ONDERWIJS Si NOTITIES 1 Uit de groene school geklapt I n de maand oktober houden we al meerdere jaren onze kontaktavonden. We hebben dat ook dit jaar gedaan, maar wel wat uitgebreider dan we gewoon waren. W el hebben we met de ouders van de leerlingen van de 4e klas een gesprek gehad over 2 onderwerpen, te weten: W, Het trekkerrijbewijs COÖPERATIE EN VRIJE ONDERNEMING D e heer van Driel laakte de uitspraak van drs. Joris Schoute, voorzitter van de KN.B.T.B. toen hij veehouders opwekte mengvoederfabrieken te boycotten, die zich grootschalig bewe gen op het terrein van de varkensproduktie. onder redaktie van L. Anderson Instituut veeteeltkundig onderzoek "Schoonoord" (jaarverslag 1977) Zeeuwse spuitdag en de vragen uit de praktijk Akkerbouwstudiedag te Fijnaart op maandag 18 december a.s. Grote belangstelling voor Vakbeurs Intensieve Veehouderij Stichting Z.H.I. We hebben nu voor iedere klas een aparte middag en avond uitgekozen en dat is goed bevallen, omdat daardoor de wachttijden korter waren. awelke vakken kiezen we voor het examen? b. welke school kiezen we na de lag. agr. school? A. Alle leerlingen uit de 4e klas moeten 6 vakken kiezen waarin ze examen doen. Sommige van die vakken zoals Nederlands, wiskunde, Engels en nog enkele andere hebben een b-niveau (zeg maar het gewone niveau en een c-niveau (wat moeilijker). Bij het beoordelen of een leerling examen kan doen op b- of c-niveau tellen de cijfers van het overgangsrapport van de 3e naar de 4e klas mee. Vooral over het bereikbare niveau ontspon zich een levendige gedachten wisseling. Het ging vooral om de vraag: hoe krijgen we de leerling tot het hoogste niveau? Wanneer we dat willen bereiken zullen in de eerste plaats de leerlingen mee moeten werken en dan zullen we andere dingen als ontspanning, prettig in de omgang thuis en op school wat op de achtergrond moeten dringen. Te weinig presteren is niet goed, maar te veel aandacht voor de prestatie ook niet. Wij dachten dat de beste ontplooiing van onze leerlingen er tussenin lag. Laat ze terwijl ze leren op een goede verantwoorde wijze mee genieten van wat het leven geeft. Iets meer dan een derde van onze leerlingen heeft gekozen voor het c-niveau. B. Wat de vervolgopleiding betreft waren we gauwer klaar. Als 't even kan gaan de leerlingen naar een middelbare landbouw school (meestal is dat Goes) of naar een middelbare tuinbouw school (dikwijls is dat Breda). Verder zullen een aantal leerlingen naar een vakschool gaan: één dag per week naar school en verder werken op een bedrijf. De meeste vakscholen duren 2 jaar. (Hoveniersvakschool 3 jaar). Momenteel hebben we vakscholen voor akkerbouw, fruitteelt en hoveniers. Als er voldoende deelname is zullen we die ook volgend jaar van start laten gaan. 2^ oals altijd hebben we het prettig ervaren dat zoveel moeders en vaders van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om met ons over zoon of dochter te spreken. Alleen al de kennismaking moet als het goed is leiden tot beter begrip van weerskanten. Nu nog wat losse aantekeningen: We zijn toch nog een korte spuitcursus begonnen en er komt nog een cursus bedrijfsleer voor loonwerkers. En als 't even kan willen de jongeren nog een cursus boekhouden beginnen'. We zijn nu aan de rapportcijfers bezig en hopen omstreeks Sinter klaas de rapporten mee te geven. e hopen dat het voor de meeste ouders een echt Sinter klaascadeau is. En mocht het niet zo zijn dan hopen we dat Sinterklaassurprises het ongenoegen over de minder mooie cij fers mogen verdringen. Het is nog wel niet zo dichtbij, maar toch wensen we u alvast prettige feestdagen en we hopen in het nieuwe jaar weer iets van ons te laten horen. U weet het: voor vragen het agrarisch onderwijs betreffende is het adres: Groene School Biezelingseweg 10, Kapelle Tel: 01102-1812 of 01102-1603 Ofschoon in de meerjarenvisie 1977/81 wordt aangedrongen op een beheersing van het onderzoek naar een hogere produktie en een verhoging van de kwaliteit, heeft men op het I.V.O. toch de produktiegeschiktheid bij runderen en varkens een centrale plaats laten innemen. Wel is er een verschuiving te zien, waarbij het onderzoek naar een beter welzijn in omvang zal verdubbe len. Ook het aantrekken van een onderzoeker voor geboorte moeilijkheden bracht wel een verschuiving maar geen vermin dering van de inspanning met betrekking tot de produktivi- teitsverhoging met zich mee. Het onderzoek bij het heideschaap beoogt een verhoging van de produktiviteit te bereiken. Dit onderzoek sluit echter tevens aan bij de problematiek van het beheer van landelijke gebieden. Voorts wordt melding gemaakt van een "databank" waarbij proefdier gegevens in een kompu- tergeheugen zijn opgeslagen, iets wat welhaast onmisbaar is geworden bij het onderzoek. Elders in het verslag wordt melding gemaakt van een bedwelmingsonderzoek bij slachtvarkens. Hierbij bleek dat alleen een 300 volt-apparaat onder vrijwel alle omstandigheden een effektieve bedwelming kan garanderen. Zoals bijna traditie is geworden, wordt ook deze winter weer de jaarlijkse Zeeuwse Spuitdag georganiseerd. Deze wordt gehou den te Goes op vrijdag 5 januari a.s. In het morgengedeelte zal de heer dr. ir. C.J.A. Barel uit Wageningen weer een lezing houden. Bij het vaststellen van het programma is dit jaar voor een wat andere opzet gekozen. Er wordt nu de gelegenheid geboden om vooraf vragen in te sturen of om aan te geven welke onderwer pen men graag behandeld wil zien. Dit kunnen konkrete pro blemen zijn of zaken van meer algemene aard. Hiermee denken we te bereiken, dat er richting gegeven wordt aan de inhoud van de lezing van dr.ir. C.J.A. Barel. Verder kan er ten aanzien van vragen die men (min of meer los van de inleidingen) toch van plan was op de Spuitdag te stellen, al wat vóórwerk verricht worden. Verder ziet ook het middagprogramma er anders uit. In vorige jaren werd meestal door een specialist op zijn terrein een on derdeel van de gewasbescherming nader belicht, waarbij bij voorbeeld onderwerpen als graanziekten, spuittechniek en ge wasbescherming in uien, aan de orde kwamen. Deze keer zoeken we het meer in een andere richting en zal onder de titel "Gewasbescherming vóór en na het spuiten" aandacht besteed worden aan die faktoren, die op het hele vlak van de bedrijfsvoering - naast en bij het spuiten - van invloed zijn op de mate waarin maatregelen ten aanzien van de gewas bescherming effekt sorteren. Gewassenkeuze, rassenkeuze, grondbewerking, rijenafstand, oogstmethoden beïnvloeden im mers de situatie waarin een te bespuiten objekt verkeert. Maar ook een aan een bepaalde bespuiting voorafgaande behande ling, mechanisch of chemisch, beïnvloedt het resultaat. De bedoeling is dat de specialist plantenziekten en onkruidbe- strijding bij het C.A.R. te Goes, de heer P. Verhage, dit onder werp zal inleiden. Hierna zal een breed samengesteld forum nader ingaan op vragen en opmerkingen die of reeds vooraf binnen kwamen, of vanuit de zaal gesteld worden. De bedoeling is bij de uitnodigingen een kaart te voegen waarop men vragen en problemen aan ons kenbaar kan maken. U behoeft daarop echter niet te wachten, maar kunt ons ook nu reeds vraagpunten doen toekomen. Wij hopen op deze wijze aan het geheel van de Spuitdag een bredere basis te hebben gegeven om zo te komen tot een nog meer gerichte bespreking van die onderwerpen op het veelom vattende terrein van de gewasbescherming, die vandaag aan de dag aktueel zijn. Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij te Zevenbergen organiseert in samenwerking met de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting "Brabants Westhoek" te Fij naart een akkerbouwstudiedag op maandag 18 december a.s. in "De Graanbeurs" té Fijnaart. Aanvang: 10.00 uur. Inleidingen worden gehouden over: Struktuurbeleid en inkomensbeleid in de akkerbouw door Dr. N. Slot, Direktie Bedrijfsstrukturele Aangelegenheden te Den Haag. Afzet en prijsvorming van akkerbouwprodukten, door de heer G. Baak, Direktie Marktordening te Den Haag. Het akkerbouwbedrijf in West-Brabant, door Ir. A.H. Crijns, Hoofdingenieur Direkteur voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant. DISKUSSIE met FORUM gevormd door de heren inleiders onder leiding van Ir. J.A.H. Haenen, Konsulent te Zevenbergen. 16.00 uur sluiting. Tijdens de lunchpauze zijn belegde broodjes en soep in de zaal verkrijgbaar. De konsulent, J.A.H. Haenen. De Vakbeurs Intensieve Veehouderij, welke van woensdag 15 tot en met zaterdag 18 november 1978 in de Jaarbeurshallen te Utrecht is gehouden, kon zich verheugen in een toename zowel ten aanzien van bezoek als ten aanzien van deelneming. Deze Vakbeurs mag in zijn geheel als zeer levendig worden getypeerd. Reeds op de openingsdag waren er 2.000 bezoekers meer dan op de openingsdag in 1976. Het totale bezoekersaantal is van 24.000 in 1976 gestegen tot 31.000 in 1978, waarvan 1.306 bezoekers uit het buitenland afkomstig waren. Vermeldenswaard zijn de bezoeken van de landbouwdelegaties uit Brazilië en de Volksrepubliek China. Het aantal deelnemers in 1978 bedroeg 256; dit is een toename van ruim 30% in vergelijking met 1976. Het grootste aantal buitenlandse deelnemers was afkomstig uit de Bondsrepubliek Duitsland (17), gevolgd door België (13). Voorlopige konklusie: een zeer geslaagde vakbeurs voor be zoeker erf deelnemer. Het opschrift is eigenlijk fout, het zou moeten luiden: Ontheffing van het verbod om met de trekker te rijden voor 16 tot 18 jarigen. Het blijkt telkens dat lang niet iedereen weet hoe hij aan die ontheffing kan komen. Vandaar dit bericht. Ontheffing kunnen alleen zij krijgen die in de land- tuin- of bosbouw werken. Ze moeten beslist 16 jaar zijn eer ze toegelaten wor den tot de opleiding. Hoe het nu in z'n werk gaat? Groepen van tenminste 8 leerlingen kunnen een kursus volgen en dan theoretisch en praktisch examen doen. Het kan ook individueel. Men moet dan boekjes aan vragen voor verkeersvoorschriften en veiligheidsre gels. Na bestudering kan men een schriftelijk examen afleggen. Verder moet men een praktisch examen doen, meestal zal dit op een bedrijf zijn. Waar kan men zich nu vervoegen Voor Zeeuws Vlaanderen: Landbouwpraktijkschool Prins Willem", Prinses Beatrixstraat 119, Schoondijke, tel. 01173 - 1551 (9 examinatoren Voor Tholen en St. Philipsland-. J. Priem, Tweededijk 4, St. Maartensdijk, tel. 01166 - 2605. Voor Walcheren, Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland: Groene School, Biezelingseweg 10, Kapelle, tel. 01102 - 1812; A. Eversdijk, Vroomlandseweg 142, Kapelle, tel. 01102 - 1598; J.A. de Baar, Cort. v.d. Lindenstraat 201, Goes, tel. 01100 -16668. Vrije ondernemingsgewijze produktie O ok de coöperaties presenteren zich tegenwoordig graag als ondernemers met als devies "de vrije ondernemingsgewijze produktie". Als die opvatting ook in praktijk wordt gebracht, dan kan op verschillende manieren een samenwerking waarschijnlijk niet alleen zinvol zijn, maar door het gezamenlijk overleg met de niet- coöperatieve onderneming ook tot betere resultaten voor alle partijen leiden, zowel op financiëel-economisch als ook sociaal-economisch terrein. Dat zei G.H. van Driel, voorzitter van de Stichting Zelfstandige Handel en Industrie (Z.H.I.)'tijdens zijn openingswoord op de jaarvergadering die deze week in Den Haag door de Z.H.I. was georganiseerd. Duidelijk is overigens, aldus de heer van Driel, dat het hier bedoelde overleg en eventueel zelfs een samenwer king, vooralsnog vrijwel steeds tot een gesprek aan de top be perkt blijven, terwijl de strijd om de boer, de strijd in de loop graven, zoals die ook wel wordt genoemd, onverkort en met de oude wapens doorgaat. De heer van Driel plaatste deze opmerkingen tegen de achter grond van de totstandkoming van de Plukon, beter bekend als Tweekip. De overheid sprong hier financiëel bij, terwille van de werkgelegenheid, om daarna in belangrijke mate deel te nemen in een nieuwe vennootschap, waarin een coöperatieve pluim veeslachterij Friki en particuliere slachterij Bekebrede opge gaan zijn. De heer van Driel wees erop dat bij het ondersteunen door de overheid de concurrentieverhoudingen in het bedrijfsleven ge makkelijk scheef getrokken worden, waardoor andere bedrijven en wellicht zelfs gehele bedrijfstakken in moeilijkheden ge bracht kunnen worden. Grote bedrijven Er zijn, aldus de heer van Driel in ons land maar weinig mam- moetbedrijven, terwijl de overgrote meerderheid van de men sen, ook in de kring van de zelfstandige handel in ieder geval daar gevoelsmatig min of meer afwijzend tegenover staat. De heer van Driel maakte melding van de nota van de Minister over produktiebeheersing in de intensieve veehouderij, die in januari zal worden uitgebracht. Hij wees overigens alle boycot-acties van de hand. Velen spre ken zich uit tegen algemene steunmaatregelen aan onderne mingen en groepen van ondernemingen, omdat daarmee ook ondernemingen zullen worden gesteund die daaraan geen be hoefte hebben. De heer van Driel vond dat minder erg dan het scheeftrekken van concurrentieverhoudingen door gerichte steunverlening. Dit ook al omdat daaruit vaak een zekere greep van de overheid op de betrokken ondernemingen voortvloeit. De heer van Driel waarschuwde ervoor maatschappijhervor ming, stimulering van de economie en bevordering van de werkgelegenheid op verwarrende wijze door elkaar te halen. Hij noemde de ondernemingsgewijze produktie de ondernemings vorm die kan leiden tot succes voor allen die bij het arbeids proces betrokken zijn. De eis omzetten van winst in werkgele genheid noemde de heer van Driel irreëel. Het is al heel wat als het lukt met meer winst de bestaande werkgelegenheid te handhaven. Hij pleitte voorts voor een dialoog tussen het bedrijfsleven en politici tot nu toe niet veel is terechtgekomen. V.d.W. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4