Gerard de Jager vindt kontra ktteelt een kompromis tussen teler en industrie! W e hebben een heel mooi bedrijf zegt Ge rard en ik geloof niet dat het qua oppervlakte ontoereikend zal worden. Enige jaren geleden dacht men daar anders over, ik zelf ook, maar nu ligt de lijn toch weer anders. Bovendien ik moet toegeven wanneer je op een dergelijk be drijf geen brood kunt verdienen dan is het goed mis in de landbouw. Gelukkig kan ik zeggen dat het een renderend bedrijf is. Ik werk bijna zonder loonwerker, de meeste arbeid kunnen we zelf verrichten. Je begrijpt dat we daar dan ook een aangepast machinepark voor hebben. Dat blijkt ook wanneer we later de gebouwen bekijken. Wat daarbij ook onmiddellijk opvalt is de mate van georganiseerdheid en overzich telijkheid. Dat heb ik van mijn vader geleerd, zegt Gerard, wel en ik geloof dat ik het voor beeld weer heb doorgegeven aan mijn zoon, die er tenminste net zo over denkt als ik. Ik heb hier nog een trekker die veertig jaar oud is en waar ik destijds het trekkerrijden op heb ge Plaatgronden en infiltratie W, Voorzitter Kring Altena-Biesbosch. M. van Wezel Tot 60% afslibbaar Een mooi Blij met een opvolger Li erard en Boukje de Jager wonen met hun vier kinderen in de Brabantse Biesbosch en je zou dan onmiddellijk denken aan water, kreken, griend en heel veel riet. Het tegendeel is waar. Dit gedeelte van de Biesbosch lijkt in alle opzichten op goedverkavelde polders zoals je die bijvoorbeeld ook op Noord-Beveland zou vinden. Gerard de Jager is hoofdbestuurslid voor de kring Altena-Biesbosch. Zijn ouders kwamen oorspronkelijk uit Zuid-Beveland, maar konden daar geen boerderij te pakken krijgen en verhuisden zodoende in 1923 naar Wer kendam. In 1924 werd Gerard geboren en werd later boer op de Koning Willem II hoeve in de polder "Kroon en Zalm". Altijd goed verkaveld geweest Staatseigendom en best bedrijf Ik moet er overigens wel onmiddellijk aan toe voegen dat de verkaveling ook voor mij wel voordelen heeft gebracht. Vooral op het gebied van de waterbeheersing is de zaak vooruit ge gaan. We waren volledig afhankelijk van eb en vloed en dat was vooral in de winter met hoge waterstanden nogal een tere zaak. Men is speciaal in het begin teveel uitgegaan van de ontwatering alleen. Gelukkig heeft men nog op tijd ingezien dat we hier met een uitzonderlijke situatie te maken hebben. De meeste polders hebben verschillende hoogten en je kunt hier geen algemeen ontwateringsplan maken. Ver schillende polders hebben ook nu nog ieder hun eigen instelbaar peil. e hebben hier te maken met plaatgron den. De bovenlaag van klei varieert van 0 tot 70 cm en daaronder vind je fijn tot grofzandig materiaal. Dat betekent zoals iedere plaat- grondenkenner wel weet gemakkelijk verdro- gingsverschijnselen wanneer grofzand aanwe zig is. Nu hebben we ook in het verleden altijd over zoet water kunnen beschikken. Het gekke is misschien dat voorheen de eb en vloed be weging ook dienstig was voor de infiltratie van de gronden. Hij laat het ons zien. We komen bij een sluisje, waar de oude deur door de vloed vanzelf werd dichtgedrukt en wanneer het eb was en het water uit de polder moest worden afgevoerd dan kon de sluisdeur open worden gedrukt door het achterliggende polderwater waardoor het weg kon stromen. We maken in droge zomers nog veelvuldig gebruik van het inlaten van water zegt Gerard. Alleen nu moe ten we het zelf inlaten met behulp van een elektropomp. Dat gaat gemakkelijk. Ik zet de motor aan en zeg maar in 24 uur tijds kan ik het peil in mijn sloten voldoende verhogen. Daar komt nog bij dat ik binnen mijn eigen land ook nog eens met drie verschillende waterpeilen moet werken, vanwege het hoogteverschil. Het water infiltreert door de zandige laag en je komt een heel eind tegemoet aan een goede waterhuishouding. Zelfs in het droge jaar '76 zijn we er nog niet zo slecht afgekomen, of schoon het geen topjaar werd. In '47 en '59 toen het ook extra droog was en we echt alleen van de vloed-infiltratie afhankelijk waren ging het stukken minder en hadden we ook slechte op brengsten. zich nog over de vraag of deze grond nu onder de kategorie zee of rivierklei moet vallen. In feite een overbodige vraag als men weet dat de Biesboschklei in zoet water is gevormd en zeeklei uitsluitend in zout water is afgezet, zegt Gerard. ok al is het bijna allemaal plaatgrond dat wil niet zeggen dat de bovenlaag lichte grond zou zijn. Ik heb hier percelen die dicht tegen de 60% afslibbaar aankomen. Zou je het over het Gerard en Boukje hebben vier kinderen hele bedrijf bekijken dan komen we aan een gemiddelde van 55% afslibbaar. Dat betekent datje met zulke zware grond ook je bouwplan wel wat aan moet passen. Ik kan niet zomaar overal terecht met aardappelen of bonen. Met de moderne teeltmethoden kun je weliswaar meer doen met aardappelen dan vroeger, maar toch heeft het wel zijn beper kingen. Grofweg ziet mijn bouwplan er als volgt uit, soms wel wat variërend van jaar tot jaar op het kontraktteelt gebied. 2/9 deel suikerbieten, 3/9 deel granen, 1/9 deel graszaad, 1/9 deel aard appelen en 2/9 deel konservengewassen en/of handelsgewassen. leerd. Het is een Case uit Amerika, een petro- leumtrekker. Hij loopt nóg hoor, zegt hij, ter wijl hij voor het plaatje even op de stoel gaat zitten. In een andere schuur nog een wiedtrek- kertje, ook van meer dan 20 jaar oud. Onder houd is belangrijk. Toch ook een trekker van 90 pk een John Deere waarvan de nieuwigheid nog afstraalt. B ietenrooien dat doen we in kombinatie met nog vijf andere akkerbouwers. Het aardappel- Dit is de elektropomp waarmee water voor in filtratie wordt ingelaten H et bedrijf is 72 ha en puur akkerbouw op een klein stukje na waar de grond minder ge schikt is voor bouwland. Het is een bedrijf dat goed verkaveld is. Die situatie is er altijd ge weest en als het aan mij persoonlijk had moe ten liggen zegt Gerard dan was voor mij de ruilverkaveling niet zo noodzakelijk. Z oals de naam al doet vermoeden is het be drijf eigendom van de Staat. Eerst als kroon domein en sinds 1973 als staatsdomein. De overheid is niet bescheiden als het op pacht- verhoging aankomt. Momenteel buigt men 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10