Amerikaanse boer heeft landhonger en is machinegek M aar ook David is in het voetspoor van vader getreden. Op zijn 52ste staat hij nog volop achter allerlei vernieuwingen waaronder: D eze scherpe analyse van de "wordt groot of stop er mee" theorie komt van de eigenaar van de grootste familie agribusi ness in Amerika. David Garst, 52. Hij staat aan het hoofd van een bedrijf dat je met recht zou kunnen vergelijken met een soort Rockefeller imperium. Op landbouwgebied een prairie- vorstendom. De basis van het bedrijf ligt in Coon Rapids, Iowa en beslaat 8000 acres, waarop men zaaimais teelt en vee vet mest, met daarnaast een graanverwerkend bedrijf, een machi nefabriek en de vervaardiging en verkoop van bestrijdingsmid delen, verder worden er nog vijf banken en een verzekerings maatschappij beheerd. De totale Garst bezittingen hebben een gezamenlijke waarde van ongeveer 50 miljoen dollar en dit is verdeeld tussen David, een broer en drie zusters met hun kin deren. Maar als een goederenleverancier aan de boeren bekijkt hij het perspektief in de landbouw vanuit een andere hoek, dan zijn klanten. Zijn konklusie is: De sleutel tot sukses ligt in de landbouw niet in de grootte maar in de manier van beheer, in feite dus het ondernemersschap, maar ook in de mate van openheid met betrekking tot het toepassen van nieuwe ideeën. Garst weet van nieuwe ideeën mee te praten, zelfheeft hij altijd in de voorste gelederen gelopen. Zijn vader Roswell die vorig jaar stierf op 79 jarige leeftijd was de man die internationale bekendheid kreeg toen hij optrad als gastheer voor wijlen Nikita Khruschev toen die de U.S. bezocht in 1959. Maar op de prairies is Roswell onsterfelijk geworden als de man die samen met Henry Wallacede hybride mais verder tot ontwikkeling bracht. G arst is ervan overtuigd dat het juist op veeteeltgebied zal zijn waar we de grote agrarische revolutie zullen zien, binnen nu en de komende 20 jaar. Er zal heel veel meer worden geproduceerd tegen lagere prijzen met de mogelijkheid van een levendige export. Momenteel kruist hij Europese runderrassen met Ame rikaanse soorten. We willen snelle groeiers en tevens ook goede melkproducenten. De bevruchting wordt via K.I. uitgevoerd en voegt hij er aan toe, op ons bedrijf hebben we waarschijnlijk de grootste kollektie sperma van buitenlandse rassen in de hele U.S.A. D e moderne Amerikaanse boer van vandaag heeft landhonger en is machinegek. Hij koopt grotere werktuigen omdat hij veronderstelt dat hij meer land zal gaan bezitten, dan móét hij wel meer land kopen om de uitgaven te rechtvaardigen. Vervolgens realiseert de boer zich dat hij eigenlijk toch te weinig verdient gezien de hoogte van zijn investering en besluit dan om er mee op te houden. Ondernemerschap doorslaggevend Ontmenging is fout KNLC-prijs voor Roel Reyntjes V.S. exporteerde meer agrarische produkten dan ooit. Dreigend tekort aan landbouwgronden Akkerbouw internationaal Nieuwe methoden Agrarische kennis in ruil voor olie Niet meer ploegen, eeuwen lang hebben de boeren eerst hun land geploegd alvorens men overging tot het zaaien. Nu zijn er werktuigen in de handel die al deze arbeid en voorbereiding niet meer noodzakelijk maken. Garst gebruikt een machine waarop hij met een partner een patent heeft, waarmee zonder verdere grondbewerking ineens gezaaid wordt. Op een manier zijn we nu weer terug bij de man die eeuwen geleden ging zaaien met de hulp van een gepunte stok, gaten maakte en er een zaadje in liet vallen, zegt Garst. Geen rotatie. Gewasbeschermingsmiddelen hebben de nood zaak tot een rotatie niet langer urgent gemaakt voor bepaalde gewassen. Het is niet langer meer nodig dat een boer nu nog gewassen moet telen die weinig opbrengen omdat hij anders met de vruchtwisseling in gedrang komt. Geen afval, Garst heeft een suksesvol experiment achter de rug, waarbij alles dat van de maisplant overblijft na het dorsen wordt gebruikt voor veevoeder, gemengd met andere komponenten. Vroeger werd dat niet gebruikt, maar het is gebleken dat het vee het smakelijk vindt. Wanneer deze methode in de U.S. alge meen werd toegepast zegt David Garst, dan zou men 50% meer vee kunnen mesten dan nu het geval is. Momenteel telt de U.S. naar ruwe schatting 110 miljoen stuks rundvee. Bijna alle groente in Amerika wordt in Californië geteeld, zoals hier een geirrigeerd aardbeienveld. De Drentse dichter Roel Reyntjes is voor 1978 de KNLC-prijs toegekend. Reyntjes is een markante figuur, die het bestond een veilig en zekerheid biedend ambtenarenbestaan in dienst van 's Rijksbelastingen op te geven en zich helemaal te wijden aan het uitdragen van het Drentse boerenleven in de vorm van gedich ten, schilderijen en zeer eigentijdse "one man shows". Zo snel geeft een voorzichtige Drenth zijn zekerheden niet prijs. Reyntjes kón weten, dat hij het zou redden, want wat niet veel dichters in onze dagen beleven, haalde hij wel: een 4e druk voor de Iegelkaor, een 3e druk voor de Speulman en een 3e druk voor zijn Kleine Drentse Reize. Hij wist dus, dat hij met zijn Drents velen kon bereiken, niet alleen in Drenthe, maar in heel Nederland. Sedert het laatste kwart van de vorige eeuw immers hebben talloze Drenthen zich elders gevestigd, maar tot in hun derde geslacht noemen zij zich nog steeds Drenthen "uit heimwee en verlangen". Roel Reyntjes schreef vijf gedichtenbundels, twee verzamelin gen aforismen en publiceert geregeld via Radio Noord en in het Drentse maandblad "Oeze volk". En hij houdt zo'n 120 voor drachten per jaar in en buiten Drenthe vanuit de grondgedach ten, die hem na dé Culturele Prijs van Drenthe in 1977 tot een modelkandidaat maakten voor de KNLC-prijs. Aldus de jury in haar overwegingen. Die grondgedachten voor het toekennen van de prijs zijn, om de prijswinnaar te citeren: Voorzitter ir. D. Luteyn reikt K.N.L.C.-prijs uit aan de heer Roel Reyntjes Foto: A B Westerbeek. De grond te kénnen waor men stiet te weten wat men is en te zien wat was, te begriepen dat wat in de veurtied wortelt en nog aalties rechtop stiet, is een veurwaorde um het heden beter te begriepen De VS heeft in het landbouwjaar, dat op 30 september werd afgesloten meer agrarische produkten geëxporteerd dan ooit, in totaal 122,3 miljoen ton met een waarde van $27,4 miljard. Dit is bekendgemaakt door de waarnemend minister van landbouw van de VS, Carol Tucker Foreman. Volgens Carol Tucker Foreman overtrof de export in het afge lopen jaar de export in het voorgaande begrotingsjaar met on geveer $3,3 miljard. De export van tarwe, voedergraan en soja bonen nam met 19,5% toe, zodat van deze produkten 20 miljoen ton meer werd geëxporteerd dan in 1977, toen een historisch record werd geboekt. De VS heeft voor 13,9 miljoen dollar aan agrarische produkten ingevoerd, dat is 500 miljoen dollar meer dan vorig jaar. ANP-Graanbulletin Het "World Watch Institute" heeft tegen de eeuwwisseling een groot tekort aan landbouwgronden voorspeld. In een studie van de gedeeltelijk door de Verenigde Naties gefinancierde organisatie staat, dat de wereldomvattende uit breiding van steden tegen het begin van de volgende eeuw een verlies van landbouwgrond ten gevolge zal hebben, waarvan thans nog ca. 84 miljoen mensen gevoed kunnen worden. Deze ontwikkeling zal leiden tot een sterke stijging van de levens- middelenprijzen wat weer politieke onlusten tot gevolg kan hebben. Het arme deel van de wereldbevolking moet thans reeds van hun inkomsten uitgeven voor voedsel. Zonder een grootscheepse campagne ter bescherming van de landbouwgronden en, wat nog belangrijker is, ter vermindering van het geboortencijfers, zijn politieke moeilijkheden niet te voorkomen. Tegen de eeuwwisseling zal de urbanisatie, volgens een raming van het instituut, ten koste gaan van tenminste 25 miljoen ha akker- en weideland. De directeur van het instituut en auteur van genoemde studie, Lester Brown, onderstreepte dat reeds thans het gebruik van landbouwgrond voor niet agrarische doeleinden samen met bodemerosie en uitbreiding van de woestijnen een wereldomvattend tekort aan landbouwgrond heeft doen ontstaan. De beschikbare informatie toont boven dien aan, dat de produktiviteit van nieuw in cultuur gebrachte gronden abrupt is gedaald. De huidige tendens van groei van de wereldbevolking en van verlies van landbouwgronden kan en mag niet worden voortge zet. Alleen al in de Verenigde Staten gaat per jaar bijna 1 miljoen ha verloren. Brown eist maatregelen om de landbouw gronden te beschermen tegen niet agrarisch gebruik, om het bodemgebruik te verbeteren en om vooral het geboortencijfer snel te verminderen. Alleen op die manier kan het gevaar van "politieke destabilisatie" door de prijsstijgingen van levens middelen worden afgewend. Ernahrungsdienst Wereldproduktie oliehoudende zaden Voor 1978/79 wordt een verdere toeneming van de produktie van olie houdende zaden verwacht. In het zojuist geëindigde oogstjaar 1977/78 bedroeg de wereldproduktie rond 145,26 miljoen ton, terwijl voor 1978/79 een produktie geraamd is van 153,54 miljoen ton. Deze mededeling werd gedaan tijdens de EuropeesAmerikaans Com modity Conferentie. De produktie van sojabonen is geraamd op 82 miljoen ton, dat is 5 miljoen ton meer dan voorgaand jaar. De Amerikaanse produktie is geraamd op 48,24 miljoen ton, die in Brazilië op 13,0 miljoen ton, Ar gentinië 3,5 miljoen ton en China 12,5 miljoen ton. Andere belangrijke oliehoudende zaden: katoenzaad 23,64 miljoen ton, grondnoten 12,29 miljoen ton, zonnebloempitten 14,08 miljoen ton, raapzaad 9,90 miljoen ton en copra 4,57 miljoen ton. Toch zal deze vorm van verandering te weinig effekt hebben zegt Garst, als er niet in wordt geslaagd om bepaalde vastge roeste gewoontes van de Amerikaanse boeren te doorbreken. Zo bepleit hij bij de afnemers van zijn maiszaaizaad om hun voer- mais direkt zelf te gebruiken voor het mesten van vee in plaats van zoals het nu gebeurt de mais te verkopen aan kommerciele mestveebedrijven. Garst meent dat de Amerikaanse konsument gek is op vlees, eieren, melk en kip. Iedere boer zou minstens iets van deze produkten moeten, produceren, maar het gekke is dat de Amerikaanse boer in grote getale het vee aan de kant heeft gedaan. Garst is het helemaal niet eens met de landbouwpoli tiek van Carter, ofschoon hij toch een van de grote supporters was van Jimmy in 1976. Veel kritiek heeft hij op het "braak land" programma. Dit dure experiment, verknoeit vruchtbaar land, terwijl het in feite geen zoden aan de dijk zet. Boeren zullen immers vanzelfsprekend hun slechtste land braak leggen en dan met meer energie hun krachten richten op de betere De vleesproduktie zou op het Amerikaanse bedrijf ter hand ge nomen dienen te worden. grond, waardoor ze dan daarvan weer enorme oogsten binnen halen. De regering had er beter aan gedaan vindt Garst als men de boeren had gestimuleerd om meer grasland in te zaaien, of om er sojabonen te telen en daarmee de rundvleesproduktie te stimuleren. I ntemationaal zou de overheid aktiever op moeten treden en niet alleen proberen meer voedsel te verkopen, maar vooral ook onze technische agrarische kennis te koop aan bieden. Neem bijvoorbeeld dit: In Mexico oogst men op dit moment 24 bus hels mais per acre, bij ons 101. Welnu wij kunnen het daar ook zo ver brengen, maar dan b.v., wel in ruil voor olieleveranties uit Mexico's oliebronnen. Wanneer de landbouw elders in de wereld net zo effektief kon worden gemaakt als in Amerika dan zou de wereld acht keer zoveel voedsel kunnen produceren dan nu het geval is en zou er op heel de aarde tot in lengte van dagen nienland ooit honger hoeven te lijden, aldus Garst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13