KORTE WENKEN Enkele facetten rondom de spruitkoolteelt w H et lijkt misschien wat voorbarig nog mid den in het spruitkoolseizoen al weer te schrij ven over het komende jaar. Toch is dit zeker niet het geval voor de telers die vanwege grondgebrek op eigen bedrijf jaarlijks voor de spruitkoolteelt gebruik moeten maken van het pachten van zaai- of plantklare grond. De ko mende periode worden de bouwplannen voor het nieuwe seizoen samengesteld. De verpach ter van dergelijke grond moet hierbij tijdig weten waar hij aan toe is. Uitstellen in deze kan betekenen dat beide partijen achter het net vissen. Nogmaals, de hoogste tijd hierover af spraken te maken. Bij het aantrekken van zaai- of plantklare grond zal het een ieder duidelijk zijn, dat lang niet alle grond die eventueel be schikbaar komt ook werkelijk geschikt is voor de spruitkoolteelt. De hoge kosten van de pacht, bewerkingen, verzorging etc. noodzaken in deze kritisch te werk te gaan. Om te begin nen is het een groot voordeel dat de grond die U pacht niet vreemd voor U is. Gaan telen in een polder waar U nooit of nauwelijks eerder bent geweest' brengt risiko's met zich mee. Tussen de gronden bestaan grote verschillen. Dit geldt zowel voor de kwaliteit als de on kruidbezetting. Nogal eens wordt de opmer king gemaakt: "Als ik dat had geweten, was ik er nooit aan begonnen". Wees in deze dus extra waakzaam en koop geen kat in de zak. Komt U G eleidelijk aan is in de afgelopen decennia het oogstseizoen wat vervroegd. Eind 1960 be gon de kampagne eind september, terwijl in de laatste jaren eind augustus de aanvoer al flink op gang begint te komen. Oorzaken hiervan zijn waarschijnlijk velerlei, doch belangrijk hierbij is geweest de verandering in eetge woonten bij het publiek. De uitspraak: "Vóór dat spruitjes lekker smaken, moet het eerst hebben gevroren", zal menig spruitkoolteler nog bekend in dó oren klinken. Van enige aanvoer en redelijke prijsvorming kwam voor- T hans is men volop bezig met de oogst van de middelvroege rassen. Tot heden zijn hierbij nog weinig problemen geweest, (behoudens de prijs), doch tegelijkertijd met het naderen van de winter nemen de kansen hierop toe. Met name de vorstkansen worden groter, welke juist bij de oogst een belangrijke spelbreker kunnen zijn. Spruiten oogsten in bevroren toe stand leidt vaak tot een mislukking. Het pluk- C.A.R.-Zevenbergen Ing. A.J. van Oijcn, Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg. Voor het komende seizoen Vruchtwisseling AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Vroege teelt Oogsten tijdens vorst Bij de spruitkooltelers is het momenteel hoogseizoen. Met man en macht wordt er geoogst, waarbij zelfs de vroege teelt (eenmalige pluk) al weer achter de rug is. Anderzijds moeten nog veel percelen hun "beurt" krijgen, waardoor de oogstwerkzaamheden nog verschillende maanden zullen voortduren. Te midden van deze oogstperikelen lijkt het ons nuttig enkele belangrijke punten rondom de spruitkoolteelt nog eens nader te belichten. Mogelijk kunnen wij hiermede dit seizoen, of zeker het volgende, ons voordeel doen. IEDERE AKKERBOUWER weet nu al waar volgendjaar de suikerbieten en waar de uien moeten komen. In gedach ten ligt dit bouwplan al weer voor een groot gedeelte vast. Laat echter nog wel even onderzoeken hoe het staat met bietenmoeheidsaaltjes, stengelaaltjes en witrot voor uien. Laat afwijkende perceelsgedeelten apart bemonsteren. Be ter de kosten van een ekstra monster dan straks leergeld betalen met een minder goede oogst. WILT U UW BEDRIJFSPLAN eens bespreken met uw bedrijfsvoorlichter akkerbouw? Dan kan dat altijd! Maak maar een telefonische afspraak. Een goed bouwplanjuiste rassenkeuze, een bemestingsadvies, aangepast aan uw be drijf rekening houdend met uw arbeidsbezetting en uw ei gen mechanisatie, is een vereiste voor een ekonomisch lo pend bedrijf Uw bedrijfsvoorlichter heeft ervaring met deze zaken. BIJ LAGE AARDAPPEL- en uienprijzen worden er wei nig machines gekocht. Alleen het allernoodzakelijkste wordt aangeschaft. Nu is bij overmechanisatie uitstellen voor enige tijd altijd wel mogelijk, maar dat kan niet te lang duren. Handel en industrie zijn zeker niet gediend met deze schoksgewijze aankopen. Lange levertijden komen ook re gelmatig voor. MAISLAND EN OOK VEEL suikerbietenpercelen ploegden deze herfst maar slecht. De grond was taai en soms blauw van "ellende". De ligging is dan ook vaak maar zo, zo. Bewerk deze percelen alleen onder droge omstandighe den, want alleen lucht en droogte brengen deze grond weer in een betere struktuur. Door een egaliserende bewerking uit te voeren onder natte omstandigheden maakt U de zaak alleen maar erger. NU HET MEESTE LA ND WERK weer klaar is, komt er weer tijd voor "verrijking" van uw kennis. Wie als akker bouwer "vooraan wil blijven meedoen, zal ook mee moeten denken in plantenteelt, -bemesting, -verzorging van de ge wassen enz. enz. De vakbladen geven veel informatie. Met alleen plaatjes kijken of lezen komt U er niet! Lezen en herlezen en aantekeningen maken, is meestal nodig om te begrijpen waar het over gaat en om het te kunnen gebruiken op uw eigen bedrijf. BENT U NOG STEEDS GEEN lid van de melkkontrole? Dan is dat spijtig. U kunt dan niet meedoen aan het kop- pelingsprojekt melkkontrole-veevoeding. De deelnemers krijgen na elke kontrole op papier thuisgestuurd wat elke koe, afhankelijk van produktie, leeftijd en het aantal dagen welke tevens van uitstekende kwaliteit kunnen zijn. Staak de oogst indien de spruiten bevroren zijn later op de dag te beginnen kan vorstschade worden voorkomen. Bij vriezend weer, waarbij de temperatuur zowel 's nachts als overdag be neden het vriespunt blijft, kunnen alleen de stammen worden afgekapt en naar binnen ge bracht. De bevroren stokken kunnen met be hulp van bijvoorbeeld heteluchtkachels wor den ontdooid. Belangrijk hierbij is, dat tijdens dit ontdooiproces een vrij hoge luchtvochtig heid wordt aangehouden. Vooral wanneer de bevroren stokken zonder aanhangende sneeuw naar binnen zijn gebracht, zal dit betekenen wat extra water te geven. Natuurlijk beseffen wij dat op deze wijze spruiten oogsten enigszins omslachtig is, doch dit wordt vaak door hogere prijzen rijkelijk beloond. Overigens duren der gelijke perioden in ons klimaat meestal maar erg kort. er zelf niet uit, Uw kollega's die grond in de buurt van het te pachten perceel hebben liggen, willen U zeker informeren. Een andere zaak' waarvoor wij steeds waakzaam moeten zijn, is de aanwezigheid van Atrazin in de grond. Dit middel wordt toegepast ter bestrijding van on kruid, o.a. in maïs. Bij een normale gewasont wikkeling en dosering mag worden aangeno men, dat het middel in het jaar van toepassing vrijwel geheel wordt afgebroken. Problemen kunnen zich voordoen wanneer een wat royale dosering is gebruikt en daarbij een slechte ge wasontwikkeling heeft plaatsgehad. De moge lijkheid bestaat dan dat het middel in het vol gende jaar nog niet geheel is afgebroken. In formeer bij de verpachter over de juiste toe dracht in deze, het geen veel moeilijkheden kan voorkomen. Goede grond is de basis voor een geslaagde spruitkoolteelt heen in de maanden juli, augustus en begin september dan ook weinig terecht. Deze zaken liggen gelukkig thans geheel anders. Het pu bliek heeft de kombinatie vorst en spruitjes eten losgelaten en getoond ook voor de vroege spruiten een redelijke prijs over te hebben. De verlenging van het spruitenseizoen is een wel kome aanvulling geweest, te meer daar deze min of meer is samengegaan met de introduktie van de oogstmachine. De relatief dure oogst- machine kan over een langere periode worden ingezet. Aan dit alles hebben natuurlijk ook in belangrijke mate de veredelingsbedrijven meegewerkt. Zij zijn er in geslaagd om juist voor de vroege teelt rassen op de markt te brengen met een goed produktievermogen, ken als zodanig is nog wel mogelijk, doch zodra het bevroren produkt boven het vriespunt komt, kan de kwaliteit in enkele uren tot een volkomen waardeloos produkt teruglopen. Dit probleem ontstaat in zeer sterke mate indien met de hand is geoogst, doch ook van het me chanisch geoogste produkt vallen de resultaten vaak tegen. Om toch tijdens vorst te kunnen oogsten, moeten enkele extra maatregelen worden genomen. Hierbij moeten wij echter wel een onderscheid maken met welke weerty pen wij te maken hebben. Een aantal dagen tijdens de oogstperiode kenmerken zich door vorst alleen gedurende de nacht. Bij een der gelijk weertype geraken de spruiten wel in een bevroren toestand, maar ontdooien meestal snel in de morgenuren. Door met de oogst \yat an een spruitkoolgewas is bekend dat het geen bijzondere eisen stelt aan het voorgewas. Anders vertaald, spruitkool laat er zich weinig aan gelegen welk gewas in het voorafgaande jaar is verbouwd, mits het maar geen koolach tige oftvel cruciferen zijn. Dit alles wil echter niet zeggen dat het een en ander altijd zonder problemen verloopt. Zo passen bijvoorbeeld bieten slecht in het vruchtwisselingsschema van spruitkool. Bieten kunnen worden aange tast door bietencystenaaltjes, welke vooral in wat drogere zomers ook schade aan het sprui- tengewas kunnen veroorzaken. Bovendien vermeerdert de cystenpopulatie zich eveneens op het spruitkoolgewas. Besmetting van de grond met plasmodiophora brassicae, ofwel beter bekend onder de naam knolvoet, is een zeer gevreesde bodemkwaal. Vooral de spruit kooltelers op zandgronden kennen het beeld wat zich uit in onregelmatige opzwellingen op de wortels, welke in rotting overgaan. Bij een lage pHKCl slaat de kwaal het hevigst toe, zodat met een voldoende hoge pHKCl wat te bereiken is, doch wanneer de besmetting in de bodem aanwezig is, geeft ook een extra kalkgift geen oplossing. Ter voorkoming van een knol- voetaantasting zal op zandgronden een vruchtwisselingsschema van 1 4 moeten wor den aangehouden. na ajkalven, aan krachtvoer per dag moet worden toege diend. Voor de prijs van circa 2 gulden per koe of de op brengst van nog geen 4 l melk kunt U dit voor de gehele laktatieperiode te weten komen. WA T EEN VERSCHIL, vooral voor het jongvee. Van het dartelen en vreten in de wei naar behoefte, terug naar de stal met al zijn belemmeringen. Zorg voor een konstant klimaat. Een lage temperatuur is veel malen beter, dan een slecht geventileerde ruimte met spleten en kieren rond ramen en deuren. Denk ook naast een goed rantsoen om voldoende goed drinkwater. WANNEER HET BUITEN TE GUUR wordt voor de melkkoeien is dit ook zeker het geval voor hoogdrachtige vaarzen. Zelfs bij voldoende gras is de samenstelling en het vochtgehalte dermate afwijkend dat het grasrantsoen niet aan de gestelde eisen voor deze vaarzen voldoet. Een juiste voeding en droge ligging worden na het afkalven door een betere produktie dubbel en dwars terugbetaald. 5 Advertentie IM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5