HIEUWS UIT BIRTTSSE3L Europees monetair stelsel stelt landbouw voor problemen /B D e Nederlandse televisiekijker kan vorige week gezien heb ben hoe er in West-Duitsland door pluimveehouders massaal geprotesteerd is tegen onze WIR (Wet op de Investeringssteun). Onze buren hebben de stellige indruk dat de Nederlandse pluimveehouders (vooral de slachtpluimveesektor) onwettige steun krijgen. Zo zou de WIR de pluimveehouders in staat stellen om met behulp van overheidsmiddelen de kollega's in het buitenland oneerlijk te bekonkurreren. Hieraan kunnen wij nog toevoegen dat een regeliag als die van onze WIR nog ner gens in de Euromarkt elders bestaat. Zodat de indruk van extra steun al snel gewekt kan worden. Arbeidsinspectie wijst op gevaren bij kuilvoersnijders EG-partners kunnen onze WIR-steun niet aantasten Rabobank mag meer reizen organiseren naar de Volksrepubliek China Sociale zaken Landbouwschap sprak met Staatssekretaris over Relatienota en landschapsparken r Jan Werts/Brussel D e Britse minister van landbouw maakt weer groot misbaar over de verkoop van roomboter tegen afbraakprijzen aan Oosteuropese landen. Het wijnvraagstuk wordt steeds vervelender en zal in december mogelijk tijdens een marathon vergadering aan de orde komen. Nederland maakt zich geen zorgen over Westduitse kritiek dat onze WIR-investe- ringssteun op agrarisch terrein niet door de beugel kan. Dat zijn zo enkele kreten waarmee de vergadering van de Eu ropese ministers van landbouw maandag en dinsdag in Brussel is aan te duiden. Besluiten vielen er nauwelijks. Harde woorden evenmin. Ter toelichting: de meeste ministers van landbouw zijn ook op visserijgebied aktief. Afgelopen donderdag en vrij dag en ook volgende week dinsdag wordt er door de Raad van Ministers weer eens een verwoede poging gedaan om met Groot-Brittannië een overeenkomst te bereiken over het ge meenschappelijk visserijbeleid. Lukt het dan zal dat de sfeer tussen de ministers goed doen. Zo niet dan houden sommigen, waaronder waarschijnlijk Mr. van der Stee, er een kater aan over. Dat laatste zou aan de vooravond van de debatten over de landbouwprijzen voor 1979 natuurlijk geen leuke ontwikkeling zijn. Wellicht komt het belangrijkste landbouwnieuws deze week uit de vergadering van de bewindslieden van financiën. Zij boekten maandag hier duidelijke voortgang op de weg naar een Euro pees monetair stelsel. EMS geheten. Het begint er nu toch echt naar uit te zien dat de Europese leiders (behalve Groot-Brit tannië?) dat EMS-stelsel op Sinterklaasavond door de schoon steen duwen. De Europese Raad (dat zijn de acht minister-pre sidenten en het Franse staatshoofd) houdt dus op 4 en 5 de cember een uitermate belangrijk debat en zou dan in principe definitief tot nauwe monetaire samenwerking in de EG kunnen besluiten. Eén van de kenmerken van het EMS is dat er een soort EG- munt komt, de ERE (Europese Reken Eenheid). Hij wordt ge vormd door de waarde van de negen munten tezamen en zal ongeveer 2,70 waard zijn. Maar de groene "Dollar", de agra rische rekeneenheid dus. is ongeveer 3,20 waard. Hoe vallen die twee te kombineren? Dat is één van de talrijke vragen die in de loop van december opgelost zal moeten worden. In de ver gadering van de ministers van financiën heeft kommissaris Or- toli gezegd dat het landbouwbeleid neutraal behandeld zal gaan worden. Er zou dan dus een permanente omrekening plaats vinden die zodanig is dat de agrariërs niets van het EMS mer ken. Geen prijsverhogingen V an agrarische zijde vernemen wij hier echter dat het zo een voudig allemaal nog niet ligt. Nu alle Europese munten geza menlijk gaan zweven ten opzichte van de ERE zullen ook de agrarische prijzen aldus bewegen. Dat is voor de meeste landen nog tot daaraan toe. De maximale schommelingsmarge is na melijk nauw getrokken: maximale afwijking naar iedere kant Na in 1978 met veel sukses een tweetal groepsreizen naar de Volksrepubliek China georganiseerd te hebben, kreeg de Rabobank voor 1979 van de Chinese autoriteiten wederom toestemming om een toeristische reis naar de Volksrepubliek te organiseren. Tijdens een 3-weekse rondreis zal een klein gezel schap (maximaal 24 deelnemers) onder leiding van een des kundige gids kennis kunnen maken met zowel het 'oude' als het 'nieuwe' China. De Volksrepubliek China kan terugzien op een geschiedenis van duizenden jaren en een voor ons vaak onbegrijpelijke historie van keizerlijke dynastieën en ondoorzichtige tradities. Maar ook nu nog stelt dit land van volkscommunes en miljoenensteden, zelfs nog als ontwikkelingsland steun gevend aan de Derde Wereld, ons voor raadsels. De Volksrepubliek China beslaat een gebied, dat groter is dan de Verenigde Staten en Europa teza men. Er wonen meer dan 800 miljoen mensen. Men kan zich dan ook nauwelijks een voorstelling maken van de gigantische krachtsinspanning, die nodig was om voor al deze mensen een redelijke bestaansmogelijkheid te creëren. Door de ontginning van onherbergzame landstreken, het kanaliseren van schijnbaar ontembare rivieren en het opbouwen van een zware en lichte industrie werd "de grote sprong voorwaarts" gerealiseerd. Grenzen gaan open Dit in velerlei opzichten zo wonderlijke land opent nu steeds meer haar grenzen. Na bezoeken van buitenlandse handelsde legaties, diplomaten en sportploegen, wordt de deur nu ook steeds verder open gezet voor kleine groepen toeristen. De Rabobank, die voor deze reis nauw samenwerkt met Arke Reizen en het Chinese Staatsreisbureau, biedt haar reizigers de mogelijkheid bezoeken te brengen aan Peking, Kanton of Shanghai, een volkscommune, een fabriek, school of ziekenhuis, om een uitvoering van de klassieke Chinese Opera bij te wonen of een voorstelling van het Volkstoneel te gaan bekijken. Daarnaast is er gelegenheid tot een bezoek aan de Chinese Muur. de Verboden Stad. de Ming-graven en de keizerlijke paleizen, het kopen van Chinese zijde en het leggen van kon takten met Chinese landbouwers. Meer informatie over deze reis kunt u verkrijgen bij uw Rabo bank. 4 2,25%. Italië krijgt een marge van 6%. In de praktijk zouden de agrarische prijzen daar al schommelend 8,25% (2,25% Benelux plus 6% Italië) boven die in onze streken kunnen komen liggen. Moeten hiervoor weer afzonderlijke monetaire kompensaties komen of hoe lossen we datanders op? Uitgaande van de beperkte kostenstijgingen zouden de agrariërs wat "Brussel" betreft voor veel produkten in 1979 nauwelijks of geen prijsverhoging kunnen krijgen. De invoering van het EMS dwingt de deelnemers om hun munten exakt te waarderen. Dat kan voor de Benelux en de Bondsrepubliek bijvoorbeeld op een nieuwe opwaardering van de munt uitdraaien. Deze zou de weg vrij kunnen maken voor de mogelijkheid van toch een prijsver hoging, al zal landbouwinan Gundelach daarvoor wel niet veel voelen. Voor wat die EMS betreft moeten wij vanuit de landbouw overigens niet zo zeer vorenstaande^in wezen bijkomstige zaken zien. Veel centraler staat dat het Europees monetair stelsel de integratie van West-Europa een duw kan geven zoals er in de jaren '70 nog geen geweest is. We staan daarmee dus aan de vooravond van uitermate belangrijke beslissingen. WIR-steun pluimveehouderij Minister van der Stee maakt er zich echter helemaal geen zorgen over. Hij heeft er hier in Brussel op gewezen dat de oorspron kelijke opzet van de WIR-regelingen bij de Europese Kommis sie destijds op verzet stuitte. Op grond daarvan heeft de regering in Den Haag enkele wijzigingen aangebracht. Vervolgens zag de Kommissie het groene licht. "Nederland kan rustig met de ar men over elkaar zitten afwachten en passend op eventuele kri tiek reageren", aldus onze minister. Hij hoopt uiteraard dat zijn toelichting in de Bondsrepubliek is begrepen. Beter voor Sovjet-Unie Er is weer herrie over de voorgenomen verkoop van flinke hoeveelheden roomboter aan Oosteuropese landen, in dit geval de Sovjet-Unie (10.000 ton) en Polen (4.000 ton). Door de be- Nu de herfst zijn intrede heeft gedaan en de koeien naar de stal gaan begint op de veehouderijbedrijven weer het voe ren van kuilvoer. De kuilvoersnijvorken worden in bedrijf gesteld om de grote hoeveelheden kuilvoer te verwerken. trokken handelaren is er zoals gebruikelijk een voorlopige vast legging van de steun gevraagd (pre-fixatie). De Britse minister van landbouw John Silkin, de man die altijd zoveel konsumen- tenpolitiek in zijn beleid doet, heeft grote bezwaren tegen zulke massale verkoop van goedkoper boter aan de konsument buiten de EEG. Silkin rekende de pers hier voor dat die steun Groot-Brittannië in staat zou stellen om in kombinatie met reeds bestaande Britse konsumenten-subsidies aan de huisvrouwen bijna gratis room boter uit te delen. Minister Silkin vergeet er bij te vertellen dat de normale verkoop dan zou stagneren, zodat de boterberg nog niet kleiner wordt. Volgens minister Van der Stee heeft Silkin in de vergadering echter geen poot aan de grond gekregen. De Europese Kommissie zou de zaak verder zonder problemen af kunnen werken, aldus Van der Stee. Hoewel het om een forse plak boter gaat, waarvan een deel uit Nederland afkomstig zal zijn, valt de transaktie toch in het niet vergeleken bij de totale voorraad van 480.000 ton. Ruwweg tweederde van de (interventie) waarde van de boter gaat gefi nancierd worden door Brussel. Je zou dus kunnen zeggen dat Russen en Polen bij ieder pakje boter dat zij normaal betalen er twee kado krijgen. Dit alles in het kader van een Russische aktie om tegen de Kerstdagen nog snel 35.000 ton boter extra in de winkels te brengen. Nieuw-Zeeland en Australië mogen ook hun aandeel leveren. Een delegatie uit het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft vorige week een bezoek gebracht aan de heer Wallis de Vries, Staatssekretaris van Kuituur, Re- kreatie en Maatschappelijk Werk. Het Landbouwschap 'gaf daarbij een nadere toelichting op zijn reakties aan de Tweede Kamer over de proefgebieden landschapsparken en de toepassing van de Relatienota. Met name ten aanzien van de landschapsparken stelt het Landbouwschap dat een grotere mate van duidelijkheid van het beleid op basis van konkrete maatregelen noodzakelijk is. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de wensen van de agrarische ondernemers in de betrokken gebieden. De Staatssekretaris toont in belangrijke mate begrip voor de wen sen van het bedrijfsleven. Hij beklemtoont nogmaals dat het niet de bedoeling van de regering is om nationale landschapsparken tot "stilstandsgebieden" te verklaren. Daarbij zal ook een mo derne landbouwontwikkeling mogelijk moeten blijven. De heer Wallis de Vries zal er naar streven het wantrouwen bij de landbouw en de onzekerheid voor individuele bedrijven weg te nemen door de nadruk te leggen op een gericht aantal zorg vuldig geselekteerde proefnemingen welke duidelijk zullen moeten maken waar het in landschapsparken om gaat. Daarbij denkt de Staatssekretaris aan de mogelijkheid dat betrokken agrariërs in deze gebieden vrijwillig duidelijk omschreven, op hun bedrijfsvoering afgestemde, beheers- en onderhoudsove- reenkomsten kunnen afsluiten, alsmede aan subsidiemogelijk heden voor de instandhouding van streekeigen bedrijfsgebou wen. De delegatie uit het dagelijks bestuur van het Landbouwschap konstateert met voldoening, dat de Staatssekretaris met dit voorstel in belangrijke mate tegemoetkomt aan de door het Landbouwschap wenselijk geachte duidelijkheid in het beleid. De Staatssekretaris stelt het op prijs over de uitvoering van het beleid, voor zover hiertoe aanleiding bestaat, nader met het Landbouwschap in overleg te kunnen treden. Gezien de ervaringen van de laatste jaren acht de Ar beidsinspectie van het Ministerie van Sociale Zaken het uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk op de volgende punten te attenderen. Druk op de vooras van de trekker Voor een veilige besturing van de trekker is het noodzakelijk dat de voorasdruk niet kleiner wordt dan 20% van het eigen gewicht van de trekker. Bij een lichte trekker en een hoog soortelijk gewicht van de kuil komt het nogal eens voor dat de voorwielen van de trekker nog nauwelijks de grond raken. Plaats in deze gevallen extra gewicht op de vooras van de trekker. Voor vele merken trekkers zijn frontgewichten verkrijgbaar. Ook het uitsnijden van een kleiner stuk uit de kuilhoop kan er voor zorgen dat de bestuurbaarheid van de trekker blijft ge waarborgd. Lekkage van het hydraulisch systeem Controleer voor de inwerkingstelling van de apparatuur de hy draulische slangen op barstjes, verdikkingen en mechanische beschadigingen. Komen deze afwijkingen voor, vervang ze dan. Kies kwalitatief goede slangen (2 inlagen) en zorg voor een zorgvuldige montage. In het vorige seizoen zijn diverse mensen getroffen door fijne oliestraaltjes uit lekkende hydraulische slangen. Door de hoge werkdruk spuiten fijne oliestraaltjes zo door de huid en de binnendringende olie geeft een zeer gevaar lijke verwonding die tot amputatie van een lichaamsdeel kan leiden. Krijgt u te maken met een dergelijk geval, zorg dan dat de'patiënt direct medische hulp wordt verschaft. Gebruik van hefmasten Bij hoge kuilhopen is het nodig de kuilvoersnijders te bevestigen aan een hefmast. De kuilhoop kan in twee lagen worden weg gehaald. Bij trekkers, die voorzien zijn van een veiligheidscabine kan deze hefmast een knelpunt vormen met de achterste bovenrand van de cabine. Door de verschillen in lengte tussen de hefarmen en de topverbindingsslang gaat de hefmast bij het heffen van van de hefinrichting niet alleen omhoog maar gaat tevens achterover hellen. Het gevolg is een zeer gevaarlijk knelpunt tussen de bovenrand van de hefmast en het cabinedak. Dit knelpunt kan fataal zijn voor iemand die staande in de trekkercabine over de hefmast heenreikt om bijvoorbeeld de splitter rechtop te zetten. In deze gevallen moet de gehele bediening van de kuilvoersnijder vanuit de cabine kunnen plaatshebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4