RIVMOP Oppassen voor kontraktteelt bloembollen w anneer er een kontraktprijs is afgesproken per "afgelever de leverbare bol"' dan moet de oogstgrootte vlak voor het rooien worden vastgesteld. Dit moet nauwkeurig door onpartijdige personen gebeuren. Immers, van de resultaten, van het zoge naamde proefrooien hangt uw opbrengst af. D e laatste tijd neemt de kontraktteelt van bloembollen en alles wat hieronder wordt verstaan, duidelijk toe. De betere prijzen voor onder andere de tulpen en de minder goede prijzen van akkerbouwgewassen zijn hier mede de oorzaak van. In dit artikel willen we een paar zaken noemen die belangrijk zijn bij het aangaan van een bloembollenkontrakt. Sommigen menen namelijk' dat kontrakteren van bloembollen zoiets is als, planten en nog wat lichte werkzaamheden tijdens het groeiseizoen en af is de kous. Het rooien wordt door een loonwerker gedaan, rest alleen nog het innen van de overeengekomen prijs. Zo eenvoudig is het echter niet, met als gevolg dat in een aantal gevallen duidelijk sprake is van teleurstelling. D eze uitspraak lijkt misschien wat vreemd, maar toch is het zo. Wanneer bloembollenplantgoed voor een bepaalde prijs wordt gekocht en de oogst direkt na het rooien aan dezelfde man wordt verkocht, is dit geen kontraktteelt. De partij is dan van de koper. Wanneer zo'n partij bijvoorbeeld wegens teveel virus, door de ambtenaren van de P.D. wordt afgekeurd, is die partij wel voor de koper en dat is de teler. Er wordt in zo'n geval wel over kontraktteelt gesproken, maar het is in feite "heen en weer koop". Bij dergelijke transakties is het dus goed, om duidelijke afspraken te maken over de kwaliteits- en gezondheidseisen waaraan het plantgoed moet voldoen. W anneer er wit- en geelbloeiende rassen in het kontrakt zijn opgenomen, dan kan er veel werk in zitten, omdat deze partijen veelal een hoger percentage virusplanten bevatten. Deze aan getaste planten moeten op last van de Plantenziektenkundige Dienst worden verwijderd. Ook dieven en andere afwijkingen, zoals dwalingen, vragen aandacht. Omschrijf dus welke werk zaamheden u voor uw rekening gaat nemen en welke niet. D e kommissionairs van de veilingen kunnen de kontraktteelt voor u verzorgen. Deze mensen kennen de mogelijkheden en moeilijkheden. Het is ook in hun belang dat er goede kontrakten worden afgesloten. Daarnaast is het zo, dat de veilingen ook zekerheid bieden inzake de financiële afwikkeling en dat mag zeker niet worden vergeten. |1 Het hoogste i f i GEZONDE UIEN na BEWARING \0/& Meer aandacht voor de chemische middelen Niet alle kontraktteelt is kontraktteelt Kwaliteit van het plantgoed Selektiewerkzaamheden kunnen veel tijd vragen Wie is aansprakelijk bij vermenging van de partij Vaststelling van het aantal bollen Wie verzorgt de oogstwerkzaamheden? Veilingen zorgen voor kontrakt Hulp bij rampen in landbouw Pt* i - i ,7 iUien ff Rijnsburger \\v ROYAL SLUIS Beschadiging van bollen is voor Uw rekening Zuurklausule Pootaardappelen W M I M.BAKKER (uit: Aspekten van de landbouw, C.A.R. IJssel meerpolders) Kontraktteelt van bloembollen is geen zaak van "planten, rooien en geld vangen." B ij het aangaan van welk kontrakt ook, is het een goede zaak om de kwaliteit van het te leveren; plantgoed te omschrijven. Immers, wanneer het plantgoed niet zuiver is, dan moet er tijdens het groeiseizoen extra geselekteerd worden. Die arbeid kost geld en moet beschikbaar zijn. Maak daarom afspraken in het kontrakt omtrent het maximaal toegestane percentage dwalingen, dieven en virusplanten. H et kan gebeuren dat u allemaal mooie rode bloemen ver- wacht en dat er tijdens de bloei ook witte bloemen tevoorschijn komen. De partij is dan vermengd. De kontraktgever geeft dan veelal de planter de schuld, door te stellen dat hij de partijen apart heeft afgeleverd en de teler deze ook apart had moeten opplanten. Met vermengde partijen is weinig te beginnen; het plantgoed is waardeloos en voor wie is dan de scjiade? Om veel narigheid te voorkomen is het verstandig om bij aan leveren van elke partij een monster te laten trekken door de "Correspondent van het Scheidsgerecht". Het is dus wel van belang te weten of ook de verdere verwerking en behandeling goed geregeld is, anders kunnen er later nog teleurstellingen komen. Wie belangstelling heeft voor de kontraktteelt van bloembollen, doet er goed aan kontakt op te nemen met een kommissionair van de bloembollenveiling en tevens het bovenstaande bij het opstellen van het kontrakt goed in gedachten te houden. Het zal u wellicht duidelijk zijn geworden, dat de kontraktteelt van bloembollen niet een zaak is van "planten, rooien en geld vangen." Niet alleen Frankrijk, maar ook Italië en België hebben een nationaal gericht fonds dat hulp verstrekt nadat zich rampen in de landbouw hebben voorgedaan. Een en ander blijkt uit gege vens die de Commissie heeft verstrekt aan de liberale Belg André Damseaux. Deze parlementariër had gewezen op het Fonds National de Garantie des Calamités Agricoles (nationaal garantiefonds voor rampen in de landbouwsector) dat de Fransen kennen. In Italië wordt een in 1970 opgericht nationaal solidariteitsfonds uit begrotingsmiddelen gefinancierd. De steun bestaat met na me in het toekennen van goedkope leningen over vijfjaar. In België is in 1976 een nationaal rampenfonds voor de land bouw opgericht. Dit wordt gefinancierd uit de opbrengst van een extra-belasting op verzekeringspremies of uit bijdragen voor risico's in verband met rampen in de landbouw en even tueel uit andere middelen, met name de begroting. Het fonds keert een herstelvergoeding uit en neemt de rentelast en de kosten op zich voor herstelwerkzaamheden die erkende kredie tinstellingen tegen verlaagde rente toestaan. Hiervoor verleent het fonds een staatsgarantie. Luxemburg kent een solidariteitsfonds voor de wijnbouw en in bepaalde Lander van de Duitse bondsrepubliek zijn voorzie ningen getroffen voor het geval zich rampen in de landbouw voordoen. Alternatieven O, -o POSTBUS 22-ENKHUIZEN .A. Is de bollen rijp zijn om te rooien, dan moet dit ook gebeu ren. We kunnen het rooien dan niet een week of langer uitstel len. Als de teler geen rooimachine heeft, moeten er afspraken met een loonwerker worden gemaakt. Het is dan wel van belang te weten, hoeveel hij moet rooien bij anderen. Tulpen moeten niet lang in de grond zitten o.a. in verband met toenemende kans op ziekten, zodat de loonwerker, als u hem nodig heeft ook werkelijk snel moet komen. Alleen op de lichte zavelgronden kan machinaal gerooid wor den en dan moet het ook nog beter weer zijn dan in 1978. Op zwaardere gronden is alleen uitploegen en oprapen met behulp van scholieren mogelijk. Dit kost nogal wat extra aan arbeid en organisatie. U zult bij het rooien op moeten letten dat de bollen niet worden beschadigd. Beschadigde bollen worden tijdens het tar reren namelijk uitgesorteerd en dat is verlies. Beschadigde bol len worden ook gemakkelijk aangetast door de schimmel die het "zuur" veroorzaakt en de door zuur aangetaste bollen zijn ook voor uw rekening. E r worden altijd afspraken gemaakt over de "reklame" we gens zuuraantasting. Meestal wordt er in het kontrakt opgeno men dat zure bollen aan de teler teruggezonden mogen worden tot 1 oktober. In dat geval blijft de teler, ook tijdens de verwer king en bewaring van de bollen bij derden aansprakelijk. A. Vermeer Swifterbant e gebruiken zo langzamerhand in land- en tuinbouw een groot aantal chemische middelen. Ze zijn onmisbaar geworden bij de productie. Er komen steeds nieuwe middelen bij; soms vallen bestaande af. Besteden we vanuit de organisaties wel vol doende aandacht aan dat opkomen en verdwijnen? ndanks het feit dat we enorm zijn ingenomen met al deze middelen, met al deze mogelijkheden zullen we tegelijkertijd toch intensief moeten blijven speuren naar alternatieven. Aan de éne kant is dat noodzakelijk om een zo economisch mogelijke teelt te bereiken en aan de andere kant om meer begrip te tonen voor het milieubeheer. Want de kosten "liegen er niet om"! Wil iedere teler zijn reke ning eens opmaken, wanneer hij het pootgoed heeft geplom beerd? Wat het gekost heeft voor hij zover is gekomen? 't Is vaak de gewoonste zaak geworden om 500,-/ha te besteden aan grondontsmetting of 200 a 400/ha aan phytophtorabe- strijding. We zijn reeds op de goede weg, want er bestaan aardappel moeheids resistente rassen en rassen meer resistent tegen phy- tophtora, Y-virus, schurft enz. De afzetmogelijkheden zijn nog xel eens de bekende factoren, maar 't is de moeite waard eens uit te rekenen wat het ene ras aan kosten oplevert tegenover het andere. Ik pleit voor meer bestudering van de alternatieven en een zuiniger gebruik van de middelen. Dan snijdt het mes van 2 kanten. Aan de ene kant komt het onze portemonnaie ten goede, en aan de andere kant komen wedegenen die het milieu beheren nog meer tegemoet. Milieubeheer ^Expres zeg ik:"komen xe milieubeheerders nog meer tege moet." Er is in onze land- en tuinbouw reeds een veel grotere zorg bij het gebruik van de chemische middelen. Denk maar aan het opbergen van de middelen, aan de vernietiging van de ver pakking. Of aan het terug winnen van de kwik-restanten na gebruik van de dompelbaden. Veel zorg èn moeite wordt daar aan besteed. En die zorg moet verder worden uitgebreid. Ten bate van ons zelf en de medemens, 't Wordt bij ons niet altijd goed begrepen wanneer verdere beperkingen worden opgelegd. Maar ik wil pleiten voor de grootst mogelijke zorg, voor een wijs en des kundig gebruik. En als we praten over milieu-beheerders dan horen we daar zelf op de eerste plaats bij. We moeten zelf voorop lopen in een wijze zelfbeperking en een zorgvuldig leefklimaat bewerkstelligen. Toelatingsbeleid et name ook in de pootaardappelsector staan ons een groot aantal middelen ten dienste om onze gewassen te beschermen tegen ziekten en plagen. Het ontsmetten van de grond tegen aaltjes is een revolutionair te noemen ontwikkeling die geleid heeft tot maximaal te benutten mogelijkheden voor de omvang van de teelt. Grondbehandeling tegen schurft en rhizoctonia bracht uitkomst op bedrijven waar pootgoedteelt reeds voor onmogelijk werd gehouden. Knolontsmetting met sterk werkende kwikmiddelen tegen schimmels heeft Nederland z'n reputatie van "uitnemende knol-kwaliteit" laten behouden. De eens zo gevreesde "aardap pelziekte" kon zelfs voor goed worden vergeten op goed geleide bedrijven, zelfs onder moeilijke omstandigheden en voor zeer vatbare en gevoelige rassen. Luisdodende middelen en het gebruik daarvan brachten uit komst op één van de zwakste plekken van de pootgoedteelt in Nederland, de virusbestrijding. Het lijkt er op, dat er thans op het terrein van virusbestrijding nog verdere mogelijkheden lig gen, dank zij intensief onderzoek (minerale oliën). Knolbehan deling met thiaben dazol (t.b.z.) gaat nieuwe perspectieven bie den voor het beheer van bewaarziekten. n Nederland is een streng toelatingsbeleid voor de chemische middelen. Jarenlange intensieve toetsing kan pas leiden tot de toelating van nieuwe middelen. Van sommige bestaande mid delen bestaat een "zwarte lijst" om in de toekomst verboden te worden. Het moment van toelaten en verbieden kan voor onze economie essentieel zijn, vooral omdat het vaak samenhangt met een kompetitie met anderen! Zo af en toe trekken we vanuit de organisatie eens aan de bel. Eigenlijk zouden we daar veel regelmatiger meer bezig moeten zijn' Een speciaal groepje mensen van land- en tuinbouwbouwers zou regelmatig in kontakt moeten zijn met diegenen die de sleutels tot gebruik en toelating in handen hebben. Economie en toelating of een beperking daarvan zijn belangrijke onderwer pen. Tenslotte Ik pleit voor een nog zuiniger gebruik en een nog beter beheer van de gewasbeschermingsmiddelen. We zullen zelf als boeren en tuinders als milieu-beheerders moeten optreden. Samen met "anderen" moeten we dagelijks de problematiek rond het ge bruik bestuderen en beheren. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6