Ons Z.L.M. bestuur G erard de Jager is als zovelen destijds al aktief geweest in het plattelandsjongerenwerk en dan stap je vrij gemakkelijk over naar het andere bestuurswerk. Ik heb het er druk mee, zegt hij en ik moet toegeven dat ik er soms eigenlijk geen tijd voor heb. Dat ik het dan toch doe betekent dat ik elders tijd tekort kom en helaas is dat dan vaak het gezin. Bovendien goed boer zijn en organisatorisch werk doen is nauwelijks te kombineren. Ik zie in dit opzicht de toekomst somber in. Steeds minder jongere boeren hebben nog de mogelijkheid zich in te zetten voor het organisatiewerk. 't Is ook zo dat je van de ene funktie in de andere komt. Ik ben lid van de kommissie grondgebruik van de Gewestelijke Raad, Lid van de K.N.L.C. kom missie grondgebruik, lid van de kontraktte- lerskommissie, voorzitter van de werkgroep granen en zaden, tevens lid van de landelijke zadenkommissie van het landbouwschap. Ik heb zitting in de redaktieraad, ben voorzitter van het schoolbestuur en sinds kort nog voor zitter van de RABO bank in Werkendam. Nou dan heb je je handen vol dat is wel duidelijk. D e kontraktteelt heeft de speciale aandacht T ot nu toe houdt de overheid wat betreft be heersgebieden de vingers van dit gebied af. Ik dank het aan de ruilverkaveling, want zou die nu nog moeten plaatsvinden dan zou het ge garandeerd anders zijn. G erard de Jager is geboren uit Zeeuwse ou ders, maar toch voelt hij zich een echte Bra bander. Ik heb overigens nooit moeite gehad met de fusie. Ofschoon ik nog steeds bezwaar heb tegen de gekozen naam. Het Brabantse is teveel verloren gegaan, want teveel personen en instanties blijven spreken van een Zeeuwse Landbouw Maatschappij, al heet ze nu Zuide lijke. Ik had graag gezien Zeeuws-Brabantse Landbouw Maatschappij, maar ja zegt hy, aan nakaarten heb je niets. Kinderen worden ook betaald Organisatorisch werk kost veel tijd Kontraktteelt en telersgroeperingen Beheersgebieden De organisatorische top van de Z.L.M. wordt gevormd door het hoofdbestuur en de verschillende kommissieleden. Voor sommigen zullen die mensen goede bekenden zijn, voor de meesten echter niet. In een serie reportages willen we in de toekomst al die bestuurders die zich inzetten voor de belangen van de Z.L.M. leden nader aan U voorstellen. Degenen die aan het woord komen verkondigen hun eigen mening, en dat hoeft niet altijd ook het officiéél Z.L.M. standpunt te zijn. Een geboren Zeeuw die Brabander werd Via de bond van plattelandsvrouwen rooien dat doet de loonwerker. Maar de rest van de werkzaamheden verrichten we zelf. Er zijn geen vreemde arbeidskrachten sinds de laatste driejaar. Ik heb het geluk dat ik wel een opvolger heb. Ik moet toegeven dat ik daar heel erg mee in mijn schik ben. Van oudsher al was je hier erg op jezelf aangewezen want het is nooit gemakkelijk geweest arbeidskrachten te verwerven. Vandaar ook al vrij vroeg de me chanisatie, wat van één kant het nadeel heeft dat je soms om de kosten eruit te halen iets te lang met alweer "verouderde" machines moet werken. Boukje en Gerard hebben vier kinderen; twee jongens en twee meisjes. De oudste, Mar- tien van 23 gaat later het bedrijf overnemen en hij vindt het fijn om boer te worden. Hendrikus studeert nu in Delft aan de T.H. eerst in de richting weg- en waterbouw, maar sinds kort in de richting van de planologie. Hij heeft geen interesse om boer te worden, maar helpt tijdens de vakantie wel mee. Ook de meisjes helpen mee, Corine 18 en Irene-Els 16, die beiden nog studeren. Wanneer ze helpen dan hoeven ze dat niet gratis te doen. Ik betaal ze ervoor zegt Gerard dan is het duidelijk onderstreept dat het geen moeten is. Huis tuin en schuur laten een verzorgde indruk achter Het oude sluisje waarmee vroeger zowel water naar buiten als naar binnen werd gelaten Toch heeft dat gemis aan "inspraak" geenszins het landschap geschaad. Wanneer uw verslag gever door dit gebied rijdt dan komt hij onder de indruk van de variatie. Ja, natuurlijk, je kunt hier heel goed zien dat er Vroeger meer gestre den moest worden tegen het water dan nu. De meeste hoeven zijn gebouwd op terpen. Naast bedwingen dan een Elizabetsvloed. Men heeft wel eens gezegd, zo gaat hij verder, dat de Biesbosch is gestorven na de afsluiting van het Haringvliet. Dat is ten dele waar, maar als de ekologische trillingen van de klap na een aantal jaren wat zijn weggeëbd, de in verwarring ge brachte natuur zich heeft aangepast, zal er een waardevol gebied zijn dat vergeleken met de rest van de wereld toch nog het meest op die oude Biesbosch lijkt! Rondom de koning Willem Twee Hoeve is de tijd evenmin stil blijven staan alleen de rust van het gevarieerde boerenlandschap is rechtover eind gebleven en je kan het helemaal met Ge rard eens zijn dat het hier goed toeven en boe ren is! Weetje zegt Boukje dat toen we pas getrouwd waren ik ook erg aktief was in het organisato risch leven via de plattelandsvrouwen. Gerard en ik hadden toen een soort zesjaren plan af gesproken. Ik zou de eerste zes jaar bestuurlijke funkties vervullen en daarna zou Gerard aan zijn zesjarige periode beginnen. Ze lacht en zegt, maar ik denk dat Gerard gewoon door gaat, want die zesjarige periode is allang voor bij. Mijn vader was vroeger ook aktief in aller lei bestuursfunkties en nogal eens op pad daarvoor, dus wat dat aangaat is het eigenlijk niet nieuws voor me, en kan ik heel goed be grijpen wat het precies voor een boer betekent om naast zijn werk ook nog andere dingen te doen. sommige bedrijven ligt nog de kreek waarlangs vroeger alleen met een vaartuig verbinding met de rest van de wereld kon worden gemaakt. Nu weet ook de rekreant de Biesbosch te vinden zij het dan dat deze het meer in het zuidelijk ge deelte zoekt. Er is altijd wel rekreatie geweest, maar die rekreanten waren zo gering in aantal dat ze eigenlijk behoorden bij het landschap zoals de jager en de visser en de griend werkers. Nu is dat anders, in het boekje "De Biesbosch" schrijft Dr. Ir. I.S. Zonneveld; nu de rekreanten bij duizenden komen vormen ze een gevaar. Het stadium is reeds bereikt dat, wil de Bies bosch als rekreatiegebied voor de natuurlief hebbers geschikt blijven, er niet meer bij moe ten komen. Een rekreatievloed is moeilijker te van Gerard de Jager. Ik heb er zelf veel mee te maken. Zo vind ik bijvoorbeeld dat vooral bij de konservenkontraktteelt de teler eigenlijk te weinig invloed uit kan oefenen op het kontrakt. De firma's maken nog te veel de dienst uit. Er is wel een z.g. vertrouwenskommissie, maar ik ben van mening dat dit toch eigenlijk een te zwakke binding vormt tussen de teler en de firma. Het vormen van telersgroeperingen kan daarin echter wel verbetering brengen. We zijn nu hier en daar zover. Men moest ook niet menen dat je dan in één vergadering zomaar ineens alle problemen van tafel kunt vegen. Je kunt ook niet zonder medewerking van de firma's, net zomin als je voor een telersgroepering nu een maal de medewerking van de telers nodig hebt. Dus vind ik dat er heel veel van de teler zelf uit kan gaan als het aankomt op een vorming van een tegenpartij. In deze streken hebben we goede ervaringen opgedaan met de firma Hak. Het is ook deze firma geweest die een stimulans heeft gegeven tot de oprichting van een telers vereniging. Er zijn nu ruim 100 telers lid van en het is een echte zelfstandige groepering gewor den met eigen statuten. Het is de enige metho de om de telers c.q. de leden hun recht te laten krijgen. Ik weet het ook wel dat we een lande lijke organisatie hebben gehad, maar die miste toch de direkte binding met de telers. Overi gens was een veel gehoorde kritiek datje wei nig in de prijzen terugvond van de"aktiviteiten van die landelijke klub. Mijn mening is, zegt Gerard, dat de meeste firma's die kontrakten willen afsluiten mee willen werken en ook be reid zijn om naar de mening van de telersgroe peringen te luisteren. Hoe Sneller er meer van die groeperingen komen hoe beter. 3 oukje is geen vreemde in de landbouw. Thuis had vader een veebedrijf en dat is toch weer een heel andere opzet dan zoals we dat nu gewend zijn. Ik kom oorspronkelijk uit Zuid- West Friesland, zegt ze en dat is nu na zoveel jaren in haar spraak toch nog steeds te horen. Het was overigens wel een heel grote overgang hoor, voegt ze er nog aan toe. Nu is het wel anders maar vroeger was deze streek toch echt wel erg eenzaam en stil. In die tijd hadden we ook nog geen auto. Ik moet zeggen dat ik vooral in het begin enorm veel steun heb gehad van de plaatselijke bond van plattelandsvrou wen. Ik was daar lid van geworden en daardoor leerde ik vrij snel heel wat vrouwen kennen. Ik was er eerst wat huiverig voor, want ik meende dat die bond alleen maar bestond uit oude da mes, en wat moest ik daar als jong vrouwtje nou bij doen? Gerard is trots op de Case trekker waarop hij leerde rijden 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11