda is met drie andere Nederlandse ondernemingen, waaronder de Golf- kartonfabriek Z. de Zeeuw B.V. in Eerbeek, de Gold Mercury International Award 1978 toegekend. Deze in 1961 ingestelde jaarlijkse onderscheiding kent vier ka- tegoriën: staatshoofden die ijveren voor de vrede in de wereld (1978: president Sadath en Sheik Khalifa van Bahrein), organi saties die internationale betrekkingen bevorderen, publiciteits-, media met verdiensten voor de wereldkommunikatie en onder nemingen, die door ontwikkeling en samenwerking een bijdrage leveren aan de nationale en internationale ekonomie. De prijsuitreiking vond dit jaar in Mexico City plaats door minister G.R. de la Lama van Mexico in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit circa 50 verschillende landen. yj p woensdag/22 november j.l. was'het al vroeg druk in Axel. Met auto's vol kwamen ook vele overkanters naar het Cultureel Centrum "DE HALLE" om de vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond bij te wonen. In zijn welkomstwoord ging de voorzitter niet alleen in op de quantiteit van het aantal bezoe kers, maar tevens in welke hoedanigheid velen acte de presence gaven. De belangstelling neemt nog jaarlijks toe en dit is vooral te danken aan de vlotte wijze waarop vele aktuele zaken be treffende het gehele waterschapsbestel aan de orde worden ge steld. In het verleden was een waterschap eigenlijk een besloten organisatie waar de ontwatering centraal stond en waar buiten dien niet zoveel omging. "Wien het water deert, dien het water keert": was in die tijd met zijn vele polders een veel gebruikt spreekwoord en met de "keur" in de hand kon men de ingelan den wijzen op hun rechten en plichten. Wanneer we thans echter de taken van het waterschap bezien en daarbij de vele raak vlakken welke de voorzitter in zijn openingswoord de revue liet passeren, dan vraagt men zich wel af of verdere koncentratie nog wel zo verstandig is. Het in de hand houden van de water schapslasten is een gezond streven, maar het is de vraag of verdere koncentratie daarvoor het enige medicijn is. Uit de inleiding van ir. J.M. Koopman, direkteur van de landinrich- tingsdienst, hebben we wel begrepen, dat de waterschappen niet hoeven te rekenen op hogere rijkssubsidie. Dit is een donkere wolk met de begrotingsvergaderingen voor de boeg en daarom zal nog meer zuinigheid geboden zijn. Een lichtpuntje voor onze grond maakte de geachte inleider nog met de opmerking, dat we in het verleden meer natte jaren hebben gekend dan droge en tevens voegde hij er aan toe, dat we het aantal droge goed hebben kunnen onthouden. Dat is voor ons als wat oudere boeren een waarheid als een koe, maar voor ons gewest zal het water nog van boven moeten komen, want we zitten te~ver van het Zoommeer af. O ndanks de droogte van enkele weken geleden hadden we toch al een begin van slakkensohade in het koolzaad, in het jonge gewas tarwe en in de karwij. De veldslak is klein geel* achtig-bruin en zit ovetdag veelal onder de kluiten en komt vooral 's nachts te voorschijn. Vocht is noodzakelijk voor een slak, want ze bestaat zelf voor het grootste deel hieruit. Menige slak is daarom door de vroeg invallende lichte vorst verrast en daarom is er thans sprake van een natuurlijke bestrijding. De grond zit nog vol met eieren en jonge slakjes welke laatste nog behoorlijk onder de grond kunnen overwinteren. Een geluk bij een ongeluk is, dat de slak zich heel slecht kan verplaatsen en daardoor zeer beperkt is in het toebrengen van schade. Een slak loopt niet weg en dus behoeven we er niet een, twee, drie achteraan te hollen. Wanneer we vroeger bij winterdag kali-20 en super strooiden, dan dachten we nogal eens aan het oude spreekwoord van op alle slakken zout leggen. Onbewust hebben we misschien in een periode waarin we nog niets afwisten van bestrijding, toch al iets in die geest gedaan. Het zijn de naakte slakken welke schadelijk zijn en oök juist deze zijn extra gevoe lig. Waar we vroeger geen weet van hadden, daar zitten we nu mee en zo kunnen deze weekdieren ons nog heel wat last ver oorzaken. Wat vroeger hielp, helpt soms nu niet meer. Met een flesje drank was vroeger in de kampagne wel eens wat te berei ken, maar nu heeft onze industrie het zelf in haar pakket. Zo is er ook voor een boer niets blijvends hier op aard en toch wil iedere generatie boer blijven. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10